print header

ביטקוין - במה מדובר, כיצד ניתן להשיג אותו ומה אפשר לעשות עימו

 לאחרונה כולנו שומעים מכל עבר את המונח 'ביטקוין', ואליו מוצמדים מושגים כמו מטבע דיגיטלי, ערך נוסק, מטבע מבוזר, קריפטוגרפיה וכדומה. רובנו מקשיבים לכל הדיווחים הללו ומוצאים את עצמנו שואלים שאלה פשוטה אחת: "מה זה בכלל הביטקוין הזה?" כמובן שגם תהיות נוספות בעניין עולות וצצות מיד לאחר כן: "מאיפה זה הגיע?", "איך לא שמעתי על זה עד עכשיו?", "מה בכלל אפשר לעשות בזה?" ועוד. כל אלו שאלות ברורות ומובנות למדי ואם גם אתם מצאתם את עצמכם מהרהרים בהן, הכתבה הבאה תנסה לעשות לכם קצת סדר בבלגן ולתת לכם על קצה המזלג הסבר תמציתי, בהיר ופשוט, שיספק את התשובות הנדרשות בנוגע לביטקוין.

הסבר מהו הביטקוין: אישה מחזיקה מחשב לוח שעליו סמל מטבע הביטקוין
 

אז מה זה בעצם ביטקוין?

עד היום הכרנו כסף כדבר פיזי למדי – לכולנו יש בארנק מטבעות ושטרות מזומנים, עליהם יש פיקוח של בנק ישראל ושל הממשלה, והם מנוהלים במסגרת המערכת הבנקאית הקלאסית המוכרת לכולנו. הביטקוין והסחר בו משנים את חוקי המשחק, משום שמדובר בהליך דיגיטלי ומבוזר לחלוטין. מה הדבר אומר בעצם? בהיבט הדיגיטלי הכוונה היא שבלתי אפשרי להגיע אל הבנק או אל הכספומט הקרוב למקום מגוריכם ולמשוך ממנו ביטקוין כפי שאתם מושכים שקלים, דולרים או כל סוג אחר של מטבע. הביטקוין מתקיים כמידע דיגיטלי, אין לו ייצוג ממשי אלא רק ייצוגי מידע וירטואליים המכונים "מטבעות ביטקוין" , שנאספים אל תוך "ארנק דיגיטלי", תוכנת מחשב ייעודית שמחזיק כל אחד ממשתמשי המטבע. 

בהיבט המבוזר, הכוונה היא שאין לביטקוין "אבא ואימא" – הוא אינו נמצא תחת פיקוח לא של בנק ישראל, לא של הבנק הפדרלי האמריקאי ולא של שום גוף מרכזי אחר המנפיק אותו או מסוגל לשלוט על כיוונו. כמעט כל ההתנהלות במטבע נעשית בצורה מקוונת, כשמי שקובעים את החוקים והכללים הם חברי קהילת המשתמשים שלו - אנשים פרטיים מכל העולם המחוברים זה לזה באמצעות רשת האינטרנט. אפילו ערך המטבע בשוק נקבע על פי מדד ההיצע והביקוש שלו.

בגרף המתעדכן הבא תוכלו לראות את שערו של הביטקוין מול הדולר בכל יום ויום לאורך חצי השנה האחרונה, וזאת באמצעות ריחוף עם סמן העכבר על גבי הגרף (או לחיצה עם האצבע, בטלפוני מגע סלולריים):

 

כיצד נוצר הביטקוין ומה הרעיון שעומד מאחוריו?

כדי לעמוד על טיבו של הביטקוין צריך להכיר את הרעיון העומד מאחוריו ואת האופן שבו הוא התפתח, ואנו ננסה לעזור לכם בכך בקצרה: הביטקויון נוצר לראשונה בשנת 2009, על ידי משתמש אינטרנט שזהותו עמומה, אך ברצונו היה לייסד מטבע בינלאומי שאינו נשלט על ידי שום ממשלה. דרך הדואר האלקטרוני שלו הפיץ אותו משתמש את התוכנה הייעודית ליצירת הביטקוין ולשימוש בו, יחד עם מאמר מפורט המתאר את מהות הרעיון, עקרונותיו של המטבע ואופן השימוש במערכת שפיתח.

