print header

מניעה וטיפול בנזקי הסמארטפון לצוואר

  בשנים האחרונות בכל מקום אליו נלך, בין שמדובר בתחנת האוטובוס, בתור לרופא או אפילו במפגשים משפחתיים, נבחין באנשים שרכונים מעל מסך הסמארטפון שלהם בזמן שהם רושמים הודעות, משחקים או צופים בסרטונים. האפשרויות הן למעשה בלתי מוגבלות ואי אפשר להתווכח על הטענה שהמכשיר הזה שיפר את חיינו והפך אותנו לזמינים בכל מקום ובכל רגע, אך במקביל הוא גם הוסיף להם אתגרים ואף שלל בעיות רפואיות שעד כה היו נחלתם של מעטים בלבד. אחת מהסכנות הנפוצות ביותר שגורם השימוש הרב במכשיר קשורה ליציבה לקויה, שבאה לידי ביטוי יותר מכל בזווית הצוואר השלנו. היות ואנשים רבים משתמשים במכשירים הסלולריים כ-4 שעות בממוצע בכל יום, חשוב שתכירו את המידע שמוצג בתרשימים הבאים, אשר יעזור לכם להבין את חומרת הפגיעה של המכשירים הסלולריים בבריאותכם ויאפשר לכם ללמוד כיצד להימנע ממנה.
 
כיפוף או הרכנה של הראש קדימה מכבידים מאוד על הצוואר ומזיקים לעמוד השדרה. התנוחה הנפוצה ביותר בה ראשינו מצוי מעמיסה על הצוואר שלנו משקל של 27 ק"ג בממוצע!
 
 
הרכנת הראש בזווית של 30 מעלות מעבירה את מרכז הכובד אל חלקים אחרים בגוף, ועלולה להעמיס על הריאות ואיברים נוספים.
 
 
זווית של אפס מעלות היא התנוחה המומלצת ביותר, אך חשוב לזכור שגם במצב שכזה הצוואר שלנו לא נמצא בתנוחת מנוחה.
אם אתם מבחינים בכך שהצוואר שלכם נמשך קדימה, הכתפיים שמוטות והידיים לחוצות אל צדי הגוף כאשר אתם משתמשים בסמארטפון שלכם, הגיע הזמן לשנות את ההרגל המזיק. כך תוכלו להפחית את הסיכון לסבול מבעיות ארוכות טווח בעמוד השדרה ובאיברי גוף נוספים: 
 
1. הקפידו על יציבה נכונה לאורך כל היום – אחת מהסיבות העיקריות לישיבה השפופה של רבים מאיתנו מול המכשיר היא העובדה שהתרגלנו להימצא בתנוחה לא נכונה גם כאשר אנו עובדים מול המחשב או פשוט צופים בטלוויזיה, והדבר מלווה אותנו בכל פעולה שאנו עושים. תוכלו להיעזר במדריך הבא על מנת להרגיל את גופכם לשמור על עמידה זקופה כאשר אתם יושבים, עומדים, רצים ואפילו ישנים.
 
2. שנו את התנוחה בה אתם משתמשים בסמארטפון – בעת השימוש בסמארטפון, הרימו את המכשיר אל עבר הפנים במקום לכופף את הצוואר מטה, ממש כאילו אתם מצלמים תמונה של חפץ שנמצא מולכם. השפילו מעט את המבט על מנת שלא לאמץ את הידיים אם יש בכך צורך. 
 
3. שנו את אופן האחיזה בסמארטפון – אחזו במכשיר בכל פעם ביד אחרת, כדי לא להרגיל את הצוואר להימצא בזווית מסוימת באופן קבוע. כמו כן, הניעו את הראש מצד לצד באיטיות אחת לכמה דקות בזמן השימוש במכשיר.
 
 
4. פתחו את בית החזה – הצמדת הידיים אל הגוף, שמתרחשת כתוצאה מקירוב המכשיר אל הפנים, גורמת לנו לכווץ את בית החזה במשך חלק ניכר מהיום. כדי לפתוח ולהרפות את האזור הזה, עמדו בכניסה לחדר, הרימו את הזרועות אל התקרה ואחזו במסגרת הדלת. קשתו את הגב, והישארו בתנוחה זו למשך כ-10 שניות. אם שרירי בית החזה שלכם תפוסים, תחושו הקלה כבר בפעם הראשונה בה תבצעו את התרגיל. 
 
5. עשו הפסקה אחת ל-10 דקות – בעת שימוש בסמארטפון שנמשך יותר מ-10 דקות, מתחו את השכמות לאחור למשך 5 שניות, ולאחר מכן לחצו את הסנטר לכיוון בית החזה. חזרו על התרגיל מספר פעמים ברצף.
 
6. בצעו תרגילי שחרור מדי ערב – בסיום היום, אל תשכחו לבצע תרגילי שחרור והרפיה מיוחדים לצוואר, שימנעו מכם לסבול מההשלכות ארוכות הטווח של המאמץ היומיומי ויאפשרו לכם להמשיך ולהשתמש בסמארטפון באופן מושכל וללא חשש.
 
העבירו את הכתבה הזו לאנשים היקרים לכם, על מנת שגם הם ילמדו כיצד להשתמש בסמארטפון שלהם בצורה נכונה מבלי להזיק לבריאותם!
 
מקור תמונות: Adme
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו