print header

מדריך לגידול עצי בונסאי המניבים פרי

כל מי שאי פעם קטף פרי היישר מהעץ, יודע שאין מה להשוות בין הפירות שאנו קונים בחנויות מדי שבוע לבינו. הפירות הטריים טעימים וגם בריאים יותר, אולם רובנו לא יכולים לגדל עצי פרי בבית שלנו בשל אילוצי מקום ברורים. אך אם אתם עדיין חולמים לגדל פירות בעצמכם, כדאי שתכירו את האמנות היפנית העתיקה של גידול הבונסאי, עץ ננסי שניתן לגדל בקלות בכל דירה. רבים מאיתנו לא יודעים זאת, אולם למרות שמדובר בעץ קטנטן מבחינת הגזע והעלים שלו, הוא עדיין מניב פירות בגודל מלא, מה שהופך אותו לפתרון מושלם עבור מי שרוצה לגדל פירות בחלל קטן.
 
גידול עצי בונסאי
 
כמה דברים שצריך לדעת לפני שמתחילים
 
בשל העובדה שמדובר בעץ שמצריך טיפוח ותחזוקה מרובים, גידול עץ בונסאי הוא לא דבר פשוט. יש סיכוי גדול שתצליחו במשימה, אך רק אם תבחרו לגדל עץ שמתאים לתנאי האקלים והאור בביתכם. עוד יש לציין שמכיוון שעצי בונסאי דורשים אזור מאורר ומואר, חשוב לבחור עבורם מרפסת שחשופה לשמש או אדן חלון מואר במיוחד. 
 
כמו כן, למרות שעצי בונסאי גדלים מהר, אל תצפו לקצור את הפירות הראשונים תוך חודשים ספורים. לעצים מסוימים לוקח זמן רב יותר לצמוח ולהתחזק, ובחלק מהמקרים תצטרכו לחכות מספר שנים לפני שתוכלו לקצור פירות באופן קבוע. עם זאת, באמצעות טיפול נכון ושמירה על תנאי גידול טובים, עצי בונסאי יכולים לצמוח שנים רבות ולהוות מקור למזון בריא לכל המשפחה.
 
גידול עצי בונסאי
 
הכנות
 
1. בשלב הראשון, בחרו בעץ הבונסאי אותו אתם רוצים לגדל. תוכלו לבחור בזרע, שתיל או עץ בונסאי בוגר, אותם ניתן לרכוש בחלק גדול מהמשתלות ברחבי הארץ. שימו לב, בייחוד אם תעדיפו לרכוש עציץ מוכן שצריך רק להמשיך ולטפח: לא כל עץ ננסי הוא עץ בונסאי, אולם עצים קטנים רבים בחלק מחנויות הפרחים נמכרים כעצי בונסאי למרות שמדובר בעצי נוי רגילים. עץ בונסאי אמיתי הוא בעל גזע עבה שהולך ונעשה צר, קליפה מחוספסת וענפים מסתעפים.
 
2. לאחר רכישת העץ, בחרו במכל מתאים לגידולו. לרוב, ההמלצה היא לגדל את העצים בכלי שטוח יחסית, על מנת לגרום לעץ להיראות גדול יותר. אם שורשי העץ נוטים לצדדים תוכלו לבחור בכלי רחב, אך עם זאת, הימנעו מבחירה במכל גדול מדי, שכן המטרה היא להגביל את התפשטות השורשים על מנת שהעץ יישאר קטן. 
 
גידול עצי בונסאי
 
3. אספו מספר אבנים בגודל שיוכל למלא את קרקעית הכלי שבחרתם. הצבת אבנים בקרקעית המכל שלכם תאלץ את השורשים להתפצל. שורשים מפוצלים הם חלשים יותר, מה שעוזר לעץ להישאר קטן יותר.
 
4. עצי בונסאי שונים עשויים להצריך סוג אדמה שונה. התייעצו עם המומחים במשתלה לגבי סוג האדמה שיתאים לעץ שלכם.
 
גידול עצי בונסאי
 
נטיעת העץ
 
1. ודאו שבקרקעית המכל בו בחרתם יש חורים לצורך ניקוז המים. אם אין בקרקעית חורים, קדחו בה בין 3 ל-4 חורים והניחו עליהם חתיכת בד או רשת דקה על מנת שתוכלו למנוע מהאדמה לצאת דרכם.
 
2. לפני שתתחילו במלאכת שתילת העץ, ודאו כי שורשיו אינם סבוכים. הסירו שורשים חומים או מתפוררים, ואז מצאו את השורש הגדול ביותר והסירו גם אותו. ההסרה הזו תסייע לשורשי העץ האחרים לצמוח טוב יותר, ובמקביל תגרום לעץ להישאר קטן. בצעו את הטיפול בשורשים בעדינות ככל הניתן על מנת שלא לפגוע בשורשים הבריאים.
 
גידול עצי בונסאי
 
3. כסו את בסיס המכל באדמה ואבנים, והחלו בשתילת העץ. פרסו את השורשים כך שיפנו לכיוונים שונים וכסו אותם בשכבת אדמה נוספת, עד שזו תגיע עד לחלקו העליון של המכל. 
 
