print header

סובלנות זה שם המשחק

כמה פעמים יצא לכם להגיד מילים קשות על אדם שבעצם אינכם מכירים? כמה פעמים יצא לכם לנקוט עמדה כלפי סיטואציה שאתם לא באמת בקיאים בה? כמה פעמים יצא לכם בסופו של דבר להתנצל על מה שחשבתם ולהתחרט שחשבתם כך מלכתחילה? לפני שאתם ממהרים לשפוט את האחר, הסתכלו קודם על עצמכם!

אני לא אטעה אם אבצע הכללה ואומר שכולנו מגלים חוסר סובלנות כלפי האחר.
אומנם אצל כל אדם זה במידה כזו או אחרת, ובכל זאת - שיפוטיות, דעה קדומה, ספקולציה והנחות מוטעות, אלה אלמנטים מקובלים מאוד במערך השיקולים שלנו וכולנו לוקים בחוסר סובלנות.

אולי זה המקום לערוך תחילה הבדלה בין סובלנות לסבלנות, שכן רובינו נוטים להתבלבל; בעוד שסבלנות מתייחסת לאורך רוח, ליכולת להמתין למשהו מבלי לאבד עניין או להתרגז, הרי שסובלנות אינה מתייחסת למושג הזמן, אלא נקשרת ליכולת לכבד אדם, תפיסת עולם, תרבות, אמונה או מחשבה ששונים משלנו.

 

נכון, אנחנו צריכים להיות אסירי תודה על שהתמזל מזלנו לחיות בתקופה בה יש מגוון גדול, שפע של בחירה, נגישות וחופש מידע, אבל החשיפה האדירה הזו, במובנים מסוימים, עומדת כרועץ, שכן היא חושפת לא מעט פערים והבדלים ביננו לבין האחר. הדרך היחידה להתמודד עם המגוון והשפע זה להיות סובלניים; לצאת מגבולות הנוחות שלנו ולקבל את "האחר".

רבים מסכימים כי על מנת שנוכל לחיות בחברה משגשגת והרמונית, אנו מחוייבים לגלות סובלנות - להרחיב את התודעה שלנו למקסימום הבנה וחמלה, לא רק כלפי מה שמוגדר בעינינו כהגיוני, אלא כלפי כל שמתקיים מסביב ללא תנאי, אך הדבר אינו פשוט!

פסקי דין, פרשנויות תקשורתיות וחופש המידע, מייצרים את אחת הבעיות החמורות ביותר שאנו נאלצים להתמודד איתן - דעה קדומה. מבלי לשים לב, החשיפה למידע, מייצרת עבורינו מאגר של הנחות סוביקטיביות על עצמנו ועל אחרים, כך שאנו ממהרים  לקטלג, לדרג, למיין ולהגדיר כל אדם, כל גישה, כל תרבות וכל סיטואציה על פי מה שאנו מוצאים כהגיוני ונכון. התיאוריות המוקדמות שלנו מפרידות אותנו מאחרים, יוצרות מתח, קונפליקטים ומשפיעות על הדרך שבה אנחנו מתקשרים זה עם זה, אם בכלל.

במקום שחופש המידע והתקשורת החופשית יקרבו אותנו זה לזה, אנו מסתמכים על דברים שנאמרו לנו, דברים שקראנו, דברים ששמענו במקרה, דברים שמזכירים לנו דברים אחרים מבלי לתת הזדמנות הוגנת לכל מקרה ולכל אדם.

 

מחקרים מראים שיש קשר בין מצב בריאותי לסובלנות ופתיחות. יותר מזה, לאנשים שמבלים פחות זמן בלשנוא, להאשים, לשפוט בצורה בלתי הוגנת, לכעוס ולנטור טינה, יש יותר אנרגיה להשקיע עצמם בדברים חיוביים ומהנים, עבור עצמם ו/או עבור אחרים.

כאשר אנו לומדים להיות פתוחים וסובלניים ומוכנים לפתוח דלתות חדשות של מודעות, אנו לומדים להיות אובייקטיבים, להיות זהירים ורגישים. אנשים אובייקטיבים טובים יותר בפתירת בעיות וקונפליקטים, טובים יותר בניהול תקשורת, וזאת מכיוון שהם מתפקדים ממקום של הבנה והגיון ולא ממקום של פחד.

הנה לכם מספר שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם כדי לגלות האם אתם מסוגלים לגלות יותר סובלנות ופתיחות. חשוב מאוד שלא תחמירו עם עצמכם, בסופו של דבר, כולנו בני אדם ואנחנו טועים מפעם לפעם - לכן, אל תשפטו את עצמכם. דבר ראשון היו סובלניים כלפי עצמכם, פתחו את ליבכם לשינוי, רק אז תוכלו להשתקף כך בעיני העולם.

1. האם אתם פתוחים ללמוד דברים חדשים?
ככל שתפתחו את המוח שלכם לדברים חדשים, לאנשים ולרעיונות ותאפשרו לו להיות חלק מזרימה חופשית של ידע, כך הוא ייעשה גדול יותר. בכל פעם שתמצאו עצמכם שופטים אדם אחר, ראו זאת כאיתות של המוח שזקוק ליותר מידע.

