print header

10 עצות שיעזרו לכם לחיות חיים מספקים ומאושרים

 אתם משתדלים לאכול בריא, נמנעים משתיית אלכוהול מרובה, מטפלים בבעיות כולסטרול ולחץ דם, משקיעים בעתיד הכלכלי שלכם ובאופן כללי דואגים לעצמכם יפה מאוד, או ככה לפחות אתם חושבים... האמת היא שבשעה שלכל הדברים האלו יש חשיבות רבה מאוד, קיימים בחיינו תחומים אחרים וקצת פחות מובנים מאליו, שמרבית האנשים מזניחים ועקב כך פוגעים בחייהם בדרכים שהם לפעמים אפילו לא מבינים. בחירות רבות שנראות לנו חכמות וטובות בהווה עלולות להתגלות כטעות מרה בעתיד, ואם לא תפנימו את העצות הבאות בהחלט יכול להיות שבעוד כמה שנים אתם תגלו שהרסתם לעצמכם את החיים...
 
איש מוחק כיתוב ענק על הרצפה
 

1. אתם לא צריכים תוכנית לכל מצב

החיים הם בלתי צפויים וזו עובדה, ובשעה שמאוד מומלץ להכין לעצמכם תוכניות ודרכי פעולה אפשריות למצבים מפתיעים, גדולים וקטנים כאחד, אתם גם צריכים להבין שאי אפשר להתכונן להכל. אם תבזבזו אם החיים שלכם בהכנה לכל מצב אתם תצאו מחוץ לביתכם ביום בהיר אחד ותגלו שכל הדברים שהתכוננתם עבורם כבר חלפו על פניכם מזמן. התמודדות עם המפתיע והלא צפוי והאלתורים שהדבר מצריך מכם הם חלק בלתי נפרד מחיים מלאים ומספקים. אז אל תנסו להכין תוכנית לכל מצב, וזכרו שחשוב וראוי להשקיע זמן בכאן ובעכשיו.

2. אי אפשר להספיק את הכל

אנחנו חשופים כיום לכמות מידע אדירה, שכוללת אינספור התרחשויות בעולם ובחייהם של האנשים שקרובים אלינו. בשל העובדה הזאת אנחנו כל הזמן חשופים לאירועים ופעילויות שאנשים אחרים עושים: יוצאים לטיולים, אוכלים במסעדות יוקרה, עושים ספורט, קוראים ספר חדש, עושים קניות עם הילדים וכדומה... קל מאוד להיסחף אחר זרם ההתרחשויות הזה ולשכנע את עצמנו שעלינו לעשות את כל הדברים האלו גם כן, אבל העניין הוא שאי אפשר באמת להספיק את הכל ועדיין לשמור על חיים בריאים ומאוזנים. אתם חייבים להבין שאם תרדפו אחרי כל הפעילויות והדברים שמושכים אתכם תסיימו את חייכם בתחושת החמצה, לא משנה מה. שחררו את עצמכם מהמרדף הזה, בחרו את התחביבים, הפינוקים הקטנים והפעילויות שבאמת מושכים אתכם והקדישו לכך מזמנכם מבלי לחשוב על "מה שאתם מפספסים" באופן קבוע.
אישה צעירה מביטה על מסך מחשב כשברקע התרחשויות שונות

3. תבינו מה מקומכם ואל תפחדו לשנות אותו

אנשים שמתנהלים כאילו שהם מרכז היקום באופן קבוע מגלים במקודם או במאוחר שני דברים: האחד הוא שהם לא מאושרים כפי שהם חשבו, והשני הוא שרוב האנשים שסביבם לא מחבבים אותם במיוחד. אמנם בהחלט חשוב לאהוב את עצמכם, אך זכרו שיש קו אדום שחצייתו גורמת ליותר נזק מתועלת. כשאתם חווים זמנים קשים חשוב שתבינו שהם לא מתרחשים דווקא כי מישהו שונא אתכם, אלא פשוט כי ככה דברים מתנהלים, ואם לא טוב לכם היכן שאתם נמצאים תשאלו את עצמכם מה מחזיק אתכם שם. באותה נשימה חשוב גם להגיד שעל כל דבר אפשר להביט מכמה זוויות שונות, ולרוב שינוי דרך ההסתכלות על הבעיה או מצב מסוים יכול לעזור לנו לעבור בהצלחה מכשולים ומשברים שהיו עלולים לגרום לנזק משמעותי לחיינו. 

