print header

10 דברים חשובים שצריך לדעת על אלרגיות

העולם שלנו מלא באנשים שסובלים מאלרגיות לדברים שונים, החל ממאכלים, בעלי חיים ועד לאבק ולטקס, אך משום שהן יכולות לנבוע מסיבות מגוונות, לא כולם מבינים עד כמה זה הכרחי לאבחן ולהכיר אותן לעומק. בעוד שרבים פיתחו מספר אמונות והנחות בנוגע לאלרגיות, קיימות השלכות רבות למיתוסים האלה שעלולות לפגוע בגופכם ואף לסכן את הבריאות שלכם. הכרת הבעיה וטיפול יעיל ונכון בה עשויים למנוע תופעות לוואי מזיקות ולצמצם סיבוכים נוספים, לכן חשוב שתכירו את 10 הטיפים החשובים האלה, שיסייעו לכם להתמודד עם אלרגיות בצורה הנבונה ביותר.

אלרגיות
 
1. מתי מדובר באלרגיה ומתי לא?
 
אנשים רבים מניחים כי כל תגובה יוצאת דופן של הגוף שלהם היא סימן לאלרגיה. ההנחה הזו לא מפתיעה, מאחר ששכיחותן של אלרגיות בקרב האוכלוסייה הכללית יכולות להגיע עד ל-25%. בכל זאת כדאי לדעת שתגובה אלרגית מתרחשת כאשר המערכת החיסונית שלכם נוטה לתקוף תרכובות שנדמה כי הן מזיקות לגופכם, למרות שאינן מזיקות כלל, כמו תרכובות שנמצאות בבוטנים, באבק או בלטקס. כדי לאבחן את התגובות הללו, במרפאות רבות קיימות בדיקות לסיווג אלרגיות שבודקות את רמת האימונוגלובולין בדם (חלבוני נוגדנים), ואם הגוף משחרר כמות גדולה של נוגדנים בעת מגע עם חומר מסוים, משמע שהוא אלרגי. למרבה הפלא, מומחים טוענים שבאופן מובהק קיימים יותר מטופלים שצריכים להשתכנע שאין להם אלרגיה ולא להיפך. בכל אופן, מומלץ לגשת ולהיבדק אצל רופאים מומחים, אך גם לא לפסול על הסף את האפשרות כי לא מדובר באלרגיה.
 
2. אל תנסו לאבחן את האלרגיות באופן עצמאי
 
רובנו נוטים להתבלבל בין תגובה אלרגית של הגוף להצטננות פשוטה, למרות שלרוב, ובניגוד להצטננות, אלרגיה אינה מלווה בתסמינים של חום וצמרמורות. בכל זאת כדאי שלא לקחת סיכון ולאבחן אלרגיות באופן עצמאי, אלא לגשת לרופא מומחה. טיפול בהצטננות עם תרופות שמטפלות באלרגיה, ולהיפך, יכול להוביל לתופעות לוואי לא נעימות ואף לתסביכים מסוכנים ולהחמרת המצב. במקרה שמדובר באלרגיה למזון מסוים, האבחון משמעותי במיוחד מכיוון שכך אפשר להימנע מצריכתו ולא להסתכן בתגובה קטלנית. פרופסור אלן גולדסובל, מומחה לאלרגיה מאוניברסיטת קליפורניה, מציין כי למרות שכמעט 20% מהמבוגרים טוענים שהם בעלי אלרגיה למזון מסוים, על פי האבחון, רק 2% מהם סובלים מאלרגיה למזון. מומחים מסבירים זאת בכך שאנשים אלו בדרך כלל אכן מפתחים רגישות מסוימת למזון, אך היא אינה נחשבת לאלרגיה קטלנית.
 
