print header

10 גורמים לטעם מתכתי בפה שחשוב להכיר

כשאנו מכניסים משהו לפינו, בין שמדובר במשקה, מזון או מסטיק, טעמו מורגש כמה דקות לאחר שסיימנו ללעוס אותם, ואנו לא מרגישים במשהו חריג. למרות זאת, הטעמים שאנו מרגישים בפינו לא תמיד מושפעים ממזון או משקה שאנו מכניסים אליו, וישנם מקרים בהם נחוש בטעם מתכתי בפינו שלא עובר גם לאחר מספר שעות, ולעתים שבועות או חודשים. מאחורי התופעה הזו עומדות כמה סיבות שחלקן באחריותנו וחלקן נובעות מנסיבות סביבתיות, וחשוב להכיר אותן.
 
גורמים לטעם מתכתי בפה: אישה ברחוב מכסה את פיה
 

1. נטילת תרופות ללא מרשם או ויטמינים

בחורף המתקרב, רבים מאיתנו שולחים יד למדף התרופות והוויטמינים כדי לרכוש כמוסות שיעזרו לנו לעבור את עונת הצינונים בשלום, וכאשר אנו נוטלים את הכדורים הללו, הם עלולים לגרום לתחושה של טעם מתכתי בפה שאינו עובר אלא לאחר הפסקת נטילתם. מולטי וויטמינים למשל מכילים מתכות כבדות כמו נחושת, אבץ או כרומיום שמטבען גורמות לטעם מתכתי בפה. גם תרופות מסוימות לצינון מכילות אבץ שעוזר להחלמתו של הגוף, ולכן גם הן גורמות לתופעה המטרידה הזו. הטעם המתכתי לרוב נעלם לאחר שהגוף מסתגל לתרופות או הוויטמינים שנוטלים, אך אם זה לא קורה, מומלץ לפנות לרופא מפני שיכול להיות שהסיבה נובעת ממינון גבוה ולא נכון של התרופה או הוויטמין שאתם נוטלים.

2. נטילת תרופות מרשם

מלבד תרופות ללא מרשם, גם תרופות מרשם מסוימות יכולות לגרום לטעם מתכתי בפה והן כוללות את האנטיביוטיקה טטרציקלין, אלופורינול שמשמש לטיפול בשיגדון, ליתיום, תרופות פסיכיאטריות מסוימות וכן כאלו שמיועדות לטיפול בבעיות לב. אם אתם נוטלים את התרופות הללו או תרופות אחרות ומרגישים טעם מתכתי בפה, יכול להיות שהן האשמות בכך, ומומלץ לפנות לרופא כדי שיחליף את התרופה וירשום לכם גרסה שלא תגרום לטעם הרע בפיכם.
גורמים לטעם מתכתי בפה: תרופות

3. מחלות מערכתיות

מחלות מערכתיות מסוימות יכולות לגרום להיווצרות של טעם מתכתי בפה, וייתכן שאתם כלל לא מודעים לכך שאתם חולים בהן. אם אתם לא נוטלים תרופות שונות או מוצאים סיבה אחרת לטעם המתכתי שאתם חווים ברשימה הזו, יכול להיות שמדובר במחלה מערכתית שעומדת מאחוריי השינוי בטעם בפיכם. המחלות הללו כוללות סוכרת, סרטן, כשל בכליות, פעילות יתר של בלוטת התריס, סרקודויסיס, עמילואידוזיס, מחסור בוויטמין B-12 ומחסור באבץ. חשוב לאבחן את המחלות כדי שניתן יהיה לטפל בהן, ולכן חשוב שתלכו לבדיקה כאשר אתם מרגישים טעם מתכתי בפה שלא עובר מעצמו.
 

4. מחלות של מערכת העצבים

המוח ומערכת העצבים ההיקפית אחראיים לקליטה ולתרגום של העולם סביבנו דרך חמשת החושים, ושיבוש בהם עלול להתבטא בטעם מתכתי בפה. שיבושים מסוג זה נגרמים כתוצאה מגידולים, מחלות עצביות זיהומיות ומחלות אוטואימוניות שמשפיעות לא רק על חוש הטעם, אלא גם על חוש הריח. ההשפעה של מחלות שונות על מערכת העצבים עלולה לגרום לסיבוכים בריאותיים רבים ואפילו למוות, ולכן לא מומלץ להתעלם משינויים שאתם חווים בחוש הטעם או הריח, או אם אתם מרגישים טעם מתכתי בפיכם.
גורמים לטעם מתכתי בפה:

5. זיהומים בדרכי הנשימה

זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, כמו אלו שיש בעת צינון, סינוסיטיס וקירור עלולים לשנות את הטעם שאתם מרגישים בפיכם ולגרום לו להיות מתכתי. במרבית הפעמים הטעם עובר לאחר שהמחלה חולפת, אך אם זה לא קורה, כדאי לפנות לרופא כדי לקבל ייעוץ מקצועי ולבחון שלא מדובר במחלה חמורה יותר ממה שחשבתם.

