print header

זהו הסימן המובהק ללחץ בקרב כלבים

כלבים מגיבים לדברים רבים כמו בני אדם, וניתן אפילו לשמוע באינטונציה של הנביחות והיללות שלהם עצב או שמחה שקל מאוד לפרש. כמו במקרה של בני אדם, גם כלבים סובלים לעתים מלחץ, אך בניגוד לרגשות אחרים קשה לנו לראות זאת בקלות שכן הם אינם יכולים להביע את רגשותיהם במילים כמונו. עם זאת, במחקר שנערך באוניברסיטת צפון אילינוי שבארה"ב התגלה כי גם חברינו הפרוותיים מביעים לחץ בדרך שדומה מאוד לזו שלנו, ורק צריך להכיר אותה... גלו את ממצאי המחקר שיעזרו לכם לדעת אם כלבכם סובל מלחץ, והכירו את הדרכים בהן תוכלו להפחית את רמותיו.
 
תקריב לפניו של כלב בשחור לבן
 
במחקר נבדקו 400 כלבי בית מכל רחבי מדינת קולורדו, ובעליהם קיבלו שאלונים שהיה עליהם למלא. החוקרים בדקו בין השאר את רמת היווצרות הפרווה האפורה בסביבת החוטם של הכלבים, וגילו שכלבים בין הגילאים 2-4 שבעליהם דיווחו בעזרת השאלון על רמות גבוהות של לחץ אצל חיית המחמד, היו בעלי פרווה אפורה יותר בסביבת החוטם מאשר חבריהם הלא לחוצים. עודף פרווה אפורה בסביבת החוטם קושרה גם לדיווחים של הבעלים על התנהגות אימפולסיבית או תוקפנית של כלביהם, מה שעלול להעיד גם כן על לחץ מסוים שהם חווים. כלבים ממין נקבה הראו רמות גבוהות יותר של פרווה אפרורית, ומצבם הרפואי של הכלבים או העובדה שעיקרו או סירסו אותם היוו השפעה קטנה מאוד על כך.
תקריב לחוטם של כלב שסביבו פרווה אפורה
 
המחקר הזה הוא מרחיק לכת מבחינת הכלים שהוא מעניק לנו לצורך שמירה על בריאות הנפש של חיות המחמד שלנו, שכן לא תמיד אנחנו יכולים לדעת אם הן מאושרות וחוות חיים שלווים. אם הכלב שלכם צעיר מגיל 4 והפרווה שבסביבת החוטם שלו הפכה לאפורה, זהו סימן מובהק לכך שהוא לא מזדקן מוקדם, אלא סובל מלחץ שמשפיע לרעה על הנפש וההתנהגות שלו. סימנים נוספים לכך הם איבוד תיאבון, בעיות בעיכול, התבודדות, עודף שינה ותוקפנות. אם אתם שמים לב אליהם, ישנן מספר דרכים בהן תוכלו להפחית את רמות הלחץ של כלביכם, ואלו המומלצות ביותר שבהן:

1. העסיקו יותר את כלבכם

וטרינרים ומאמני כלבים רבים ממליצים על פעילות גופנית להפחתת רמות הלחץ של חיות המחמד שלנו. אפילו יציאה לטיול נוסף במהלך היום יכולה להוות השפעה עצומה על רמות הלחץ של הכלב שלכם. אם אתם לא נוהגים לשחק איתו בכדור או עם צעצועים אחרים בזמן הטיולים, מומלץ שתתחילו לעשות זאת אם ברצונכם לדאוג שייהנה מחיים שלווים ומהנים ככל הניתן.

2. צרו אזור בבית ששייך רק לכלב

בדיוק כמונו, הכלבים שלנו לפעמים צריכים קצת שקט מכולם ולהתכנס בתוך עצמם למשך זמן מה. התנהגות שכזו אמנם מעידה על לחץ שחווה הכלב, אך אסור למנוע ממנו את האפשרות לקבל את רגעי המנוחה האישיים האלה. צרו אזור בבית שאליו הכלב יכול לברוח, ובו הוא יוכל למצוא נחמה גם בעת סופות ברקים או זיקוקים. הניחו שם את המיטה שלו ואת הצעצועים האהובים עליו, והוא כבר ידע לזהות את האזור הזה בעצמו ולחזור אליו בעת הצורך.
 
כלב ששוכב במיטה לחיות מחמד

3. בחרו במזון באיכות גבוהה עבור הכלב

התזונה של הכלב שלכם היא גורם בעל השפעה רבה מאוד על הבריאות הגופנית והנפשית שלו. אם תתנו לו מזון שלא מתאים לשלב בחיים שבו הוא נמצא, זה עלול לגרום לבעיות שקשה להבחין בהן, שביניהן רמות עודפות של לחץ וחרדה. לכן, אם הכלב שלכם מפגין תסמיני לחץ וחרדה, התייעצו עם הווטרינר בנוגע לסוג המזון שמומלץ להעניק לו עכשיו ובעתיד.

4. הלבישו את כלבכם באפוד להפחתת לחץ (Thundershirt)

בשנת 2014, אותו הצוות שערך את המחקר בנושא הקשר שבין פרווה אפורה לרמות לחץ בקרב כלבים, עשה מחקר אחר שבדק את השפעתו של אפוד להפחתת לחץ על קצב הלב של הכלבים ותסמינים נוספים של חרדה. במחקר נמצא שאפוד להפחתת לחץ אכן עוזר להפחית את קצב הלב של הכלבים ואת ההתנהגות שמתלווה ללחץ, ועל כן משערים החוקרים כי הוא יעיל מאוד בטיפול בלחץ בקרב כלבים.

5. אהבו את כלבכם כמו שאתם אוהבים כל אחד אחר מבני המשפחה

העובדה שהכלב לא יכול לדבר כמונו לא אומרת שהוא לא מרגיש דברים כמונו. גם כלבים הופכים לעצובים כשמתעלמים מהם ונהיים שמחים ברגע שבו אנו מתחילים לשחק איתם, ממש כמו ילדים. לכן התייחסו לכלבכם כאל ילד נוסף שאתם מגדלים ותנו לו את מלוא תשומת הלב שמגיעה לו. במקרים רבים, כלבים שהופכים לתוקפניים בעקבות לחץ, נוטים להפגין התנהגות כזו בעקבות היחס או אי היחס שהם מקבלים בבית – זכרו שגם הכלב שלכם צריך לקבל אהבה ודאגה, כמו כל יצור חי אחר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.