print header

תרגיל "פורק כתף" - לחיזוק הכתפיים, ייצובן וחיטובן

חגורת הכתפיים היא אזור חשוב מאוד בגופנו – אפשרויות התנועה שהיא מספקת לנו הן כל כך רבות ומגוונות, כשהיכולת שלנו להניע את ידינו נובעת לא מעט מהיותה חזקה וגמישה מספיק. אך עם השנים והזמן שעובר, המעמסה על האזור הזה עלולה להפוך לכבדה יותר ויותר – ושחיקתו יכולה להפוך לחולשה שתפגע באיכות חייכם. לכן מומלץ לעבוד על חיזוק מתמיד של הכתפיים, שיפור גמישותן ויציבותן – וממש עבור זה גילינו תרגיל מדהים וקל למדי שיכול לסייע לכם רבות אם תתמידו בביצועו. הוא נקרא בשם המעט אירוני "פורק כתפיים" (Shoulder Dislocate) – אך אל תדאגו, זהו לא פעלול מסוכן שעלול לגרום לפציעה או דורש גמישות מיוחדת, אלא כזה שאפשר לעשות בכל הרמות וכשתגלו את יתרונותיו ואת גרסאותיו השונות לבטח תרצו להתחיל לנסות אותו.

היתרונות של התרגיל "פורק הכתף"

1. משפר את בריאות הכתף

החיתולית היא רקמת חיבור המקיפה את כל פנים גופנו, כולל את הגידים והרצועות. כשאנחנו מרימים משקלים, השרירים שלנו מפעילים כוח לא רק על העצמות שלנו אלא גם על רקמות החיבור – ואם בעקבות כך החיתולית הופכת לצמודה מדי סביב השרירים, זה עלול להגביל מאוד את יכולת התנועה ולגרום לנפיחויות מכאיבות. אם תבצעו את תרגיל "פורק הכתף" אתם תוכלו לשחרר את הלחץ משרירי מסובבי הכתף ו"לשמן" את מפרקי הכתפיים בנוזלי סינובי – שמשתחרר בגוף ועוטף את עצמות הכתף בכל תנועה נכונה של המפרק. כל זאת כמובן יקל על התנועה.

2. מכניס את הכתפיים לכושר ומכין אותן לאימונים מאומצים

כדי לשמור על כושר ולבצע אימונים טובים ובעלי תועלת צריך להיות מוכנים ומזומנים גופנית - ועל ידי כך שהוא מפעיל את כל השרירים הקטנים שסובבים את מפרק הכתף שלכם, תרגיל "פורק הכתף" יכול לשפר את שגרת ההתעמלות שלכם ובגדול. ברנדון ליריו, מאמן מוסמך ומנהל רשת מכונים ומאמנים בניו יורק, אומר: "התרגיל יכול לפתוח את חגורת הכתפיים לטווח תנועה רחב יותר, על ידי כך שהוא מותח את שרירי מסובבי הכתף, את הלברום (רקמת הסחוס) ואת השרירים האחוריים". חימום הכתפיים שלכם והגדלת טווח התנועה שלכם באמצעות תרגול "פורק כתף" לפני אימון הרמות משקלים יכול לעזור לכם מאוד ולאפשר לכם לבצע תרגילים שונים מבלי לסכן את עמוד השדרה .

תרגיל לחיזוק הכתפיים: אישה מרימה משקולות מול מראה

הוראות לביצוע תרגיל "פורק כתף"

עכשיו, אחרי שאתם יודעים מה הם צמד יתרונותיו הבולטים של התרגיל הזה, הגיע הזמן לבצע אותו בפועל – אתם מוזמנים לעקוב אחר הווידאו הבא שבו מסביר מאמן כושר מקצועי באנגלית על אופן הביצוע, לאחריו גם תמצאו הוראות מפורטות בעברית:

א. עמדו כשהרגליים שלכם פשוקות ברוחב הכתפיים ובהונות כפות הרגליים פונות קדימה. אחזו במקל מטאטא (ללא הראש) או במוט PVC חלול מעבר לחזית הירכיים שלכם, כשידיכם פשוקות בכ-30 ס"מ יותר מרוחב הכתפיים שלכם.

