print header

מתאוששים מהקורונה - כך תבחרו ביטוח לרכב ביום שאחרי

כיצד בוחרים ביטוח רכב בצורה הנכונה ביותר בימים מורכבים אלה של התאוששות ממשבר הקורונה? אלה הדברים שחשוב שתדעו:  

השפעות הקורונה

בעקבות משבר הקורונה, רבים נקלעו למשבר כספי של ממש ומנסים כיום לצמצם הוצאות ככל הניתן. גם אם נניח שכל עניין הקורונה יעלם מחר בבוקר, עדיין ייקח לא מעט זמן לישראלי הממוצע להתאושש כספית. אחת ההוצאות הקבועות שימשיכו להיות מטרה לצמצומים היא כנראה ההוצאה על ביטוח הרכב משום שכל עוד לא מתרחש משהו מיוחד, היא נתפסת כהפסד כספי בלבד. הרי התמורה בעד ביטוח הרכב באה לידי ביטוי רק אם מתרחש אירוע דוגמת תאונה ובנוסף, השימוש הכולל ברכבים הצטמצם עקב המצב (סגר, צמצום המקומות הפתוחים שאליהם ניתן בכלל לנסוע וכדומה). מצד שני, יש בביטוחי הרכב גם רכיבי חובה, כך שאין ברירה אלא להשקיע בביטוח רכב, לפחות חלקית. 

מסקנות מעשיות

מעשית, נראה שאנשים ייבחרו כעת ביטוחים לרכב בצורה זהירה יותר. הרכיבים שישולבו בביטוח יהיו אולי מעטים יותר ובכל מקרה, ייבחרו יותר בתשומת לב. טיפ שימושי הוא לבדוק את האפשרות של ביטוח גמיש. מדובר על ביטוח רכב שבמסגרתו קובעים את גובה התשלום החודשי, על פי היקף השימוש ברכב בפועל. כך, ניתן לצמצם את ההפסדים על תשלום ביטוח רכב מלא בזמנים מיוחדים שבהם הרכב מושבת או בשימוש מופחת. כמו כן, סביר שאנשים יהפכו להיות מתוחכמים יותר מבחינת מיון הצעות הביטוח השונות. בין השאר, מדובר על תהליך השוואת הביטוחים - עוד על כך בהמשך. 
 
ביטוח רכב בימי קורונה: יד מסיעה מכונית קטנה

הרכיבים שחייבים ואלה שלא

בחירת ביטוח מתחילה מכך שמחליטים מה בכלל רוצים לרכוש. ראשית, נזכיר שישנו "ביטוח חובה" שאנו מחויבים לעשות והוא מכסה מקרי מוות או פציעה עקב תאונת רכב עבור הנהג, הנוסעים ואפילו אנשים נוספים שהיו מסביב לרכב בזמן האירוע. כל השאר אופציונאלי ומספק לנו גמישות רבה בהחלטה על הרכב הביטוח. ביטוח עצמי הוא סוג רכיב בביטוח הרכב, שנועד לכיסוי נזקים שנגרמים לרכב עצמו. ביטוח צד ג' הוא רכיב ביטוח שמכסה נזקים שגרם הרכב לרכוש של "צד שלישי". מבחינת מונחים מקובלים, ביטוח צד ג' וביטוח עצמי מכונים גם ביטוח מקיף לרכב (או "ביטוח רכוש").

המפתחות לבחירה טובה

כאמור, מעבר לביטוח החובה, ביטוח רכב מציע אפשרויות רבות לבחירה. בזכות זאת, ניתן במידה רבה להתאים את ביטוח הרכב שאתם רוכשים באופן אישי לצרכיכם המיוחדים. כיום, השיקולים האישיים לוקחים בחשבון גם את משבר הקורונה ובמבט לעתיד, מצבים דומים לכך שעשויים להתרחש. לשם בחירה טובה בביטוח רכב, מומלץ בכל מקרה להתמצא במונחים הרלוונטיים. מבחינה זו נזכיר גם את המונחים "נהג צעיר" (לרוב מדובר על נהג שגילו מתחת 24 - ההגדרה לא קבועה) ו"נהג חדש" (נהג שהוציא רישיון נהיגה לפני לא יותר משנתיים). מונחים אלה רלוונטיים גם לעלות הביטוח והם דוגמה לכך שחשוב להבין מה אתם קוראים בהצעות הביטוח. אחרת, אפשר להתבלבל בין השניים (או בין מונחים אחרים שדומים זה לזה) וכתוצאה מכך, לקבל החלטות שגויות. 
 
עוד כדאי לזכור ולהבין את ההיבטים שמשפיעים במיוחד על עלות הביטוח - הנה כמה דוגמאות לכך: 
  • הגדלת סכום ההשתתפות העצמית היא בין הדברים העיקריים שמשפיעים על גובה הפרמיה שתשלמו. עוד משמעותיים: נפח המנוע והיבטי בטיחות דוגמת מספר כריות האוויר שמותקנות ברכב. 
  • הוותק והגיל של הנהג הצעיר ביותר ברכב המבוטח, תביעות קודמות שהיו בנושא ביטוח רכב, פסילות רישיון נהיגה ככל שהיו לאחרונה, משפיעים גם הם על העלות. 

עוזרים לבחור

אחרי כל התכנונים והשיקולים, מגיעים בסופו של דבר לשלב המעשי, שבו מחפשים הצעות ביטוח שמתאימות לדרישותיכם ומשווים ביניהן. איך עושים זאת באופן יעיל, מהיר וקל? הפתרון האידאלי לכך הוא שימוש במערכת השוואת הביטוחים של WOBI. בעזרתה, תוכלו לקבל עד 9 הצעות מחברות הביטוח בתוך פחות מ-2 דקות ולחסוך בכך הרבה "התברברות" וזמן.

ניהול סיכונים 

משבר הקורונה עודד רבים להכיר את הגישה שמכונה ניהול סיכונים או לפחות לחשוב יותר במונחים כאלה. עסקים בוודאי, חייבים להכיר זאת ולטפל בכך באופן שיטתי. כשם שהקורונה הייתה "סיכון" מפתיע בעל השלכות נרחבות, כך יכולים דברים כאלה להתרחש גם בעתיד. אז בין אם אתם אנשים פרטיים שמבטחים רכב לשימוש אישי או עסק עם כמה רכבים לשימוש מסחרי, כדאי לחשוב במונחים של ניהול סיכונים. יש לכך את הזווית של תכנון מראש - לקחת בחשבון ששיבושים לאופן השימוש ברכב יתרחשו כמעט בוודאות, לקחת בחשבון מה יהיה המקור שלכם (אירועים נוסח קורונה, תקלה גדולה ברכב ועוד) ולחשוב כיצד כדאי להתארגן בהתאם מראש. יש לכך כמובן גם את הזווית המעשית, של קבלת החלטות לגבי דברים שונים, כולל ביטוח רכב. הדבר עשוי להשליך על הרכב הביטוח לרכב שתעשו. סוג החלטה אחר, עשוי להיות למשל לצמצם את היקף הרכבים שבהם משתמשים (פחות ביטוחים) או להיפך (על מנת שיהיה רכב חלופי).
 
מקור התמונה: Shutterstock
מקור: בשיתוף wobi.co.il
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.