print header

קח ידי ותן לי יד - ונשיר בלב אחד!

אנשים רבים נוטים להשקיע את הראש, הלב והנשמה בתוך מערכת זוגית, אך נדמה שהם שוכחים להשקיע את האיבר החשוב מכל - כפות הידיים! על פי מחקרים מדעיים, אם אתם רוצים לנהל מערכת יחסים ארוכה ומאושרת, מוטב שתחזיקו את היד של בן או בת הזוג. לא רק שזה נמצא יעיל לטווח הארוך, אלא גם שזה עשוי לעזור לכם להתמודד עם מצבי לחץ...

ידיים

לפני מספר שנים, ערכה חברת YouGov הבריטית סקר חברתי ומצאה ש-61% מהזוגות הבריטים מחזיקים ידיים בפומבי, על בסיס קבוע. 95% מהם, היו זוגות שנשואים מעל 50 שנה. נתונים אלה הביאו את החוקרים למסקנה שהחזקת ידיים היא מפתח חשוב להצלחה של המערכת הזוגית. 

ד"ר סנדרה סקוט, פסיכולוגית מומחית, מסבירה שיש שתי סיבות עיקריות מדוע זוגות מחזיקים ידיים בפומבי. "זה גם גורם לבני הזוג להרגיש קשורים רגשית זה לזה וגם עצם הרעיון של הפגנת חיבה בפומבי עשוי לחזק את תחושת הביטחון במערכת היחסים". על פי המחקר, 77% מהזוגות עושים זאת כדי להרגיש קרוב לבן הזוג.

למרבה ההפתעה נמצא כי דווקא זוגות שנשואים מעל 50 שנה, החזיקו ידיים יותר מזוגות בשלב ירח הדבש של נישואיהם. לדברי סקוט "החזקת ידיים באופן קבוע יכולה להוות סימן למאמץ שאנשים עושים כדי לשמור על חיבה ורומנטיקה במערכת היחסים". לטענתה, "מעשה של אחדות גופנית מסייע לקדם אחדות פסיכולוגית".

אחדות פסיכולוגית זו יכולה לשרת היבטים נוספים בחיים ולא רק את המערכת הזוגית, כך למשל במחקר מעניין שנערך לאחרונה באוניברסיטת וירג'יניה נמצא שכשאנשים שנמצאים במצב של לחץ כרוני מחזיקים את היד של בן או בת הזוג שלהם, רמת הלחץ יורדת. על פניו  זה נראה מובן מאליו, אך אין ספק שזה תמיד מעודד לדעת שהמוח מגבה את מה שרבים מאיתנו יודעים על בשרינו כבר זמן רב. ואכן, המוח מאשר.

לצורך המחקר, 16 נשים נשואות חוברו למכונת סריקה מוחית (fMRI). לאחר מכן, הופעל על הנשים הלם חשמלי, בזמן שהן החזיקו לסירוגין את היד של הבעל שלהן, יד של איש זר או לא החזיקו יד בכלל. בסוף הניסוי, לא רק שהנשים עצמן דיווחו על כך שחשו פחות מתוחות כאשר החזיקו את היד של הבעל שלהן, אלא גם שסריקות המוח אישרו זאת.

ג'ים קוהן עורך המחקר, הסביר כי החזקת ידיים משדרת מסר למוח שמפחית את הפעילות בקליפת ההיפותלמוס, אותו אזור שאחראי על שחרור הורמוני הלחץ. כפי שאתם יכולים לדמיין, רמות הלחץ היו נמוכות בהרבה אצל זוגות שנשואים באושר.

העובדה כי החזקת היד של הבעל השפיעה טוב יותר מהחזקת יד למישהו זר, מחזקת את ממצאי המחקר הקודם - החזקת ידיים משפרת את תחושת הביטחון.

ידיים

כעת, כשמדעי המוח מאשרים זאת, בצעו ניסוי קטן:

אם אתם במערכת יחסים, נסו לזהות רגע של מתח או לחץ, ומתוך הכרה מודעת, אחזו בידו של הפרטנר. אין צורך להוסיף מילים מנחמות או חיבוק מעודד, הקפידו על האחיזה בלבד וראו איך זה גורם לכם להרגיש. ההשערה שלנו היא שתהיה לזה השפעה חיובית לא רק על רמות הלחץ אלא גם על מערכת היחסים לטווח הארוך.

אם אתם לא במערכת יחסים, נסו להעניק לעצמכם עיסוי כף יד כדי להקל על המתח. המגע הפיזי עשוי ליצור חיבור שיגרום לתחושת רווחה גבוהה יותר. לבחירתכם, 8 נקודות עיסוי שישחררו אתכם ממתח מיותר! לפרטים נוספים - לחצו כאן!


זה לא סוד שאנחנו נמצאים בתקופה לחוצה מאוד. המצב הבטחוני, המצב הכלכלי והמצב החברתי, מנקזים הרבה מאוד מתח וחרדה שיכולים להוציא כל אדם שפוי מדעתו. דעו כי אתם יכולים לשפר ולו במעט את תחושת הלחץ, רק הושיטו יד...

 

 

מקור תמונה: twobee / kangshutters

חיברה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.