4. אל תזניחו את עצמכם על חשבון אהבת האחר

כאשר אכפת לכם מאנשים אחרים, יכול להיות שלעיתים עולה בכם הצורך לעשות למענם מחוות גדולות, להשקיע בהם ולהראות להם כמה אתם מוכנים להעניק למענם, מעצמכם ובכלל. אך רומנטיים ומרגשים ככל שהמעשים האלו יהיו, יכול מאוד להיות שהם עלולים לפגוע בכם ובתחושת האושר שלכם באופן מהותי בטווח הארוך. זכרו שזה לא אנוכי לדאוג לעצמכם, זה חלק בלתי נפרד מהמחויבות שלכם כלפי עצמכם וכלפי ההגשמה העצמית שלכם. אל תתישו את עצמכם ותפנו משאבים רבים מדי אל אחרים. אם הם באמת אוהבים אתכם, הם יגידו שאסור לכם להזניח את טובתכם האישית על חשבונם, ואם הם לא יגידו דבר אז הם לא שווים את הפגיעה שאתם גורמים לעצמכם.
אישה צעירה עושה יוגה על רקע השקיעה

5. זה בסדר לשנוא ולכעוס, אבל במידה

שנאה וכעס הם רגשות שליליים שלא עושים טוב לאף אחד, אלא רק "תופסים מקום" בלב ובמחשבות, אבל איש מאיתנו לא יכול להעלים אותם לחלוטין בלילה אחד. האמת היא שרוב האנשים כלל לא צריכים לעשות זאת, שכן יש שחרור מסוים בביטוי הרגשות האלו, כל עוד זה נעשה במידה הנכונה. אנשים ששונאים אחרים בלהט ובעוצמה רבה מדי מכלים אנרגיות עצומות על משהו שלא מביא להם שום תועלת, וזה לא משנה אם השנאה הזו מוצדקת או לא. מרבית האנשים יגידו לכם שעדיף לסלוח מאשר לכעוס ויש בכך אמת לא מבוטלת, אך הסליחה היא אינה אפשרות הבחירה היחידה על פני הכעס. במקום לשנוא מכל הלב ובכל הכוח, נסו פשוט למחוק את האדם או הגורם השלילי מחייכם. כך תוכלו לאפשר לעצמכם להמשיך הלאה ותשאירו מאחור את מי שפגע בכם. 

6. גלו מהיכן כדאי לכם לקבל תמיכה

אם אנחנו רוצים לקנות פרחים, אין לנו מה לחפש בחנות כלי בית, נכון? זה אמנם ברור כשמש כשמדברים על פרחים וכלי בית, אבל למרבה הצער לפעמים קשה לנו להפעיל את ההיגיון הזה במצבים שונים בחיים, אשר פוגעים בנו יותר משאנו יודעים. תחשבו לרגע על האנשים שאליהם אתם פונים בשעה צרה: האם הם באמת קשובים לכם ותומכים בכם? האם בעבר אחרי התייעצות איתם הרגשתם טוב יותר וקיבלתם עצות שתרמו למצבכם? אם התשובה לשאלות האלו היא לא, כנראה שעליכם לשנות את דרך החשיבה שלכם בנוגע לאנשים אליהם אתם ניגשים כדי לקבל תמיכה. בהחלט ייתכן שמכרים שונים מועילים לתמיכה במצבים שונים, כך שמאוד כדאי לשבת רגע עם עצמכם ולהכין רשימה מנטלית של האוזניים הקשובות והכתפיים התומכות שאליהן כדאי לכם לגשת במצבים שונים. ההשפעה החיובית של מעשה שכזה על המשך חייכם עשויה להיות משמעותית מעבר למה שאתם חושבים...
אנשים מחזיקים ידיים
 

