print header

9 שקרים מגבילים שאנחנו מספרים לעצמנו ואיך להימנע מהם

 רובנו חונכנו להימנע משקרים, אך בכל זאת אנו מפזרים אותם בפני האנשים שסביבנו, כמו משפחה, חברים ועמיתים לעבודה. אך המצב הגרוע ביותר הוא כשאנחנו מספרים אותם לעצמנו ובעקבות זאת משתכנעים שאנחנו לא מסוגלים להצליח לבצע דברים מסוימים, כמו לנצח בתחרות כלשהי או להתקדם בעבודה. בדרך כלל אנו עושים זאת מסיבות שונות, כמו חוסר רצון להתמודד עם כישלון או חוסר ביטחון שלא מאפשר לנו להודות באמת לפיה אנחנו מסוגלים להגיע להישגים טובים בזכות יכולותינו. על מנת לעזור לכם להיפטר מהרגל מגונה שכזה שבעיקר פוגע בכם, אספנו בכתבה הבאה 9 שקרים שרוב האנשים מספרים לעצמם ושפוגעים בהם, יחד עם דרכים יעילות להימנע מהם.
 
שקרים שאנחנו מספרים לעצמנו: אישה מרימה אצבע מול השפתיים שלה

1. היעדים שלי הם בלתי אפשריים

כולנו רוצים להגשים חלומות שהצבנו לעצמנו או לעמוד ביעדים שנראים לנו מפחידים ובלתי אפשריים בגלל סיבות כמו גודלם והזמן הנחוץ להשגתם. אך כשאנו נתקלים בדרישות שכאלה מעצמנו, המחשבה הראשונה שבדרך כלל עולה בראשנו היא "אין סיכוי שאצליח לעשות את זה", והיא בדרך כלל נובעת מהדרך הקשה והארוכה שאנחנו צריכים לעבור כדי לעמוד במשימות שכאלו. לצורך הגשמת חלומות ועמידה ביעדים אלו, כדאי תחילה לפרקם למטרות קטנות וברות-השגה, למשל, אם אתם עובדים במכירות ויודעים שעליכם להשיג החודש 40 לקוחות, חלקו את היעד למטרות יותר קלות ופחות מרתיעות של עשרה לקוחות עבור כל שבוע. לאחר מכן, ותרו על פרפקציוניזם שדורש מכם מאמץ רב וביצוע מושלם אפילו כשמדובר במטלות פשוטות, ושיכול לעכב ולמנוע את השלמת המשימות. ברגע שתעשו זאת, תוכלו להפסיק לספר לעצמכם כמה היעדים האלו בלתי אפשריים לביצוע ותעמדו בכל מטלה, כולל כאלו שלא חשבתם שניתן להשלים.

2. ניסיתי בעבר ונכשלתי, ולכן אין טעם לנסות שוב עכשיו

כתב בריטי בתחום החינוך בשם וויליאם אדוארד היקסון אמר בעבר שאם אתם לא מצליחים בפעם הראשונה – נסו שוב ("If at first time you don't succeed, try, try, try again"). משפט זה מכוון אל כל אותם אנשים שחוששים לגשת למטלה בה נכשלו בעבר משום שניסיונם המר גרם להם להבין שכנראה אין להם יכולות מתאימות לביצועה. לפתרון מצב בו עליכם לחזור על משימה בה נכשלתם, אל תאשימו את עצמכם בחוסר ההצלחה בעבר, אלא להפך, אמצו אותו ולמדו ממנו, כי כל טעות שעשיתם יכולה לספק לכם ידע שיעזור לכם להשתפר לקראת הניסיון הבא, בו תמריאו ותגיעו לגבהים חדשים. יתרה מכך, זכרו שגם המחשב או הטלפון החכם דרכם אתם קוראים את הכתבה הזו לא הומצאו לאחר ניסיון אחד, אלא רק לאחר כישלונות רבים שהובילו למכשירים יעילים ומתקדמים שיש בידינו כיום.
 
שקרים שאנחנו מספרים לעצמנו: יד מחזיקה סמארטפון

3. הצלחתי במקרה - פשוט אלתרתי על הדרך

ישנם אנשים רבים שלא מאמינים בהצלחותיהם כי מבחינתם הן היו מקריות, ואחת הסיבות לגישה שלילית זו קשורה ב"תסמונת המתחזה", שהסובלים ממנה לא מסוגלים להשתכנע בכך שהם ראויים להישגיהם כי לדעתם הם נבעו ממזל. אם מצב זה נראה לכם מוכר והזדמן לכם לומר שארוחה שהכנתם יצאה טעימה ממש במקרה למשל, כדאי שתתחילו להתגאות בהישג זה וברבים אחרים. בנוסף, כדאי שתדעו שאתם בחברה טובה, כי הרבה המצאות בהן אנחנו משתמשים בחיי היומיום כמו פניצילין, קולה ומסטיק, התגלו או נוצרו בלי כוונה. יתרה מכך, לפני שאתם מורידים מערככם, זכרו שהחיים הם מסע מטורף ומפתיע, ובכל רגע נקרות בדרכנו הזדמנויות להצליח בלי שתכננו לעשות זאת, אז נצלו אותן והתגאו בהן. הגיע הזמן שתפסיקו לספר לעצמכם שקרים כאלה מסיבות של חוסר אמונה עצמית, ותטפחו לעצמכם על השכם כי כל הצלחה נחשבת, גם המקרית ביותר, והיא לגמרי בזכותכם.

4. כל פעם שאני מנסה לעשות משהו חדש, אני מתמיד בהתחלה ולאחר מכן מפסיק

אנשים רבים מתמידים היטב בתחילת ביצוע משימות קשות שהטילו על עצמם, כמו שמירה על דיאטה או אימון בחדר כושר, אך כעבור פרק זמן מסוים הם "מורידים הילוך" ולא מצליחים להעלותו בחזרה. זוהי בעיה נפוצה ואם נתקלתם בה, תוכלו לפתור אותה על ידי אימוץ הרגלים קטנים חדשים שיתאימו לאורח חייכם ושיעזרו לכם לעמוד ביעדים הגדולים שהצבתם לעצמכם. למשל, שימוש במדרגות במקום במעלית או הליכה במקום נסיעה למקומות שקרובים לביתכם כדי לעזור לעצמכם לרדת במשקל אפילו אם אין לכם אפשרות לבצע אימוני כושר באופן קבוע. אם דרך זו לא הצליחה, הרשו לעצמכם לקחת הפסקה מהמרדף אחר השגת היעדים שהצבתם לעצמכם – כל עוד אתם יודעים שתוכלו לחזור אליהם בהקדם רעננים ועם כוחות מחודשים. זכרו שהצלחתם להתמיד בהשגתם בעבר ולכן אין לכם סיבה להאמין בכך שאתם לא מסוגלים לעשות זאת שוב.
 
שקרים שאנחנו מספרים לעצמנו: רגליים מטפסות במדרגות

5. אני מפחד מדחייה או לא מרגיש מוכן

לפעמים אנחנו מפחדים לקפוץ אל המים העמוקים ולהירטב בגלל פחדים מדחייה, יצירת תדמית שלילית בקרב אחרים או תחושה שאיננו מוכנים לכך. עם זאת, חיינו מאלצים אותנו להתגבר על מעצורים אלו ולהתנסות בדברים חדשים, והדרך לעשות זאת אמנם מורכבת, אך היא ברת יישום ומצריכה רק שינוי תפיסה, ובעת הצורך גם החלפת האנשים שסביבנו בכאלו שיקבלו אותנו כפי שאנחנו. אם אתם חושבים שגם החברים החדשים יסתכלו עליכם באופן שלילי בעקבות כישלון או ניסיון לעשות משהו שנחשב כחריג, התעלמו מחששות אלו וזכרו שאולי הן בכלל לא קיימות במציאות, אלא רק בראשכם. למשל, אל תמנעו מעצמכם לעשות דבר לא מקובל כמו תסרוקת נועזת ולא שגרתית רק בשל חשש מתגובותיהם של אחרים, כי הם אולי לא יגיבו כך בכלל.
 
הסיבה לכך שאתם מסתמכים על דעות של משפחה וחברים יכולה להיות טמונה בכך שאתם לא מקבלים את עצמכם, לכן קודם כל חשוב שתעשו זאת, ותראו שלאחר מכן כבר לא יהיה לכם אכפת ממה שאחרים חושבים, והצורך שלכם לשקר לעצמכם מסיבה זאת יקטן. אם אתם חשים שאתם לא בשלים עדיין לעשות מעשה ו"ללכלך את ידיכם", זכרו שיש סיכוי שלעולם לא באמת תרגישו מוכנים ולכן עכשיו יש לכם את ההזדמנות הטובה ביותר לעשות זאת. למשל, אם אתם שוקלים להחליף מקום עבודה, אל תפחדו מדעותיהם של חבריכם או מכך שזה לא הזמן הנכון, אלא בצעו את כל הצעדים האפשריים להשלמת המשימה.

6. כולם הבינו איך מתנהלים בחיים חוץ ממני, אז כנראה שמשהו אצלי לא בסדר

לעיתים בעת שיחות עם חברים, אנחנו שומעים כמה הם מאושרים וחושבים לעצמנו "מדוע להם טוב ולי לא?". גישה זו, שמתכתבת עם הפתגם "הדשא של השכן תמיד ירוק יותר", עלולה לגרום לתסכול רב ועל מנת להיפטר ממנו כדאי להבין שכולנו עוברים בחיים מסע ארוך ומורכב, בו אנו מתמודדים עם אתגרים שאנחנו לא תמיד רוצים לשתף עם אחרים. אתם כנראה תופתעו לשמוע שגם חבריכם מתמודדים עם קשיים, למרות שאתמול הם סיפרו כמה הם מרוצים ממקום עבודתם ושהם בדיוק חזרו מטיול ארוך ומהנה במדינה בה תמיד רציתם לבקר.
 
סוד הקסם באימוץ תפיסה שגויה לפיה לחברינו טוב יותר טמון קודם כל בהימנעות מהשוואה לאחרים, מכיוון שאתם לא תמיד רואים את התמונה המלאה של חייהם אלא רק את מה שברצונם להראות, ולכן אתם לא יכולים לדעת מה באמת מסתתר מאחורי החיוכים שהם אוהבים להציג. למדו להסתכל רק על המסלול אותו יצרתם לעצמכם ולשמוח בחלקכם במקום לפזול לצדדים - זו הדרך הטובה ביותר להימנע מלספר לעצמכם שקרים מזיקים כמו זה.
שקרים שאנחנו מספרים לעצמנו: דשא

7. אם אף אחד אחר לא הצליח, אין סיבה שאני כן

לא פעם קורה שאנחנו מוותרים על טיפול בתקלה במערכת שבה אנחנו עובדים, מתוך תפיסה שאם אחרים לא הצליחו לתקנה – גם אנחנו כנראה לא נוכל לעשות זאת. ויתור שכזה יכול לנבוע מחוסר ביטחון עצמי, ולכן מומלץ לנתק את עצמכם מהישגיהם של חבריכם ולבחון את יכולותיכם, כך תבינו שהעובדה שהם לא הצליחו לפתור בעיה מסוימת לא מעידה על כך שגם אתם תיכשלו בה. ברגע שתאמצו גישה חיובית שכזו תוכלו לשנות את אופן עבודתכם, להאיר בעיות מסוימות מזווית שונה מזו משל אחרים, ובסופו של דבר גם להצליח במקום בו כולם נפלו לפניכם. לצורך העניין, דמיינו שאתם שחקני כדורגל ואתם מצליחים להבקיע שער לאחר שכל חבריכם לקבוצה ניסו ולא הצליחו לעשות זאת. אין לדעת - אפילו במקום העבודה אולי דווקא פתרון יצירתי מראשכם יביא לטיפול בתקלה קיימת ויציל את המחלקה בה אתם עובדים.

8. יש לי מספיק צרות ומגבלות, ואני לא צריך להוסיף עוד אחת

בואו נודה על אמת המרה: אף אחד לא מושלם ולרובנו יש מגבלות בחיים, בין אם הן נפשיות כמו לחץ ומצבי רוח משתנים, ובין אם הן פיזיות, כמו נכות מסוימת או כאבי גב כרוניים. לעיתים אנחנו משתמשים בהן לשווא כתירוץ שקרי שמונע מאיתנו לבצע מטלות שנמצאות על סדר היום, כמו בישול או הגעה לעבודה, וכך אנחנו מפספסים הרבה דברים שיכולנו להספיק. סיבה עיקרית לכך היא חוסר ביטחון שנובע מאותו מכשול ממנו אנחנו סובלים ושגורם לנו להאמין בחוסר יכולותינו לבצע פעולות מסוימות, וישנן דרכים מועילות להעלות אותו.
 
בנוסף, מומלץ לקבל השראה מסיפורים שאנחנו מדי פעם שומעים אודות בעלי מוגבלויות שמסוגלים לעשות דברים מדהימים, כמו נכה שמרותקת לכיסא גלגלים אשר מתעקשת לרקוד יחד איתו ועושה זאת נפלא, או אצן עם רגליים תותבות שמצליח לשבור שיאי ריצה. דוגמה נוספת יכולה להיות אדם שקרוב אליכם וידוע כעסוק מאוד, ותמיד גורם לכם לתהות איך הוא מסוגל לדחוס עוד ועוד מטלות אל סדר יומו העמוס. חשבו שאם הם מסוגלים לעשות משימות למרות מצבם והעומס שמופעל עליהם – גם אתם יכולים. 
שקרים שאנחנו מספרים לעצמנו: איש רץ עם רגליים תותבות

9. עלי למצות את הפוטנציאל שלי

חלקנו מכירים את עצמנו יותר טוב מהשאר, ולכן אנחנו מודעים ליכולותינו הרבות שעשויות להביא אותנו לגדולות. עם זאת, העובדה שאנחנו יודעים למה אנחנו מסוגלים יכולה לפעמים להיות לנו לרועץ ולגרום לנו לפספס הרבה הזדמנויות מעולות שאולי לא היו עוזרות לנו למצות את יכולותינו, אך היו מתאימות לנו מאוד. זכרו כי העובדה שאתם יכולים לעשות משהו לא אומרת שאתם חייבים לבצע אותו, ולעיתים עליכם להפסיק לשקר לעצמכם ולהקשיב לרחשי לבכם על מנת להבין האם אתם באמת חושקים בו.
 
לדוגמה, אם אתם מצטיינים במקצועות המחשבים ומסוגלים להרוויח בהם משכורות-עתק, אבל מתעניינים יותר בכתיבה, אולי כדאי לכם לשקול דווקא כיוון של עיתונאות או כתיבת תוכן, בו אתם באמת חושקים. דוגמה נוספת ניתן למצוא בקרב מובטלים שמחפשים עבודה ומעדיפים להישאר בביתם למשך תקופה ארוכה עד שימצאו משרה מושלמת בה ירוויחו הון, במקום להתפשר על מקום אליו יתקבלו בזמן הקרוב ובו יוכלו ליהנות ולהתפתח מאוד ולקבל משכורת נאה, עד אשר תגיע ההזדמנות הנכונה שתוכל אף לנבוע מכך.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.