print header

על המטו-אונקולוגיה ילדים

ד"ר דרור לוין 

הכותב הינו רופא ילדים בכיר בבית החולים לילדים "דנה" ומנהל המרפאה להמטו-אונקולוגיה ילדים באיכילוב. הוא מתמחה ברפואת ילדים, בהמטולוגיה ילדים ובאונקולוגיה ילדים.

אחת מההתמחויות שחלה בהן התקדמות והישגים מדהימים בארבעת העשורים האחרונים הוא תחום ההמטולוגיה-אונקולוגיה ילדים.

זהו שם ארוך ואולי מאיים מעט לאלה שלא מכירים אותו, אך זהו תחום מרתק ומעניין, והעיקר - זהו תחום בו אפשר באמת לעזור לילדים במצב מצוקה קשה, שלעיתים אף נלחמים על חייהם.


 

 

 

המטולוגיה, למי שלא יודע, הוא מדע מחלות הדם - מקצוע הכולל מחלות דם שפירות כמו אנמיה (חוסר בדם), בעיות קרישה, ועוד בעיות הקשורות לדם בגופנו. בנוסף גם מטפלים במחלות ממאירות כמו, לדוגמא - לוקמיה.

 

 

 

וזה מביא אותנו לאונקולוגיה - שהוא מדע מחלות הסרטן, וכולל את כלל המחלות הממאירות. כיום, מקובל בכל העולם המודרני, וכן גם בישראל, לחבר ולמזג בין שני תחומים אלו למקצוע אחד - המטו-אונקולוגיה לילדים.

 

המטואונקולוגיה היא אחת מהתמחויות העל ברפואת ילדים, זהו מקצוע רפואי ייחודי אשר עוסק בו זמנית בבעיות שכיחות בילדים כמו אנמיה הנגרמת על ידי חוסר בברזל, ירידה במספר טסיות (תאי הדם האחראים על קרישה) לאחר זיהום ויראלי, או בלוטת לימפה מוגדלת עקב זיהום באזור. במקביל, מקצוע זה מטפל במחלות מורכבות ולעיתים אף נדירות ביותר, כמו בעיות מולדות של מח העצם או סוגי סרטן נדירים ומסובכים. לעיתים אף צריכים לבצע השתלת מח עצם.

המקצוע מצריך ידע מעמיק ברפואת ילדים כללית, כאשר הרופא מתמקד בתחומי ההמטולוגיה (מחלות דם) והאונקולוגיה (מחלות סרטן) בילדים. חשוב להבין שניתנת התייחסות ודגש לכל אחד מהגילאים השונים; החל מתינוק שזה אך נולד, דרך עולל וילד קטן ועד למתבגר ומבוגר צעיר. לכל גיל מאפיינים מיוחדים במחלות אלו. לדוגמא, מערכת הקרישה של תינוק בן יום, הסובל משטף דם בגולגולת לאחר הלידה, אינו דומה לנערה בת 18 הסובלת מדימום מוגבר במחזור.

 

במבוגרים, מקובל להפריד בין שני התחומים - המטולוגיה ואונקולוגיה. אולם אצל ילדים, ראשית משום שיותר משליש מהמחלות הממאירות הן לוקמיות (סרטן הדם) וכיוון שלאחר טיפול כימותרפי, יש לעיתים תכופות בעיות בספירות הדם, נוהגים לאחד ולמזג את שני המקצועות הללו לאחד. איחוד זה מביא במקרים רבים לשיפור בטיפול שניתן לילד החולה. יתכן ובעוד עשור או שניים, במקביל לפיצוץ המידע שיש במדע בכלל וברפואה בפרט, יופרדו שני מקצועות אלו גם בילדים.

 

כיוון שהזכרנו מדע ורפואה, ראוי לציין שתחום ההמטו-אונקולוגיה מחובר באופן יוצא דופן לחזית המדע ולמחקר בתחומי היסוד אשר הופכים ברי יישום ובעלי משמעות קלינית לחולה הספציפי. כיום יותר ויותר ילדים בתחום ההמטואונקולוגיה זוכים להחלים לחלוטין ממחלתם. בעבר הלא רחוק, לפני שלושים וארבעים שנה, כמעט ולא היה מרפא לילדים חולי סרטן. כיום, אחוזי הריפוי (כן, אני מתכוון לריפוי מלא!) עוברים את ה 70%, ובמחלות מסוימות אף מעל 90%. התקדמות מרשימה זו באבחון ובריפוי מאפיינת את כל תחומי מקצוע זה, וראוי להדגיש טיפולים חדשניים למחלות דם כמו תלסמיה (מחלה גנטית קשה) אשר שינו את המציאות באופן דרמטי. כמובן שיש המשך התקדמות וחתירה לפתרונות טובים יותר, ולהצלחות רחבות יותר בתחומים שעד לפני מספר שנים היו קשים עד בלתי אפשריים לטיפול.

בהקשר לכך, אציין גם את השתלות מח העצם שהפכו לפעולה "רגילה" בשגרה וכידוע, הן מאפשרות מתן טיפולים מהפכניים במצב קשה של החולים. בדיקות, למשל, השתכללו מאוד. לדוגמא, בדיקת טרנסלוקציות (כשאנו בודקים החלפה של קטעי חומר גנטי בין כרומוזומים בגרעין התא), יבדקו בילד עם לוקמיה בתחילת המחלה ויקבעו במקרים רבים את סוג הטיפול שהוא יקבל. החיבור בין החולה במרפאה לבין התא הלא תקין, כפי שהוא נראה במיקרוסקופ, הינו רגיל ויום יומי במקצוע זה. נדרש באופן רגיל מהרופא המטפל לבדוק את החולה ובאותו זמן לבחון את התאים בדמו מבעד עדשת המיקרוסקופ.

שמרתי לסוף את הסיבה מדוע אני כה אוהב מקצוע זה, כן, בגלל כל הסיבות הקודמות, אך בראש ובראשונה - משום הקשר האנושי החם והממושך עם ילדים במצבי חולי מורכבים ומסובכים. עשייה אנושית זו הופכת את המקצוע הזה למורכב, לעיתים אף קשה, ובו זמנית - מרגש, מדהים ואמיתי!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.