print header

טריקים סקנדינביים שיהפכו את חייכם לנוחים וטובים יותר

 מחפשים שיטות שיהפכו את חייכם לנוחים יותר, ובכך לטובים יותר? מתברר שתוכלו למצוא מענה הולם דווקא בסקנדינביה הרחוקה, שהצליחה לכבוש את העולם בשנים האחרונות עם תפיסותיה הפשוטות אך היעילות בתחומים שונים. השפעת הגישה הסקנדינבית על תחומים כמו סגנון חיים, עיצוב וסידור הבית לא מפתיעה, בהתחשב בכך שמדינות האזור ממוקמות בעשירייה הפותחת של מדד האושר לשנת 2019 – מה שהופך את תושביהן למומחים בכל הקשור לשמחה. כדי לעזור לכם ליהנות מאורח חיים נוח, ממש כמו תושבי נורווגיה, שוודיה ודנמרק, החלטנו לערוך מדריך מקוצר שיעזור לכם ללמוד כמה טריקים חשובים מהם, ב-4 תחומים עיקריים: עיצוב פנים, ניקיון, אופנה ותפיסות חיים. אם תאמצו אותם, תוכלו להפוך לאנשים שמחים יותר – ממש כמו אלו שחיים בכמה מהמדינות המאושרות בעולם...
 
טריקים מסקנדינביה לחיים נוחים ומאושרים: בתים אדומים ליד שדה ירוק בשוודיה

עיצוב פנים

העקרונות הבסיסיים של עיצוב פנים בסקנדינביה הם פשטות ונוחות, והנה 5 טריקים שתוכלו ליישם בעצמכם, לפי ניקי ברנטמרק (Niki Brantmark), בלוגרית בריטית שחיה בשוודיה וכותבת על התחום.

1. סגנון עיצוב

הכלל הראשון שמנחה את הסקנדינבים כשהם מעצבים את ביתם, הוא שילוב בין פרטי וינטג' לפרטים מודרניים. לפי הטריק הזה, אתם יכולים לעטר את ביתכם עם חפצים שהיו שייכים להורים שלכם, ולהציב במרכז הסלון שעון דיגיטלי שקניתם לא מזמן.

2. כמות הפריטים

הסקנדינבים מתמקדים באיכות ולא בכמות – וכך גם סגנון העיצוב שלהם. אזרחי נורווגיה, דנמרק ושוודיה לא מעמיסים את החדר שלהם בפריטים רבים, אלא מעדיפים לאבזר אותו בכמה בודדים. הסלון שלהם, למשל, לא צריך לכלול 2-3 ספות, אלא רק ספה או כורסה אחת שהיא מספיק נוחה, איכותית ויכולה להחזיק מעמד לטווח הארוך.
 
כמו כן, הם נמנעים מלמלא חללים ריקים בפריטים קטנים כמו פסלים, תמונות וכדומה, זאת מכיוון שלתפיסתם, כל פרט וחפץ בחדר צריך להיות שימושי. לפי השיטה הזו, אתם יכולים לעשות תא לספרים בתוך ארונית או אפילו מעל דרגש ולהציב מנורה עומדת בתוך סל למטריות, כי שני השילובים האלו יהיו שימושיים עבורכם. אתם אמנם יכולים לחשוב שעיצוב שכזה עלול לשוות לחדר שלכם מראה ריק וקודר, אך הסקנדינבים לא יסכימו עמכם. מבחינתם, אפשר להוסיף מעט צבע לחדר עם כמה עציצים ירוקים, שמיכות רכות ואולי 2-3 כריות בגוון בהיר על הספה – וזה יספיק.
טריקים מסקנדינביה לחיים נוחים ומאושרים: בחורה יושבת על ספה בצבעים בהירים, שעליה 3 כריות וגיטרה, וליד יש עציץ

3. חומרים

הסקנדינבים אוהבים לעצב את ביתם עם חומרים טבעיים כמו פשתן, עץ, אבן וצמר. החומרים האלו מוסיפים חום, ולכן יוצרים אווירה ביתית חמימה ונעימה שכיף לשהות בה.