בתחילת הדרך רק מעטים השתכנעו בחזונו של אותו משתמש אנונימי, וכך מידת תפוצתו של המטבע, כמו גם ערכו, היו נמוכים במיוחד. אך בחלוף שנים לא רבות, בזכות המאמצים של מייסד המטבע והקבוצה הווירטואלית שנוצרה סביבו, הלכה ותפחה כלכלת הביטקוין – עוד ועוד אנשים ומשתמשי אינטרנט מהעולם ראו את הפוטנציאל הגלום במטבע מן הסוג הזה והצטרפו אל קהילת המשתמשים והמפתחים שלו. עם הזמן, התווספות המשתמשים והעלייה בעניין שיצר המטבע הדיגיטלי הובילו לעלייה משמעותית בערכו, ובהתרחבות חסרת תקדים של שוק הסוחרים והעיסוק התקשורתי במטבע שאנו עדים לו כיום.

הסבר מהו הביטקוין: איור של ביטקוין על פני שבב מחשב

 

מטבעות הביטקוין הראשונים נוצרו בתהליך שנקרא כריית ביטקוין, שמתאר סדרות של פעולות חישוביות מסובכות שמבצעים המחשבים של כורי המטבע על פי כללים וחוקים שהוגדרו על ידי מפתחיו. בסופה של כל סדרת חישובים שכזאת באים לעולם מספר "מטבעות" ביטקוין והולכים אל "הארנק" שנמצא במחשב שסיים ראשון את פעולת החישוב, כמעין תגמול על ביצועיו. תתפלאו לשמוע שכל מחשב, כולל הביתי שלכם, יכול להתחבר אל רשת הכורים ולבצע את החישובים הדרושים ל"כריית המטבע", אך כדי שהמחשב שלכם יהיה הראשון לסיים את הפעולה ולזכות בכסף, תצטרכו להשקיע הון כדי לשדרג אותו וללמוד את התחום. מהסיבה הזאת כבר כמעט ואין משתמשים פרטיים שמשתמשים בשיטה הזו.

כיצד ניתן לקנות ביטקוין כיום?

אם הבנתם פחות או יותר כיצד התפתח הביטקוין ומה עומד מאחוריו, אתם לבטח שואלים את עצמכם עכשיו כיצד ניתן להשיגו כיום ומה בעצם ניתן לעשות בעזרתו. נתחיל מהשאלה הראשונה, שניתן לענות עליה במספר דרכים וכעת נפרט על המרכזיות שבהן:

  • קניית ביטקוין מאדם פרטי, חלפן כספים או כספומט- זוהי הדרך המקובלת ביותר כיום להשגת ביטקוין. בפורומים שונים ובקבוצות פייסבוק ייעודיות ניתן למצוא אנשים פרטיים המחזיקים בידם את המטבע ומעוניינים למכור אותו תמורת כסף מזומן, על פי השער המייצג של המטבע הדיגיטלי בעולם. כמו כן ישנם גם חלפני כספים מקצועיים המתעסקים בביטקוין, וגם הם ימכרו לכם אותו תמורת כסף מזומן על פי השער היציג, אך בנוסף ייקחו מכם גם עמלה של אחוזים מסוימים מגובה העסקה. בנוסף לאלו החלו לאחרונה יזמים פרטיים להציב ברחבי הארץ, ובעיקר במרכז תל אביב, כספומטים ייעודיים אליהם תוכלו להכניס כסף מזומן ותמורתו תקבלו את המטבע הדיגיטלי, אך גם פה תגבה מכם עמלה של מספר אחוזים מגובה העסקה. כך או כך, אם בחרתם לקנות ביטקוין בדרכים הללו, חשוב שתפתחו ראשית כל "ארנק דיגיטלי" אליו יועבר הכסף, ועם סיום הרכישה הקפידו לוודא שהביטקוין התעדכן בחשבונכם תוך 10 דקות לכל היותר. בקישור הבא תוכלו למצוא רשימה של מספר חלפני ביטקוין מומלצים, כמו גם את כתובתם של הכספומטים הפעילים כיום. 
  • זירות מסחר דיגיטליות - אפשרות נוספת לרכישת ביטקוין היא דרך זירות מסחר דיגיטליות, המתמקדות במטבע ומציעות קנייה ומכירה שלו בצורה מקוונת. זירות המסחר הללו החלו להיות נפוצות יותר ויותר בעולם כיום, וכבר ישנם גם כמה חברות ובתי השקעות ישראליים שהצטרפו למגמה ופתחו זירות כאלו בעצמן. על אף שזוהי אפשרות שנראית נוחה וקלה לקניית ביטקוין, אם החלטתם לבחור בה כדאי שתוודאו כי זירת המסחר אליה אתם מצטרפים מאובטחת כראוי וכן שאתם מבינים את מהות המסחר בביטקוין, כדי שלא תכנסו לצרות כלכליות. 