ב. שמרו על הזרועות שלכם קדימה ועל החזה שלכם מוגבה, והחלו להרים את המקל בתנועה קשתית מחזית גופכם אל מעל הראש ואז עוד מעט מאחוריו.

ג. הקפידו לאמץ את שרירי העכוז והליבה במהלך התנועה, כדי למנוע התעקמות של עמוד השדרה התחתון שלכם.

ד. אם אתם מרגישים כעת שהמוט שבידיכם או המרפקים מתחילים להתעקם – עצרו את התנועה בקצה טווח היכולת שלכם והישארו במתיחה למשך מספר שניות. לאחר מכן חזרו לתנוחת המוצא.

ה. אם המרפקים שלכם או המוט לא התעקמו כשהבאתם את המקל אל מעל הראש, ואם אתם מרגישים מסוגלים לכך, המשיכו את התנועה הקשתית וקחו את המוט אל מאחורי גבכם ואף מעבר לנקודה הזו (תלוי באורך הזרועות שלכם וברוחב האחיזה שלכם בו).

ו. המשיכו לשמור על זרועות ישרות, קחו את המקל חזרה אל מעל ראשכם ואז אל קדמת גופכם וחזרו לעמדת המוצא.

שימו לב! כפי שמובהר גם בהוראות, אין להשתמש בכוח או לכפות על עצמכם תנועה אם הכתפיים שלכם לא יכולות לנוע מעבר לנקודה מסוימת מבלי לכאוב. פשוט החזיקו את המתיחה בקצה טווח היכולת, או שהורידו את המקל ועיבדו על סיבובי זרועות במקום.

3 טיפים חשובים לשיפור ביצוע התרגיל:

  • שמרו על חזה מורם, אבל לא בחוץ – עמידה בחזה מורם עוזרת לשמור על חגורת הכתפיים בנטייה מעט אחורה ולמטה, אבל היו זהירים שלא לנפח את החזה שלכם החוצה יותר מדי, כי זה יכול לגרום לגב התחתון להתעקם. בנוסף כמוזכר בהוראות התרגיל, וודאו שאתם מאמצים את שרירי הליבה ומכווצים את שרירי העכוז במהלך התרגיל, כך שמקור התנועה יהיה מהכתפיים שלכם ולא מהגב.
  • השתמשו באחיזה רחבה – הקפידו לאחוז את המקל כפי שצוין בהוראות, ברוחב של כ-30 ס"מ יותר מרוחב הכתפיים. אחיזה רחבה שכזו מבודדת את הכתפיים שלכם ומאפשרת לכם להניע את המקל בקשת מלאה, מבלי לכופף את הזרועות או את המוט. אם המקל (או המרפקים שלכם) מתכופפים, זה אומר שהזרועות מנסות להרחיב את האחיזה כך שהכתף תוכל להמשיך את התנועה. אם זה קורה, הדקו את האחיזה שלכם או הישארו בתנוחה בנקודה שבה המקל או המרפקים מתחילים להתכופף. ככל שתכניסו את התרגיל הזה לשגרה שלכם, התנועתיות של הכתפיים שלכם תשתפר ולבסוף אתם עשויים להיות מסוגלים להביא את הזרועות שלכם ממש אל מאחורי גופכם.
  • אל תכפו את זה – לא יכולים לשמור על הזרועות שלכם ישרות או להביא את המוט כל הדרך אחורה? זה בסדר גמור. ניסיון לדחוף את המפרקים שלכם לטווח לא נוח של תנועה שם אתכם בסיכון רציני לפציעות. לכן במהלך האימון, בצעו את התנועה רק ככל שאתם חשים איתה טוב. כן – זה תרגיל שמאתגר את הגוף, אבל הוא ממש לא אמור להיות כזה שמכאיב לו.
תרגיל לחיזוק הכתפיים: איש מבוגר מחזיק מקל PVC מאחורי גבו בתמיכת מדריך

