maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 המיתוסים הפופולאריים על סמארטפונים

 
"אל תשאירו את הסמארטפון בטעינה בלילה" ו-"דאגו לקרר אותו מפעם לפעם" הם רק כמה מבין המיתוסים הפופולריים שנוגעים לטלפונים סלולאריים. לצד ההתפתחות הטכנולוגית המהירה בתחום הטלפונים החכמים ההופכים אותם לשימושיים וקלים יותר לניהול, מתרבים גם מגוון הצעות, טיפים ואזהרות הנוגעים לחיי הסוללה, הביטוח, השימוש הנכון בהם ועוד. מה מהם אמת ומה קצת פחות? התשובות הבאות יעזרו לכם לעשות סדר בנושא אחת ולתמיד. מכירים מיתוסים נוספים? נשמח שתשתפו אותנו בתגובות!
 
מיתוסים על סמארטפונים
Johan Larsson
 
1. חשוב לרכוש מגני מסך על מנת למנוע שריטות על גבי המכשיר
 
האמת: לא נכון עבור רוב המכשירים החדשים. ההיגיון מאחורי הדבקת מגן מסך, משטח פלסטיק שקוף שניתן להצמיד לסמארטפון, נשמע פשוט: אם אי פעם יישרט הטלפון החכם, ישמש המגן כחוצץ בין העצם השורט לבין הטלפון. אחרי הכל, הרי קל וזול יותר להחליף מסך פלסטיק מאשר את המסך של הטלפון החכם!
 
בפועל, זה היה רעיון מועיל בשלב מסוים, אבל מגיני מסך הפכו ליעילים הרבה פחות עבור טלפונים חדשים. טלפונים חכמים מודרניים משתמשים בטכנולוגיות חדשות (Gorilla Glass ודומיהן) הכוללות זכוכית עמידה לשריטות. כך שמי שלא "מתעלל" בטלפון שלו יתר על המידה, לא מוכרח לרכוש מגן מסך. יתרה מזאת, הרבה דברים שיפגעו בקלות במגן המסך שלכם, לא יצליחו לפגוע במסכי הטלפונים החכמים החדשים. מגני מסך מתפארים גם בציפוי שמונע טביעות אצבע, אבל ציפויי טלפונים חכמים מודרניים מונעים מהשומן שעל האצבעות להידבק למסך, וגם אם נותרו עקבות, עדיף לנגב את המסך במטלית. עם זאת, קיימים שני חומרים שיכולים לפגוע בזכוכית המודרנית: האשם הגדול ביותר הוא חול שיכול להתחכך במסך הזכוכית של הטלפון ולשרוט אותו, כמו גם אבנים. כך שאם אתם הולכים לים לעיתים קרובות, ייתכן ותעדיפו לרכוש מגן מסך בכל מקרה.
 
מיתוסים על סמארטפונים
William Hook
 
2. מחירם היקר של סמארטפונים הופך אותם למוצר שכדאי לבטח
 
האמת: פעמים רבות לא נכון. מסך מנופץ, מיקרופון שמפסיק לעבוד, סוללה שמקרטעת ועוד  כמות התקלות האפשריות גורמות לרוכשים רבים לבטח אותו, בייחוד נוכח המחיר הגבוה ששילמו בעבור הרכישה. עם זאת, אם מוצע לכם לבטח את הסמארטפון שלכם במעבדה או על ידי חברת הסלולר, כדאי שתבדקו כמה דברים עיקריים: כמה עולים התיקונים הנפוצים למכשיר מחוץ לתכנית הביטוח, מהו זמן העבודה על התיקון, האם קיימת הגבלה על מספר התיקונים הכללי, האם ניתן מכשיר חלופי לאותו הזמן והכי חשוב: אילו סוגי תיקונים הוא כולל. פעמים רבות מגלה לקוח ברגע התקלה שמה שחשוב יותר מהסעיפים שהופיעו בחוזה עליו חתם ושילם, הוא הסעיפים שלא הופיעו בו. או במילים אחרות – שכמות לא מבוטלת של נזקים, חלקם עשויים להיות הנזקים הנפוצים, נקראים "נזקי לקוח", כלומר כאלו שאינם מכוסים על ידי שירות התיקונים של החברה ויש להוסיף עבורם השתתפות עצמית כמו למשל נזקי קורוזיה (מים שחדרו למכשיר). 
 
מיתוסים על סמארטפונים
Blake Patterson
 
3. אסור להשאיר את סוללת הסמארטפון במצב של 0% לזמן ממושך
 
האמת: נכון מאוד. אין להשאיר את סוללת הטלפון כאשר היא פרוקה לחלוטין לאורך זמן. ככלל, כדאי מאוד להטעין את הסוללה לפני שהיא מגיעה אל 0%, ואם אינכם מספיקים יש לטעון את הטלפון בהקדם האפשרי. אין צורך לרוץ אל שקע החשמל, אבל כדאי גם לא לזרוק את הטלפון במגירה ולהשאיר אותו שם במשך שבועות ללא טעינה. אם תניחו לסוללה הפרוקה ותשאירו את המכשיר הרחק ממטען למשך תקופה ארוכה, עשויה הסוללה לצאת מכלל שימוש לחלוטין. כך שאם אתם מתכננים נסיעה ללא טלפון או שלא תשתמשו בו מספר שבועות מכל סיבה שהיא, כדאי לכבות אותו בצורה מסודרת ולא לתת לסוללה להיגמר.
 
4. לחובבי צילום, עדיף לרכוש סמארטפונים עם מצלמות בעלות הרבה מגה פיקסלים
 
האמת: לא נכון. כמות מגה פיקסלים גבוהה אינה מתורגמת לכדי איכות תמונה טובה יותר. יותר מגה פיקסלים יכולים לעזור רק לצלמים המתכננים להדפיס את התמונות שצילמו בסמארטפונים על גליונות נייר גדולים במיוחד, אך כדי ליהנות מתמונות באיכות טובה יותר חשוב לחפש סמארטפונים עם מצלמות בעלי גודל חיישן וצמצם איכותיים, ולא להסתמך על פרסומות המדגישות בעיקר מספרים של פיקסלים.
 
מיתוסים על סמארטפונים
Takashi Hososhima
 
5. רמת ביצועים גבוהה מביאה לפריקה מהירה מאוד של הסוללה
 
האמת: הרבה פחות נכון ממה שחשבנו. על אף שהשארת Bluetooth  ו-GPS מופעלים או תמונות רקע מונפשות לא מוסיפים לחיי הסוללה, הם בהחלט לא "הורגים" אותה. למעשה, ההבדל באורך חיי הסוללה בין הפעלת האפשרויות הללו לבין כיבויין הוא הבדל של כ-2% בלבד. במידה ואתם מעוניינים לבדוק כמה גוזלת כל אחת מהאפליקציות המופעלות שלכם מחיי הסוללה, לכו ל"הגדרות" (Settings)> "סוללה" (Battery), ובדקו את האפליקציות המופיעות תחת "שימוש בסוללה". כל עוד האחוזים המופיעים קטנים מ-5%, אין צורך לדאוג. אם הסוללה שלכם עומדת להיגמר ואתם חייבים לשמור עליה, הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא דווקא זה שמשתמשים רבים עושים בסוף, אם בכלל: הורדת בהירות המסך. 
 
6. כיוון שחשיפה לחום פוגעת בסוללה, כדאי לקרר אותה מדי פעם במכוון על מנת להאריך את חייה
 
האמת: לא נכון. סוללות ליתיום-יון מושפעות לרעה על ידי חום זה נכון, אך עם זאת, באותה מידה הן מושפעות גם מקור. כך שאין צורך לקרר את הסוללה באף צורה שהיא, ואין להשאיר את הטלפון במקום קר במיוחד. הטמפרטורה הטובה ביותר לסוללת הסמארטפון שלכם היא טמפרטורת החדר. 
 
מיתוסים על סמארטפונים
Mike Goldberg
 
7. כל עוד דואגים לטעינת הסוללה, אין צורך לכבות את הסמארטפון באופן יזום
 
האמת: ההיפך הוא הנכון. גם כאשר דואגים לחיבור סוללת הסמארטפון למטען על בסיס קבוע, הדבר המועיל ביותר שניתן לעשות לצורך שמירה על ביצועי המכשיר והארכת חיי הסוללה שלו, הוא לכבות אותו מדי פעם בצורה יזומה על מנת לאפשר לו זמן "מנוחה". התדירות המומלצת היא אחת לשבוע, כאשר גם פרקי זמן קצרים מאפשרים לסוללה שמתחממת לאחר שימוש ממושך, להתקרר מעט.
 
8. טעינת הסמארטפון לאורך כל הלילה יכולה להרוס את הסוללה שלו
 
האמת: לא נכון. רוב הטלפונים החכמים כיום הם "חכמים" מספיק על מנת לדעת מתי הסוללה מגיעה לקיבולת מלאה, ויפסיקו את הטעינה המעשית שלה כאשר הסוללה תהיה טעונה במלואה. קיים דבר אחר שניתן לעשות על מנת להאריך את חיי הסוללה: במקום לטעון את הטלפון מדי לילה בשלב שבו הסוללה כבר נמצאת בעוצמה נמוכה, כדאי להטעין אותה כאשר היא בטווח שבין 40% ל-80%. 
 
 
מיתוסים על סמארטפונים
TechnoGiants Blog
 
9. מכשירי אייפון בטוחים יותר מפני וירוסים מאשר מכשירי אנדרואיד
 
האמת: לא נכון. כיום לא רק מחשבים מהווים יעד לפגיעה על ידי וירוסים ותוכנות זדוניות, וקיימות תוכנות רבות הפוגעות גם בסמארטפונים. על רקע זה נשאלת השאלה האם אכן קיימים מכשירים הבטוחים יותר מאחרים? אחת הטענות הנשמעות היא כי ה- iPhone חסין מפני וירוסים ותוכנות זדוניות העוברים דרך אפליקציות כיוון שהיא אינה מאפשרת למשתמשיה התקנה של אפליקציות מצד שלישי, להבדיל מגוגל, המתירה להתקין אפליקציות שאינן ממקור מאושר. בפועל, קיימים מחסומים ואמצעי זהירות רבים במכשירי אנדרואיד שאותם יישום זדוני צריך לעבור על מנת לגרום נזק ובמקביל עדיין קיימים פגמי אבטחה גם במערכת ההפעלה של אפל.
 
מיתוסים על סמארטפונים
TechnoGiants Blog
 
10. מרבית תוכנות האנטי וירוס אינן יעילות עבור סמארטפונים
 
האמת: למרבה הצער, נכון. הפחד סביב וירוסים המועברים באמצעות סמארטפונים יצר שוק גדול מאוד לחברות שמוכרות תוכנות הגנה עבור המשתמשים. עם זאת, כדי לזהות ולעצור וירוס מסוכן באמת, תוכנות אבטחה כאלה צריכות להיות מנוהלות כתהליך ה"מושרש" במערכת, דבר שהוא בלתי אפשרי עבור טלפונים מסוג אנדרואיד ואייפון. כיום אפילו חברות אנטי-וירוס מסורתיות כמו נורטון סובלות מ"וירוסים טלפוניים" שמתקינים עשרות יישומים מיותרים, כך שרוב הזמן ההגנה הטובה ביותר על משתמשים מפני תוכנות זדוניות היא הימנעות מהתקנת יישומים לא מוכרים שעלולים להוות סיכון. 
 
