print header

כיצד מתאימים את ביטוח הרכב לתקופה של חוסר ודאות

ביטוח רכב לפי שימוש או רק לכמה ימים הפך לפתרון יצירתי לימים בהם הרכב נוסע הרבה פחות. אז אילו מוצרי ביטוח רכב מתאימים יותר לתקופות כאלה של חוסר ודאות?

במהלך אביב-קיץ 2020 חווינו שתי תקופות של סגר כללי וחיים תחת הגבלות מחמירות. המשק האט הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי והחיים השתנו כמעט ללא היכר. חיי המשפחה השתנו, כשנשארנו כולנו בבתים, המכוניות שלנו נותרו עומדות בחניה ימים רבים ללא צורך, בסגר הראשון כלל חיילי צה"ל סגרו שבועות ארוכים בבסיסים, כשסטודנטים לעומת זאת חזרו לגור בבית המשפחה לאחר שאיבדו את עבודתם בתעשיית המסעדנות, האירועים ותחומים רבים שנסגרו לחלוטין. ילדים עד 18 נשארו כמעט באופן גורף בבתים, מערכת החינוך הממלכתית הושבתה והמשפט "יש לי זום" הפך למושג שגור בבית.

אירועים אלו שינו את ההתנהלות שלנו בתחומים רבים בוודאי מבחינה צרכנית. הצרכים שלנו והיכולות הכלכליות שלנו השתנו ודרשו שינוי בגישה או בהוצאה. ושינינו. עברנו בן לילה מרכישות רגילות לקניות אונליין – רשתות המזון והפארם העידו על עליה חדה של מאות אחוזים ברכישות בדיגיטל.

ולא רק ברכישות מוצרים נרשמו שינויים, אלא גם בהתנהלות מול הבנקים ובתי ההשקעות – עברנו לאפליקציות וגם השירותים הממשלתיים הדיגיטליים קיבלו רוח גבית במהירות מסחררת. חברות הביטוח מעידות על עליה משמעותית ברכישות ביטוח בכלל, וביטוח הרכב בפרט, בשירותי האונליין.

מדהים לראות איך מגפה אחת הביאה לשינוי משמעותי כל כך בזמן כל כך קצר, וזאת לאחר שנים של השקעת מיליוני שקלים וטונות של משאבים כדי לשכנע את הציבור "לעבור לדיגיטל" – בין אם זו אפליקציית הבנק או אפילו המוסך או שירותי הממשלה אונליין.

ביטוח רכב בתקופת הקורונה: אישה יושבת במכונית אדומה ומחייכת

חברות הביטוח מתאימות את עצמן למצב

אז כשההורים עובדים מהבית ואין צורך לקחת את הילדים לבית הספר הנעול, מתקבלת תמונה של כבישים ריקים ממכוניות מחד ורכבים מעלים אבק ולשלשת בצידי רחובות הערים מאידך. תמונה כל כך מוחשית מעלה שאלות ברורות, שאכן העלו ההמונים – למה לשלם על רכב עומד והאם יש דרך לשלם על ביטוח הרכב רק כאשר נעשה בו שימוש? העולם שלנו מלא במוצרים מותאמים אישית והגיע הזמן שהתחום הזה יגיע גם אל חברות הביטוח.

האמת היא שמוצרי ביטוח רכב מותאמים אישית כבר חדרו לשוק כפסע לפני המגפה, ואכן זכו לעלייה משמעותית במודעות ובדרישה במהלכה. התקופה שהתבטאה בחוסר ודאות כללי עם חוסר יכולת להביט לעתיד הרחוק בעיניים, הביאה אותנו, הצרכנים, לחפש מוצרים שהולמים אותה ואת החיים החדשים שלנו.

כן, חברות הביטוח החלו לאמץ זה מכבר טכנולוגיות שיאפשרו להן לפתח מוצרים מתוחכמים יותר, מותאמים אישית ולפי שימוש. כמה חברות, ביניהן הפניקס, מעניקות את האפשרות של ביטוח לנהג צעיר לפי קילומטראז'. ביטוח ייעודי לנהגים שאינם בעלי הרכב, לא משתמשים בו באופן תדיר ובכל זאת מעלים את הפרמיה של ההורים בצורה משמעותית. נהגים חדשים וצעירים (עד גיל 24) נחשבים למועדים יותר לפורענות והם מעורבים יותר בתאונות.

במסלול ביטוחי זה, נעשית רכישה נפרדת של הביטוח לנהג החדש ולא מתבצעת הוספה שלו לביטוח של ההורים. הביטוח לצעיר מבוסס על רכישה של חבילת קילומטרים בסיסית, כשבחלק מהחברות היא נעזרת ברכיב דיגיטלי המותקן ברכב ומקושר לאפליקציה ייעודית בסמאטרפון של הנהג.

במקום לשלם על פרמיה מלאה באופן קבוע, מבוצעת הפעלה וסיום של הכיסוי הביטוחי בתחילת ובתום כל נסיעה עד לתום המכסה, אותה ניתן לעדכן מעת לעת ולפי הצורך.

במקרה של תאונה ותביעת הביטוח, שימו לב, הפוליסה של ההורים לא תושפע מכך וגיליון התביעות יישאר כפי שהיה, הנזק יתועד כתביעה בפוליסה של הנהג הצעיר. זאת, בניגוד להוספה הרגילה של הנהג הצעיר לפוליסת ההורים, וכבר ציינו כי דווקא אלה הנהגים שסביר יותר שיגרמו נזק לרכב.

מוצר נוסף שמאפשר לחסוך בביטוח הרכב המשפחתי הוא ביטוח למספר ימים מוגבל – הוספת נהג זמני לכמה ימים בלבד ותשלום אך ורק על ימים אלה. גם מוצר זה מגיע בצורת חבילות – רכישה של יומיים שלמים או של ארבעה. אם במהלך 2020 הבת החיילת, למשל, נשארה רבות בבסיס והשתמשה הרבה פחות ברכב, בימים הספורים שהגיעה הביתה היא יכולה הייתה להצטרף כ"נהג זמני" ולשלם הרבה פחות.

רוב חברת הביטוח מספקות שירות זה, ורובן מאפשרות לבצע רכישה מידית או עתידית. ברכישה מידית יכנס הביטוח לתוקפו מידית ועד דקה לחצות למחרת או בתום 4 ימים. כך שאם נבקש להוסיף נהג זמני בתאריך 10 באוקטובר באופן מידי בשעה 12:00 בצהריים, תוקפו יפוג בתאריך 11 באוקטובר בדקה לחצות או ב-13 באוקטובר באותה שעה. ברכישה עתידית ייכנס הכיסוי הביטוחי לתוקפו בשעה חצות ודקה של התאריך שנקבע.

בימי קורונה, כשהשימוש של משפחות רבות ברכב ירד דרסטית, פתרונות מעין אלה הפכו למבוקשים יותר. סטודנטים, למשל, שניצלו את פתיחת הסגר לטיולים בארץ ולקחו את הרכב של ההורים לכמה ימים, חיילים שכאמור חזרו הרבה פחות הביתה ותלמידי כיתות י"א-י"ב שכבר לא נסעו לבית הספר, לחוגים, לקבוצות לימוד וגם לא לבילויים או אירועי תרבות, כך שביטוח לפי קילומטר או לפי שימוש או רק לכמה ימים הפך לפתרון המושלם עבור המשפחה החוסכת.

ביטוח רכב - מבט אל העתיד

הקורונה רק גרמה לזינוק במודעות למוצרי הביטוח החדשים, וגם נתנה דחיפה לחברות הביטוח להמשיך להוציא אל השוק מוצרים מתוחכמים וחסכוניים יותר, המותאמים לדרישת הציבור. מוצרים כאלה היו יוצאים בכל אופן ומתחילים למלא את השוק, זה רק היה לוקח כנראה כפול אם לא יותר מהזמן.

עתה, כשעולם הדיגיטל קיבל את ה"הוריקן הגבי" הזה, שווקים ותחומים מקבלים האצה ברורה בהתפתחותם הטכנולוגית-דיגיטלית וזה עובד לטובת ציבור הצרכנים. ביטוח רכב לפי שימוש לנהג הצעיר הוא רק חלון אל עולם שלם של מוצרי ביטוח מותאמים אישית שיציפו את השוק בשנים הקרובות. הסמאטרפון שלנו עומד להתמלא בשלל אפליקציות חדשות – מהשירותים הממשלתיים כמו ביטוח לאומי, מס הכנסה, לשכת התעסוקה או האוכלוסין דרך שירותי הבנקאות והמערכת הפיננסית, חברות הביטוח ועד בית הספר וכמובן שיעור היוגה היומי. באמצעות ההתפתחות הדיגיטלית מוכיחות החברות כבר היום שהן מזהות אותנו ויודעות לדבר אלינו באופן אישי ומותאם, וההתפתחות הבאה היא מוצרים המותאמים בכל אחד מהתחומים הללו. ביטוחי הרכב לפי שימוש הן רק סנונית לעתיד לבוא.

כדי להשאירכם עם טעם של עוד, נציב בפניכם את האתגר הגדול בפניו יעמדו חברות הביטוח בעתיד הלא רחוק מאוד. כיצד מבטחים רכב אוטונומי? שוק הרכבים מציע כבר היום מכוניות סמי-אוטונומיות – כאלה שיודעות לבלום את הרכב, להתריע על אירוע בכביש, להשאיר את הנהג בנתיב או להחזירו אם סטה ועוד. היום בו יתחילו המכוניות לנהוג לבד אינו רחוק, ועולם חדש של שאלות ביטוחיות, הן פילוסופיות והן רגולטוריות ומוצריות, יפתח בפנינו. אז, איזו פוליסת ביטוח הייתם אתם ממציאים לרכב שנשלט ע"י מחשב, על כל המשתמע מכך?

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.