print header

8 נקודות מבט על אהבה

"אתה יודע שאתה מאוהב
כאשר אתה לא מצליח להירדם,
בגלל שהמציאות סופסוף יותר טובה מהחלום"
(ד"ר סוס).

בעוד שרובינו מתייחסים לט"ו באב כחג של שוקולדים ולבבות, 8 מדענים שמים את מונח האהבה תחת עדשת המיקרוסקופ ומספקים נקודות מבט שונות ומעניינות על הרגש הכי חזק בעולם!

לב


1. הדבק ברשת הבטחון החברתית
דניאל קרוגר, פסיכולוג אבלוציוני מאוניברסיטת מישיגן.

אהבה היא חוויה המקדמת היקשרות ומחויבות כלפי אחרים. היא מעודדת קשרים יציבים ובסופו של דבר עוזרת להקל הצלחת הרבייה שלנו. ללא החוויות האלה, קרוב לוודאי שהיינו פועלים למען האינטרס העצמי שלנו בטווח הקצר בלבד, מבלי לקחת בחשבון את ההשלכות ההרסניות שיכולות להיגרם ליחסים חברתיים שיתופיים.

האהבה שאנו חשים כלפי משפחה וחברים מסייעת לייצר רשת בטחון חברתית. האהבה שאנו חשים כלפי פרטנרים רומנטיים, כולל סוגים שונים של אהבה, מסייעת לפתח ולתחזק את שותפות הרבייה. מערכת זו, נראה שנועדה להחזיק מעמד עד שהצאצאים המשותפים כבר לא ידרשו טיפול הורי מתמיד. הבנה של שיטה זו אינה גורעת מהעוצמה או מהממשות של חוויות אלה.

לב

2. צימאון חובק
לוסי בראון, מדענית מוח בבית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין

מהי אהבה רומנטית? כאשר היא קיימת, היא כמו צמא; לא ניתן להתכחש אליה. כאשר אנו נמצאים בשלבים המוקדמים של אהבה רומנטית, התוכניות שלנו ודפוסי החשיבה היומיומיים שלנו נשלטים על ידי התחושה הזו. למרות שכפרטים אנו יכולים להיבדל זה מזה באופן בו כל אחד מאיתנו מבטא אהבה, אם בתלות או בתמיכה, אך אצל כולם אהבה מעוררת אופוריה ומושכת לאדם האחר. העולם הופך קסום והנוכחות של האחר מעצימה אותו.

עבורי, משפט המפתח בהגדרה הזו הוא "אהבה מושכת לאדם האחר". כמדענית מוח, גם 'אופריה' היא מילה חשובה. מחקרי MRI מראים, על סמך סקירה של מערכות עצביות, כי אופוריה פועלת כמעט על כולם ודי להסתכל על הפנים של האהוב שלנו או לחשוב מחשבות אוהבות בשביל להתמלא בה. זה שם את האהבה באותה המשבצת כמו זו של מערכת ההשרדות שעושה אותנו רעבים או צמאים. כשאני חושבת על אהבה רומנטית כחלק מהאסטרטגיה של הרבייה האנושית, נראה שהיא עוזרת לנו ליצור אגרות-חוב שמסייעות לשנו לשרוד. אנו בנויים כדי לחוות את הקסם של האהבה ולהימשך זה אל זה.

לב

3. מישהו עושה קמפינג בראש שלך
הלן פישר, אנתרופולוגית באוניברסיטת ראטגרס.

אהבה היא הרבה דברים להרבה אנשים, אבל אני חושבת שיש שלושה סוגים בסיסיים של אהבה: דחף מיני, אהבה רומנטית  ורגשות של חיבור עמוק לפרטנר.

אני לומדת את המוח כבר שנים רבות. עמיתיי ואני ערכנו סריקות מוח fMRI על 60 גברים ונשים, בין הגילאים 18-57, במטרה לחקור את המערכת החשמלית שפועלת במוח בזמן אהבה רומנטית. עכשיו כשחג האהבה כאן, בואו נדבר על הרגשות הבסיסיים של אהבה רומנטית. הדבר הראשון שקורה כשאנחנו מתאהבים הוא שמישהו תופס את התקן של מה שאני מכנה "משמעות מיוחדת"; כל מה שקשור בו או בה הופך ייחודי. המכונית שלהם שונה מכל מכונית אחרת במגרש החניה, הרחוב בו הם מתגוררים, המוסיקה שהם אוהבים, הכל מיוחד וייחודי. יש שמגיעים לשלב הזה מהר יותר מאחרים ויש שלומדים לאהוב. בסקר ארצי של רווקים ורווקות שנערך לאחרונה בארה"ב, 54% מהגברים ו-44% מהנשים הודו שהם חוו בחייהם אהבה ממבט ראשון, לפחות פעם אחת.