אלרגיות
 
3. אל תצרכו תרופות ללא מרשם מבלי להתייעץ עם רופא מומחה
 
מרבית התרופות המטפלות באלרגיה ממלאות את המדפים בבתי המרקחת ונחשבות לבטוחות לשימוש. תרופות אלה לרוב לא מצריכות מרשם רופא, אך בכל זאת חשוב להיוועץ עם רופא ומומחה לאלרגיות לפני שרוכשים ומשתמשים בהן. לחלקן עלולות להיות תופעות לוואי שיכולות להשפיע עליכם וחלקן יכולות להחמיר את מצבכם במקרה שאתם חולים במחלות לב או סרטן. סוגיה נוספת היא שתרופות ללא מרשם מטפלות בתסמינים רבים, הן של אלרגיה והן של התקררות, ועשויות להכיל מרכיבים שמשככים כאבים ומטפלים בשיעול, ליחה וגודש באף, אך למעשה עלולים גם להגביר את קצב הלב ולהעלות את לחץ הדם. לכן, מומלץ שלא לצרוך תרופות ללא מרשם מבלי להתייעץ עם רופא מומחה שיבחן את מצבכם הרפואי לצד תופעות הלוואי של לקיחת התרופה.
 
4. היו סובלניים כשמדובר באלרגיות
 
החלטתם לגשת לרופא ולאבחן אם הגוף שלכם סובל מאלרגיות? מצוין! רק זכרו שהתהליך דורש זמן ולכן מומלץ להיעזר בסבלנות לתוצאות. השלבים באבחון כוללים תחילה בדיקה מדוקדקת ומפורטת של ההיסטוריה הרפואית שלכם, ולאחר מכן מגיע השלב של תבחיני עור ובדיקות דם. תבחיני עור אלו בדיקות בהן מחדירים לעור, באמצעות דוקרן זעיר, כמות קטנה של חומרים העלולים לגרום לאלרגיה ובוחנים את תגובת הגוף. כל חומר שיכול לגרום לאלרגיה מוביל למעין התלקחות של האזור, נפיחות, גרד ואדמומיות. בנוסף, בדיקת הדם מסייעת לרופאים לזהות נוגדנים ספציפיים שהגוף מיומן לייצר בהתאם לאלרגנים שפולשים אליו. שימו לב שהבדיקות לוקחות זמן וייתכן שתידרשו לבצע את התבחינים מספר פעמים בכדי להגיע לתוצאה המדויקת ביותר.
 
 
לצד תרופות אנטי-אלרגיות ואבחון מתאים, קיימים פתרונות זולים ובריאים שיכולים להגן עליכם מפני אלרגיות. החומרים שמצויים ב-12 המאכלים המומלצים האלה עוזרים להפחית את תסמיני האלרגיה ולנקות רעלים מהגוף שלכם. כמו כן, חלקם יכולים למנוע התפרצות של תסמינים שונים, לחזק את המערכת החיסונית שלכם ולדכא את הפרשות ההיסטמין שמשתחררות כאשר הגוף חווה תגובה אלרגית.
 
אלרגיות
Noumenon
 
6. אלרגיות אינן מולדות
 
אחד המיתוסים הנפוצים בנוגע לאלרגיות הוא שאדם יכול להיוולד איתן. למעשה, ככל שאתם נחשפים ליותר אלרגנים כך גדל הסיכוי שתפתחו כלפיהם תגובה אלרגית. אמנם אתם יכולים להיוולד עם הנטייה לפתח אלרגיות, אך אין זה אומר שאם לא פיתחתם אלרגיה בגילאים מוקדמים, לא תוכלו לפתח אותה גם אחרי גיל 18. אלרגיות חדשות בגיל מבוגר הן נורמליות לחלוטין, במיוחד אם הן נובעות מהימצאות בסביבה חדשה או מעבר למקום מחייה אחר. למעשה, בהקשר לאלרגיות למזון, שידוע כי הן מתגבשות בעיקר בגיל צעיר, מחקרים שונים מצביעים על כך שכ-15% מהאלרגיות הללו מופיעות רק אחרי גיל 18.
 
7. אלרגיות אינן נצחיות
 
חלק מהאלרגיות לא נמשכות לאורך כל החיים, לדוגמה, ילדים עלולים לפתח אלרגיה לחלב וביצים בגיל צעיר יחסית, אך גם להתגבר עליה ככל שהזמן עובר (בניגוד לאלרגיה לאגוזים או פירות ים). לכן מומלץ לעקוב אחר האלרגיות של ילדיכם באמצעות בדיקות דם תקופתיות. בנוסף, אתם לא חייבים לסבול מאלרגיות עונתיות לנצח, כיום קיימים חיסונים שיכולים להפחית את רמת הרגישות שלכם לאלרגנים ולהפוך את חייכם להרבה יותר קלים ונטולי תסמינים, כך שתוכלו ליהנות מהפריחה באביב מבלי לחשוש לבריאות שלכם.
 
אלרגיות
NIAID
8. מחקרים פורצי דרך בנוגע לאלרגיית הבוטנים המסוכנת
 
הורים רבים נמנעים מלתת לפעוט שלהם מזונות המכילים בוטנים, מחשש שהם יפתחו אלרגיה מסוכנת כבר בגיל קטן. מחקר חדש ופורץ דרך משנת 2015 הצליח להפיג מעט את החשש הזה ומצא כי תינוקות בעלי סיכון גבוה להתפתחות אלרגיה למזון, שאכלו בוטנים לפני גיל שנה והמשיכו לצרוך אותם 3 פעמים בשבוע עד גיל 5, הפחיתו את סיכוייהם לפתח אליהם אלרגיה ב-80% יותר מאשר תינוקות שנמנעו מצריכה מוחלטת של בוטנים. בסך הכל, רק כ-3% מהילדים שהשתתפו במחקר אשר אכלו בוטנים פיתחו אליהם אלרגיה, לעומת 17% מהילדים שלא צרכו אותם כלל. כמו כן, מערך מחקר ניסויי שהוצג לאחרונה באתר הממשלתי לניסויים קליניים בארה"ב, חשף שיטת טיפול חדשה עבור אנשים בעלי אלרגיה לבוטנים. מדובר במדבקה בשם ויאסקין (Viaskin) הנצמדת לגוף במשך שנה שלמה ומאפשרת לאנשים לצרוך כמות קטנה של בוטנים. זו בהחלט פריצת דרך חשובה, במיוחד כשמדובר באלרגיה כה שכיחה ומסכנת חיים שלא נמצא נגדה טיפול יעיל עד היום.
 
9. אלרגיות יכולות להיות עונתיות
 
כפי שאלרגיות אינן נצחיות, הן גם יכולות להופיע באופן נקודתי בעונות מסוימות בשנה ולהיעלם. כלומר, אלרגיה עונתית היא תגובה חיסונית לא צפויה לאבקה של עצים וצמחים שנישאת באוויר, בעיקר בעונות הסתיו והאביב. שינוי האקלים משפיע רבות על אלרגיות עונתיות, ומזג אוויר חם מפזר בקלות אבקת פריחה באוויר שגורמת להופעה של תסמינים אלרגים, כמו נזלת בלתי פוסקת, התעטשות, גירוד ובמיוחד אסתמה. כפי שכבר ציינו, חלק מהתסמינים האלה יכולים גם להיות סימן להצטננות, לכן אל תמהרו לאבחן את האלרגיה שלכם באופן עצמאי וגשו למומחה בנושא.
 
10. אלרגיה לחיית מחמד לא תלויה באורך הפרווה שלה
 
אנשים רבים ברחבי העולם סובלים מאלרגיה לבעלי חיים ולחיית המחמד שלהם בפרט, אך בניגוד לאמונה המקובלת אין כל קשר בין פרווה של חיה לתסמינים האלרגיים שהיא עלולה לעורר אצל אנשים. למעשה, מקור האלרגיה הוא בחלבון המיוצר בעיקר בקשקשי העור, בשתן וברוק של בעל החיים, ולכן לא קיימת חיית מחמד שהיא לחלוטין היפואלרגנית. למרות זאת, השפעותיה של האלרגיה ניתנות למיתון בעזרת רחיצת חיית המחמד שלכם על בסיס קבוע, הרחקתה מחדר השינה וגם בעזרת תספורת קבועה שבאופן אוטומטי מצמצמת את החלבונים האלרגניים הנישאים באוויר, שמקורם בקשקשים הנושרים מבעל החיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.