2. האם אתם מקשיבים בתשומת לב לאחרים?
כאשר אתם שואלים שאלה או מנהלים שיחה, האם אתם באמת מקשיבים לשיחה או שאתם נתפסים למילים שיאפשרו לכם תגובה המותאמת למחשבה שכבר הגדרתם מראש? האם המילים "הלא נכונות" גורמות לכם להינעל? האם אתם מבצעים סינון מתוך הגנה עצמית ושואבים רק את המידע שאתם מחפשים? שאילת השאלות הללו, חשובה לא פחות מהתשובות - שכן, זו מודעות ראשונית.

3. האם אתם שואלים שאלות אמיתיות כדי להגיע לעומק הדברים של משהו שאינכם מבינים? איזה סוג של מידע אתם מחפשים (עובדות, רכילויות, חוות-דעת, פרשנויות...)? איפה אתם מנסים למצוא אותו (ספרים, עיתונים, תוכניות טלוויזיה, מחקרים...)? האם אתם מעריכים את דעתתם מספיק כדי לוודא שרק הדברים הטובים נכנסים או שאתם מאפשרים גם למילים רעילות, ממקורות מתמרנים, שאין בבסיסם אמת או עובדתיות, להשפיע עליכם?

4. האם אתה מנסה ללמוד להתמודד עם פחדים לא הגיוניים שלכם?
פחדים רבים נושאים מטענים כבדים ומושכים אליהם מידע שמזין אותם. זה מידע שעשוי להטעות, שחוסם ולא מאפשר לנו לעמוד זקופים. פחד שנשען על ספקולציה הוא חסר בסיס וחסר מושג, בדיוק כמו הספקולציה עצמה. שאלו את עצמכם מניין הפחדים שלכם שואבים את כוחם?

5. האם אתם מוצאים דרכים להתחבר עם אנשים שנראים ומדברים שונה מכם?
האם אתם בוחרים להתחבר עם אנשים מתרבות שונה או רקע דתי אחר, או שמא כל החברים שלכם דומים לכם? האם הייתם מסכימים להיות חברים של אנשים שיש להם דעות פוליטיות שונות משלכם? התבוננו סביבכם ונסו לבחון על סמך אילו אלמנטים מבוססים הקשרים החברתיים שלכם? האם פסלתם חברויות שלא נראו כמוכם או לא חשבו כמוכם? מדוע לא היה להם מקום בחיים שלכם?

 

6. האם אתם מנסים להיות נוכחים ברגע בזמן שאתם באינטראקציה עם אחרים?
להיות נוכחים, הכוונה היא לעשות מאמץ להקשיב ולהתחבר עם אחר ברגע מסוים, כלומר לא לחשוב על דברים עתיד או על עבר, שכן כאשר אתם חושבים על משהו אחר, קשה מאוד להיות פתוחים, המוח חסום בפני כל חיבור חדש. אם תהיו שם ברגע, תצליחו לייצר תקשורת מעניינת ופתוחה יותר עם אחרים.

7. האם אתם ממהרים לעצור כשמחשבה שיפוטית כלפי מישהו עולה לכם בראש?
דרוש לא מעט כוח רצון כדי לעצור פעולה אינסטנקטיבית של שיפוטיות לא הוגנת המבוססת על חוות דעת סובייקטיבית. ברוב הפעמים אנחנו ממהרים למקם בתודעה אנשים ומצבים שתואמים את חוות הדעת שלנו, מבלי לתת להם הזדמנות להוכיח לנו אחרת. כדי לכסות על חוסר הביטחון שלנו, אנו מטעינים את חוות הדעת שלנו בהצדקות שיעניקו לנו בסיס איתן. הפיתרון היחיד הוא לעצור מחשבה שיפוטית ברגע שהיא נרקמת, זה ידרוש מאמץ רב, אבל תרגול מודע יאפשר לכם להצליח.

8. האם אתם יכולים לאמן את המוח שלכם להיות מדען מוח?
במדע, אם משהו מסווג כעובדה זה אמיתי, בעוד שתיאוריה היא תמיד בגדר ספקולציה שנויה במחלוקת. מדען טוב יודע לאבחן בזהירות בין עובדה לתיאוריה, אך רובינו לעומת זאת, ניזונים מתיאוריות וספקולציות ומגדירים אותן כעובדות בהתאם למה שאנחנו חשובים שצריך להיות. הציפיות שלנו, הדעות והפרשנויות הקדומות, הם אלה שמנחים אותנו ביחסינו לאחרים. ככל שנאמן את המוח המדעי שלנו, כך נוכל להיות אוביקטיביים יותר כלפי החיים.

 


 

בסופו של דבר, זה נורמלי שיש לנו העדפות ואזור נוחות, אבל זה לא נורמלי לחשוב שכל מי שנמצא מחוץ לאיזור הנוחות הוא רע, נחות ולא ראוי. מה שעושה כל אחד מאיתנו למי שאנחנו מושתת על השוני ביננו, וזה כל היופי - "האחרות" במקרה זה היא מבורכת, ובכל זאת, בבסיסנו כולנו שותפים לתודעה קולקטיבית ומנסים לפלס דרך כדי להגשים את מלוא הפוטנציאל שלנו; ככל שנשפוט פחות, כך ניתן לאחרים יותר הזדמנות לחוות את החיים ואת הזהות שלהם, וכך תינתן לנו הזדמנות שווה והוגנת לעשות זאת גם.

איכות החיים של כולנו תשתפר אם נחיה בחברה שתאפשר לכולם לחיות מבלי לשפוט. אם נסכים כולם ששם המשחק הוא סובלנות, אין ספק שיהיה הרבה יותר קל לשחק!
 

ליקטה וערכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.