print header

10 יתרונות בריאותיים של עץ המורינגה המכונפת

"עץ הנס", "העץ המיסטי" ו"עץ החיים", הם רק חלק קטן משלל השמות והכינויים שבהם זכה עץ המורינגה המכונפת בהודו. באיורוודה, מערכת הרפואה ההודית המסורתית העתיקה, מקובל לייחס לו למעלה מ-300 שימושים רפואיים שונים, וכתבים היסטוריים אף מראים כי תוצרי העץ היוו חלק מתזונתם היומית של מלכים הודים שהיו מעוניינים לשמור על צעירותם. כיום, לאור ממצאים חיוביים שונים אודות תרומתו לבריאותנו, זוכה עץ המורינגה להתעניינותם של מדענים רבים, ובכתבה הבאה תלמדו להכיר על 10 מיתרונותיו הבריאותיים המוכחים, שיתרמו רבות לגופכם. 
 
פרחי עץ מורינגה
 

אז מהו בעצם עץ המורינגה המכונפת?

מקורותיו של עץ המורינגה המכונפת נעוצים בהודו וזאת בשל יכולותיו לשרוד בתנאי חום קיצוניים ועם מי השקייה מועטים מאוד. יכולתו לשרוד בתנאים קשים שכאלו הביאה לכך שכיום העץ נפוץ במגוון רחב של אזורים החל ממדינות אסיה, אפריקה ואמריקה ועד לישראל, בה מזג האוויר נוטה להיות חם ויבש במרבית ימות השנה. מעבר לתנאי ההשקיה שהופכים אותו לעץ חסכוני במים, המורינגה הוא עץ נוי מושלם המתנשא לגובה של עד 12 מטרים ומתאפיין בעלים קטנים ופרחים לבנים, אשר אותם הוא משיר לאורך מרבית ימות השנה. לאור היתרונות הרפואיים הרבים שמיוחסים לו, מגדלים אותו במוקדים רבים ברחבי הארץ גם לטובות שימוש בתעשיית תרופות צמחי המרפא. את תוצריו ניתן להשיג כיום בצורת אבקה לשתייה, טבליות, שמנים, קרמים, ותמרוקים שונים אשר נמכרים במגוון חנוית הטבע והפארם.
אבקת מורינגה בצלחת

יתרונות המורינגה המכונפת:

1. מהווה מקור עשיר למינרלים וויטמינים החיוניים לגופנו

הפופולריות של תוצרי עץ המורינגה המכונפת כתוסף תזונתי נובעת בעיקר מהעובדה שניתן למצוא בהם כמות חומרי תזונה חיוניים שעולה בהרבה על מרבית המקורות האחרים שמוכרים לכולנו. רק לשם הדוגמה: ב-100 גרם של עלי מורינגה מיובשים ניתן למצוא כמות גדולה של חומצות אמינו החיוניות לגוף האדם, פי 9 יותר חלבון מאשר ביוגורט, פי 10 יותר ויטמין A מבגזר ועוד הרבה מאוד ויטמינים ומינרלים אחרים. למרות שאת מוצרי עץ המורינגה לא צורכים בכמויות גדולות כמו מאכלים אחרים, הם עדיין מקור מעולה לרכיבים רבים שקשה למצוא דרכים להוסיף לתפריט היומי מבלי לצרוך תוספי מזון מלאכותיים.
 

2. מסייע בטיפוח העור והשיער

בשל הכמות הגבוהה של ויטמין A שהוא מכיל, ניתן למצוא את המורינגה גם במגוון תכשירי טיפוח לעור. הויטמין ידוע כמועיל בשמירה על מראה העור ובקידום ייצור החלבון קולגן המאט את קצב הזקנות העור ואת הופעתם של קמטים בגיל צעיר. כמו כן המורינגה הוא מקור עשיר לנוגדי חמצון המסייעים להגן על עור הקרקפת מפני השפעותיהם המזיקות של רדיקלים חופשיים.
שיער של אישה ממבט מאחור

3. מגן על הלב וכלי הדם

אין זה סוד שקיים קשר ישיר בין מה שאנחנו אוכלים ושותים לבין היכולת של הגוף שלנו להגן עלינו משורה ארוכה של תחלואים וביניהם גם מחלות לב ובעיות בכלי הדם. במחקרים רפואיים שנערכו כדי לבחון את השפעת אבקת עלי מורינגה מיובשים, נמצא כי בעזרת נטילת אבקת מורינגה כתוספת לכוס מים מדי יום, ניתן לסייע לגוף לשלוט על כמות השומנים בדם ולמנוע את היווצרותה של שכבת פלאק בעורקים.
 

4. מפחית את רמות הסוכר בדם

רמת סוכר גבוהה בדם עלולה להוות בעיה בריאותית חמורה משום שאנשים הסובלים ממנה נמצאים בסיכון ללקות במחלות קשות דוגמת סוכרת. כעת, במחקר שנערך על 30 נשים ובמהלכו נטלו באופן יומיומי אבקת זרעי מורינגה במשך שלושה חודשים, נמצא כי כמות הסוכר בדם הוקטנה ב-13.5%. המחקר אמנם עודנו בחיתוליו, אך החוקרים סוברים כי הממצאים מצביעים בבירור כי לנטילת האבקה אכן הייתה השפעה ישירה על רמות הסוכר והסיכון של הנבדקות לפתח מחלות שקשורות לכך.
 
אגודל דקורה אחרי בדיקת סוכר
 

5. מכיל חומרים אנטי-דלקתיים

דלקת היא תגובה טבעית של הגוף לזיהומים ופציעות והיא חיונית בתפקידה כמנגנון הגנה על גופנו, אך עם זאת, הימשכותה של דלקת על פני זמן רב מדי עשויה להביא לסיבוכים רפואיים שונים וביניהם גם להופעתן של מחלות כרוניות כמו מחלות לב וסרטן. במחקר שפורסם ב- Bioorg Med Chem נמצא כי לזרעי ותרמילי פרי המורינגה תכונות אנטי דלקתיות בשל היותם מקור עשיר לפלבנואידים וחומצות פנוליות. חוקרים מאמינים כי ניתן לסייע באמצעותם צריכתם לטיפול במצבים דלקתיים חריפים כגון ברונכיטיס, דלקות מפרקים ומחלות כרוניות נוספות. 
 

6. מסייע בבריאות המוח

ממצאיו של מחקר בתחום בריאות המוח אשר בדק את התועלות הרפואיות של עץ המורינגה, העלו כי לטיפול בעזרת בתמציותיו השונות ישנו פוטנציאל לסייע בהגנה מפני שינויים פיזיולוגיים של מוליכים עצביים שונים במוח, שלהם קשר ישיר להופעת מחלת האלצהיימר. כמו כן, צמחי המורינגה עשירים בוויטמינים E ו-C הידועים כבעלי תפקיד מרכזי בשיפור הזיכרון, בהעלאת מצב הרוח, במניעת דיכאון ובהפחתת רמות מתח נפשי. 
אישה מרימה ידיים למעלה מאושר

7. הפחתת רמת הכולסטרול בדם

רמת כולסטרול תקינה בדם היא חיונית לגופנו בכדי שיוכל לייצר ויטמין D ומגוון רחב של הורמונים. עם זאת, כאשר רמת הכולסטרול עולה אל מעבר לכמות התקינה, גופנו נחשף לבעיות רפואיות קשות כשבראשן בעיות לב וסיכון ללקות בשבץ מוחי. יש מגוון רחב של תרופות תעשייתיות שונות שמטפלות במצבים האלו וכעת, במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Ethnopharmacology נחשפו ממצאים המראים כי למורינגה יש את היכולת לאזן את רמת הכולסטרול בדם בדומה לאותן התרופות, ומדובר בחומר טבעי לחלוטין! 
 

8. נלחם במחלת הסרטן

במחקר שפורסם בכתב העת PLoS One חשף צוות חוקרים את השפעתם החיובית של קליפות, עלי, שורשי וזרעי המורינגה כנגד הופעתם של תאים מסרטנים והתפתחותם. נושאי המחקר היו סרטן השד וסרטן המעי הגס, ועל פי תוצאותיו הסיקו החוקרים שבעזרת השימוש במורינגה ניתן להביא לירידה של עד 70 אחוזים בהיווצרותם של תאי הסרטן. 
רופא לוחץ יד למטופל

9. מסייע בריפוי פצעים

מעבר ליתרונות התזונתיים החשובים של המורינגה והשפעתן על תפקוד גופנו, מסתבר שהעץ הזה ישנם גם לא מעט יתרונות ותרומות לגוף בכל מה שנוגע לריפוי פצעים וחתכים. במחקר משנת 2012 שבחן את אופי השימוש בצמח המורינגה כתרופה נסיינית לפצעים, נמצא כי משך הדימום, תהליך קרישת הדם וריפוי הפצע, התקצרו באופן משמעותי כאשר נעשה שימוש בתוצרי העץ השונים. 
 

 10. מסייע בשמירה על הכבד

הכבד הוא אחד מן האיברים המרכזיים ביותר בגוף, אשר אחראי בין היתר על סילוק הרעלים מן הדם, על ייצור הכולסטרול ועל תהליך חילוף החומרים. במחקר שפורסם בכתב העת Food Chem Toxicol נמצא כי עלי ופרחי המורגינה מכילים ריכוזים גבוהים של פוליפנולים המסייעים בשמירה על רקמות הכבד ובהגנה על תהליכי התחמצנות המסבים לו נזק. בשל סיבה זה מטפלים אלטרנטיביים ממליצים למטופליהם לעשות שימוש בתוצרי העץ המופלא הזה כאשר הם סובלים מבעיות שקשורות בכבד או רוצים להגן עליו מפני נזקים בטווח הארוך.
 

מקור: Venkatx5Vicdavid pacey

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.