7. תמיד מגיעה לכם הזדמנות נוספת

כאשר מישהו אחר פוגע בכם, יכול להיות שמגיעה לו הזדמנות נוספת ואולי אפילו שתיים, אך מעבר לכך רוב האנשים לא סולחים שוב. עם זאת, כאשר מדובר בכם, אסור להפסיק לתת לעצמכם הזדמנויות נוספות. הסביבה, הספק ומכשולים כאלה ואחרים אולי דוחפים אתכם למחשבה שזהו, צריך להפסיק, אבל אם קיימים בלבכם עוד רצון ותקווה, תנו לעצמכם את כל מרווח הפעולה שבעולם, אחרת יום יבוא ותתחרטו על כך שלא אפשרתם זאת לעצמכם. כל עוד תיגשו לכל ניסיון נוסף עם יותר ידע, תובנות ודרכי התמודדות חדשות, תוכלו להגיד לעצמכם שלא באמת מדובר על הזדמנות שנייה, אלא על ניסיון חדש של אדם טוב יותר להצליח לעמוד ביעדים שהציב לעצמו.

8. תסלחו לעצמכם

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, במצבים שבהם נכשלתם, טעיתם או אכזבתם את עצמכם ואת אחרים, זה לא סוף העולם! בהחלט ייתכן שעד היום אתם מאשימים את עצמכם בדברים שכל שאר העולם כבר סלח לכם עליהם, וגם אם אתם לא מרגישים זאת, נטל האשמה הזה מכביד עליכם והוא ימשיך לעשות זאת עד שתרפו ממנו. על טעויות משלמים ומהן לומדים, אז למה שלא תסלחו לעצמכם עליהן לאחר שעשיתם את שני הצעדים האלו?
אדם עומד במרחק מעבר לפתח של מבנה

9. אל תדחו את העבר

קשה לחשוב על אדם בעולם שמעולם לא התפלל לכך שתהיה לו את האפשרות להחזיר את הגלגל לאחור ולשנות את העבר שלו. יכול להיות שאתם חושבים כך באופן קבוע פעם בחודש, שבוע או אפילו יום, ואם הגעתם למצב קיצוני שכזה אז אתם בוודאי יודעים שיש לכך השפעות נוראיות על איכות החיים שלכם. אם אתם מזהים בעצמכם הרגל שכזה, חשוב מאוד שתלמדו לקבל את העבר שלכם ולא לדחות אותו. כאשר מקבלים את העבר הרבה יותר קל ללמוד ממנו ולהתמקד במה שהרבה יותר חשוב - ההווה והעתיד. 

10. המתנה לנס עלולה לבזבז את כל חייכם

יש דבר שנקרא השראה, יש גם צירופי מקרים שעשויים להזניק את חייכם לגבהים מפתיעים ואפילו יש ניסים שקורים מדי פעם לפעם ואין להם הסבר ברור. אך האם זה אומר שאתם צריכים להסתמך עליהם? התשובה לכך אמורה להיות ברורה. הרבה פעמים כבר נאמר שההבדל העיקרי בין אלו שמצליחים ואלו שלא הוא האומץ לפעול, ויש בכך אמת לא מבוטלת שעליכם להפנים גם אם אתם לא חולמים על להיות יזמים עשירים או על זכייה בפרסום עולמי. פעולה מודעת היא הדרך הוודאית להשיג את המטרות שלכם ולזכות בדברים שיעניקו לכם אושר וסיפוק אמיתיים, והיא גם הדרך שבה תוכלו "לזמן" לחייכם השראה וניסים. גם אם הנס לעולם לא יתרחש, לפחות תחסכו מעצמכם את הספק העצמי ותחושת חוסר ההתקדמות שמאפיינים אנשים שחווים את משבר אמצע החיים ובכלל. הזמן הנכון לפעול הוא תמיד עכשיו, וכאשר תבינו ותיישמו זאת, תגלו שאתם יכולים להביט לאחור ולהסתכל על חייכם עם חיוך וסיפוק.
 

מקור התמונות: Queren

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו