print header

פירות וירקות בצבעים מסייעים לתפקוד מוחי תקין בגיל מבוגר

 
ודאי שמעתם לא פעם על ההשפעות הבריאותיות החיוניות של ירקות ופירות על גוף האדם, ועל התרומה הגדולה שלהם לתפקודו השוטף והתקין. ממצאים מעודדים שעלו ממחקר חדש שפורסם ביולי 2021 מצליחים לחזק את הטענה הזאת, ומספקים לנו תירוץ מספיק טוב כדי להמליץ לכם להעשיר את התפריט היומי שלכם בתענוג הבריא והמזין הזה. המחקר, שהסתמך על מידע של עשרות שנים ושהשתתפו בו עשרות אלפי גברים ונשים בגיל העמידה, הצליח להוכיח כי קיים קשר בין צריכה קבועה של פירות וירקות צבעוניים לבין הפחתת הסיכוי לסבול מירידה בתפקוד המוחי בגיל מבוגר - כיצד? כל התשובות המדעיות נמצאות כאן.

אילו פירות וירקות כדאי לצרוך ומה מיוחד בהם?

הצבעים הססגוניים של תותים, אוכמניות, תפוזים ופלפלים נוטים לתפוס את עינינו בכל פעם שאנו נכנסים למחלקת הירקות בסופר - וייתכן שהסיבה לכך אינה מקרית. מקורם של הגוונים הנפלאים האלה הוא בתרכובות כימיות הנקראות "פלבונואידים", שלא רק מעניקות לפירות ולירקות מראה נאה, אלא גם שופעות בנוגדי חמצון חזקים שמסייעים לגוף להילחם בגורמים מזיקים, כמו רדיקלים חופשיים. התופעה הזו, שהיא בעלת השלכות הרסניות על איברים רבים בגוף, עלולה להביא גם לפגיעה בתפקוד המוחי ובהמשך אף לשיטיון (דמנציה), המשפיע על איכות הזיכרון ויכולות החשיבה שלנו. כיום אין תרופה יעילה שמסוגלת לטפל בדמנציה, ולכן המחקר החשוב הזה עשוי לספק כלי שמסוגל לעזור לנו למנוע, או לכל הפחות לעכב אותה, על ידי שינויים קלים בהרגלים התזונתיים שלנו. 

מחקר על פירות וירקות בצבעים: קערות של פירות וירקות

מערך המחקר והתוצאות

מטרתו של המחקר הייתה לבדוק האם קיים קשר בין צריכת פירות וירקות עשירים בנוגדי חמצון ופלבונואידים לבין הפחתת הסיכוי לחוות תסמינים של ירידה בתפקוד המוחי. לצורך ביצועו, החוקרים עשו שימוש במידע שנשאב משני מחקרים קודמים - הראשון בחן את הרגלי התזונה של כ-50 אלף נשים בגיל העמידה באמצעות מענה על 7 שאלונים בין השנים 1984-2006; והשני בחן את הרגלי התזונה של כ-30 אלף גברים בגיל העמידה באמצעות מענה על 5 שאלונים בין השנים 1986-2002. מספר שנים מאוחר יותר, כל קבוצת מחקר קיבלה שאלונים משלימים שמטרתם הייתה לבחון האם קיימת ירידה בתפקוד המוחי שלהם, באמצעות שאלות כמו: "האם לאחרונה יש לך קושי להיזכר בדברים שקרו לך?", "האם מפעם לפעם אתה מתקשה למצוא את דרכך ברחובות המוכרים לך?", "האם אתה מתקשה לעקוב אחר דיונים או עלילה בתכניות וסדרות טלוויזיה?" ועוד.

ממצאי המחקר חשפו שמשתתפים שהעידו על עצמם שצרכו כמות גדולה יותר של פירות וירקות המכילים פלבונואידים, חוו פחות תסמינים של ירידה בתפקוד המוחי בשלבים המאוחרים של חייהם, בהשוואה לאלה שצרכו פחות מהם. כמו כן, לאחר דיוק המחקר וחלוקת המשתתפים לקבוצות על פי אורח חיים והרגלי תזונה זהים, נמצא כי התוצאות היו דומות, והראו שצריכה קבועה של פלבונואידים הפחיתה את הסיכוי לסבול מירידה בתפקוד המוחי בכ-20%.

מחקר על פירות וירקות בצבעים: אדם ממלא שאלון

האם כל הפירות יעילים באותה המידה?

כל הפירות שצוינו מעלה אכן מכילים פלבונואידים והם בעלי יכולת גדולה לתרום לתפקוד מוחי תקין לאחר גיל העמידה, אך החוקרים מצאו שהחלוקה בין הפירות והירקות אינה בהכרח זהה. לדבריהם, הפלבונואידים המצויים בפירות וירקות בעלי פיגמנטים צהובים (לדוגמה תפוז), מקושרים להפחתה של כ-38% בסיכוי לסבול מתסמינים הקשורים לירידה בתפקוד המוחי. בעוד שמחקר שנערך בשנת 2017 גילה שפירות וירקות המכילים פלבונואיד מסוג אנתוציאנין, המצוי בתותים, דובדבנים, אוכמניות וכרוב אדום - ובין היתר אחראי לגוונים האדמדמים, כחולים, שחורים שלהם - מקושרים להפחתה של כ-24% בסיכוי לסבול מתסמינים הקשורים לתפקוד המוחי.

מה בנוגע למשתנים אחרים שתורמים לתפקוד המוחי?

בניתוח המידע שמקשר בין פלבונואידים לתפקוד מוחי תקין, החוקרים לקחו בחשבון משתנים תזונתיים נוספים שעשויים לתרום גם הם לבריאות הקוגניטיבית, כגון: ויטמינים וחומצות שומן כמו אומגה 3, שידועות ביכולת שלהן לשפר את הריכוז והזיכרון. כמו כן, הם התחשבו במשתנים שאינם תזונתיים בעלי השפעה חיובית או שלילית על המוח, כגון: פעילות ספורטיבית, עישון, צריכת אלכוהול והיסטוריה משפחתית של מחלות הקשורות למוח ולזיכרון. לאחר שהתחשבו בכלל המשתנים החוקרים העידו כי התוצאות נשארו זהות וברורות - צריכה של פירות וירקות עשירים בפלבונואידים תורמת לשימור התפקוד המוחי! אז אם אתם רוצים להגן על עצמכם מפני דמנציה, זה לא כל כך קשה. כל מה שצריך לעשות זה לצרוך כמה שיותר פירות וירקות המכילים פלבונואידים, בעדיפות לצהובים ולכתומים שבהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.