ברגע שאתם שם, תשומת הלב הופכת ממוקדת באדם האחר. לעיתים קרובות על חשבון הסביבה. האוהב מרגיש מרומם כאשר הדברים הולכים טוב וסובל ממצב רוח ויאוש נורא כשהאהוב לא יוצר קשר. האהובים מרגישים אנרגיה חזקה בכל גופם, כמו גם סימפטומים גופניים של דפיקות לב, כפות ידיים מיוזעות ופרפרים בבטן. רובם הופכים גם לרכושניים מבחינה מינית ומפתחים התנהגות מגוננת בדומה לזו של בעלי החיים. המאפיין הבולט של אהבה רומנטית הוא הכמיהה העזה לקשר רגשי עם האהוב. האוהב משתוקק לשמוע מילים יקרות כמו "אני אוהב אותך", מה שמגביר אצלו את המוטיבציה לזכות באחר, עד כדי אובססיה. זה מרגיש כאילו מישהו עושה קמפינג בראש שלכם! רוב התסמינים הללו נגרמים על ידי עלייה ברמת הדופמין במוח המקושרים לרצון, תשוקה, התרוממות רוח ומוטיבציה.

אהבה רומנטית היא דחף רבייה פרימיטיבי, שהתפתח כדי לאפשר לאבותינו ולנו בעצמינו למקד את אנרגיית הזיווג שלנו באדם ספציפי ולהתחיל בתהליך הרבייה. מבין כל הפילוסופים והמשוררים שתיארו אהבה רומנטית (ויש רבים), אפלטון תיאר את המצב הזה בצורה הטובה ביותר: "האלוהים של האהבה חי במצב של צורך". אהבה רומנטית היא צורך, תשוקה ומוטיבציה לזכות בפרס הגדול ביותר - בן זוג להזדווגות.

לב

4. הדחף לאכפתיות
דיוויד ב. גיבנס, אנתרופולוג מוושינגטון

אהבה היא רגש. היא תחושה חזקה של חיבה, מסירות ואכפתיות לאדם, למקום או לדבר. האהבה יכולה להיות תחושה חזקה של חיבור לבן משפחה (במיוחד לתינוק או לילד קטן), והיא יכולה להיות רצון עז להיות ליד אדם שמהווה אובייקט של תשוקה מינית.

אהבה התפתחה מבחינה אבולוציונית במוחם של היונקים ממודלים קדומים של אכפתיות באו לידי ביטוי בטיפול, האכלה וטיפוח הצאצאים. לפיכך קיימת נטייה חזקה לבטא גם היום אכפתיות בטיפוח והזנה של האדם, הדבר או המקום שאנו אוהבים.

לב

5. התאמה מינית
לואיס גרסיה, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת ראטגרס.

יש עדויות רבות שמראות כי המיניות משחקת תפקיד משמעותי במערכות יחסים רומנטיות. כך למשל מספר מחקרים הראו כי יש התרמה גבוהה בין שביעות רצון מקשר זוגי לבין סיפוק מיני. יתר על כן, מחקרים מצאו כי חיי מין מספקים הם מאפיין של מערכות יחסים מוצלחות וארוכות טווח.

באחד המחקרים שערכתי עם ד"ר שרלוט מרקי, בהשתתפות זוגות שזה עתה הכירו, זוגות שנמצאים בקשר ממושך וזוגות נשואים, נמצא כי המיניות משחקת תפקיד משמעותי בחיבור הראשוני של בני הזוג. מצאנו במחקר כי זוגות נוטים להתאים ברמת החוויה המינית, לפני יצירת מערכת היחסים ביניהם. כלומר, אנשים עם רמות גבוהות של התנסות מינית נטו להתחבר עם אחרים בעלי רמות דומות. בנוסף, ככל שהזוגות היו דומים יותר ברמת ההתנסות המינית שלהם, כך שביעות הרצון שלהם מהקשר הייתה גבוהה יותר.

לב

6. מצב של כבוד
קייט ווש, פסיכולוגית ומומחית ליחסים

אהבה בדרך כלל כוללת רמה גבוהה של כבוד הדדי. האוהבים הם המעריצים מספר אחד זה של זה. בני הזוג רוצים את הטוב ביותר זה לזה, כמו גם את הטוב ביותר לעצמם. כתוצאה מכך, אהבה אמיתית כוללת רמה גבוהה של יושר, נאמנות, אמון, תמיכה רגשית, שיתוף בלתי אנוכי וחברות. הפרטנרים בדרך כלל חווים תחושה בריאה של חיבה זה כלפי זה, כלומר הם מעריכים זה את זה כפרטים ייחודיים ועצמאיים ומרגישים גאווה שהאחר נהנה מהחברה שהם מציעים לו, כמו שהם נהנים מחברתו.

