print header

מרכז קשר והסדרי ראייה

עו"ד שחר שוורץ

הכותב הינו עורך דין בעל ניסיון משפטי רב בתחום דיני המשפחה, הוצאה לפועל ודיני עבודה

 

"מרכז קשר" הנו מקום שנועד ל"מפגשים בטוחים" בין הורה וילדיו וכשמו אמור לספק "קשר" בין ההורה לילד/ים.
החוק שמקנה את הסמכות לשירותי הרווחה ולפקידות הסעד הינו חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב - 1962 סעיפים 19 ו – 68.
שופטים אשר אינם יכולים בעצמם להחליט מהי טובת הילד מעניקים סמכות לשירותי הרווחה, קרי עובדות סוציאליות, להסדיר את ראיית הילד/ים ומכאן הדרך ל"מרכז קשר" קצרה.

העובדות הסוציאליות משמשות כזרועו הארוכה של בית המשפט, ומרגע ההחלטה על הענקת סמכות, יקשה עד מאוד לשנות זאת מאחר ומילתן מהווה סלע איתן ובית המשפט ברוב המקרים נוטה לקבל את המלצתן ללא עוררין.
המפגש במרכז קשר מתקיים במקום מאובטח ע"י שומר ונתון לפיקוחן של העובדת הסוציאלית, שאף כותבת דו"ח בסיום המפגש על התנהגות ההורה והאינטראקציה של ההורה עם הילד/ים ובכלל.
בדר"כ המפגשים הנקבעים במרכז קשר הנם חד שבועיים בשל בעיות תקציב הקיימות בשירותי הרווחה, ולא צריך "מומחה" כדי להבין שלא מדובר בכמות המפגשים המספיקה והחיונית כל כך בעבור הילד/ים.
בכדי שהורה יראה את ילדו במרכז קשר מספיק "חשד" ולא צריך כל הוכחה בדבר אלימות, כלומר במחי יד נגזר על אחד ההורים מסלול שכולם יודעים היכן ומתי הוא מתחיל ואיש אינו יודע היכן ומתי הוא יסתיים.
הקמת מרכזי הקשר נועדה לתכלית טובה, אך בפועל וברוב המקרים משמש הוא כלי ניגוח של הורה אחד כלפי הורה אחר, ובכך הופך למעין "מרכז נתק".

יש להצר על כך שיש עורכי דין רבים מדיי, שכצעד ראשון בהליך גירושין ממליצים למי מהצדדים לפתוח את הליך הגירושין בהגשת "תלונת סרק" במשטרה כנגד הצד השני ולדווח על אלימות. את אישור הגשת התלונה מצרפים לבקשה שתבוא בעקבותיה ל"צו הרחקה" לפי חוק הטרדה מאיימת או לפי חוק אלימות במשפחה.
לאחר הגשת הבקשה נקבע דיון, בדר"כ במעמד צד אחד ובו, ברוב המקרים, מורחק צד אחד מהבית וממקומות נוספים לפי שיקול דעתו של בית המשפט.
ברוב המקרים רוב הבקשות מאושרות "as is" ובמקרים נדירים שופט/ת ייקחו אחריות ויקבעו שאין במה שמוצג לפניהם עילה למתן צו הרחקה.
ברוב המקרים השופטים לא רוצים "לקחת על עצמם" את האחריות וחוששים שאם חלילה לא יינתן הצו ויהיה מקרה אלימות זה ירבוץ מעל ראשם.

תוך זמן קצר ממתן צו ההגנה, ייקבע דיון נוסף במעמד שני הצדדים וכמו בבקשה במעמד צד אחד, ברוב המקרים יינתן צו ההרחקה למספר חודשים (בהתאם לסוג הבקשה ובהתאם לחוק שבעקבותיו מבקשים).
בעקבות צו ההרחקה מוטל "אות קין" על ההורה המורחק וזוהי תחילתה של בניית התדמית ומיתוגו כהורה אלים, וזאת אף אם עד לאותה נקודה בה הוחלט לפתוח בהליכי גירושין לא הייתה כל תלונה או טענה כנגד ההורה בדבר אלימות (להוציא מקרים של "תסמונת האישה המוכה").

שירותי הרווחה יקבעו שיש לראות את הילד/ים במרכז קשר, יקבעו נהלים מחמירים ומגוחכים (לדוגמא: שאסור להורה לצלם את הילד ללא רשות), וההורה יתבקש לחתום על טופס בו הוא מתחייב להתנהג בהתאם לכללים כאשר במידה ויחרוג מהם יאיימו עליו בהפסקת הביקורים. כמובן ש"השופטים" שיקבעו אם הוא עומד בנהלים הנן העובדות הסוציאליות.
פעם בכמה זמן תיקבע "ועדת תסקירים" (בדר"כ – פעם בשלושה חודשים) שבה יוחלט על המשך הצעדים. ברוב וועדות התסקירים יושבות עובדת סוציאלית האחראית על מרכז הקשר, העובדת הסוציאלית המטפלת במשפחה, עובדת סוציאלית מפקחת מהמחוז, עובדת סוציאלית האחראית על חוק הנוער ולעיתים גם מנהלת מחלקת הרווחה או סגניתה (הרכב הוועדה עשוי להשתנות מעיר לעיר).
בכדי לצאת ממרכז הקשר ולעבור למפגשים "רגילים", ההורה יצטרך לקבל את הערותיהן של העובדות הסוציאליות ולפעול בהתאם.

לעיתים, בשל אילוצי מערכת שרותי הרווחה, המפגשים נשארים במרכז הקשר ללא כל הצדקה, ובמקרים כאלו, עורך דין המייצג את ההורה יצטרך לפעול ולהגיש בקשות לבית המשפט בכדי להפסיק מצב זה.

האם ניתן לזמן את העובדת הסוציאלית לדיון בבית משפט?
באופן תיאורטי, בית המשפט, בעקבות בקשה של עורך הדין יכול לזמן עובדת סוציאלית לתת עדות בבית משפט, בפרקטיקה זה לא קורה הרבה, ובית המשפט מקבל החלטות על סמך מה שכתוב בתסקיר שהעובדות הסוציאליות כותבות בוועדת התסקירים.

לסיכום
על ההורה המתגרש לעשות הכל בכדי לא להגיש תלונת שווא במשטרה, שהרי תלונת שווא עלולה לגרור הגשת אישום פלילי באשמת הגשת תלונת שווא/עדות שקר כנגד המתלונן/ת, וכן תפגע באפשרות לסיים את תהליך הגירושין בדרך הקצרה ביותר ובמזעור הפגיעה בהורים ובילדים.
אם נקבע שעל ההורה לראות את ילדו במרכז קשר, עליו "ללמוד" את הדרך הנכונה בה עליו להתנהג עם שרותי הרווחה השונים, ועליו להתייעץ עם העו"ד לגבי דרך הפעולה הטובה ביותר.

בואו לשאול את עו"ד שוורץ ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים החדש שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.