גרסאות נוספות של התרגיל

1. תרגיל "פורק כתף" עם רצועת התנגדות

ביצוע התרגיל עם רצועת התנגדות זו אפשרות מעולה אם אין ברשותכם מקל גדול או אם אתם רוצים משהו שייתן לכם תחושה קצת יותר "נמתחת". בגלל שהרצועה גמישה, זה יכול להיות מעט יותר קל להניע את הידיים לאורך כל הטווח – מקדימה לאחורה – מבלי לכופף את המרפקים.

א. עמדו כשהרגליים שלכם פשוקות ברוחב הכתפיים ובהונות כפות הרגליים פונות קדימה. אחזו ברצועת התנגדות מתוחה מעבר לחזית הירכיים שלכם, כשידיכם פשוקות בכ-30 ס"מ יותר מרוחב הכתפיים שלכם.

ב. שמרו על זרועות מופנות קדימה ועל חזה מוגבה, והחלו לקחת את הרצועה שבידיכם בתנועה קשתית, מחזית גופכם אל מעל הראש ואז עוד מעט מאחוריו.

ג. אמצו את שרירי העכוז והליבה ונסו להביא את הרצועה אל מאחורי גבכם. אם אתם חשים שהמרפקים שלכם מתחילים להתכופף, הפסיקו את התנועה, החזיקו את המתיחה למשך מספר שניות וחזרו לנקודת המוצא.

ד. אם הצלחתם להביא את הרצועה אל מאחורי גבכם (עד אל עבר העכוז או אחורי הירכיים), הישארו במתיחה מספר שניות וחזרו אט אל נקודת ההתחלה – עם זרועות ישרות ובתנועה הדרגתית.

2. תרגיל "פורק כתף" בשכיבה

אם אתם קצת מתקשים להביא את המקל אל מעבר לראשכם, זו יכולה להיות דרך בטוחה יותר לעבוד על טווח התנועה שלכם – והפעם בעזרתו האדיבה של כוח המשיכה. רק ודאו שאתם עושים זאת באיטיות ומידתיות, ושמרו על שרירי הלב שלכם מכווצים, כך שגבכם לא יתקשת.

א. שכבו על ספת כושר או מתקן דומה כשהברכיים מכופפות וכפות הרגליים שלכם על גבי הספה (אפשר לעשות את התרגיל גם עם רגליים על הרצפה, אבל הנחתן על הספה יקל עליכם להימנע מלקשת את הגב).

ב. החזיקו במוט PVC מעל החזה שלכם, כשידיכם אוחזות בו ברוחב מעט גדול יותר מרוחב הכתפיים.  

ג. אמצו את שרירי הליבה, שימרו על הזרועות ישרות והניעו את המוט בתנועה קשתית מקדמת הגוף שלכם אל עבר הראש ואז מעט מעבר לו.

ד. אם המקל או המרפקים שלכם מתחילים להתעקם, עצרו את התנועה והחזיקו במתיחה למשך מספר שניות.

ה. החזירו את המקל לתנוחה ההתחלתית.

לסיכום

אחרי כל מה שנאמר כאן, ההסברים וההנחיות שסיפקנו לכם לביצוע תרגיל "פורק הכתף" על גרסאותיו השונות - אנחנו חושבים שאתם בהחלט ערוכים ומוכנים להכניס אותו לשגרת הכושר והאימונים שלכם. אם כבר עשיתם זאת, התרגלתם אליו ואתם רוצים לאתגר את עצמכם עוד קצת - מומלץ לבצע אותו כשהאחיזה שלכם במוט מעט צרה יותר, כשהידיים מפושקות עליו ברוחב של 15 ס"מ יותר מרוחב הכתפיים. אם אתם רוצים לשחרר קצת את האזור בסיום האימון הזה, אנחנו ממליצים לכם לנסות את תרגילי ההרפיה שבכתבה הבאה

מקור התמונות: canva.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.