print header

אימוני מובמנט לחיבור תודעת גוף נפש

זה לא סוד שלשמור על תנועה, בריאות וכושר זה חלק משמעותי וחשוב משמירה על אורח חיים בריא. בארץ קיימים מגוון אימוני כושר כמו יוגה, פילאטיס, זומבה או קרוספיט שהפכו לשגרה של מאות אלפי ישראלים, וגם ההבנה שתרגול פיזי קשור לנפש בריאה נכנס לתודעה. אך כיום הנושא הזה מגיע לרמות חדשות של הבנה, גם בעזרת מחקרים וגם בעזרת שיטות חדשות המשלבות גוף ותנועה עם שאר מימדי החיים. הסיבה לכך היא המורכבות והשוני שיש לסוג אימונים אלו לעומת כושר גופני אשר מתמקד בנושאים חומריים כמו אסתטיקה, משקל ונראות כללית.

אימוני מובמנט

מיקרו-מובמנט לא מוגבל לכושר גופני

שלא כמו שיעורי התעמלות "רגילים" שמתמקדים במימד הפיזי בלבד, כמו כמה קלוריות שורפים, או כמה מסת שריר בונים, התרגול באימוני מובמנט עוזר לנו להתחבר לצד החייתי שלנו, ועוזר לנו להבין את הקשר האבולוציוני שנמשך מבעלי חיים ועד לאדם המודרני. את אותו קשר מציינים גם בשיעורי יוגה, שיטת אלכסנדר, פלדנקרייז, או מיינדפולנס.

חיבור תודעתי גופני-נפשי עמוק דרך התנועה

היכולת של ייצור תנועה בכל הגוף יחד או באזור מבודד דורשת יכולת הבנה תנועתית והבנה גבוהה של הגוף. ההסתכלות אינה גסה ולמעשה יורדת לרמת המיקרו, לכן נקראת גם מיקרו-מובמנט, תנועה מאוד מדויקת ומכוונת שמטרתה היא יעילות תנועתית ושקט תודעתי. החיבור הגופני מאפשר להבין תחושות פיזיות לעומק גם מעבר לזמן של השיעור, כך המתרגל מרוויח לא רק שיפור ברמה האסתטית אלה גם שיפור ברמה הנפשית.

אימוני יוגה או מובמנט במשרד במהלך יום העבודה

הפשטות באימוני יוגה או מובמנט היא חלק מהותי ממה שמייחד אותה, והיא מאפשרת להתאמן לבד או בקבוצה בכל מקום שיש רצפה. לרוב אפילו מומלץ להתאמן בחוץ תחת כיפת השמיים ולהיחשף לאלמנטים של הטבע באופן הדרגתי ומבוקר, על הדשא או על החול, במקומות שניתן יותר להרגיש את חלקנו בטבע. לכן גם במהלך שעות העבודה ניתן ומומלץ להכניס אימון קצר עם דגש על יציבה, שרירים מייצבים ומודעות לעמוד השדרה, במיוחד למי שיושב שעות ארוכות עם מעט תנועה. האימונים יכולים להיות בעצימות משתנה וגם תרגול קל עוזר מאוד במהלך שגרת יום עבודה.

אין תלות במכשירי כושר

בגלל שהאימונים עצמם מחברים אותנו לחלקים מובנים וקדמוניים בנו, אין באמת צורך בציוד מתוחכם או לבוש עתידני. תמיד ניתן ואפשר להיעזר בציוד נוסף, אך במהות נרצה כמה שפחות לייצר תלות בעזרים חיצוניים, ולהתחבר לגרסה והיכולות הבסיסיות שלנו. התרגול עצמו כולל אלמנטים מורכבים כמו תרגילים הדורשים גמישות, תרגילים הדורשים קואורדינציה בעצימות משתנה כמו עמידת ידיים, או תרגילי מוטוריקה עדינה וזריזות. כל אלו יחד יוצרים מחסן כלים עשיר לתרגול ללא מכשירי כושר.

מקום למחקר ויצירתיות תנועתית בשיעורי מובמנט

שלא כמו שיעורי כושר סטנדרטיים, בשיעור מובמנט למתרגל יש מקום של יצירתיות וביטוי עצמי, אין צורך צריך לחכות לאף אחד וכל מתרגל יכול לתת פרשנות משלו לתנועה. גישה זו מבוססת על כך שכל גוף הוא מעט שונה וכל גוף יפרש תנועה באופן הנכון לו. זהו האלמנט של המחקר שכל אדם עושה בעצמו במהלך התרגול וכך המתרגל לומד ומפתח שפה תנועתית ייחודית משלו.

תרגול תנועתי בכל גיל

בגלל האופי הגמיש של תרגול בשיטת מיקרו-מובמנט, יש רמות שונות של קושי, ולכל מתרגל יש אפשרות למצוא גרסה או סוג של תרגיל שיתאים לרמת הקושי וההבנה התנועתית הנכונה עבורו. ההתאמה יכולה להיות לכל גיל, החל מבני נוער ועד לגיל הזהב, כל אחד יכול למצוא את התנועה הטבעית שלו.

נוירופלסטיות, פסילוסיבין ותנועה

מגוון מחקרים מהעשור האחרון מראים כי פסילוסיבין, החומר הפעיל במשפחת הפטריות הפסיכדליות, עשוי להגביר את תפיסת החושים ולשפר את הגמישות המוחית (נוירופלסטיות). תגליות אלה מעוררות עניין רב בשילוב פסילוסיבין בתרגול תנועה ואימוני מיקרו-מובמנט. החוקרים סבורים כי הגברת הרגישות החושית והנוירופלסטיות הנובעת מנטילת פסילוסיבין עשויה לתרום לשיפור המודעות הגופנית, הקואורדינציה והיכולת ללמוד דפוסי תנועה חדשים. עם זאת, חשוב לציין כי מחקרים אלה עדיין נמצאים בשלבים ראשוניים ונדרשת עבודה נוספת כדי להבין את ההשפעות המלאות והבטיחות של שילוב פסילוסיבין בתרגול תנועתי. בעתיד, ייתכן שנראה יותר שיתופי פעולה בין מאמני מובמנט לבין חוקרים בתחום הפסיכדליה כדי לחקור את הפוטנציאל הטיפולי של גישה משולבת זו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.