הסבר מהו הביטקוין: כספומט ביטקוין

 

אז כיצד ניתן להשתמש במטבע הביטקוין?

עד כאן, כך רק ניתן לקוות, הכל טוב ויפה – הבנתם על קצה המזלג מה הוא הביטקוין, כיצד הוא נוצר ואיך תוכלו לרכוש אותו. אבל מה בדבר השורה התחתונה, שהיא היעילות של המטבע הזה ומה בכלל ניתן לעשות איתו כאשר הוא ברשותכם. זוהי שאלה חשובה מאין כמוה, שננסה לתת לה מענה כעת.

  • השקעה -  מסחר במט"ח למטרות רווח הוא אחד מהענפים היותר ותיקים ונפוצים בעולם שוק ההון, והביטקוין יכול לשמש לכם ככלי על מנת להיכנס לתחום הזה ולהרוויח, ממש כפי שהייתם יכולים לעשות עם דולרים, אירו או לירות שטרלינג. עם זאת, בניגוד למטבעות הללו, שתנודת השווי שלהם אינה קיצונית לרוב, בין היתר מכיוון שהם מפוקחים ומנוהלים על ידי בנקים מרכזיים, תנודתו של הביטקוין המבוזר והבלתי מפוקח יכולה להיות חדה ומהירה הרבה יותר. בהתאם לכך, אם תחזיקו בו וערכו ירקיע שחקים תוכלו להרוויח סכום כסף נאה, אך אם הוא יתרסק בחדות אתם עלולים להפסיד לא מעט.

 

  • אמצעי תשלום - יתרונו השני של הביטקוין על מכשירים כלכליים אחרים, טמון בכך שהוא יכול לשמש לא רק ככלי להשקעה שעשויה להניב רווח רב, כמו מניות למשל, אלא גם שהוא יכול לתפקד כמטבע עובר לסוחר, איתו תוכלו לשלם בעבור שירותים שונים באופן יומיומי. יותר ויותר עסקים ברחבי העולם מוכנים כיום לקבל ביטקויון כאמצעי תשלום מוסדר, ותוכלו לבצע רכישות באמצעותו גם באתרי אינטרנט גדולים כדוגמת האתר של חברת מייקרוסופט או האתר של יצרנית המחשבים Dell. בנוסף, ישנם כבר כמה עשרות עסקים ישראליים המקבלים ביטקוין, וברשימה המתעדכנת הבאה תוכלו למצוא את שמם.
הסבר מהו הביטקוין: טלפון נייד ובו דימוי מטבעות ביטקוין ומתחתיו שטרות דולרים

הסיכונים הטמונים בשימוש בביטקוין

עקב אופיו המיוחד של המטבע והיותו גורם חדש ועדיין לא לגמרי ברור בזירה הכלכלית הבינלאומית, ישנם כמה וכמה סיכונים הכרוכים בהתעסקות בביטקוין שכדאי שתכירו לפני שאתם מחליטים אם להיכנס אל התחום. נציג פה בקצרה כמה מהם:

  • שוד וגניבת ביטקוין - אם עד היום התרגלנו ששודדי כספים צריכים להצטייד בכלי נשק, מסכה ולעיתים גם בכלי פריצה כמו פטיש ואזמל, אז גם פה המטבע הדיגיטלי משנה את כללי המשחק, וכל מה ששודד ביטקוין צריך על מנת לגנוב מכם זה מחשב והיכרות עם מערכת ההצפנה של המטבע והקוד העומד מאחוריה. שודדים שכאלו יכולים לפרוץ אל "הארנק הדיגיטלי" שלכם ולהעביר משם את "המטבעות" אל חשבונם, או לחלופין לחסום את הגישה שלכם אל הארנק ולדרוש תשלום כופר תמורת החזרתה. האנונימיות הטמונה בביטקוין והיכולת לבצע בו פעולות סחר מבלי להיות מנוטר על ידי הרשויות, מגבירה את המוטיבציה של פושעים ומפרי חוק לשים את ידם על המטבע ולבצע גניבות מעין אלו. 
  • תרמיות - מעבר למעשי שוד וגניבה, ישנם גם גורמים שונים המנצלים את המסחר המתפתח במטבע על מנת להרוויח, ולא ביושר. זירות מסחר אלקטרוניות שונות חשופות מאוד למעשי תרמית ונוכלות, כשרק לא מזמן פורסם על זירת מסחר שכזאת, בורסת ביטקוין שפעלה מיפן זה מספר שנים ונחשבה לאחת מן הגדולות בעולם, אך קרסה בשנת 2014 עקב פעולות בלתי חוקיות של בעליה והשאירה יותר מ-24,000 לקוחות מרחבי העולם חסרי גישה אל המטבעות שבבעלותם. לכן, אם אתם לוקחים סיכון ומחליטים לסחור בביטקוין באמצעות פלטפורמות שכאלו, מומלץ מאוד להיזהר בהן ככל הניתן ולוודא מראש כי הן מאובטחות ואמינות. 
  • הסדרה מול הרשויות - כאמור הביטקוין אינו מפוקח על ידי הרשויות הכלכליות השונות הקיימות בעולם, ולפיכך היחס שלהן כלפיו עדיין אינו חד משמעי ומעמדו החוקי והמשפטי אינו ברור לחלוטין. התנודתיות הגבוהה של שער המטבע והיותו גורם בעסקאות שלא ברור טיבן לחלוטין, הובילו מדינות ורשויות כלכליות שונות להזהיר מפני השימוש וההשקעה בו. גם בישראל מנסות הרשויות לגבש מדיניות כלפי סוגיית הביטקוין, ומספר אזהרות שימוש יצאו לאורך השנים מפי גורמים שונים. נכון להיום אין הגבלות על השימוש במטבע, אך לאחרונה התקבלה החלטה כי המסחר בו ימוסה כמו מסחר בניירות ערך, כלומר שבמכירתו תחויבו במס של 25% על רווחי הון ובקנייתו יתווסף לכם מע"מ בגובה 17%.   
הסבר מהו הביטקוין: צללית של אדם מצביע על סמל הביטקוין
לסיכום

בסקירה שהבאנו לפניכם ניסינו לעשות מעט סדר בכל הנושא של הביטקוין ולתת לכם מידע בכל מה שנוגע לסוגיות הבסיסיות ביותר הנוגעות בו: כיצד התפתח המטבע הזה, איך תוכלו להשיגו, מה הם השימושים שתוכלו לעשות בו ואילו סיכונים עיקריים טמונים בו. ישנם עוד אי אילו עניינים שניתן לדון בהן בכל הקשור למטבע המיוחד הזה, אך לא נוכל לעמוד על כולם זה עתה - רק נסכם בכך שנגיד שאם כעת, לאחר שהבנתם את מהות הדבר, ברצונכם להיכנס אל עולם זה, אנחנו ממליצים לכם לחקור, לברר ולהתייעץ עם מומחים על מנת לעשות את הדבר בדרך הנכונה ובזהירות הנדרשת.

מקור תמונה: Tydence Davis

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.