print header

הקשר שבין הגבלה קלורית והאטת הזדקנות המוח

הגבלה קלורית היא סוג של דיאטה שדוגלת בהפחתת כמות הקלוריות הנצרכת, אולם בצורה בטוחה ומבלי להגיע למצב של תת תזונה או מחסור ברכיבים שנדרשים לגוף, כמו למשל צום לסירוגין. מיחסים לדיאטה זו השפעה של אריכות ימים, ועל אף שהגיוני לחשוב שדיאטה שכזו תשפיע על מערכת העיכול או על הצטברות השומן בגוף, לא רבים מקשרים אותה לשמירה על בריאות המוח ובפרט למניעת מחלות כמו אלצהיימר. במחקר שפורסם ב-11 בינואר 2024, שנערך במכון באק לחקר הזקנה, התברר שהגן OXR1, אשר הכרחי לחיים ארוכים ובריאים, מושפע מתהליך הדיאטה הזה, ויש לו חשיבות רבה למוח. צוות המחקר הדגים את המנגנון שמפעילה ההגבלה הקלורית ברמת התא, וכיצד ביכולתו לעכב תהליכי הזדקנות והידרדרות קוגניטיבית במוח. 
 
החוקרים הראו כבר במחקריהם הקודמים מנגנונים שונים שעוזרים להאריך את חיי האדם בעזרת מגבלות תזונתיות, אך בנוגע להגבלה קלורית נראתה תגובה מאוד מגוונת הן בקרב אנשים והן ברקמות שונות בגופם. על כן הוחלט לחקור את הנושא הזה יותר לעומק, וזה החל בניסויים שנעשו על כ-200 זנים של זבובים בעלי רקע גנטי שונה. כל הזבובים גדלו עם תזונה אחת מבין שתיים: תזונה רגילה או בעלת מגבלה קלורית של 10% מתזונתם הרגילה של הזבובים. החוקרים זיהו 5 גנים שהשפיעו על אורך החיים של הזבובים שצריכת הקלוריות שלהם הוגבלה, ומביניהם יש 2 שמקבילים גם לאדם.
הקשר שבין הגבלת קלוריות ומניעת אלצהיימר: זבובים על לחם
הצוות בחר לחקור גן אחד, אותו OXR1, שמטרתו להגן על התאים מפני נזק חמצוני, אך המנגנון שלו והדרך שבה הוא מתפקד עוד לא היו ברורים לחוקרים ב-100%. ירידה בכמות ה-OXR1 אצל בני אדם מובילה לנזקים נוירולוגיים חמורים ומוות בטרם עת, ואצל עכברים, עודף של הגן הזה סייע לשפר את הישרדותם בעת התמודדת עם טרשת אמיוטרופית צידית (ALS).
כדי להבין איך גן שפעיל בתאי עצב משפיע על אורך החיים של האדם, הצוות ערך סדרת מבדקים. מה שהתגלה זה שגן OXR1 משפיע על קומפלקס חלבוני שנקרא רטרומר, שהוא למעשה אוסף של חלבונים שהכרחיים למיחזור החלבון והליפידים שבתאים. ״הרטרומר הוא מנגנון שחשוב מאוד לתאי העצב, מכיוון שהוא קובע את עתידם של כל החלבונים שיגיעו לתאים האלה״, כך אומר קנת׳ וילסון, המחבר הראשי של המחקר. תפקוד לקוי של הרטרומר מקושר למחלות ניווניות שמתלוות לזקנה, ביניהן אלצהיימר ופרקינסון.
הקשר שבין הגבלת קלוריות ומניעת אלצהיימר: איור ראש של איש שמוחקים לו את הראש
מה שהמחקר הזה בעצם הראה זה שניתן לאמן את הרטרומר לתפקד בצורה יעילה יותר, וזאת בעזרת הגבלת קלוריות בתזונה. ״על ידי כך שתאכלו פחות, אתם תשפרו את מנגנון סידור החלבונים בתאים שבגופכם, מה שישפיע באופן ניכר על המוח שלכם לעת זקנה״, כך אומר וילסון. החוקרים אף מאמינים שהביטוי של הגן הזה יכול ממש להאריך את החיים, מכיוון שאלו התוצאות שנצפו בניסויים שנערכו על הזבובים. ״הצעד הבא שלנו הוא לזהות אילו תרכובות מגבירות את רמות ה-OXR1 ויכולות לסייע למוח להזדקן לאט יותר״, כך אומרת ליסה אלרבי, אחת ממחברות המחקר.
 
״אנחנו מקווים שאחרי כל זה נוכל להבין למה המוח שלנו סובל מניוון מלכתחילה״, כך אומר וילסון. ״תזונה משפיעה על תהליכים שונים בכל הגוף, ואני חושב שהעבודה שלנו תעודד אנשים לשמור על תזונה בריאה יותר, כי מה שאתם אוכלים משפיע עליכם יותר ממה שאתם חושבים״.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.