4. השקו את האדמה ביסודיות ואפשרו למים עודפים להתנקז החוצה.
 
5. על מנת להשלים את המראה הטבעי, אתם יכולים לפזר מעט טחב על שכבת האדמה העליונה.
 
גידול עצי בונסאי
 

הטיפול בעץ הבונסאי

1. תאורה
 
עצי הבונסאי זקוקים להרבה אור, לכן וודאו שאתם מעמידים את העץ שלכם באזור מואר היטב. עם זאת, כיוון שבארץ שלנו אנו סובלים מחודשים חמים רבים, הימנעו מלהציב את הצמח שלכם באזור שחשוף במשך כל היום לשמש ישירה. במקרה כזה עץ הבונסאי עשוי להתחמם, והאדמה שלו תתייבש מהר מאוד. לכן בחרו, לפחות בחודשי הקיץ, להציב את העץ במקום מוצל חלקית.
 
2. השקייה
 
למרות שמדובר בצמח קטן, רוב עצי הבונסאי מצריכם השקייה מרובה. זאת לאור העובדה שהכלי הקטן בו העץ שתול מונע ממנו לאגור מים למשך זמן ממושך. לרוב מומלץ להשקות את העץ פעם ביום או ביומיים, אולם על מנת לא להגזים בהשקייה הקפידו לגעת באדמה מדי יום, והשקו את העץ שלכם רק כאשר האדמה יבשה כמעט לחלוטין. הזמן הטוב ביותר להשקייה הוא בבוקר, וניתן לעשות זאת באמצעות מי ברז רגילים.
 
גידול עצי בונסאי
 
3. גיזום הענפים 
 
אפשרו לעץ להכות שורש בסביבתו החדשה ולגדול קצת לפני שתתחילו לגזום את הגזע או הענפים. התהליך יכול לארוך מספר חודשים, אבל הוא יתרום מאוד לבריאות ולצמיחה של העץ בהמשך. לאחר הגיזום הראשון, גזמו את ענפי העץ שלכם בממוצע אחת לחודש. כאשר אתם גוזמים את העץ, התמקדו בענפים שנראים חלשים ופחות בריאים.
 
4. גיזום השורשים
 
גיזום שורשי העץ אמור להיעשות אחת לשנתיים, במטרה להסיר שורשים ישנים, פגומים או מתים, ולעודד צמיחה של שורשים חדשים ובריאים. העדיפו לבצע את הגיזום בעונת הגדילה המואצת של העץ, שהיא בין תחילת האביב לסוף הסתיו, על מנת שיוכלו להתאושש מהר יותר. כאשר אתם מוציאים את העץ מהאדמה, עשו זאת בזהירות יתרה על מנת שלא לפגוע בשורשים, ואם נראה שאין להם מקום, שקלו להעביר את העץ לכלי מעט יותר גדול.
 
גידול עצי בונסאי
 
5. דישון
 
חשוב מאוד להקפיד לדשן את האדמה מפעם לפעם, על מנת לספק לצמח את החומרים הדרושים לו לצורך צמיחה תקינה. בחרו בדשן המותאם לעצי בונסאי או בתערובת של קומפוסט והומוס. כיוון שהצמיחה המהירה של עצי הבונסאי היא לרוב בעונות האביב והסתיו, זו גם התקופה בה חשוב לדשן את הצמח. פזרו את הדשן אחת לחודש בהתאם להוראות היצרן, כאשר לרוב מדובר על כפית גדושה בעציץ קטן (ברוחב של עד 20 ס"מ) עד 8-9 כפיות בעציץ גדול (כ-60 ס"מ). 
 
הימנעו מדישון עץ חולה. אם הבונסאי נראה עייף או נבול, התייעצו עם המומחים במשתלה לגבי הוספת ויטמינים או הורמונים לאדמה, שכן דישון במקרה כזה רק יגרום לעץ לגווע מהר יותר.
 
גידול עצי בונסאי
6. עיצוב העץ
 
השתמשו בחוט מתכת דק כדי לשלוט על הכיוון של צמיחת גזע העץ וענפיו השונים. החיווט של גזע העץ עצמו נעשה על ידי ליפוף לולאת חוט נחושת לכל אורך הגזע, מחלקו העליון ועד לבסיסו. אם אתם מעוניינים לכופף ענפים מסוימים על מנת לתת להם צורה ייחודית, לפפו סביבם את החוט ועצבו אותם בצורה או בכיוון שאתם רוצים שיצמחו לפיהם. כיוון שהענפים הם לרוב דקים, החוט לא חייב להיות הדוק מדי. השאירו את החוט במקומו לא למעלה מחודשיים.
 
גידול עצי בונסאי
 
רבים מתייחסים אל מלאכת גידול עצי הבונסאי כאל אמנות אמיתית, ולא לשווא. אף על פי שמדובר בעץ הזקוק לתחזוקה ולטיפוח שוטפים, המראה הייחודי שלו והפירות שהוא יעניק לכם בבוא העת, הופכים אותו לתוספת שוודאי תרצו לגדל בביתכם.
 

 

מקור: מעיין ש.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו