print header

כך תוכלו לזהות חוסר איזון בחיידקי המעיים ולשפר את מצבכם הבריאותי

לא פעם אנו סובלים מבעיות בריאותיות לא נעימות בלשון המעטה, כדוגמת בעיות עיכול, בעיות עור או לחץ כרוני מעיק, ואיננו מצליחים לשים את האצבע על מה שגורם להן. החדשות הטובות הן שבמקרים רבים מדובר בחוסר איזון בחיידקי המעי, וביכולתכם להשפיע על סביבת המעי ולשנותה, ועל ידי כך לשפר את איכות חייכם. אנשים רבים אמנם עוד לא הפנימו זאת, אך מה שאתם אוכלים ואורח החיים שסיגלתם לעצמכם משנים את היחס של החיידקים הטובים והרעים במעיים, ובהתאם לכך גם את ההשפעה של אותם חיידקים על גופכם. לכן, חשוב שתדעו כיצד לקשר בעיות בריאותיות מסוימות לחוסר איזון של אותם חיידקים, ולדאוג לבריאותכם ולסביבת המעי ב-3 צעדים פשוטים.  
 
בריאות המעיים: איור של זכוכית מגדלת על מעי ובתוכו חיידקים בצורת מפלצות

מהם חיידקי המעיים?

חיידקי המעיים מונים מעל ל-100 מיליוני תאים, והם בעלי השפעה רבה על הבריאות שלנו, יותר ממה שרופאים נטו לייחס להם בעבר. חיידקי המעיים מכילים את החיידקים הטובים, שמשפרים את תפקוד מערכת העיכול, מחזקים את המערכת החיסונית ותורמים לייצור חומרים שהגוף זקוק להם. מצד שני, קיימים החיידקים הרעים שעלולים לגרום לבעיות עיכול, בעיות נפשיות, נזקים בעור וכדומה. פעילות מעיים תקינה לא מנסה להיפטר מחיידקי המעיים לחלוטין, אלא מאזנת ביניהם; מעודדת את הטובים לצמוח, מגבילה את הרעים מלשגשג - וכשהכל מתפקד כשורה ויש יחס רצוי בין סוגי החיידקים, אנחנו יכולים להימנע משלל בעיות בריאותיות למיניהן. 

7 סימני אזהרה לכך שחיידקי המעיים שלכם אינם מאוזנים

1. בעיות עיכול

כאשר אתם חושבים על ההשלכות האפשריות של חיידקי מעיים לא טובים על גופנו, בעיות עיכול הן ככל הנראה מהדברים הראשונים שקופצים לראשכם. רופאים רבים נוהגים לטפל בתסמינים בלבד באמצעות תרופות או סותרי חומצה, ולמעשה לא יורדים לשורש הבעיה שהיא חוסר איזון בחיידקי המעיים. אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים הבאים, יתכן כי תפקוד המעיים שלכם לוקה בחסר; גזים, נפיחות, צרבת, שלשול, עצירות, תסמונת המעי הרגיז או מחלות המעי הרגיז הכוללות קרוהן וקוליטיס כיבית. 

2. בעיות נפשיות

הידעתם שתפקוד המעיים יכול להשפיע על בריאות המוח שלכם? מדענים כבר הוכיחו את אמיתות ההשערה הזו, וגילו כי חיידקי המעיים מייצרים נוירוטרנסמיטורים - מערכות מפתח מוחיות העומדות בבסיס הקוגניציה, הרגש והמוטיבציה. כעת הם בודקים טענה נוספת שגורסת כי אנשים עם הפרעות נפשיות מסוימות נוטים לסבול מחוסר איזון בחיידקי המעיים שלהם. לכן, אם אתם סובלים מבעיות כגון דיכאון וחרדה, הפרעה טורדנית כפייתית ושכחה - יתכן שמקורן בצמיחה מהירה של החיידקים הרעים "על חשבון" חיידקי המעיים הטובים. 
בריאות המעיים: אישה מרכינה את ראשה בעצב