6. הריון

למרות שלא מדובר בבעיה או מחלה, נשים רבות שמרגישות טעם מתכתי בפיהן במהלך ההיריון עלולות להילחץ ולחשוב שמדובר בבעיה רצינית בגופן או בגופו של העובר שלהן. למרבה השמחה, טעם מתכתי בפה במהלך ההיריון נובע מהתנודות ההורמונליות שהגוף חווה, בייחוד בשלישי הראשון, ולכן אין סיבה לחשוש לשלומכן אם אתן נמנות על הנשים שמרגישות אותו.
גורמים לטעם מתכתי בפה: אישה בהריון יושבת ליד נעליים של תינוק

7. בעיות בחלל הפה

נוכחות חיידקים בחלל הפה משפיעה לא רק על בריאות חלל הפה, אלא גם על בריאות הגוף הכללית ולכן חשוב לשמור על ניקיונו באופן קבוע. היגיינת פה לקויה מביאה, בין היתר, גם להיווצרות של טעם מתכתי בפה, אך קורה לעתים שתהליכים דלקתיים שונים שאתם לא מודעים להם גורמים לבעיה הזו. היווצרות של עששת, דלקת בחניכיים, נסיגת חניכיים ומחלות אחרות שלאו דווקא קשורות לצחצוח או אי צחצוח של השיניים על בסיס קבוע גורמת לטעם מתכתי בפה. לכן, בדיקה תקופתית אצל רופא השיניים יכולה לפתור את הבעיה הזו עוד לפני שהיא מתחילה, וגם מומלץ ללכת להיבדק במקרים בהם אתם מרגישים טעם מתכתי בפה ללא בעיות רקע אחרות.

8. שאיפת חלקיקים באוויר

למרבה הצער, אנו חיים בעידן שבו האוויר לא בדיוק נקי אלא רווי בחלקיקים כימיים רבים שמשפיעים על הבריאות שלנו. מדובר בחלקיקים של חומרים כמו בנזן, הידרזין, דלק, כרומטים ועוד רכיבים אחרים שמשנים את הטעם בפה וגורמים לתחושה של אכילת מתכת, וחשוב להיות ערניים לכך. בנוסף, עישון פסיבי או אקטיבי באופן קבוע משפיע על בלוטות הטעם ומוביל אף הוא לתחושה של טעם מתכתי לא נעים בפה.
גורמים לטעם מתכתי בפה: אישה מעשנת

9. אלרגיות

אנשים שחיים עם אלרגיה לחומרים שונים בסביבתם מכירים את התסמינים של המצב הזה, הכוללים עיטושים, אף מנוזל, ואדמומיות שנובעת מקינוח תדיר שלו. תסמין נוסף שאנשים עם אלרגיות שונות חווים הוא טעם מתכתי בפה שמשפיע על תחושת הטעם שלהם ויכולתם ליהנות ממאכלים שונים. הטעם הזה נובע מהשפעה ישירה של האלרגיה על חוש הטעם או מהשפעה עקיפה של היסטמינים שמשתחררים בגוף בעת תגובה אלרגית שגורמים לתופעות האחרות של המצב הזה.

10. דמנציה

דמנציה היא מחלה קשה שפוגעת באנשים רבים ברחבי העולם, והיא מתאפיינת בתסמינים רבים הכוללים גם טעם מתכתי בפה. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שבלוטות הטעם מחוברות לעצבי המוח, וכאשר הם נפגמים, כך גם אותן בלוטות שגורמות לנו לפרש טעמים. לכן, אנשים בשלבים שונים של דמנציה מרגישים טעמים מסוימים בצורה חריגה, כמו טעם מתכתי, אשר מהווה סימן מחשיד לתחילת המחלה או להסלמה שלה בקרב אלו שאובחנו כחולים בה.
 
מקור תמונה ראשית: Maggie A-Day

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.