מיתוסים על סמארטפונים
Rob Bulmahn
 
11. לא ניתן לדעת מראש האם אפליקציה שמתקינים עשויה להיות מסוכנת
 
האמת: לא תמיד נכון. למרות שכאמור, במקרים רבים קשה לזהות מראש וירוסים התוקפים סמארטפונים, עדיין קיימים דברים שכל משתמש יכול לעשות על מנת לאבטח את הטלפון החכם שלו. מכיוון שהסיבה המובילה לחדירת וירוסים ותוכנות מזיקות לסמארטפונים היא פעולות יזומות שהמשתמש עצמו ביצע, כגון הורדה של תוכנות לא מוכרות תוך מתן הרשאות לביצוע פעולות בטלפון שלו, הצעד הראשון הוא להימנע מהורדת יישום או או מפתיחת קובץ לא מוכר. 
 
כיצד ניתן לעשות זאת? חשוב לזכור שהימצאותה של אפליקציה בחנות האפליקציות לא אומר שמדובר בתוכנה שזהותה אומתה והיא בטוחה לשימוש. לכן תמיד חשוב לקרוא את הביקורות של המשתמשים האחרים טרם ההורדה ואם עדיין קיים ספק לאור הערות שנויות במחלוקת, כדאי מאוד להקדיש זמן ולחפש מידע אודות האפליקציה באינטרנט. היבט חשוב נוסף שיש לבדוק הוא ההרשאות שהיישום מבקש לקבל בעת ההורדה. אחרי הכל, למה שתמונת רקע לשולחן העבודה תבקש לדעת את רשימת אנשי הקשר שלכם למשל? 
 
מיתוסים על סמארטפונים
[Redcorn Studios [Matt
 
12. אתחול טלפון מיד שנייה מאפשר מחיקת נתוני המוכר, ומגן על הקונה מווירוסים 
 
האמת: יותר מסובך ממה שחשבנו. במפתיע, אחד המיתוסים הגדולים ביותר בשוק מכשירי הטלפונים הסלולריים מיד-שנייה הוא גם אחד המורכבים שבהם. התשובה הקצרה היא שטלפונים חכמים שהם יד-שנייה יכולים לעבור תהליך של אתחול, שכולל מחיקת כל המידע והנתונים שאחסן עליהם המשתמש הקודם ואיפוס לסטנדרט של טלפון שהרגע יצא מהמפעל, כך שבמקביל נמחקים גם כל הווירוסים או התוכנות הזדוניות שהמשתמש הקודם הוריד בטעות אל מכשירו. התשובה הארוכה יותר היא שהדרך בה האתחול נעשה היא שעושה את ההבדל.
 
על מנת לבדוק האם אתחול רגיל המבוצע על טלפונים חכמים המוצעים למכירה הוא מספיק כדי למחוק את הקבצים לחלוטין מהמכשיר, רכשה חברת התוכנה Avast עשרים טלפונים חכמים שונים מאתר הקניות Ebay והשתמשה בכלים לשחזור מידע על מנת לראות האם אכן אופסו מהם כל הנתונים. הניסיון שלהם העלה מעל ל-4,000 תמונות שונות, 750 אי-מיילים, 250 פרטי אנשי קשר ועוד. הבדיקה הזו מזכירה לנו שכל מידע שאנחנו מאחסנים על הטלפון במחשבה שנוכל למחוק אותו בקלות, יכול להישאר במכשיר כ"קובץ רפאים" שנראה במבט ראשון כאילו אינו קיים במכשיר, אולם בפועל ניתן לשחזור פשוט ולכן מעמיד בסכנה מידע אישי או רגיש.  
 
מיתוסים על סמארטפונים
Simmone Henne
 
הדבר קורה כיוון שלטלפונים חכמים שונים תהליכים מובנים למחיקה ואבטחה מחדש של נתונים, ולכן אתחול סטנדרטי לבדו אינו מספיק על מנת למחוק לחלוטין את כל שרידי המידע של הבעלים הקודמים. על מנת להימנע מסיכונים מיותרים בעת רכישת טלפון או מכירתו, עדיף לגשת אל בעלי מקצוע מורשים בעלי כלים שיבטיחו שהטלפונים אכן אותחלו בהתאם למאפייניהם ויוכלו לספק הגנה גם למוכר וגם לקונה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו