print header

קבלו אותם – שמות היוניסקס החדשים

בעבר זה היה פשוט; משה, עודד ורפי היו בנים, חדווה, יעל ושני היו בנות. הסבים והסבות שלנו בחרו שמות לילדיהם בהתאם למגדר שלהם (אז עוד קראו לזה מין), ובמסגרות החינוך לא נאלצנו לפרט שמות כמו "גל הבן" ו-"גל הבת". היום – זה כבר הרבה יותר מסובך. הפופולריות של בחירה בשמות יוניסקס היא במגמת עלייה משמעותית בשנים האחרונות. אם תחפשו בגוגל "שמות לבנים", תיתקלו בכאלה כמו מעיין, עדי ורותם, שבעבר היו שמות לבנות בלבד. אך יש לציין כי בדרך כלל המגמה היא הפוכה, ושמות קלסיים של בנים ניתנים לבנות הרבה יותר מאשר להיפך. למשל, בין השמות הנפוצים ביותר נכון לשנת 2020, תמצאו את השמות נועם, אורי ואריאל, שבעבר היו שמות של בנים בלבד, אך כיום נחשבים לשמות יוניסקס מובהקים. כמובן שישנם גם שמות יוניסקס שנולדו ככאלה, ומלכתחילה לא השתייכו באופן מובהק למגדר מסוים. באופן כללי, שמות היוניסקס הפופולריים ביותר בשנים האחרונות כוללים את השמות: עומר, נועם, יובל, אורי, דניאל, אריאל ועוד.
 
שמות היוניסקס החדשים: תינוק

למה שמות יוניסקס?

השאלה מדוע שמות היוניסקס צוברים פופולריות כה רבה היא כזו המיועדת לשולחנם של אנתרופולוגים וסוציולוגים, אך ניתן להניח כי יש לדבר קשר למגמות המגדריות המשתנות בחברה המערבית. אנשים רבים אינם רוצים לכפות על ילדיהם תחושה של השתייכות מוחלטת למגדר מסוים, על ההבניות התרבותיות והחברתיות שהוא נושא עימו. אם בעבר גברים יצאו לעבודה ונשים מצאו את מקומן בבית, הרי שהיום הנורמות פלואידיות הרבה יותר ותפקידי המגדר מיטשטשים, דבר המשתקף היטב בשמות היוניסקס. 
 
בנוסף, ייתכן כי בבחירה בשם יוניסקס שהשתייך בעבר למגדר אחר, יש ניסיון לבחור שם שהוא מצד אחד מוכר אך מצד שני יש בו משהו חדשני, שיקי וטרנדי. אלו שמות שיוצאים מהקופסה מצד אחד, אך הם עדיין לא נוטשים אותה לגמרי, והם שומרים על קשר לתרבות ולהיסטוריה הישראלית. 

3 שמות יוניסקס חדשים

כמו כל דבר, גם שמות היוניסקס נתונים למגמות ולטרנדים משתנים. לפניכם 3 דוגמאות לשמות יוניסקס חדשים, שסביר להניח שתיתקלו בהם יותר ויותר בשנים הקרובות.

1. זיו

זהו שם שהשתייך בעבר לבנים באופן קלאסי, אך היום הוא הולך וצובר תאוצה גם בקרב בנות. משמעות השם זיו היא אור, זוהר, נוגה, וזהו גם שם נוסף לחודש העברי אייר. המילה זיו אף מוזכרת בתנ"ך, כך שיש לה גם קשר לתרבות היהודית. 
 
השם זיו הוא בעל הערך הנומרולוגי 5. אנשים בעלי ערך נומרולוגי זה נוטים להיות אוהבי חופש ומרחבים. הם משתוקקים לשינויים ולהרפתקאות, ואינם אוהבים חיי שגרה ומסגרות. יש להם כושר הסתגלות מעולה והם סקרנים, דינמיים ונלהבים. 

2. סתיו

בעבר היה מדובר בשם לבנות בלבד, אך בשנים האחרונות מסתובבים בינינו יותר ויותר ילדים בשם זה. סתיו הוא אחד מעונות השנה, המבשר את בואו של החורף. השם סתיו מעלה בעיני רוחנו מראות יפהפיים של עלים כתומים-צהובים בשלכת ומזג אוויר קריר ונעים. השם אף מוזכר בתנ"ך, בפסוק מתוך שיר השירים "כי הנה הסתיו עבר הגשם חלף הלך לו".
 
הערך הנומרולוגי של השם סתיו הוא 8. אנשים בעלי ערך זה מתאפיינים בשאפתנות יוצאת דופן. אלו הם אנשים יציבים, בעלי חוסן נפשי גבוה והישגיות ללא מעצורים. הם עצמאיים, נחושים ומצליחים בכל דבר שהם מחליטים להשקיע בו. 

3. טאי

זהו שם מסקרן וחדשני במיוחד, כיוון שאין לו משמעות בשפה העברית. בסינית משמעות השם היא גדול או חזק, ובוויאטנאמית פירושו כשרוני. זהו שם שאינו רק דו-מיני, אלא גם רב-תרבותי. 
 
הערך הנומרולוגי של השם טאי הוא 2, שהוא מספר זוגי במיוחד. אנשים בעלי ערך נומרולוגי זה נוטים לייחס ערך רב למערכות יחסים, בין אם מדובר בזוגיות, במשפחה או בקשרי חברות. אלו הם אנשים חמים, רודפי שלום ורגישים בעלי יכולות דיפלומטיות וכישרון רב בפתירת סכסוכים. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.