print header

מהו אושר?

האושר יכול להתבטא בדברים שונים לאנשים שונים. לדוגמה, עבור אדם אחד זה כנראה אומר להיות במערכת יחסים, ואילו עבור מישהו אחר זו ההרגשה שיש לו את היכולת להתמודד עם מצבים שונים בחיים.

בעוד שאתה עשוי לחשוב שיש דברים מסוימים שישמחו אותך (או שיכלו לעשות אותך שמח אם היה לך אותם), מחקרים הוכיחו כי יש מאפיינים משותפים בין אנשים מאושרים - וזה לא בהכרח מה שאתה עשוי לחשוב.

 

מה גורם לאנשים מאושרים להיות כאלה?

אתה אולי חושב שלאנשים מאושרים יש המון כסף, הם מושכים, יש להם עבודה מכובדת או כל מה שהם צריכים בחיים. או שאתה פשוט יכול לחשוב שאנשים מאושרים כי הם נולדו כאלה.

המחקר, עם זאת, מציע כי יש מספר משתנים אשר תורמים תרומה גדולה לאושר, הרבה יותר מאשר גורמים חיצוניים שטחיים. זה לא אומר שאם יש לך המון כסף אתה לא תהיה מאושר, או שהרבה כסף זה משהו רע, זה רק אומר שיש גורמים אחרים חשובים יותר בקביעת אושר. למעשה, קשר חיובי חזק בין מעמד בעבודה/הכנסה/עושר לאושר קיים רק עבור מי שחי מתחת לקו העוני ו/או עבור אנשים מובטלים.

מה שמבדיל אנשים מאושרים מאנשים לא מאושרים הוא היחס שלהם - יש להם דרך חשיבה שונה על דברים, הם מפרשים את העולם בצורה שונה ולכן חיים את חייהם בצורה שונה.

מדוע האושר כה חשוב?

זה אולי נראה לך מובן מאליו - "מדוע לא להיות מאושר?!" אבל ההשלכות הן יותר מרחיקות לכת ממה שנדמה לך.

אנשים שמחים יותר הם בדרך כלל אנשים בריאים יותר - לא רק נפשית, אלא גם פיזית. אתה יכול להבין לבד שהאושר הוא משהו חשוב ביותר ולכן חשוב שתתחיל להיות מאושר.

משוואת האושר

הועלתה השערה כי ישנם מספר גורמים התורמים לאושר. זוהי "משוואת האושר" שהוצעה על ידי מרטין סליגמן, פסיכולוג אמריקאי:

אושר
=
נקודת מוצא (גנטיקה: כ-50%)
+
נסיבות (8-15%)
+
שליטה רצונית (עבר, הווה, עתיד)

זה נראה מדעי מאוד, וזה למעשה מבוסס על ממצאי המחקר, אבל ניתן להסביר זאת בקלות.

 

נקודת מוצא/גנטיקה

ישנן ראיות התומכות בהשערה שכולם נולדים עם "נקודת מוצא" מסוימת של אושר, הנקבעת על ידי הגנים. היא אמורה להשתנות רק במעט, אם בכלל, ככל שהאדם מזדקן. זה תורם בערך 50% לרמת האושר.

אם משהו דרמטי קורה, למשל זכייה בלוטו, או פרידה מחבר/ה, בתוך שנה פחות או יותר (בהתאם למצב) רמת האושר שלך תחזור לנקודת המוצא.

נסיבות

קיימות ראיות המוכיחות כי הנסיבות בהן האדם חי משפיעות על רמת האושר שלו. אין לך תמיד שליטה על הדברים הסובבים אותך, לדוגמא, לא כל אחד יכול לחיות בבית גדול או לנהוג במכונית חדשה. עם זאת, עולה מהראיות כי לנסיבות יש השפעה של 8-15% בלבד על רמת האושר, שזה באמת לא כל כך הרבה.

שליטה רצונית

זה הגורם השלישי והוא הגורם החשוב ביותר במשוואה, כי אתה יכול לשלוט שליטה מלאה באושר שלך. הוא כולל את כל ההיבטים של החיים שלך, וכיצד אתה בוחר לחשוב ולפעול לגבי העבר, ההווה והעתיד. יש לך השפעה גדולה על רמת האושר שלך - בחישוב פשוט תוכל לראות שיש לך עד 42% שליטה על רמת האושר שלך!

- עבר - כאשר אתה חושב על העבר, זכור כי אנשים נהיים מאושרים יותר כאשר הם חושבים על הדברים הטובים שקרו להם לעומת התמקדות בדברים הרעים שקרו. פשוט תהיה אסיר תודה, סלחן ואל תאמין שהדברים שקרו בעבר ישפיעו לך על העתיד.

- עתיד - כשמדובר בחשיבה על העתיד, אנשים מאושרים הם אופטימיים יותר - פירוש הדבר הוא כי הם אופטימיים לגבי העתיד שלהם, הם יודעים מה הולך להיות - ואם לא יוצא ככה, אז זה לא סוף העולם.

- הווה - הדרך שאתה פועל וחושב על ההווה, חיונית בקביעת האושר שלך. זה עשוי לכלול דברים שונים כגון: כיצד אתה מתענג על החיים ועל מה שיש לך, להיכנס למערכת יחסים משמעותית והדרך בה אתה מגיב על דברים שונים - טובים או רעים.

אתה יכול לשלוט באושר שלך

מהמשוואה ניתן לראות שיש לך שליטה לא מבוטלת על רמת האושר שלך. אמנם חלק גדול נקבע על ידי הגנטיקה ועל ידי הנסיבות, אבל אתה יכול להגדיל את רמת האושר שלך על ידי התמקדות בדברים שבשליטתך.

אתה יכול לשלוט בגישה שלך, בדרך בה אתה בוחר לפרש מצבים ובדרך בה אתה חושב על עצמך. אם תחשוב על זה ועל העובדה שאתה יכול לשלוט ביותר מ- 40% מרמת האושר שלך, תבין שזה יכול לעשות שינוי משמעותי לחיים שלך.

האם הניסיון להיות מאושר אומר שלא תהיה עצוב?

ממש לא.

עצב הוא חלק מהחיים, ולפעמים אתה אפילו מרגיש מאושר ועצוב באותו הזמן. לדוגמא, אתה יכול להיות מאושר כשאתה עוזב את הבית של ההורים, אך באותו הזמן להיות עצוב על כך שלא תראה אותם ואת הכלב של המשפחה באותה התדירות כמו פעם.

לסיכום, האושר מתבטא בדברים שונים עבור אנשים שונים. באופן כללי, האושר מושפע מהדרך בה אתה בוחר לחשוב על עצמך, על מקומך בעולם ועל העולם הסובב אותך.  ניתן לשלוט על האושר עם שינויים קטנים בחיי היומיום. זה תלוי בך!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו