print header

8 סוגי האושר – גלו אילו הם העוצמתיים ביותר

אושר הוא תחושה שכולנו שואפים לחוות, ולא רק מאחלים אותה לעצמנו אלא גם לילדינו, בני משפחתנו וחברינו, שכן ככל שיותר אנשים סביבנו מאושרים, כך היא מחלחלת גם אלינו. עם זאת, מדובר בהרגשה חמקמקה שקשה מאוד להגדיר אותה, ועל כן קשה לדעת איך להשיג אותה. לכל אחד יש הגדרה אחרת לאושר, ומאחר שיש סוגים כה רבים וטווח כל כך רחב של תחושות חיוביות, חוקרים בדקו איך ניתן להגדיר את סוגי האושר באופן ברור ואילו יתרונות יש לכל אחד. את סוגי האושר שגילו הצליחו לחלק ל-3 רמות, שמשתנות בעיקר ברמת השטחיות או העומק הרוחני שלהן וכן משך הזמן שבו הן משפיעות, וכעת אתם מוזמנים לגלות את 8 סוגי האושר והחלוקה שלהם לרמות השונות.
 
סוגי אושר: אישה מרימה ידיים בשדה חמניות

סוגי אושר ברמה בסיסית

סוגי האושר האלה משפיעים לטווח קצר מאוד ומתרחשים בחייכם לעיתים רחוקות או באופן קבוע, בהתאם לאופן שבו אנו חיים את חייכם. הם לא משפיעים על רמת האושר הכללית שלכם והם בעיקר מבוססים על תחושת עונג שמתקיימת לרגעים קטנים וחולפת מהר.

1. גאווה

הגאווה יכולה להציף אתכם בזכות משהו שאתם עשיתם או שאנשים אחרים שקשורים אליכם עשו. תחושת האושר מגיעה בעקבות הצלחה או שמחה על כך שמישהו השיג את מטרתו. רמת העומק של האושר הזה יכולה להשתנות בהתאם לגודל ההישג וכמות העבודה שהושקעה עבורו. הורה למשל יכול להרגיש גאווה רגעית על הישגיו של ילדיו בבית הספר, אולם התחושה תתעצם מעט יותר אם הוא יהיה מודע להשקעה הרבה שלהם לשם כך.

2. התרגשות

התרגשות היא סוג של אושר שמגיע מציפייה לקראת דבר מה. דמיינו ילד לילה לפני יום ההולדת שלו, כשהוא יודע שביום למחרת הוא יפתח את עיניו ויקבל המון מתנות. זהו בעצם אושר שמושלך לעתיד, כשאנחנו יודעים שעומד להגיע לכיווננו משהו טוב, ולכן אנחנו מאושרים עוד לפני שהוא קרה. זה בדרך כלל סוג אושר שמעסיק אותנו מאוד, ולפעמים מתלווה אליו חוסר נחת אם אין לנו סבלנות לקראת העתיד. עם זאת הסבלנות שבה אנו צריכים להיאזר לא משפיעה לרעה על רמת האושר שלנו. 
 
כמובן שהתרגשות יכולה להגיע גם בהקשר לדבר מה שקורה ברגע אחד נתון, למשל האזנה לסיפור משמח שמספרים לנו וציפייה לקראת התפתחותו. ההתרגשות היא סוג אושר שממלא אותנו באנרגיה והתלהבות.
סוגי אושר: אישה עושה סימן ניצחון עם אגרוף באוויר

3. שמחה

שמחה היא פשוט אושר רגעי שמגיע אלינו כשאנחנו רואים או עושים משהו שאנחנו אוהבים. זו תחושת סיפוק ועונג חמימה שמציפה אותנו כשאנחנו מעורבים בדבר מה, למשל ברגע קטן ומושלם עם אדם שאנחנו אוהבים או כשאנחנו עוסקים בתחביב שאנחנו אוהבים. שמחה יכולה להגיע אלינו גם באופן פאסיבי, למשל כשאנחנו מתבוננים בטבע ומעריכים את יופיו.

4. הומור

זה אחד מסוגי האושר הקלים ביותר להשגה, כשצחוק כאמור יכול לרפא כל כאב, וגם לחמם את הלב. אפילו אם אתם סובלים מתחושות שליליות, הומור יכול להחזיר את החיוך לפנים שלכם. מספיק לראות סרטון מצחיק או לשמוע בדיחה טובה כדי לקבל פרץ קטן של אושר שכזה, ואין שום ספק בכך שצחוק הוא התרופה הטובה ביותר.
סוגי אושר: אימוג'י צוחק

סוגי אושר ברמה בינונית

סוגי האושר שבטווח הבינוני הם בדרך כלל התשובה לשאלה "איך אתה מרגיש?". התחושות האלה הן לא רגעיות, אך בה בעת לא מייצגות חיים שלמים. כשאתם עונים לשאלה הזו למשל עם תשובה כנה בסגנון "מצוין", אתם ככל הנראה חשים את אחד מסוגי האושר הבאים. הם מבוססים על השוואה שנעשית בדרך כלל לעבר שלכם או לחייהם של אחרים.

 5. אופטימיות

כשאתם מאמינים שדברים טובים יגיעו לכיוונכם, אתם מרגישים אופטימיים, ועל אף שאולי לא הייתם חושבים עליה כך, תחושה שכזו היא אחד מסוגי האושר. אולי אין לכם ראיות לכך, אך בהתבסס על העבר שלכם, יש לכם תקווה בנוגע לעתיד, והאושר שאתם חווים נובע מתוך אותה תחושת תקווה. אופטימיות היא סוג של אושר שמסתמך על האמונה בכך שהדברים החיוביים שיקרו לכם יתגברו על אלו השליליים.

6. הכרת תודה

כמו אופטימיות, הכרת תודה היא דבר מה שעולה בכם ברגע מסוים, והיא סוג של אושר שנובע מהערכה על דברים שקרו לכם בעבר בחיים, על פריטים חומריים שיש ברשותכם, על האנשים שמקיפים אתכם ועוד. הכרת תודה גם יכולה להגיע אליכם אם תנסו להשוות את עצמכם לאלו שפחות ברי מזל מכם – אתם תהיו מאושרים מכך שתדעו שגם אם לפעמים קורים לכם דברים רעים, המצב שלכם טוב יותר משל רבים אחרים.
סוגי אושר: ילדה קוטפת פרחים

סוגי אושר ברמה גבוהה

סוגי האושר העמוקים ביותר הם גם הקשים ביותר להסבר, למדידה ולהשגה. אלו הן צורות מסוימות של אושר שלא מתרחשות סתם כך ברגע מסוים, ובצער רב לא כולם ברי מזל כדי לחוות אותן, אך הן מופיעות יותר בחיינו ככל שאנו מתבגרים, כשהן נפוצות יותר אצל אנשים מבוגרים. כדי לגלות האם אתם חווים סוגי אושר שכאלו, עליכם לשאול את עצמכם שאלות כמו, "האם משהו חסר בחיי?" או "האם אני חי את החיים שחלמתי עליהם?".

7. אהבה

אושר בצורת אהבה נחשב לאחד מהסוגים העמוקים ביותר שיש, ויש שיגידו שזה האושר הטהור ביותר שיש. אהבה מגיעה בשלל צורות ואינה בלעדית למערכת יחסים רומנטית, כשהיא יכולה להיות אפילו אפלטונית. אהבה היא צורת אושר שמתבטאת בתחושת ביטחון, וכשאנחנו נאהבים אנו חשים שיש לנו ערך מסוים. כשאתם יודעים שאתם נאהבים, אתם אוהבים בחזרה, ואם האהבה שיש לכם נשארת לכל החיים, כך גם האושר שמתלווה אליה.

8. הגשמה עצמית

כשאנחנו משיגים את מטרות חיינו אנו חווים תחושת הגשמה עצמית. סוג האושר העמוק הזה יכול אפילו להיחשב כרוחני מאוד, כשהוא נובע מכך שאנחנו מרגישים שמצאנו את ייעודנו בחיים. ברגע שתחושו הגשמה עצמית, יתלווה אליה אושר באופן אוטומטי. לא יהיו לכם מאבקים פנימיים או תחושת כיסופים או תשוקה לדבר מה אחר, ותגיעו לשלווה אמיתית. 
 
כשאתם לא מחפשים אחר שינוי בחייכם ואתם באמת מרוצים מהמקום שאליו הגעתם, תוכלו להיות הן אסירי תודה על מה שיש לכם והן גאים בהישגים שלכם. על כן הגשמה עצמית מביאה איתה עוד סוגים אחרים של אושר שמחזקים אותה, ובזכותה אתם יכולים ליהנות מקשת שלמה של תחושות חיוביות שכולן מגבות אחת את השנייה. 
סוגי אושר: אישה מרימה ידיים על צוק

כמה מילים לסיום

כפי שאתם מבינים, יש סוגים רבים של אושר, אז מה המסר שצריך לקחת מהכתבה הזו? האחד העיקרי הוא שאין לכם סיבה להשוות את גורמי האושר של אחרים לדברים שיסבו לכם אושר, וזה למעשה היופי של כל העניין. יש דרכים רבות ליהנות מאושר, חלקן עוצמתיות יותר וחלקן פחות, אך לא משנה מה תהיה הדרך שתביא אותו אליכם, אחזו בה בכל הכוח ואל תשחררו אותה. כמובן שאין סיבה רק ליהנות מסוג אושר אחד, ותוכלו ליהנות מכולם יחדיו אם רק תדעו איך להביא אותם לחייכם בעזרת בחירות ופעולות שנכונות עבורכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.