בני הזוג באמת ובכנות רוצים לעשות טוב זה לזה. שניהם נותנים, כמו גם מקבלים, במידה מאוזנת ובריאה. שניהם חווים נכונות לתת ולקבל תמיכה רגשית. הם שומרים זה על זה ומגנים על הצרכים של האחר, על הרצונות והרווחה של האחר, בלי שיבקשו מהם לעשות זאת. אנשים שאוהבים אחד את השני בדרך כלל נהנים זה מחברתו של זה יותר משהם נהנים בחברתם של אחרים.

ההפך מאהבה אינו שנאה, אלא חוסר אכפתיות. אם אי פעם חשתם אהבה כלפי מישהו וחדלתם מלאהוב אותו, אתם כנראה יודעים שהדרך היחידה שבה מאבדים את האהבה לאחר היא אם מאבדים את הכבוד אליו.

לב

7. היסטוריה מתמדת
סטפני קונטץ, היסטוריונית חברתית מאוניברסיטת אוורגרין בוושינגטון.

אהבה רומנטית לא הייתה קיימת בכל תרבות ובכל תקופה, ועד לעידן המודרני היא כלל לא נחשבה לבסיס טוב ומחייב לחיזור ונישואים. במשך אלפי שנים, נישואים היו תולדה של יחסי תועלת שנרקמו מתוך בריתות חברתיות ועסקיות, במטרה להרחיב את כוח העבודה המשפחתי. באותם הימים, אנשים נאלצו לקבור את חלומותיהם הרומנטיים או לקיים רומן מחוץ לנישואים.

במאה ה-19, כאשר אהבה הפכה למניע העיקרי של חיזור, היא הוגדרה מחדש כדי לעמוד בקנה אחד עם הגדרות התפקידים של בעל ואישה במערכת נישואים. גברים אהבו נשים כי הן טיפוליות ורגישות באופן שגברים לא מסוגלים ולא יכולים להבין. נשים אהבו גברים כי הם היו חזקים ויודעי דבר, באופן שנשים לא הורשו להיות. לכל מין היו כישורים ותכונות אופי שלמין השני לא הייתה גישה אליהם, אלא דרך אהבה. חלק גדול מההתרגשות סביב אהבה רומנטית באותם הימים, היה ההתרגשות מהחדש והשונה.

בעולם של היום, רגשות אלה אינם רלוונטיים ואינם הסיבה מדוע אהבה מחזיקה מעמד. האתגר שלנו כעת הוא ליישב אהבה עם ידידות, וזאת כדי להפוך את הדומה, ולא רק את השונה - לבעל ערך.

לב

8. קשר לאורך זמן
סטפני אורטיגו, מדענית מוח מאוניברסיטת סרקיוז.

אהבה נראית כרעיון פשוט, אך אין לה הגדרה מוסכמת. ההגדרה שאשתמש בה כאן מבוססת על מחקרי הדמייה ומחקרים פסיכולוגיים.

אהבה היא מצב נפשי מורכב, מתגמל ומעורר מוטיבציה של כמיהה עזה לאיחוד עם האחר. המצב הנפשי כולל רכיבים כימיים, רגשיים וקוגנטיביים. אהבה היא יותר מאשר רגש בסיסי חזק שנמשך שניות ספורות בלבד, אלא מושג שכלי קוגנטיבי ורגשי שמתווך על ידי הפעלה של רשת עצבית מסוימת. כל זמן שהרשת העצבית מופעלת, המושג של אהבה נשמר.

עד כה אין עדות ביולוגית לכך שלאהבה יש תאריך תפוגה על ידי הטבע. במקום זה, יש ממצאים המראים כי פרמטרים שונים יכולים לווסת את הפעלת רשת האהבה העצבית בעוצמות שונות. ברוח הדברים האלה, אהבה יכולה להיות מוגדרת כקשר נפשי לאורך זמן בין שני אנשים, שאינו תלוי בזמן ובמרחב. הגדרה זו חלה על סוגים שונים של אהבה, ביניהם אהבה תשוקתית, אהבה חברתית, אהבה משפחתית ואהבה ללא תנאי.
 

לא משנה איך תסתכלו על זה, אהבה היא רגש שאי אפשר לחיות בלעדיו וכולנו שואפים לחוות אותו בכנות ובמלוא העוצמה. גם אם נפגענו, התבלבלנו, נכשלנו או לא ממש הבנו איך זה עובד, הרי שבניגוד להרבה דברים אחרים בחיים, אהבה יכולה להפיל אותנו, כן, אבל היא גם הדבר היחיד שירים אותנו חזרה.

 

 

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.