print header

פתיחת חשבון בנק – מאיזה גיל זה אפשרי?

חשבון בנק ראשון מעניק לבני נוער הזדמנות ללמוד מיומנויות נדרשות, שישרתו אותם גם בעתיד ויוכלו לבסס אצלם התנהלות אחראית יותר ביחס לכסף. מאיזה גיל ניתן לפתוח חשבון בנק ואיך עושים את זה נכון?
 

חשבון בנק לנוער מאפשר לצעירים לבצע צעדים ראשונים בעולם הפיננסי, שיעזרו להם ללמוד עקרונות לצרכנות פיננסית נבונה יותר. מדובר בהזדמנות ללמוד להתנהל בצורה חכמה עם הכסף שעומד לרשותם, לחשוב על אפיקי חיסכון להמשך ולהכיר לעומק מושגים חדשים מעולמות הבנקאות. פתיחת חשבון בנק היא שלב נוסף במסע של צעירים לאורח חיים בוגר ואחראי, ולכן חשוב לסייע להם לעבור את התהליך תוך הבנת האחריות הנלווית אליו. 

חשבון בנק לנוער: נערה מול מחשב נייד

תהליך פתיחת חשבון בנק לנוער

חשבון בנק צעיר מאופיין במסלולים המתאימים לצורכי בני נוער, הכוללים בין היתר פטורים מעמלות שונות והטבות משתלמות. פתיחת חשבון בנק עבור בני נוער אפשרית כבר מגיל 14, אך בין הגילאים 14 ל-16 נדרש לצורך כך אישור הורים אם בעל החשבון הצעיר אינו עובד. בני נוער שעובדים ומקבלים משכורת בקביעות, רשאים לפתוח חשבון בנק צעיר ללא אישור הורים מגיל 15 ואילך.
 
מהם המסמכים הנדרשים לצורך ביצוע התהליך? פתיחת החשבון מותנית בהזדהות על ידי תעודת זהות אישית של בעל החשבון, ובמקרה שעדיין אין לו תעודה – קיימת אפשרות להזדהות באמצעות תעודת הזהות של ההורים הכוללת ספח עם פרטי הילדים. חשוב לציין כי עד גיל 16, יש צורך בהגעה לסניף לצורך פתיחת חשבון בנק לנוער, מגיל 16 ברוב הבנקים תוכלו לפתוח חשבון גם אונליין, ללא צורך בהגעה אל הסניף, באמצעות האפליקציה או אתר האינטרנט של הבנק.

האם בעלי חשבון בנק לנוער יכולים להיכנס למינוס?

מינוס בחשבון מתאר מצב שבו הסכום שבעל החשבון משך גבוה מהסכום שקיים בחשבונו בפועל, ולכן מדובר למעשה בהלוואה שמחויבת בריבית. הבנקים מגבילים חשבונות בנק של קטינים מביצוע משיכות יתר, ורשאים לאשר כניסה למינוס בחשבונות כאלה רק בהסכמה מפורשת של הוריהם. ההסכמה תתבצע בכתב, באמצעות חתימה על טופס ייעודי שבו מפורטת מסגרת החשבון. בני נוער שעובדים במסגרת קבועה ומקבלים שכר, יכולים לקבל אישור למשיכת יתר ללא צורך באישור הורים – בסכום שלא עולה על גובה המשכורת החודשית שלהם.

הזמנת כרטיסי אשראי ופנקסי צ'קים

השימוש בכרטיסי אשראי הפך לחלק בלתי נפרד מתרבות הצריכה, ועשוי להיות שימושי גם עבור בני נוער. הזמנת כרטיס אשראי על ידי בעל חשבון בנק צעיר מחייבת עמידה בקריטריונים שונים, הקשורים לגיל ולהשתכרות שלו. כרטיס חיוב נטען המיועד לביצוע רכישות בישראל, אפשר להנפיק כבר מגיל 14. מגיל 16 ומעלה ניתן להנפיק כרטיס חיוב בינלאומי, שתקף בישראל וגם בחו"ל. גם כרטיסי אשראי ופנקסי צ'קים ניתן להנפיק מגיל 16, אך הנפקתם מותנית בהסכמת הורים. הבנק יכול להתנות את הנפקת כלל המוצרים והשימוש בהם בעמידה בתנאים שונים, החל מהגבלת המסגרת של כרטיס האשראי ועד להגבלת גובה סכום המשיכה של הצ'ק.

איך עוזרים לילדינו להימנע מטעויות בפתיחת חשבון בנק ראשון?

פתיחת חשבון בנק תורמת לתחושת המסוגלות והעצמאות של בני הנוער, ובדיוק בגלל זה חשוב לכל הורה לצייד אותם בכלים להתנהלות נבונה. בבואכם לדבר עם הילדים על הנושא, שימו דגש על המדדים השונים לבחירת הבנק והמסלול המתאים עבורם, ודאו שהם מבינים כיצד לשמור על איזון בין הוצאות להכנסות, והמליצו להם להוריד את האפליקציה של הבנק כדי לעקוב אחר החיובים השונים. זכרו שמדובר בהזדמנות להעלות לדיון לא רק את המצב הנוכחי שלהם אלא גם תוכניות פיננסיות להמשך הדרך. תוכלו להכיר בפניהם את נושא החסכונות וחשיבותם, ולחזק את הקשר בין התנהלות נכונה בהווה לבין הגשמת מטרות עתידיות שדורשות בסיס כלכלי יציב.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.