print header

10 הסימנים שמעידים שאתם לגמרי בכיוון הנכון בחיים

 כולנו נמצאים במסע בדרך ליעד הבא בחיינו, אך לעיתים אנחנו לא עוצרים כדי לחשוב האם אנחנו בדרך הנכונה והמוצלחת. את התשובות לשאלה הזאת נוכל למצוא בדרך בה אנו חווים את עצמנו ואת החיים, דרך שמתבטאת ברמת הפתיחות שלנו ללמוד דברים חדשים, בהחלטה לזנוח את הבושה והאשמה, בחיבור לתחושות הבטן שלנו ובהבנה שאנחנו חלק קטן בתוך משהו גדול מאוד. אם אתם מזדהים עם הדברים האלו, רוב הסיכויים הם שאתם מתקדמים לעבר המקום הנכון שבו חייכם צריכים להיות, ויש עוד כמה וכמה סימנים שמעידים על כך שאתם צועדים בכיוון הנכון שיובל אתכם לאושר והצלחה...
 
סימנים שאתם בדרך הנכונה: גבר יושב על הר הצופה לכביש מפותל
 

1. אתם מאמינים שיש משהו גדול מכם

אדם לא חייב להיות דתי כדי להאמין בכוח שגדול ממנו. הכוח הזה יכול להיות אנרגיה, תחושה או אמונה בטוב, והוא מלווה אותנו בכל התמודדות מול אתגרי החיים והחלטות קשות. לעומת זאת, כאשר אנו מאמצים את האמונה שאין שום דבר מעבר לממשות שלנו, אנו יכולים לחשוש שאין משמעות לקיומנו בעולם ובוודאי לא להחלטות שנעשה. למרות כל זאת, ברובנו קיים מצפן ברור שיודע שיש דברים שנכון לעשות, ויש דברים שלא – גם אם לא תמיד אנו נשמעים לו. ככל שתהיו קרובים יותר לעצמכם, תחושו בבהירות גדולה יותר בנוכחות של אותו כוח מכוון. לעיתים צריך רק להתמקד בחיים שלנו כדי לאפשר לעצמנו להרגיש שאנחנו חלק קטן אך חשוב ממשהו גדול.    

2. אתם מרגישים שאתם החברים הכי טובים של עצמכם

אנשים רבים מתייחסים בציניות למחשבה שעליהם לאהוב את עצמם, מכיוון שהתפיסה הזאת נשמעת להם מוזרה או אנוכית. יש בנו אמונה שאת מקורות האהבה והאישור נמצא רק אצל אנשים אחרים ושרק דרכם נחוש שאנו ראויים ומוערכים. אם תבחרו להפוך לחבר הכי טוב של עצמכם תגלו שהמשימה קלה יותר מכפי שאתם עלולים לחשוב. חישבו על מה החבר הכי טוב שלכם היה אומר או עושה מול מצב שנתקלתם בו, האם הייתם רוצים שיתמוך בכם, שיזהיר, שיאפשר לכם לטעות? את הדמות הזאת בדיוק אמצו ביחס שלכם כלפי עצמכם – דמות אוהבת, תומכת, מכוונת ומלווה שתגרום לכם לא לחוש עוד שאתם תלושים או חשים ריקנות באיזושהי צורה. יש תמיד מישהו אתכם – והוא אתם. 
סימנים שאתם בדרך הנכונה: אישה שוכבת על האדמה, מוקפת פרחים, פרפר ועלים

3. אתם לא מתנהלים מתוך אשמה או בושה

היחסים שלנו עם העולם רצופים בתחושות של אשמה ומבוכה שאנו מקבלים ומעניקים לאחרים, אך כאשר אנו נמצאים בדרך הנכונה, אנחנו לא פועלים או מפעילים מתוך אותן תחושות. אשמה היא רגש שגוזל מאיתנו את האפשרות לפעול עם הלב והרצון, ושם אותנו בהתגוננות תמידית ורצון לרצות. כאשר אנו משחררים אחרים מהחובה לספק אותנו ומחליטים להתמודד באומץ מול מצבים בכוחות עצמנו, אנחנו גם משחררים את עצמנו מהחובה לרצות אחרים מתוך מחויבות או אשמה. אין המשמעות של הגישה שאנו נהפוך להיות אנשים קרים או מנותקים, ההפך הוא הנכון, אנחנו נאפשר לעצמנו את הבהירות המחשבתית שבה נוכל לתת מעצמנו מתוך רצון אמיתי וטוב. 
 

4. הספקתם להבין את המהות שלכם

חלק מהעונג שמגיע עם התבגרות הוא ההיכרות עם עצמנו. לכל אחד מאיתנו יש מהות שהייתה טמונה בו משחר ילדותו, אך לרוב רק בהגיענו לגיל בו אנחנו מגובשים יותר כבני אדם אנחנו יכולים לזהות אותה. כשיש לנו מהות ברורה, קל לנו יותר לסלוח לעצמנו, לכוון את החיים שלנו מבחינה אישית ומקצועית, ולעמוד על דעתנו. אתם תחושו בכך כאשר תתעקשו על משהו שחשוב לכם, למרות שיהיה בכך סיכון, ותדעו שלא משנה אם תשיגו את מה שרציתם או שתשלמו על כך מחיר – ההתעקשות שנבעה ממשהו שאתם מאמינים בו – תגרום לכם לחוש גאווה בעצמכם, ואין אושר גדול מכך. 
סימנים שאתם בדרך הנכונה: אישה מביטה אל האופק

5. אתם זוכרים להישאר צנועים

רובנו רוצים לחשוב שאנחנו לא אנשים יהירים, ולפעמים אף לוקחים זאת לקיצוניות בה אנחנו מזלזלים בעצמנו ונמנעים להגיד דבר מה שיש בו נימה של בטחון עצמי – לא רק שזה מיותר, זה אף מזיק. צניעות אמיתית לא נובעת מהתחושה או האמירה שאנחנו "לא שווים" או "כמו כל אחד". להיות אדם ענו משמעו קודם כל להיות פתוח ללמוד משהו חדש, להכיר בטעות ולהיות ערוך להתפתח. אנחנו יכולים להיות אנשים מצליחים מבחינה מקצועית או אישית, אך מה שישאיר אותנו מלאי חיות ויפתח בפנינו עוד דלתות של הזדמנויות ואהבה הוא הנכונות להבין שיש עוד אין סוף דברים שאנחנו לא יודעים אך מוכנים לגלות - לפחות את חלקם...  

6. הוכחתם שאתם יודעים להתמודד עם אתגרים

המשורר שלמה אבן גבירול כתב בכאב "וביום אסוני – ששוני", אם ניקח דווקא את המסר המעצים שעולה מן השורות האלו, נלמד משהו על הרגעים הקשים שרבים מאיתנו עוברים בחיים. אלו יכולים להיות רגעים של ייאוש מוחלט, צרות גדולות או כאב אין סופי – שם טמון האסון, אך את הששון נמצא באדם שהפכנו להיות בעקבות ההתגברות על אותם מכשולים. התפתחות מגיעה הרבה פעמים מתוך כאב, אך לאחריו איש לא יכול לקחת מאיתנו את הפירות שהניבו הרגעים הקשים ביותר, ואחדים מהם הם כמובן לדעת לסמוך על עצמנו ועל יכולתנו להתגבר, לשרוד, ולהמשיך לצעוד בתקווה.
סימנים שאתם בדרך הנכונה: גבר עם פנים מפוחדות באזור מיוער