4. חדר אחד לשימושים שונים

לתפיסתם של הסקנדינבים, חדר אחד יכול לשמש לכמה מטרות, וסלון למשל יכול להיות גם חדר אוכל. כדי להפריד בין חלקי החדר השונים באופן שהוא ברור, הם נעזרים בתאורה; לדוגמה, הם שמים סוגים שונים של מנורות שמספקות אור רך, ומציבים אותן על התקרה, הרצפה, הקיר והשולחן – וגם מדליקים נרות.

5. שימוש בתאורה טבעית

אם כבר נגענו בתאורה בטריק הקודם, הסקנדינבים מרבים להשתמש באור טבעי שמגיע מבחוץ. השוודים, למשל, אוהבים לתת לאור השמש להאיר את החדר בכל שעות היום, ונמנעים מתליית וילונות בבתים. אלו שכן תולים וילונות, בוחרים בבדים שקופים, או מתקינים וילונות הצללה בחדרי השינה. בזכות הגישה הזו, הדירות נראות מרווחות ובהירות אחר הצהריים. בשעות הערב מאירים את החדרים באור מלאכותי חמים, וכך יוצרים אווירה נעימה.
טריקים מסקנדינביה לחיים נוחים ומאושרים: חדר עם חלון פתוח שנכנס דרכו אור מבחוץ

ניקיון וסדר

כדי ליהנות מהעיצוב הסקנדינבי הפשוט צריך לשמור על הבתים נקיים ומסודרים, אבל איך עושים זאת? מרגרטה מגנוסון, מחברת ספר בתחום שזכה להצלחה בשוודיה, תחשוף בפניכם את העקרונות שעליכם לדעת. התפיסה שלה מציעה לכם שתי אפשרויות – לחיות בבית מלא בחפצים מיותרים, או במרחב שגדוש בפרטים מלאי משמעות. אם בחרתם באפשרות השנייה כמו הסקנדינבים, עליכם לא רק לאבק ולסדר דברים במקום, אלא ממש לחשוב על הדרך שבה אתם רוצים לחיות את חייכם, ואלו חפצים עליכם להותיר מאחור לשכם כך. הנה שני עקרונות חשובים שעליכם לזכור:

1. סידור ארונות וחפצים

מומלץ להתחיל את הניקיון עם ארון הבגדים שלכם, וזאת מכיוון שיותר קל להיפטר מפרטי לבוש מאשר מחפצים אחרים, בטח אם הארון שלכם מלא בבגדים שכבר לא עולים עליכם יותר. מגנוסון ממליצה למיין את פריטי הלבוש שלכם לשתי ערימות, כשאחת תכיל בגדים שאתם לובשים באופן קבוע, והשנייה – את כל מה שאתם מעוניינים למסור. באשר לחפצים האחרים שאתם רוצים להשאיר כי הם חשובים לכם, כמו למשל ציורים של הילדים – הקפידו לשמור את כולם במקום אחד מרוכז. 

2. מִחזור

השבדים הם חסידים של סגנון חיים ידידותי לסביבה, ומנסים למחזר כל דבר אפשרי. בשל כך, כאשר אתם מסדרים את ביתכם מחדש, חשבו אלו חפצים אתם יכולים למחזר או לתרום לאחרים.
טריקים מסקנדינביה לחיים נוחים ומאושרים: בגדים תלויים

אופנה

גם כאן הסקנדינבים דוגלים בנוחות ובפשטות, ותוכלו לראות זאת ברשתות האופנה המוכרות שלהם שפועלות גם בארץ. הנה שני עקרונות שתוכלו ליישם כבר עכשיו:

1. פשטות

האופנה ששולטת ביד רמה בסקנדינביה מבוססת על אותם עקרונות כמו עיצוב פנים – פשטות, נוחות ושימושיות. מעצבי האופנה השוודים משתמשים למשל בחיתוכים לקוניים, חוסר בסימטריה, ובמעט מאוד קישוטים על הבגדים. אם תטיילו בדנמרק או בנורווגיה, תראו כי התושבים בדרך כלל מסתובבים עם חולצות קצרות פשוטות ביותר, ז'קט עור וכמובן, מעיל. למעשה, גם בקיץ הם עוטים על עצמם מעיל, אם כי יותר דק וקל מאשר בחורף. הפריטים האלו בדרך כלל נצבעים בגוונים ניטרליים.

2. שילוב בין בגדים

כל פריטי הלבוש במלתחה הסקנדינבית יכולים להשתלב אחד עם השני, ואפשר ליצור כמה מראות שונים עם כל פריט. לדוגמה, שמלה אחת פשוטה שנלבשת בפני עצמה, יכולה להשתלב גם עם מכנסי טייטס או ג'ינס. למעשה, נשים שוודיות או דניות תמיד יעדיפו נוחיות על פני אופנתיות, ולכן יוותרו על נעליים מרשימות שהן לא נוחות.
טריקים מסקנדינביה לחיים נוחים ומאושרים: בחורה ברחוב עם שקיות, לובשת מעיל ורוד מעל חולצה שחור, וצעיף לבן

סגנון חיים

יש בסקנדינביה כמה סגנונות חיים שלכולם יש מכנה משותף מאוד ברור – עליכם ליהנות מהדברים הקטנים והפשוטים שבחיים. כעת נציג בפניכם 3 בולטים שהפכו לפופולריים גם מחוץ לגבולות דנמרק, נורווגיה ושוודיה:

1. שיטת הוגה (Hygge)

פירוש המילה "Hygge" בדנית הוא איכותה של חמימות, נינוחות וחברותיות, כזו שמשרה תחושה טובה של שביעות רצון – וכך בדיוק היא התפיסה הזו. מכיוון בסקנדינביה יש חורף ארוך וכבד, אלו הדוגלים בתפיסה הזו נהנים משהותם בבית יחד עם המשפחה והחברים, בעודם מתחממים ומתענגים על ההנאות הקטנות שבחיים. חלק מהדברים שתוכלו ליישם כבר עכשיו הוא התחממות עם שתיית משקה חם, או לחלופין בימי הקיץ – התקררות מול המזגן עם משקה צונן, ארוחה ביתית עם חברים לאור נרות, או לבוש נוח וחמים כמו סוודר רך וגרבי צמר כשיש בחוץ סופה. שני פריטים שמזוהים עם השיטה הזו הם נרות ושמיכות רכות שמונחות כך סתם בחדר ויעזרו לכם ליהנות מאווירה שמתאימה לתפיסה הזו.

2. שיטת ליקה (Lykke)

"Lykke" בנורווגית היא אושר, והשיטה הזו מלאה בעקרונות שנועדו לשמור עליכם שמחים ומסופקים מחייכם הפשוטים. הנה כמה מהם:
 
  • קהילה – הדבר הכי חשוב לפי השיטה הזו הוא תמיכה בקהילה שבה אתם גרים, שכוללת את השכנים והמשפחה ושאר מכרים קרובים; לכן, התחילו מלהניח את המסכים בצד, והיפגשו עם אחרים כדי לאכול, לשוחח ולהתרועע. הרעיון הוא שהשמחה שלנו לא מגיעה מגודל המכונית או הדירה שלנו, אלא מהעובדה שאנו יודעים שאלו שאנו אוהבים וחשובים לנו – יקבלו תמיכה בעת הצורך.
  • כסף – לא צריך לבזבז הרבה כסף בשביל להיות מאושרים, לעיתים רכישות מיותרות ישפיעו בדיוק כמו פרוסת עוגה. לכן, במקום לקנות חפצים, חפשו חוויות – טיילו, צאו להצגות, או פשוט ערכו ארוחה עם חברים.
  • אדיבות – שימו לב לאנשים שמסביבכם ולצרכים שלהם, ואל תשאלו אותם כיצד תוכלו לסייע להם, אלא פשוט עשו.

3. שיטת לאגום (Lagom)

משמעות המילה "Lagom" בשוודית היא למתן, ועל פי התפיסה הזו עליכם לשמור על איזון בחייכם, או כמו שחסידיה מגדירים זאת: "לא מעט מדי, לא יותר מדי, פשוט בדיוק". הגישה הזו בעצם מאפיינת את אורח החיים השוודי על שלל היבטיו – עיצוב פנים, מאכלים, איכות הסביבה, כלכלה ועוד. לפי התפיסה הזו עליכם לשמור על תזונה בריאה שבה אתם אוכלים כמות מספקת של אוכל, ולהקפיד לצאת מדי פעם להפסקות קפה עם עמית בשעות העבודה, כדי לוודא שאתם לא עובדים קשה מדי. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.