print header

חשיפה לאור בשעות הלילה גורמת לבעיות נפשיות וגופניות

בני האדם לא מסוגלים לראות בחושך מוחלט, ובעקבות כך נעשו מאמצים במשך השנים לדאוג לפתרונות שונים שיאירו לנו את הלילה על מנת שנוכל לתפקד טוב יותר לאחר שהשמש שוקעת. האמצעים שבהם נעשה כיום שימוש כדי להאיר, כמו נרות או מנורות, הם אולי התגליות וההמצאות המהפכניות ביותר שזכינו ליהנות מהן, אך כמו לפיתוחים רבים, גם להם יש השלכות שליליות על בריאותו של האדם ועל הטבע. את ההשפעות החיוביות כולנו מכירים ואנו נהנים מהן בחיי היומיום, אך חשוב שתדעו שחשיפה מוגברת לאור בשעות החשיכה היא אחד מהגורמים הפחות בולטים למחלות ובעיות רבות כגון: דיכאון, השמנה, הפרעות שינה, סרטן ועוד. אז אם אתם נוהגים לישון עם טלוויזיה דלוקה בחדר חשוך, בוהים בטלפון הנייד לאחר כיבוי האורות או אפילו מתמודדים עם תנאים שבהם אור חודר לחדר השינה, יכול להיות שיש לכך השפעה רעה מאוד עליכם...

קצת רקע שחייבים לדעת

התקני התאורה הם ללא צל של ספק שינוי משמעותי שהביא לעולם בני האדם אפשרויות רבות לבילוי ופריחה כלכלית. אמצעי האור הראשונים שיוצרו היו נורות להט בעלות אורכי גל ארוכים, או נורות נתרן בלחץ גבוה שהותקנו במרחבים הציבוריים. החיסרון בהתקנים אלו הוא צריכת חשמל גבוהה, שמאלצת אותנו להגביר את ייצור החשמל וכתוצאה מכך גם את פליטת הפחמן הדו-חמצני לאוויר. בשל כך נעשה כיום שימוש הולך וגובר בתאורה קצרת גל, כמו נורות לד, פלורסנט וכדומה, שפולטת פחות חום ודורשת פחות חשמל. הבעיה היא שלצד החיסכון שהן מציעות, נורות שכאלו עלולות להזיק לנו מבחינה בריאותית, שכן הן גורמות לדיכוי ייצור הורמון המלטונין, ומעבר לכך העוצמה החזקה שלהן עלולה לפגוע ברשתית העין. 

מהו מלטונין? – מלטונין הוא הורמון שנוצר בבלוטת האצטרובל במוח ועוזר לשלוט על מחזור השינה וההשכמה - השעון הביולוגי שלנו. ניתן למצוא אותו גם בכמויות קטנות מאוד במזונות כגון בשר, דגנים, פירות וירקות, אך שינה בחושך מוחלט היא הדרך הטובה ביותר לסייע היווצרותו בגוף.
 
חשיפה לאור: אדם שוכב על המיטה ורואים רק את רגליו

עודף אור בלילה גורם לפגיעה נפשית וגופנית

בקרב רוב בני האדם האור משפיע על מצב הרוח - בשעות היום הוא גורם לנו להיות פעלתניים יותר ומעניק אנרגיה ומרץ, אך חשיפה ממושכת אליו בשעות החשיכה עלולה להזיק ולגרום לפגיעות נפשיות וגופניות. האגודה הרפואית האמריקאית מזהירה ואומרת כי לתאורה בלילה, ובמיוחד לאור שנפלט מנורות לד, יש קשר ישיר לשעות שינה מופחתות, חוסר שביעות רצון מאיכות השינה, ישנוניות מוגזמת, תפקוד לקוי בשעות היום והשמנת יתר. העובדה הזאת מקבלת חיזוק ממחקר שנערך בבית ספר לרפואה ביפן, אשר לפי מסקנותיו שינה בחדר חשוך לגמרי עשויה למנוע דיכאון. על פי המחקר שנערך בראשותו של פרופסור קנג'י אוביאשי, נמצא כי חשיפה לאור במהלך השינה ברמה של למעלה מ-5 לוקס (יחידת מדידה לפליטת אור) במשך הלילה, מעלה את הסיכוי ללקות בדיכאון בהשוואה לשינה בחושך מוחלט. משך זמן החשיפה לא נבדק, אך בניסוי שנערך על בעלי חיים, נמצא שבמהלך 4 שבועות בהם הוחדר אור לחלל שבו הם היו במהלך שעות השינה שלהם, נוצרה פגיעה בהפרשת הורמון השינה, המלטונין, שאחראי כאמור בין היתר על הסדרת השעון הביולוגי.
 
חשיפה לאור: בחור בוהה במסך טלפון נייד בחושך
במחקר אחר שנערך באוניברסיטת הרווארד, נבדק הקשר בין חשיפה לאור לבן וכחול שבו אנו משתמשים בחיי היומיום, אשר לרוב מופץ על ידי תאורה מלאכותית שמופעלת בעיקר בשעות הלילה, לבין הסיכוי לחלות בסרטן, סוכרת, מחלות לב והשמנה. התוצאות הצביעו על עלייה משמעותית בתחלואה, אשר קושרה בין היתר לדיכוי הפרשת המלטונין בגופנו. על פי תוצאות המחקר, אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר הם אלה שעובדים במשמרות לילה כגון: רופאים, אחיות, ברמנים ועוד, וכן אותם אנשים שישנים עם תאורה מלאכותית, בין אם היא דולקת בתוך חדרם ובין אם היא מגיעה מבחוץ.

מה ניתן לעשות?

על מנת למנוע את הסיכונים הנובעים מזיהום האור ניתן לעשות מספר דברים שיכולים לצמצם את הנזק:
  • הימנעו מלהסתכל על מסכים המפיקים אור בהיר כ-2-3 שעות לפני השינה.
  • במהלך היום רצוי להיחשף לאור שמש בהיר, אשר יגביר את היכולת שלכם לישון בלילה ואף ישפר את מצב הרוח והערנות שלכם במהלך היום.
  • אם אתם עובדים במשמרות לילה או שאתם מרבים להשתמש במכשירים אלקטרוניים בשעות החשיכה, מומלץ להרכיב משקפיים עם מסנן אור כחול-ירוק.
  • השתמשו באורות אדומים עמומים עבור תאורת הלילה שלכם בבית, משום שלפי מחקרים אור אדום לא מדכא את ייצור המלטונין.
  • כבו כל גוף תאורה, מסך או נורת לד והגיפו את התריסים בחלון חדר השינה שלכם ושל ילדיכם בזמן השינה.

שיהיה לכם לילה טוב!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.