3. חוסר בוויטמינים ומינרלים

מעיים שמתפקדים באופן בריא ממלאים תפקיד חשוב מאוד מאחר שהם עוזרים לגופכם לייצר ולסנתז ויטמינים ומינרלים. כאשר חיידקי המעיים יוצאים מאיזון הגוף מתקשה לקבל את הוויטמינים והמינרלים החיוניים הבאים: ויטמין D, ויטמין K, ויטמין B12, ויטמין B7 ומגנזיום. אם בדיקות גופניות שערכתם לאחרונה מעידות על כך שיש לכם מחסור בחומרים אלו, יתכן שאתם סובלים מחוסר איזון של חיידקי המעיים. 

4. צריכה מוגברת של אנטיביוטיקה

כשצורכים נכון אנטיביוטיקה היא יכולה לסייע לנו להתגבר על לא מעט מחלות וזיהומים, אך שימוש לא נכון בה עלול ליצור בעיות במעיים. האנטיביוטיקה אמנם מחסלת את החיידקים הרעים, אך בה בעת משמידה חיידקים טובים שמצויים במעיים ותורמים לבריאות שלנו. לכן, חשוב להיות ליטול בנוסף לאנטיביוטיקה גם פרוביוטיקה, ובמקביל לגלות ערנות בנוגע למזון אותו אתם צורכים, כדוגמת מזון מן החי שלעתים רווי באנטיביוטיקה שעלולה לפגום בבריאותכם.
בריאות המעיים: קפסולות וטבליות

5. לחץ כרוני

מתח ולחץ יכולים להתיש אתכם, לגרום לחרדות, להעלות את לחץ הדם וגם לפגוע במעיים, אך מתח הוא בלתי נמנע ואנחנו חווים אותו לא פעם במהלך חיינו לא משנה עד כמה ננסה להימנע מכך, ולמרבה המזל גופנו יצליח להתגבר על השלכותיו כל עוד הוא לא נמשך זמן רב. עם זאת, כשמדובר בלחצים כרוניים, רמת הורמון הקורטיזול בגוף עולה, מה שעלול למנוע מהמעיים לתפקד כראוי. לכן, אם אתם סובלים מלחץ ממושך ולא פעלתם בשום צורה כדי לשלוט עליו ולמתן אותו, אתם צפויים לסבול מחוסר איזון בחיידקי המעיים.

6. בעיות עור

במקרים רבים גם המקור לבעיות עור למיניהן איננו קשור לעור עצמו, אלא לבעיה בתפקוד של המעיים. אם אתם סובלים מאקנה, רוזציאה (אודם קבוע של עור הפנים, פצעונים קטנים, יובש בעור), ספחת או אקזמה, יתכן כי מדובר בחוסר איזון בחיידקי המעיים. 
בריאות המעיים: נערה שפניה מכוסות בחומר אפרפר

7. מחלה אוטואימונית

לא פשוט להתנהל עם מחלה אוטואימונית, כאשר תאי מערכת החיסון מאבדים את הסבילות החיסונית שלהם ותוקפים תאים ורקמות של הגוף במקום להגן עליהם מפני פולשים חיצוניים. בדרך כלל קשה לזהות מה המקור של הבעיה, אך ישנם חוקרים שסבורים כי קיים קשר בין מחלות אוטואימוניות לחוסר איזון בחיידקי המעיים; לכן, אם אתם סובלים מדלקת מפרקים שגרונית, ממחלות מעי דלקתיות או ממחלת השימוטו (בלוטת תריס מוגדלת), ייתכן שתוכלו להעלים את התסמינים השונים אם תטפלו בחיידקי המעי שלכם כראוי.

3 צעדים פשוטים לאיזון חיידקי המעיים

אם אחד מתסמיני האזהרה שצוינו קודם מצוי אלכם, ודאי תשמחו לדעת שתוכלו לפעול למען שיפור הבריאות של המעיים שלכם.

שלב ראשון: הימנעות מרעלנים

כמו שבזמן ניסיון לכבות שריפה לא מוסיפים בנזין לאש, כך גם אנשים שסובלים מחוסר איזון בחיידקי המעיים לא יכולים להמשיך ולנהל את אותו אורח החיים שמחסל את החיידקים הטובים, מעודד את שגשוג החיידקים הרעים ופוגע בשלמות רירית המעי. אי לכך, הצעד הראשון כדי לשנות את ההתנהלות הלקויה הוא הימנעות ממזונות רעילים עבור המעיים, הכוללים דגנים לא מלאים, סוכרים, שמנים לא בריאים ותזונה חלבית שגרתית. 
 
כדי לצלוח את השלב הראשון רצוי להקפיד על דיאטה שכוללת ירקות, מקורות חלבון טבעיים ופירות, מה שיאפשר ליצור סביבה ידידותית במעיים עבור החיידקים הטובים, אשר תהיה לא נעימה עבור החיידקים הרעים. בנוסף, רצוי להימנע גם מרעלנים מודרניים נוספים כדוגמת תרופות נוגדות דלקת כמו אדוויל ואיבופרופן, אנטיביוטיקה (ככל הניתן) וכן להיזהר מחשיפה לחומרי הדברה.

שלב שני: אכילת מזונות מותססים

הימנעות ממזונות רעילים היא התחלה נהדרת, אבל היא אינה מספיקה עבור שמירה על בריאותכם. עליכם להתחיל לפעול ולעודד את צמיחת חיידקי המעיים הטובים, כשאחת הדרכים המומלצות היא לאכול יותר מזונות מותססים, כגון כרוב כבוש, קימצ'י, יוגורט לא מפוסטר וכדומה. בנוסף, תוכלו להכין בעצמכם מזונות מותססים למיניהם, ובו בזמן להכיר את 9 היתרונות הבריאותיים של אותם המזונות. יש לציין כי אין לצרוך כמות גדולה של מזונות אלו בכל יום, אלא רצוי להתחיל מ-2 כפיות ביום עד שהמעיים יסתגלו, ולאחר מכן להעלות אט אט את המינון.
בריאות המעיים: סלט כרוב

3. שלב שלישי: שליטה על לחצים ושינה מספקת

אחד הדברים המשמעותיים ביותר שביכולתכם לעשות כדי לשפר את בריאות המעיים שלכם, מלבד שינוי בתזונה, הוא לדאוג למצבכם הנפשי, ולשים את הטיפול בלחצים בראש מעינכם. אי לכך, עליכם להשקיע זמן בביצוע דברים שאתם נהנים לעשות, להימנע ככל הניתן מגורמים חיצוניים שמעצימים תחושות שליליות ולהכיר דרכים שיסייעו לכם להירגע ולתפקד טוב יותר. ברגע שתלמדו כיצד לשלוט בלחצים, רמות הקורטיזול בגופכם ירדו ותוכלו לשפר את מצב המעיים שלכם. כמו כן, יש לוודא שאתם ישנים מספיק, מאחר שמחסור בשינה מעלה את רמות הקורטיזול ופוגע במעיים, בדיוק כמו כל סוג אחר של מתח. 

כמה מילים לסיום

יותר ויותר מדענים מגלים קשרים ברורים בין חוסר איזון בחיידקי המעיים לתחלואה של הגוף והנפש, ומדובר בחדשות נהדרות עבורכם. עם הידע שרכשתם כעת ומספיק כוח רצון אתם יכולים לרפא את גופכם, מה שישפר את בריאותכם ואת מצבכם הנפשי. אמנם השינוי לא יקרה בין לילה, אבל הוא יגיע אם תקפידו על ההמלצות שצוינו קודם לכן, המקדמות שמירה על אורח חיים בריא, ואתם מוזמנים להתחיל עם ביצוע השלב הראשון כבר עכשיו.
 

לכתבות נוספות על מערכת העיכול, לחצו כאן

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.