print header

כל הדרכים לתכנון תאורה נכונה בבית

תכנון נכון של התאורה בבית יגביר את ההנאה, השמחה והאופטימיות של כל הדיירים. על הדרך הוא גם יהיה שימושי, יחסוך חשמל ואפילו יתרום לאיכות הסביבה. הכירו 10 טיפים שיעזרו לכם להקנות למעונכם תאורה נכונה ומחמיאה.
 
תכנון תאורה הוא מהמשימות הראשונות שעליכם לבצע בבניית בית חדש, ורצוי מאוד לעשות זאת בליווי אדריכל או מעצב פנים מנוסה. מערכת התאורה מושפעת גם מתכנון מערכת החשמל, כך שאין באמת אפשרות לדחות את תכנונה לשלבים מאוחרים יותר. התאורה תקבע במובנים רבים איך תרגישו אתם ואיך ירגישו האורחים שלכם בדירתכם החדשה. תאורה נכונה פירושה שמחה, אופטימיות וגם נוחות ואפקטיביות. תאורה לא נכונה לעומת זאת – תעכיר את מראה הבית ואת האווירה ותשפיע רבות על העיצוב והלך הרוח בדירה.
 
טיפים לתכנון תאורה ביתית: סלון
כמובן, לצד העיצוב, בעת כניסה לדירה חדשה יש עוד גזרות רבות אשר צריך לדאוג להן, כגון ביטוח דירה הכולל כיסויים על נזק למבנה, תכולה ופגיעה בצד ג', תשתיות תקשורת, ספקי הובלות ועוד. אך, ניתן להודות כי החלק הכיפי הוא ללא ספק העיצוב, ובראשו התאורה. אז איך מתכננים תאורה נכונה לבית?
 
קודם כל, אל תתפתו לעשות זאת לבד. תאורה היא תחום מורכב, המחייב עשרות אם לא מאות בחירות קטנות וגדולות בדרך. קחו אשת או איש מקצוע שילוו אתכם לאורך כל הדרך. לא חסרים טיפים לבחירת תאורה נכונה, אבל לפעמים אפשר פשוט לטבוע בים של עצות טובות אך מנוגדות, נכונות אך סותרות. כדי לעשות קצת סדר, קיבצנו לכם כאן שמונה טיפים מובילים על תאורה וגם שניים על תאורה טבעית. בואו נתחיל...

1. עניין של תמהיל

כשמדברים על תאורה בבית מדברים על פונקציונליות, מיקום, עוצמה, עיצוב, מחיר רכיבים ועלויות תפעול. כל משתנה משתלב בתמהיל שיקבע את האווירה והתפקוד בחלל המואר. כפי שנראה מיד, אין תאורת המטבח כתאורת הסלון או כתאורת חדר השינה. תקציב התאורה, לדוגמה, ישפיע מן הסתם על איכותה, אולם ניתן לחפות עליו בשורה של החלטות נכונות בתחומים אחרים. 

2. לא לחשוב רק על ההווה

תאורה נכונה חייבת להיות גמישה גם לאפשרות של שינויים מהותיים עתידיים בבית, או לשינויים בשימוש של החללים השונים. אם לדוגמה חדר של אחד הילדים שבגר הופך לחדר עבודה, כמה קשה יהיה לכם להתאים את החדר לשימושו החדש? כדאי להקדיש לכך ולאפשרות שתרצו למכור את הבית באחד הימים, מחשבה מסוימת כבר בתכנון התאורה הראשוני.

3. להביא בחשבון את עלויות החשמל

תאורה היא עניין יקר, אבל אין סיבה שהיא תהיה יקרה יתר על המידה. זכרו: נורת לד צורכת רק עשירית החשמל בהשוואה לנורת ליבון. נורות שצורכות הרבה חשמל "תורמות" גם לפגיעה באיכות הסביבה. מעבר לכך, חללים שבהם התאורה דולקת תמיד אולי נראים טוב, אבל עלולים לסגור איתכם חשבון בחשבון החשמל של סוף החודש. 

4. דגשים לתאורה בסלון

הסלון הוא ככל הנראה החלל שרוב מבקרי הבית שוהים בו, ולכן חשוב לתכנן תאורה משתנה המתאימה לשימושים שונים כמו אירוח (תאורה חזקה וחמה) או צפייה בטלוויזיה (תאורה מעומעמת). בדרך כלל, הסלון יהיה החלל הגדול ביותר בדירה כולה וככזה עדיף להאיר אותו באמצעי תאורה הצמוד לתקרה ומאיר באור צהוב. חשוב להשתמש בדימר בסלון או במספר רב של נורות בגוף התאורה, כך שנוכל לשנות ולהתאים את עוצמת התאורה לשימושים המשתנים בסלון. ניתן להשתמש בסלון גם בתאורה שקועה, הקבועה בתוך תקרת גבס.

5. דגשים לתאורה בפינת האוכל

פינת האוכל, שבה נפגשת המשפחה לאכול ולשתות, מצריכה תאורה ממוקדת על שולחן האוכל. כדאי להשיג את האפקט הזה באמצעות גוף תאורה תלוי, המעוצב באופן מרשים. 

6. דגשים לתאורה במטבח

המטבח משמש להכנת אוכל ולכן התאורה בו, בין אם תלויה ובין אם שקועה, צריכה להיות חזקה ופונקציונלית. כאן העדיפות היא דווקא לאור לבן

7. ידידותיות למשתמשים

אל תמקמו גופי תאורה בגובה העיניים - לא בישיבה, לא בעמידה ולא בשכיבה. אם יש בבית נורה אחת שמסנוורת אתכם, זה לא קרה סתם: מישהו תכנן אותה לא נכון, או התעלם לחלוטין מקיומה.

8. לבן זה הצבע

תמיד עדיף לצבוע את התקרה בלבן, הצבע שמחזיר אור יותר טוב מכל האחרים. זה נכון גם לגבי קירות ורהיטים בחללים עם תקרה נמוכה. 

9. חשיבות התאורה הטבעית - חלונות גג

הכנסת אור טבעי לבית היא כבר מזמן לא רק שאלה עיצובית, אלא חלק ממאבק רחב הרבה יותר על איכות הסביבה והאקלים בעולמנו. אחת הדרכים הטובות ביותר להגביר תאורה טבעית, אם יש לכם בית פרטי או דירת פנטהאוז, היא קביעת חלונות גג. 

10. מיקום פתחי הבית בהתאם לאור הטבעי

אנחנו יכולים להשתמש בטבע כדי להאיר חללים שונים בבית שלנו דרך פתחי הבית (כמו לדוגמה: חלונות ודלתות), בשעות שונות. למשל, חלל שימוקם עם פתח לכיוון מזרח יקבל שמש חזקה וישירה בשעות הבוקר. זה פחות מתאים לחדר שינה, אבל יכול להתאים למטבח. צפון הוא כיוון אידיאלי למיקום חלונות, מאחר שהוא מבטיח כניסת אור טבעי רב, אך ללא קרינה ישירה של השמש. 
 
בשורה התחתונה, תכנון של תאורה נכונה בבית יתרום רבות להנאה ולשמחה שלנו ושל דרי הבית האחרים. על הדרך, תכנון נכון אמור גם להיות שימושי, לחסוך חשמל ואפילו לתרום לאיכות הסביבה על ידי שימוש בגופי תאורה חסכוניים יותר ושילוב של תאורה טבעית בבית.
 

קרדיט תמונה ראשית: Shutterstock 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.