print header

יוגה - למה זה כל כך טוב לנו?

בעקבות המגמות האחרונות בעולם הכושר, המדגישות את הקשר החזק שבין הגוף והנפש, אנו נחשפים יותר ויותר לפעילויות ספורטיביות מגוונות המשלבות יוגה עד כדי כך שהשיטה הפכה לפופולארית מאוד; יותר ויותר אנשים מדברים על יוגה, עושים יוגה. אבל, מה זה יוגה בכלל? ולמה כל כך חשוב לנו לדעת אותה ולעשות אותה?

יוגה זו מסורת עתיקת יומין שהתפתחה והבשילה בהודו הקסומה כבר לפני 5,000 שנה. ניתן למצוא אזכורים כתובים וחפצי אומנות המרמזים על כך כבר משנת 2,000 לפנה"ס. משמעות המילה יוגה לפי סנסקריט היא 'איחוד', 'חיבור'. כלומר, חיבור בין הגוף והנפש, חיבור מיסטי בין האדם לאל, התקרבות רוחנית של נפש האדם לכוח הגדול מעל. זו פעילות גופנית המבוססת על פילוסופיה הודית עתיקה המאמינה בכוח עליון, באנרגיה עצומה ואוניברסלית שעוזרת לנו בדרכנו, בדרך החיים שלנו. חיבור בין הכוח העוצמתי הזה לנפש האדם, מעניק שחרור וכוח פיזי ונפשי - בסיס איתן לחיים של הגשמה עצמית, שלווה ואושר אמיתי.

יתרה על היתרונות הנפשיים המובנים, ליוגה יש סגולות גופניות רפואיות. השרירים מתחזקים ומתעצבים, דרך החיים משתנה והופכת בריאה יותר. הגוף והנפש משפיעים זה על זה ויוצרים את הבסיס לחיים מאושרים ונינוחים.

ליוגה זרמים רבים - איינגר, אשטנגה, ביקראם, ויני, הוליסטי, פאואר, קונדליני, קריפלו ושיווננדה. אך לכולם מכנה משותף אחד, לכולם אותם העקרונות, אותם היסודות שבעשייה.

הבה נכיר את העקרונות הבסיסיים שביוגה, אותם יכול כל אחד לבצע גם על השטיח שבביתו:

1. תרגול - לכל אחד סרגל היכולות והמאמצים שלו. על כל אדם לדעת את הגבולות שלו. מתי להפסיק ומתי להתאמץ. עשייה מאומצת מדיי לא תתרום ואף תגרע מהמטרה החיובית לשמה התכנסנו כאן היום. כמו כן, חשוב להקפיד על עשייה עקבית - ליוגה השפעה 'מצטברת', כלומר תרגול נכון של 3-4 פעמים בשבוע, יראה אותותיו תוך זמן קצר. האדם יחוש רגוע יותר, שלו וחזק יותר. הוא ירגיש שהוא מכיר את עצמו טוב יותר ואוהב את עצמו בכנות. החיבור שלנו עם עצמנו וגופנו, תורם באופן ממשי לפעילות וההצלחה שלנו בעולם.

2. הרפיה - המאה ה-21 העצימה את הלחץ שיצרה המאה ה-20. קצב החיים המשוגע, העבודות הטובעניות והריצה אחר השעון מזמנים לנו לחץ בתדירות גבוהה, שפוגע בנו מאוד. הלחץ נמצא כגורם העיקרי למחלות כרוניות קשות. במהלך פעילות יוגית,  ישנה התמקדות בנושא ה'הרפיה'. משמעות הדבר היא שלכל אורך היוגה, ישנם תרגילים של התכווצות השרירים והרפייתם. ההרפיה הינה גופנית ונפשית כאחת. דבר חשוב שמקשר אותנו לעקרון החשוב הבא!


3. נשימה - הזמן היחיד בחיינו, בו אנו נושמים בצורה תקינה, הוא בהיותנו תינוקות, ילדים זכים. אז, הנשימה הינה טבעית, הסרעפת והבטן הינם חלק מהמשימה באופן מלא, ממש כפי שצריך להיות לאורך כל חיינו. תהליך ההתבגרות שמביא עימו את הלחצים המוכרים, הדאגות והחרדות, הופך את נשימתנו לקצרה יותר, שטחית. היוגה מחזירה אותנו אחורה, לימים בהם נשמנו תקין, שעוד לא ידענו את הקשיים שבחיים. הנשימה הנכונה, הקצובה, המלאה, משפיעה באופן מיידי על מצבנו הנפשי והקוגנטיבי. בכוחה של נשימה נכונה, לשנות את מצב רוחנו מן הקצה אל הקצה, כל עוד עושים את זה בצורה נכונה. נשימה אף משפיעה על הריכוז שלנו, על היציבה הפיזית שלנו. אדם שמודע לנשימתו לא יכעס בקלות, יהיה בעל שקט נפשי עדין שילווה אותו בדרכו. הוא יהיה יציב יותר מבחינה נפשית, נעים יותר לעולם. את מיומנות הנשימה וההרפיה רוכשים בכל תרגול יוגה, על כל סוגיה והיא משנה חיים.

4. חשיבה חיובית - למחשבות שלנו השפעה ישירה על מצב הרוח שלנו ומצבנו הפיזי. היוגה מכבדת את החיים ומקירה אותם. במהלך כל העשייה הגופנית, הראש והנפש מחבקים את הנשימה, את פעולת הלב, את היותנו גוף חי ונושם. מודים לחיים על כל מה שיש לנו, נושאים תפילה חרישית בלב למישהו - לאל, לעצמנו, לכוח עליון אחר שאנחנו לא תמיד מסוגלים להבין. ההוקרה הזו, מייצרת מיידית חשיבה חיובית יותר, רגועה. דבר שמשפיע על הפרופורציה והפרספקטיבה שלנו בחיים. כך ניתן לקבל יותר את הזולת, את השונה. זו סוג של התמסרות לגוף ולחיים. אהבה עצמית ואהבה לכל. כמובן שקיימים אנשים הנושאים עימם מטענים שליליים רבים, שקשה להם להדוף במהלך עשייה יוגית. לאנשים אלה מומלץ לחזק את עצמם ע"י תפילה או מדיטציה וחקירה עצמית (תרגילים נוספים המבקשים איזון בין גוף ונפש, פועל יוצא של שיטות היוגה השונות).

5. תזונה - היוגה מנחה את תלמידיה לצרוך בעיקר מוצרים צמחיים. לאו דווקא בגלל הסיבות האידיאולוגיות המניעות צמחוניים, אלא בגלל הקלות בה הגוף שלנו מעכל מוצרים אלה.

 

יוגה זו פעילות נרכשת, בעלת סגולות כוללות רבות. היא מומולצת ונלמדת בכל רחבי העולם המודרני. זו פעולה עתיקה שהעולם המודרני מאמץ בכל כוחו, אולי דווקא מתוך הידיעה כי למרות שהתפתחנו וגדלנו טכנולוגית, אנו עדיין עושים הרבה דברים בצורה לא טובה ועלינו לחזור לשורשים שלנו - הפיזיים, המנטליים והרגשיים, כפי שידע האדם לפני 5,000 שנה.

 

 


 

מקור: יפית קלמנוביץ
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.