print header

עקרונות לחיים טובים שגם אנשים חכמים שוכחים

האם אנשים חכמים המתנהלים בצורה המיטבית במגוון סיטואציות ומצליחים להימנע מטעויות? מפתיע, אולם דווקא חלק מהאנשים החכמים ביותר שאני מכירה נמצאים במאבק יומיומי על מנת לקדם את עצמם או לחיות עם עצמם בשלום, רק כי הם שוכחים לחיות על פי כמה עקרונות פשוטים. מטרת הכתבה הבאה היא להעלות ולהזכיר מספר כללי מפתח שרבים מאיתנו עשויים לשכוח במירוץ החיים היומיומי שלנו, למרות שביכולתם לעזור לנו לקבל החלטות טובות יותר, להפסיק להיות מנוהלים על ידי פחדים ולגרום לנו להרגיש טוב יותר כלפי עצמנו וביחס לאחרים. רשמו לעצמכם את העקרונות שהייתם רוצים לפעול על פיהם לעיתים קרובות יותר ושימו אותם במקום נגיש. כל אחד מאיתנו זקוק לפעמים לתזכורת קצרה למה שהוא יכול להשיג, ושינויים קטנים בתפיסה שלנו עשויים להיות אחראיים לשינויים גדולים בחיים. 

עקרונות לחיים טובים
Lydur Skulason
 

1. לכולנו יש ממדים של הצלחה וממדים של כישלון

הניסיון של חלקנו להיות מושלמים הוא בזבוז של זמן ואנרגיה, שכן שלמות היא אשליה.
כל האנשים בחיינו הם רב-ממדיים גם אם לא תמיד אנו רואים זאת, בין אם מדובר באנשים שאנחנו מכירים באופן אישי כמו ההורים או בני הזוג שלנו, ובין אם מדובר באנשים מפורסמים, עשירים או נערצים. כמה מהממדים בחיים של כל אחד מאיתנו הם ממדים המבטאים הצלחה, ואחרים לעומת זאת הם ממדים המבטאים כישלון בתחומים מסוימים. הממדים המוצלחים שלנו יכללו לרוב דברים שאנחנו אוהבים לעשות ודברים שאנחנו עושים בחלק ניכר מהזמן שלנו, כאשר הצלחתנו בממדים האלה נובעת מהמחויבות המתמשכת שלנו אליהם ומהרצון שלנו להראות אותם לאחרים. 
 
עם זאת, מאחורי המראה ה"מלוטש" שאנחנו מקדמים בפומבי קיים אדם רב-ממדי הנושא עמו רשימת כישלונות לא קצרה: חלק מהאנשים לא מצליחים להתנהל בצורה נכונה מול בני זוגם, אחרים צוחקים על חשבונם של הסובבים אותם וישנם כאלה שלא מתחשבים מספיק ברצונותיהם של אחרים. ההתמקדות שלנו כבני אדם צריכה להתבסס על שיפור אותם חלקים בהתנהגות שלנו המעכבים אותנו בדרך להיות אנשים טובים יותר שאינם פוגעים בסביבתם, תוך הבנה שאיש אינו מושלם וכישלונות הם לא דבר שיש להתבייש בו.
 
עקרונות לחיים טובים
 
 

2. חינוך ואינטליגנציה לא משיגים דבר ללא פעולה

גם אם אדם הוא גאון או בעל דוקטורט, הוא לא יצליח לשנות דבר או להתקדם בעולם האמיתי מבלי לנקוט בפעולה. קיים הבדל עצום בין הידיעה כיצד יש לעשות משהו במישור התיאורטי לבין העשייה שלו בפועל, כך שידע הופך למעשה לחסר כל תועלת אם הוא נשאר ברמה התיאורטית מבלי שפועלים לפיו, וזה תקף לגבי כל תחום בחיים.
 

3. אושר והצלחה הם שני דברים שונים

אנשי עסקים רבים שמרוויחים סכומי כסף גדולים או נהנים מתדמית מסוימת עשויים להרגיש בודדים, מתוסכלים או מדוכאים משום שהם לא מפנים מספיק זמן לעצמם, למשפחתם או לדברים שהם אוהבים לעשות. במקביל, אנשים שסיפור חייהם הוא לא בהכרח סיפור ההצלחה הקלאסי, עשויים לפגוש אותנו בכל פעם עם חיוך. השאלות מה יעשה אותנו מאושרים ומה יהפוך אותנו למוצלחים הן שתי שאלות שונות, אבל הן מהשאלות החשובות ביותר שאנחנו עשויים לשאול את עצמנו. 
 
