print header

החיים בישראל לצד בן זוג זר

אהבה יכולה לצמוח מכל מקום ובכל מצב – היכרות ארעית בסופרמרקט, בפאב שכונתי, בחו"ל או מתחת לבית עם אדם ממדינה אחרת. כששני בני הזוג הם בעלי אזרחות ישראלית, קל מאוד למסד את הקשר כאשר מגיעים להחלטה לכונן חיים משותפים, אולם כאשר אחד מבני הזוג הוא בעל מעמד זר, אז מתחילה הבעיה. משרד הפנים מגלה חשדנות רבה כלפי זרים המבקשים להסדיר את מעמדם כתושבי קבע בישראל, ובהמשך כאזרחים. על כן, מי שמתמודד עם ההליך הזה חווה תקופה מורכבת, מלאה בבירוקרטיה ובהתעסקות, כאשר רק בסופה אפשר לקיים את אותם חיים משותפים נכספים. 
 
זוגיות עם בן מעמד זר: אנשים בשדה תעופה

הסדרת מעמד עבור בן זוג זר במדינת ישראל

חשוב לומר כי סוגיית הסדרת המעמד של בן זוג זר היא לא בגדר אפשרות, אלא בגדר חובה, שכן ללא הסדר פורמלי בן הזוג יגורש מישראל וייתכן שיהיה מסורב כניסה בהמשך. הגוף שאמון על הטיפול בסוגיה הוא משרד הפנים, שם ההליך מתנהל לעתים בעצלתיים, כאשר זמני הטיפול ארוכים במיוחד ויש חוסר אחידות בקבלת החלטות ובהליך עצמו בכלל. אלו הם שני המסלולים העומדים לבחירתו של אזרח זר להסדרת מעמד בישראל:

1. קבלת מעמד של תושב קבע 

קבלת מעמד של תושב קבע רלוונטי בעיקר עבור זוגות שמוכרים כידועים בציבור. הסדרת מעמד בן הזוג הזר כתושב קבע בישראל מצריכה פתיחה בהליך הרלוונטי, המגובה בבקשה להארכת רישיון הישיבה של בן הזוג הזר, וכן במסמכים תומכים שמעידים על חייהם המשותפים של בני הזוג כידועים בציבור. בתום הגשת הבקשה, הזוג מוזמן לראיון ותשאול במשרד הפנים. אם שלב הריאיון עובר בהצלחה, בן הזוג מקבל אשרת שהייה למשך 3 שנים בארץ, ואז צריך לחדש ל-4 שנים נוספות. בחלוף שבע שנים בהן בן הזוג הזר מחזיק באשרת שהייה בסיסית, ניתן להגיש בקשה להפוך לתושב קבע בישראל

2. קבלת אזרחות ישראלית 

הליך קבלת אזרחות ישראלית אורך בין 4-5 שנים ורלוונטי לזוגות נשואים, כאשר לאחריהם בן הזוג הזר יכול לקבל מעמד אזרחי בישראל. על אף שהוא נשמע מבטיח יותר, גם בו יש חסרונות, שכן כדי להיות נשואים חייבים לקיים חתונה אזרחית בחו"ל. אם מעמדו של בן הזוג לא מוסדר, בני הזוג מסתכנים בכך שהכניסה שלו חזרה לארץ תסורב והוא יישאר מחוץ לגבולות ישראל.

סיוע משפטי להסדרת מעמד לבן זוג זר

אם כן, ניתן להבין כי הסדרת מעמד לבן זוג זר זה לא עניין של מה בכך - הוא מכיל מורכבויות רבות, אורך זמן רב ובעיקר מותיר את הפועלים לשם כך מותשים וחסרי אונים. נוסיף לזה את היעדר המדיניות הברורה והאחידה של משרד הפנים, ונבין כי עומדים הרבה מכשולים בדרכם של בני זוג בעלי אזרחויות שונות המבקשים לחיות יחד במדינת ישראל. 
 
למזלנו, בני הזוג לא חייבים להתמודד לבד מול המערכת הבירוקרטית האיתנה. ניתן להיעזר בייעוץ וליווי מטעם עורך דין בעל ידע וניסיון בתחום הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים, כך שיוכל לסייע בהתמודדות עם הליכים אלו, לייעל אותם ולגרום להם להימשך כמה שפחות זמן. הוא עושה זאת על ידי בחינה של נסיבות המקרה, ובהתאם לכך מעניק לבני הזוג את הייעוץ הראוי בנוגע למסלול שכדאי להם לבחור. כמו כן, הוא הדמות שנועדה לשקף לבני הזוג את זכויותיהם החוקיות במלואן. באופן טבעי, כאשר המערכת נוכחת לראות שבני הזוג מקבלים מעטפת מקצועית ראויה, גם היחס משתנה אוטומטית וישנו סיכוי גבוה שהטיפול שיקבלו יהיה מסור, מהיר והגון יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.