7. אתם מודעים לנקודות החזקות שלכם

אם אתם מהאנשים שמאמצים גישה לפיה אתם מעדיפים לנבור ולהדגיש את החולשות שלכם, זה ממש חבל, כי אנחנו מבטיחים לכם שתפגשו מספיק אנשים בחיים שיעשו בשבילכם את אותה עבודה בדבקות והתמדה גדולות יותר משלכם. כאשר אנחנו מסתובבים בעולם אנו נתקלים באין סוף התנגדויות ורגשות שליליים על מי שאנחנו ומה שאנחנו עושים, ולחגיגת הביקורת הזאת אין טעם שנוסיף, מפני שתמיד יש מקום להרהור וחשבון נפש, אך לא להלקאה עצמית. אם לא ברור לכם עדיין במה אתם טובים וייחודיים, זה הזמן לבדוק זאת מול עצמכם, כדי שבפעם הבאה שתתקלו בביקורת, תוכלו לענות שאולי אינכם טובים בדבר אחד, אך אתם בטוחים במה שאתם כן – וזהו הדבר שייתן לכם כוח ואמונה בדרך.   

8. אתם ממשיכים ללמוד כל הזמן

את שלב הלימודים הרשמיים שלנו רובנו מתחילים בבית הספר היסודי ומסיימים בגילאי ה-20 או ה-30, כאשר אנחנו משלימים תואר או שניים. האמת שיש בזה משהו קצת עצוב, מפני שככל שאנו מתבגרים אנו אוטמים את עצמנו לחוויות ומידע חדש. את המידע הזה כמובן שאנחנו לא חייבים למצוא בספסל הלימודים ובמסגרת רשמית, אבל אנחנו גם חייבים להודות שללא מסגרת, אנשים מסוימים מתקשים ליזום פתיחות ומחויבות ללמידה וידע חדשים. כשתבחנו את החיים שלכם שנה אחת אחורה ותחשבו על הדברים שלמדתם באופן מעשי, רגשי או בכל מובן אחר – אם תגיעו למסקנה שלמדתם דברים חדשים, החכמתם והתפתחתם – אתם בדרך הנכונה. 
סימנים שאתם בדרך הנכונה: גבר יושב מול שולחן עם ספרים, אוחז בספר פתוח מול פניו

9. אתם לא מתפשרים על קיום הדברים שחשובים לכם

הלוואי ויכולנו לחיות חיים שאינם כרוכים בפשרה, אך זה לא באמת המצב. איננו יכולים לקבל תמיד את כל מה שאנחנו רוצים במדויק וכמו שדמיינו שזה יהיה, ועלינו לקחת בחשבון שחיים עם עוד רצונות וצרכים מהסביבה מאלצים אותנו לעיתים לעשות ויתורים ולהסתפק בפחות. יחד עם זאת, אם יש משהו שכדאי שכן נתעקש עליו ולא נתפשר לגביו הוא על עצמנו. ברגעים בהם אנחנו עושים משהו למען נפשנו, גופנו ואושרנו, אסור לנו להתפשר על כך שנמצא את הזמן, הכסף והמקום לעשות אותם. זה יכול להיות שיעור כושר, חוג ציור או מפגש חברתי שעושה לנו טוב – העיקר הוא לא לוותר, ולעשות אותם - גם אם התוצאה לא תהיה מושלמת. כאשר אנחנו מתעקשים על הדברים שחשובים לנו – אנחנו בונים לעצמנו נוכחות, והיא גם זאת שתלווה אותנו בדרך הנכונה.  

10. אתם מרגישים שאתם בדרך הנכונה

הדרך הכי טובה כדי לדעת אם אנחנו בדרך הנכונה וצועדים לכיוון טוב היא פשוט להרגיש את זה. יש כל כך הרבה ידע ותחושות בטן שקיימים בנו ולא מוצאים את מקומם מעל לפני השטח מפני שאנו חוסמים אותם, אך הנפש שלנו כל הזמן מאותתת, מסמנת ורומזת בדרכה שלה. אם אתם מרגישים שיש בכם עוצמה ואושר פנימיים, אם אתם מרגישים שקשה לטלטל אתכם ולגרום לכם לפקפק בעצמכם, אם אתם מרגישים שיש בחיים אנשים שאוהבים אתכם מכל הלב ואתם אותם – סביר להניח שאתם בדרך הנכונה שמובילה להצלחה. אל תפסיקו להאמין, להתאמץ, להעז וללמוד – העולם ישיב לכם תגמול על כל צעד אמיץ.   
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו