print header

המחקר שבוחן את היכולות הקוגניטיביות שלכם

 התפתחות קוגניטיבית היא חלק מההתפתחות הכללית של האדם והיא למעשה מתייחסת למכלול היכולות שבזכותן אדם יכול לחשוב, לשקול, להבין ולפתור בעיות שונות באורך חייו. כולנו ניחנו ביכולות שכאלה, אך אצל חלקנו הן מפותחות במיוחד בשעה שאצל אחרים יכולות אלו לא בולטות באופן מובהק. של הזה אתם וודאי שואלים את עצמכם לאיזו קבוצה אתם שייכים, וכדי לברר זאת לא צריך להתאמץ יותר מדי. כבר בשנת 2005 ערך הפרופסור שיין פרדריק מחקר בקרב 1,000 אנשים, שבמסגרתו הוא שאל אותם 3 שאלות פשוטות שבעזרתן הוא הצליח לקבוע מהי הרמה הקוגניטיבית של כל אחד מהמשתתפים. גם אתם יכולים לבחון את עצמכם בעזרת השאלות של פרדריק, ולגלות האם אתם מפותחים קוגניטיבית...
 
שאלות לבחינת יכולות קוגניטיביות: אישה יושבת לצד שולחן ומחזיקה בפיה עט

3 השאלות לבחינת היכולות הקוגניטיביות שלכם"

  • מחבט וכדור טניס עולים ביחד שקל 1 ו-10 אגורות. ידוע כי מחבט הטניס יקר יותר בשקל 1 מכדור הטניס. כמה עולה כדור הטניס?
  • 5 מכונות נותנות תפוקה של 5 מוצרים ב-5 דקות. כמה דקות יעברו כדי ש-100 מכונות יצליחו לייצר 100 מוצרים?
  • דמיינו חבצלות מים שגדלות באגם בקצב כה מהיר כך שבכל יום שעובר הן מכפילות את כמותן. ידוע כי לחבצלות המים ייקח 48 ימים כדי למלא את כל האגם, אז כמה ימים יעברו עד שחבצלות המים יכסו מחצית מן האגם?
שאלות לבחינת יכולות קוגניטיביות: גבר מבוגר שם את ידו על פיו במבט חושב
רשמו בצד את התשובות לכל שאלה ובינתיים נסביר לכם מעט על המחקר ועל המשמעויות העומדות מאחורי התוצאות השונות. מוביל המחקר, שיין פרדריק הוא פרופסור בבית הספר לניהול של ייל בקונטיקט, ארצות הברית, ותחום ההתמחות שלו הוא במחקר על הדרך בה אנשים מבצעים בחירות ומקבלים החלטות. השיא של פרדריק היה כאשר עבד עם דניאל כהנמן – פסיכולוג קוגניטיבי ישראלי-אמריקאי אשר מחקריו נחשבים לפורצי דרך בתחומי שיפוט וקבלת החלטות.
במסגרת המחקר המדובר שאל פרדריק יחד עם הצוות שלו כ-1,000 אנשים שונים, ביניהם היו מספר רב של סטודנטים משלל אוניברסיטאות גדולות ונחשבות בארצות הברית, את שלושת השאלות שאתם כבר עניתם עליהן. מלבד השאלות שמטרתן לבדוק את הרמה הקוגניטיבית של הנבחנים, החוקרים שאלו אותם דבר נוסף: האם הם היו רוצים לקבל 3,400 דולר באותו הרגע או 3,800 דולר כחודש לאחר מכן. הנתונים שהתקבלו היו מפתיעים – התברר כי רוב האנשים אשר קיבלו ציון נמוך במבחן השאלות לא הסכימו לחכות והעדיפו לקבל כמות קטנה יותר של כסף באופן מידי. לעומתם, האנשים אשר קיבלו תוצאות גבוהות יותר במבחן השאלות, הסכימו להמתין והתבררו כאנשים עם כוח רצון חזק שעזר להם לקבל (באופן תיאורטי) כמות גדולה יותר של כסף. כדי להבין את משמעות הדברים, עליכם ראשית לגלות האם עניתם נכון על שלושת השאלות ולגלות מה זה אומר עליכם...
שאלות לבחינת יכולות קוגניטיביות: אישה משעינה ידיה על שולחן ומביטה כלפי מעלה

התשובות לשאלות

  • התשובה היא 5 אגורות. זאת משום שאם הכדור היה עולה 10 אגורות, מחיר המחבט היה אמור להיות 1 שקל ו-10 אגורות – ויחד סכום שני הפריטים היה שקל ו-20 אגורות.
  • התשובה היא 5 דקות. זאת מפני שמספר המכונות אינו משפיע על כמות הזמן הנדרשת כדי להפיק מוצר אחד.
  • התשובה היא 47 ימים ולא 24. אם כמות חבצלות המים מכפילה את עצמה בכל יום וכמות הימים הנדרשים לכיסוי האגם לחלוטין היא 48, זה רק הגיוני שחבצלות המים יכסו את חצי מהאגם יום אחד לפני היום ה-48.

מילות סיכום

הרעיון שעומד בבסיס המבחן הוא שלרובנו קופצות לראש תשובות לא נכונות לשאלות של המבחן: 10 אגורות, 100 דקות ו-24 ימים. תשובות אלו ניתנות לרוב על ידי אנשים עם חשיבה אינטואיטיבית, בעוד שאחרים בעלי אופי חשיבה רציונלי יותר, מסוגלים לתת תשובות טובות ונכונות. כלומר, אם אתם מהאנשים שרוב התשובות שלכם היו זהות לתשובות הנכונות, סימן שהיכולות הקוגניטיביות שלכם גבוהות ואתם אנשים רציונליים שפועלים מתוך חשיבה והתמקדות ולא מקבלים החלטות ובחירות על סמך הרגע הנוכחי. אם אתם מהאנשים שרוב התשובות שלכם היו זהות לתשובות הלא נכונות, סימן שהיכולות הקוגניטיביות שלכם נמוכות יותר, מה שמעיד על יכולת קבלת החלטות ובחירות בצורה אינטואיטיבית וברוב המקרים גם רגשית.
במודל הזה אין צד שהוא בהכרח העדיף - מצבים שונים בחיים מצריכים דרכי חשיבה והתנהלות שונות ולפעמים זה יותר טוב "לפעול מהבטן" מאשר לנתח לעומק כל מצב. יחד עם זאת מעבודתו של פרופסור פרדריק אנחנו בהחלט יכולים לדעת איזה סוג של חשיבה ורמה קוגניטיבית מאפיינים אותנו יותר, ולזכור לעצור לרגע ולחשוב, או לחילופין לא להשתהות יותר מדי, כאשר אנו נדרשים לקבל החלטה כזו או אחרת.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.