print header

בדיקה ישראלית לזיהוי קורונה מהיר מראה תוצאות מבטיחות

אחד הקשיים המרכזיים שמחלת הקורונה הציבה ועדיין מציבה בפנינו קשור לקטיעת שרשראות ההדבקה של המחלה. כדי לעשות זאת אנחנו צריכים בראש ובראשונה לדעת מי בעצם חולה ולקבל את המידע הזה כמה שיותר מהר, מה שנכון להיום לא ממש אפשרי. האתגר הזה נכון לא רק לגבי הארץ, אלא גם במדינות רבות אחרות בעולם. אך יכול להיות שדווקא מכאן, מישראל הקטנה, ייצא פיתוח שיפתור את הבעיה הזו, והוא כבר נמצא בשלבי מחקר מעשי בבית החולים אסף הרופא שהניבו מסקנות חיוביות מאוד...

לפני הכל, למה בדיקות קורונה מהירות ומדויקות חשובות כל כך?

בדיקות הקורונה שנערכות כיום באמצעות לקיחת דגימת מטוש מהאף והפה הן לא בדיוק חוויה נעימה, כפי שרבים כבר יודעים, ופיענוח התוצאות שלהן נעשה במעבדות נבחרות בארץ כי הוא דורש ציוד מיוחד. בשל כך היה צריך בעבר לחכות מספר ימים עד לקבלת התוצאות, ולמרות שפרק הזמן הזה התקצר כיום, עדיין יש לאן לשאוף – כי הוא ממש לא מידי. במשך הזמן שבו אדם לא יודע את תוצאת בדיקת הקורונה שלו, הוא עלול להדביק אחרים אם הוא חיובי לנגיף. יש גם סיבות נוספות לחשיבות הטיפול בבעיה הזו, למשל דרישה לבדיקת קורונה לפני טיסה או לאחר חזרה לארץ ממדינה זרה. במקרה שכזה, חשוב לדעת שאפילו אם אותה בדיקה מראה שאדם מסוים שמעוניין לטוס לא חולה בזמן ביצועה, אין שום דרך לדעת מה יקרה לו עד לרגע שבו הוא באמת יעלה על המטוס. לא היה עדיף אם ניתן היה לבצע את הבדיקה רגע לפני שהוא נכנס לשדה התעופה ולקבל את התוצאה כעבור כמה רגעים? התשובה היא כמובן "כן", אך עד היום הדבר לא היה אפשרי, וכאמור  יש חברה ישראלית ששואפת לשנות את המצב הזה...
 
בדיקת קורונה: פיתח ישראלי מהיר ויעיל

העתיד של בדיקות הקורונה

חברת Scentech Medical הישראלית הבינה כבר בשלבים מוקדמים יותר של משבר הקורונה שניתן לעשות שימוש מותאם בטכנולוגיה קיימת כדי לבצע בדיקות קורונה מהירות ומדויקות. מדובר ב"ינשוף", אותו אתם כנראה מכירים אם עצרה אתכם ניידת משטרה במחסום לילי לפני ימי הקורונה. זהו מכשיר קטן שדוגם את פלט הנשיפה של הנבדק במטרה לאתר כמות חריגה של שרידי אלכוהול, אך בעזרת הפיתוח של סנט-טק שכולל שדרוג למכשיר עצמו ולתוכנת הפיענוח של הדגימה, ניתן גם לזהות שלל מחלות כמו שפעת וקורונה. אתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא כדי ללמוד עוד על הבדיקה הזאת וההשלכות שלה:
 

תוצאות הניסוי של סנט-טק והמשמעות שלהן

מחקר ה"ינשוף" לזיהוי אנשים שחולים בקורונה בשלב הזה מתוכנן להימשך כ-3 חודשים, אך כבר לפני שהוא נגמר יש סיבה לאופטימיות. היא מגיעה מנתוני ביניים של המחקר שנאספו מ-784 מטופלים בבית החולים אסף הרופא אשר עברו בדיקת נשיפה באמצעות הפיתוח החדש, בדיקות סרולוגיה לאיתור נוגדנים ובדיקת PCR באמצעות מטוש – שהיא השיטה הנפוצה נכון להיום. בדיקת הנשיפה הצליחה לזהות בהצלחה הבדלים בין מאומתים, שליליים ובעלי נוגדנים לווירוס הקורונה ברמת דיוק גבוהה מ-91%, ובכך היא חצתה את הרף הנדרש כדי להגיש את הפיתוח שלה לאישור ארגונים כמו מנהל התרופות האמריקאי, ה-FDA. עוד התגלה שהבדיקה מסוגלת לזהות חולי קורונה שמפגינים תסמינים וגם כאלה שלא, כמו גם לאשר את התגובה החיסונית המוצלחת של הגוף לחיסון או להתגברות על המחלה. המשך המחקר יבדוק חולים נוספים בשלבי מחלה שונים, ואם הכל ילך לפי הציפיות של אנשי סנט-טק, בקרוב נוכל לראות את המכשירים שלהם בבתי חולים, מעברי גבול, כניסות למרכזים ציבוריים וכדומה. 

המשמעות של המשך המחקר המוצלח ואישור טכנולוגיית הבדיקה יכולה להיות נקודת מפנה של ממש בכל מה שקשור להתמודדות שלנו עם מחלת הקורונה. כל עוד ניתן יהיה לפרוש רשת של בדיקות בעלות משתלמת כלכלית בכל המקומות שאוזכרו, ניתן יהיה לחזור לשגרת החיים שהייתה לנו לפני שהמחלה הזאת נכנסה לחיינו, לפחות באופן זמני.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.