עקרונות לחיים טובים
Moyan Brenn
 

4. כל אחד מאיתנו מנהל עסק

לא משנה באיזו צורה אתה מתפרנס או באיזו חברה אתה מועסק, בפועל אתה עובד עבור אדם אחד בלבד: עבור עצמך, וגם כאשר אתה שכיר במשרה מלאה בחברה גדולה, אתה עדיין מנהל במקביל עסק עצמאי: העסק שלך. במסגרת העסק הזה אתה מוכר יחידה אחת של הקיום שלך (שעה מחייך) במחיר קבוע (החלק היחסי של המשכורת שלך) ללקוח (המעסיק שלך).
 
אז איך אתה יכול בו זמנית לחסוך את הזמן שלך ולהגדיל את הרווח שלך? התשובה היא מעט שונה עבור כל אחד מאיתנו, אבל זו תשובה שעליך לחפש על מנת לחיות חיים מלאים ומעשירים יותר. אם למשל יש לך זמן פנוי בסוף השבוע דאג להשקיע אותו בדרך שתתרום לעסק שלך, כלומר לעצמך, בין אם אלה דרכים לשיפור עצמי או אפילו מנוחה שתתרום לרמות האנרגיה שלך בהמשך השבוע.
 
 

5. ריבוי בחירות עשוי להפריע לנו לקבל החלטות נכונות

במאה ה -21 כאשר מידע רב עובר מולנו במהירות האור והזדמנויות חדשות נראות כמעט אינסופיות, אנחנו נהנים ממערך של שפע אפשרויות בכל הנוגע לעיצוב החיים והקריירה שלנו. אבל למרבה הצער, ריבוי הבחירות מוביל לעתים קרובות לחוסר החלטיות, בלבול וחוסר מעש. מחקרים מסוימים הראו כי צרכנים מבצעים בחירות טובות יותר כאשר מבחר המוצרים העומד מולם הוא קטן יותר, כיוון שקל יותר לצמצם את הבחירה כאשר אתה ניצב מול מאגר של שלוש אפשרויות מאשר מאגר של מאה.
 
כאשר אנשים מתקשים לבצע את מלאכתם בצמצום, רבים פשוט מוותרים עליה, כך שאם אתה המוכר זכור לשמור על מלאכת הבחירה פשוטה בעבור הלקוחות שלך, ואם מדובר בקבלת החלטה שלך לגבי נושא הקשור לחייך, אל תבזבז את הזמן בהערכת כל פרט של כל אפשרות אלא העדף לבחור באפשרות מסוימת שהיא טובה לדעתך באופן יחסי, ובמקרה הגרוע מכל – בחר בהמשך באפשרות אחרת.
 
 
עקרונות לחיים טובים
Pink Sherbet Photography
 

6. רגשות נוטים "לתפוס טרמפ" על האינטליגנציה שלנו

יש אנשים המצליחים לפעול היטב כאשר הם מונעים על ידי הרגש, אולם לרוב מדובר במקרים נדירים. החלטות המונעות על ידי רגש הן בדרך כלל תגובות מוטעות למצבים שאנו נתקלים בהם, יותר מאשר קביעות מושכלות המבוססות על עובדות. תגובות אלו הן תוצר הלוואי של כמויות מינימליות של מחשבה מודעת, והן מתבססות בעיקר על "תחושות" רגעיות.
 
העצה הטובה ביותר במקרה כזה היא לנסות להאט ולחשוב על הדברים טרם קבלת החלטות, לזהות עד כמה שניתן את הרגעים בהם אתם עומדים לפעול על פי הרגש, ולא לתת לרגשות שלכם "לתפוס טרמפ" על האינטליגנציה שלכם. במידה ואתם מרגישים שאין ביכולתכם להימנע מהחלטה רגשית באותו רגע, נסו לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר במידה והדבר אפשרי.
 

7. כל טעות היא התקדמות

מדובר בכלל ידוע, אולם אנחנו נוטים לשכוח גם אותו. חשיבותן של טעויות טמונה ביכולתן ללמד אותנו שיעורים חשובים. כל טעות מקרבת אותנו צעד אחד לעבר המטרה שלנו, והטעות האמיתית שיכולה לפגוע בנו היא רק חוסר העשייה והעובדה שאנחנו בוחרים שלא לבחור רק בשל הפחד לטעות. זכרו שלניסיון יש שני תוצרים אפשריים: אנחנו יכולים להצליח או שאנחנו יכולים ללמוד משהו על עצמנו, על אחרים או על התחום שאליו כיוונו את עצמנו. התוצר היחיד של חוסר הפעולה לעומת זאת, הוא ההישארות באותו מקום. 
 
