print header

שירה במקלחת גורמת לנו אושר

נודה בזה או לא, כולנו שרים במקלחת. ישנם כמה טיפוסים של זמרי מקלחות. חלקם עדינים וסתם מעבירים אאת הזמן עד שהשמפו ישטף וחלקם נודדים לבמת ענק באיצטדיון וומבלי, עם להקה וקהל פרי דימיונם. לא משנה איזה טיפוס אתם, הסיבות לשירת המקלחת הן אותן סיבות והן נובעות מתנאים פיזיים ואפקטים פסיכולוגיים וביולוגיים.

אז מה יש בה, במקלחת, שמוציא מכולנו את היכולות הקוליות המדהימות או המדהימות פחות?

אז נתחיל בגורם הפיזי. כל מי ששר במקלחת יודע להעיד על עצמו ששם, בזמן הרחצה, הוא נשמע ממש טוב ולא ברור מדוע מחוץ למקלחת זה נשמע נורא. האמת היא שכל מי שמעיד זאת על עצמו לא מחפש תירוץ זול. האקוסטיקה במקלחת היא יותר טובה ומפיקה סאונד יותר עמוק מחללים אחרים בבית. בחדרים כמו הסלון והמטבח למשל, יש רהיטים, חלונות, פתחים ועוד רכיבים בתוך חלל רחב. כל אלה שוברים את הקול בצורה מאוד לא עקבית ויוצרים הד גרוע.

pat hawks

לעומת זאת, רוב האמבטיות הן חללים קטנים, סגורים עם אריחים. כתוצאה מכך, הסאונד מוחזר הרבה יותר טוב והצליל שנוצר הוא איכותי ועמוק. האריחים הקשים לעומת הרהיטים הרכים למשל, יוצרים תהודה טובה יותר בחלל קטן יותר.

אז אנו אכן נשמעים טוב יותר במקלחת. עכשיו לשאלה, מה משחרר את יצר האמן בתוכינו? כמו שאמרנו, יש לשירה גורמים פסיכולוגיים. ברור מאליו שהופעה מול קהל מצריכה כמויות וסוג ביטחון עצמי שלרוב האנשים פשוט אין. הרבה אנשים נבוכים לשיר מול קהל ואף מול חוג מצומצם של חברים. ערבי קריוקי למשל, מערבים שתיית אלכוהול המשחררת את אלו שקשה להם לעלות מול קהל.

המקלחת נתפסת כאחד המקומות הבטוחים והמוגנים ביותר, אחרי הכל אנו נמצאים שם במערומינו. לכן המחסומים הפסיכולוגיים של מבוכה יורדים. ישנה תפישה של "אם לא רואים אותי, גם לא שומעים אותי". זאת אומרת שבמקום בו אנחנו מרשים לעצמינו להיות ערומים ללא מבוכה, אנו בודאי יכולים לפצוח בזמר ספונטני. בנוסף לכך, יש לנו תחושה כי זרם המים הרועש בולע את קול השירה ולכן אף אחד לא שומע אותנו*, וגם אם כן, זרם המים בודאי מטשטש את הזיופים.

אגב, התופעה הזו אינה ייחודית למקלחת ופוגעת גם באופנוענים. ידוע שהרבה אופנוענים שרים בקסדה בדיוק באותו האופן וגם בגלל אותן הסיבות. בניגוד לנהגים ברכב, אף אחד לא רואה את פניו של רוכב האופנוע והרעש החזק מהמנוע מקביל בתכליתו לזרם המים.


josh janssen
 

לזרם המים ישנו אפקט נוסף. הוא מרגיע ומשחרר אותנו ויוצר לנו אווירה קלילה. זה בנוסף לתאורה מיוחדת וריח הסבונים והשמפו, יוצרים לנו אווירת מרגוע המשחררת אותנו מדאגות ושמה אותנו באחד מהזמנים הבודדים שיש לנו לבד עם עצמנו במהלך היום. השחרור המנטלי הן באווירת המקלחת והן בהיעדרות המבוכה, גורם לנו לשיר.

עד כה הבנו שאנחנו נשמעים טוב יותר במקלחת ושיש לנו שם סביבה נטולת מבוכה עם אווירת שחרור. אבל למה בכלל אנשים אוהבים לשיר מלכתחילה?

כאן נכנסים ההסברים הביולוגיים. בגדול ניתן להכריז כי שירה משמחת את האדם וזו הסיבה שאנו אוהבים לשיר.

עכשיו ניכנס קצת יותר לעומק ונבין את ההסבר הפיזיולוגי, כלומר איך בעצם אנו נהיים שמחים יותר בזמן שירה. קודם כל, שירה משחררת אנדורפינים לגוף ובכך משפיעה על מצב הרוח באופן ישיר. אנדורפין הוא הכימיקל שמשוחרר למוח במצבים מסויימים והוא זה שנותן את תחושה השמחה. הכימיקל גם קשור להורדת ושחרור מתח וזה אותו המנגנון שמעניק תחושה טובה לאחר ביצוע פעילות גופנית.

דבר נוסף שקורה וקשור לספורט, הוא הנשימה העמוקה. בעת שירה אנו משתמשים במיתרי הקול, העובדים מן הסתם על אוויר. לכן יש פה אפקט הדומה לפעילות אירובית בהעשרת הדם בחמצן ושיפור זרימת הדם, מה שמקדם מצב רוח טוב יותר. כמו כן, הנשימה העמוקה היא טכניקת הירגעות ידועה כמו ביוגה למשל והשירה שמצריכה שימוש רב בנשימה, מביאה לאפקט דומה.

בואו נסכם את הממצאים מהסוף להתחלה: שירה גורמת לנו למצב רוח טוב, זה מוכח מדעית. במקלחת יש לנו תחושת הגנה מצד אחד ואווירת שחרור מצד שני ובסופו של דבר, אנחנו פשוט נשמעים שם יותר טוב בגלל האקוסטיקה הייחודי.


Every stock photo

 שילוב כל הגורמים הללו מביא אנשים ברחבי כל העולם לבצע את המלודיות האהובות עליהם ברגע שהמים פוגשים את העור.

*לתשומת ליבכם, התחושה שאתם מוגנים בחדר האמבטיה ואף אחד לא שומע את הזיופים שלכם, היא רק תחושה...

ליקט כתב וערך: בועז מזרחי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.