עקרונות לחיים טובים
 
 

8. אנשים יכולים להצליח גם בדברים שהם לא אוהבים לעשות

רבים משתמשים במשפט "כדי להצליח במה שאתה עושה, אתה צריך לאהוב אותו", אף על פי שזה לא בהכרח נכון. לא מדובר כאן בעצה להתמחות או לעסוק בדברים שאתם לא אוהבים, אלא בהבנה שגם אם מקום העבודה שלכם הוא לא המקום האולטימטיבי, אין זה אומר שלא תוכלו להיות מוצלחים בתפקיד. קיימות לא מעט דוגמאות של אנשים שמקום העבודה שלהם משעמם אותם, ועם זאת, חלקם מקודמים לתפקידים בכירים יותר, זוכים להעלאות במשכורת ועוד. הסיבה לכך היא שאם אדם מקדיש מספיק זמן ותשומת לב לשכלול המיומנויות הדרושות לתפקיד שלו, הוא יכול להפוך למומחה בתחום. לא מהסיבה שהוא יתחיל לאהוב את מה שהוא עושה, אלא מהסיבה שהוא יעשה את מה שהוא עושה בצורה טובה.
 

9. הבעיות שיש לנו עם אחרים קשורות לעיתים קרובות אלינו

חלק לא מבוטל מהבעיות שיש לנו עם אחרים - בני הזוג שלנו, ההורים שלנו, האחים וכולי, לא באמת קשורות אליהם ישירות. זאת כיוון שרבות מהבעיות שאנחנו חושבים שיש לנו עם אחרים הן בעיות שאנחנו יוצרים לעצמנו בתת מודע שלנו. ייתכן שהם עשו  בעבר משהו שנגע בחוסר הביטחון או בפחדים שלנו, ואולי הם אכזבו אותנו בכך שלא עשו משהו שציפינו מהם לעשות. בכל מקרה, בעיות מסוג זה לא קשורות לצד השני, אלא אלינו. 
 
וזה בסדר. המשמעות העיקרית מהתובנה הזו היא שמדובר בבעיות שיהיה לנו קל יותר לפתור, שכן אחרי הכל אנחנו אחראיים על התגובות, המעשים וההחלטות שלנו. אנחנו אלה שמחליטים אם להמשיך להתעסק במעשה שקרה בעבר, או לאפשר לעצמנו לפתוח דף חדש ולהיפתח להתנסויות חיוביות שעלולות לצוץ בעתיד. כל מה שאנחנו צריכים הוא הנכונות להרכיב את המשקפיים שיאפשרו לנו להסתכל על דברים בצורה מעט שונה - ויתור של 'מה צריך היה להיות' לטובת 'מה יכול להיות עכשיו'.
 
עקרונות לחיים טובים
 
 

10. לעולם לא תרגישו מוכנים לחלוטין לנצל הזדמנות חדשה

המכשול הגדול ביותר שעומד אפילו מול אנשים חכמים הוא חוסר הנכונות שלהם לנצל הזדמנות חדשה הנקרית בדרכם, מהסיבה הפשוטה שהם לא חושבים שהם מוכנים לקראתה. במילים אחרות, הם מאמינים שדרוש להם ידע נוסף, מיומנות מסוימת, ניסיון שטרם צברו ועוד. למרבה הצער, מדובר בדיוק בטעות שעוצרת אותם ומונעת מהם צמיחה אישית. אף אחד מאיתנו לא ירגיש מוכן במאת האחוזים לניצול הזדמנות מפתיעה שלא היינו מוכנים לקראתה. רוב ההזדמנויות הללו מאופיינות בדיוק בכך שהן מאלצות אותנו לצאת מאזורי הנוחות שלנו, וחוסר הנוחות הוא דבר שרבים מאתנו לא מוכנים לקראתו.
 
מצד שני, מאפיין נוסף של הזדמנויות כאלה הוא שהן באות והולכות, כך שאף אחת מהן לא תחכה לרגע בו נרגיש שצברנו את כל הידע שהיה נחוץ לנו על מנת להתמודד איתה. על מנת לקדם שינויים חיוביים בחיים שלנו עלינו לאמץ את ההזדמנויות הללו בו במקום במקום לדחות אותן למועדים אחרים. ייתכן שבכמה מהמקרים לא נצליח להתמודד איתן ברמה המיטבית, אולם הסיכוי שבאחת הפעמים נצליח – שווה את הניסיון. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו