print header

10 גורמים מוכחים מדעית לאינטליגנציה גבוהה

אינטליגנציה, יכולת מחשבה מפותחת וחכמה יתרה – כל אלו הם דברים שרבים מאיתנו היו רוצים לדעת שהם מצטיינים בהם, ולכן השאלות האם מדובר בתכונות מולדות או נרכשות, ומה בכלל מביא להתפתחותן, הן מעניינות ומסקרנות במיוחד. חוקרים מכל העולם דנו ועסקו במציאת תשובות לשאלות אלו, ולא מעט מחקרים שנערכו בנושא הניבו תובנות מעניינות ומפתיעות במיוחד, שיאפשרו לכם להבין מה הם הגורמים - בין אם הרגשיים-התנהגותיים ובין אם החיצוניים-מולדים - המעידים על אינטליגנציה גבוהה. יכול להיות שהמאפיינים האלו מתארים גם אתכם ואם זה המצב, אז סביר להניח שאתם התברכתם בחכמה שהיא הרבה מעל הממוצע...

גורמים מוכחים מדעית לאינטליגנציה גבוהה: איור של זכוכית מגדלת על גבי ראשו של אדם
 

1. אתם מעדיפים לבלות זמן לבדכם ולא עם קבוצה רועשת של חברים

אנשים שניחנו באינטליגנציה גבוהה לא זקוקים לקבוצה גדולה של חברים סביבם בכל רגע נתון על מנת ליהנות מזמנם. על פי מחקר שפורסם בשנת 2016 שכותרתו הייתה "כיצד אינטליגנציה, צפיפות אוכלוסין וחברות משפיעות על האושר המודרני", אנשים אינטליגנטיים נהנים לבלות את זמנם לבד, עם עצמם, כשהתרועעות עם חברים ועם אנשים אחרים גורמת להם דווקא לעייפות, ולא מסבה להם איזושהי הנאה מיוחדת. בנוסף נמצא שאנשים אינטליגנטים נוהגים לדבר אל עצמם, ובמקרים רבים מדובר דווקא בסימן לחוכמה יתרה, ולא לשיגעון או טירוף הנפש, כפי שנהגו לחשוב בעבר.

2. למדתם לקרוא בגיל צעיר

העובדה שישנם ילדים שלמדו לקרוא בגיל צעיר יותר מילדים אחרים לא עושה אותם בהכרח חכמים יותר מבני גילם, אך על פי מחקר שנערך באוניברסיטת אדינבורו, ככל שתמהרו ותקדימו ללמד את ילדיכם לקרוא כך ישתפר המצב מבחינת האינטליגנציה שלהם. ההסבר לכך ברור ומובן: ככל שילד מכיר את האלפבית מוקדם יותר כך הוא מסוגל לקרוא יותר ספרים במהלך חייו ולהרחיב את אופקיו, וזאת כמובן אם יתמיד בקריאה מגוונת ולא יגביל עצמו רק לסוגה אחת או לכותב מסוים.  

גורמים מוכחים מדעית לאינטליגנציה גבוהה: ילדה ישובה על מגדל של ספרים וקוראת ספר

3. אתם גבוהים מהממוצע

זה אולי נשמע מעט משונה, אך ייתכן ש"אוויר הפסגות" שנושמים אנשים גבוהים מן הממוצע הופך אותם לאינטליגנטים יותר. כמובן שזאת לא הסיבה האמיתית למצב הזה, אבל בכל מקרה עם העובדה עצמה אין להתווכח, כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת פרינסטון. החוקרות אן קייס וכריסטינה פקסון הראו במחקרן שככל שילד גבוה יותר, כך הוא ישיג ציון טוב יותר במבחני איי קיו ויציג התנהגות בוגרת יותר. על פי עורכות המחקר, ניתן לראות את הנטייה הזאת כבר מגיל מוקדם: בני 3 שחוו פרצי צמיחה מהירה לגובה הצליחו להשיג תוצאות טובים יותר במבחנים שנעשו להם, מאשר חבריהם קצרי הקומה.

 
 
אולי יעניין אותך הוידאו הבא:
 
 

4. למדתם מוזיקה ונגינה

ידוע שמוזיקה מרוממת את הנפש – אך עכשיו מתברר שהיא מרוממת גם את החוכמה ואת הדעת! במחקר שפורסם בשנת 2004 נמצא כי לילדים שהשתתפו בשני חוגי מוזיקה שונים לפחות (נגינה או שירה) במשך 9 חודשים ישנה רמת משכל גבוהה יותר בהשוואה לאלו שלמדו בחוג דרמה למשל, או כאלו שלא השתתפו בשום פעילות פנאי מסוג זה. בשנת 2013 הגדיל עורך המחקר, המלחין והפרופסור לפסיכולוגיה גלן שלנברג מקנדה, לטעון כי איי קיו גבוה הוא הסיבה לכך שילדים חכמים בוחרים מראש במוזיקה כאפשרות הראשונה שלהם.

גורמים מוכחים מדעית לאינטליגנציה גבוהה: ילדה מנגנת בפסנתר

 

5. אתם לא סובלים מהשמנת יתר

אורח חיים בריא ואכילה נכונה ומבוקרת הם חשובים לא רק עבור בריאותכם הפיזית, אלא גם עבור התפתחות המוח והאינטליגנציה שלכם. במחקר שנערך בשנת 2006 נמצא קשר ישיר בין מדד מסת גוף (BMI) לבין התפקוד המוחי, כשאנשים בעלי מדד גבוה מן הממוצע השיגו תוצאות נמוכות יותר במבחני איי קיו בהשוואה לקבוצות אחרות של נחקרים. החוקרים הגיעו למסקנה שאנשים חכמים יותר מהממוצע הם בעלי BMI תקין ולא סובלים מהשמנת יתר. 

6. אתם לא באמת נהנים מפעילות גופנית

לצד הטענה שהוצגה בסעיף הקודם – באופן די מפתיע נמצא כי אצל אנשים חכמים מהממוצע, פעילות גופנית תופסת חלק מצומצם מאוד מהחיים. במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2015 נמצא שאנשים בעלי אינטליגנציה גבוהה לא ממש נהנים מפעילויות גופניות, אלא דווקא מפעילויות הדורשות מאמץ והתמדה מנטאליים, כדוגמת משחק שחמט, ואילו אלו שהיו זקוקים פחות לחידוד המוחי העדיפו למלא את סדר היום שלהם ביותר פעילויות ספורטיביות למיניהן.

גורמים מוכחים מדעית לאינטליגנציה גבוהה: משחק שחמט

7. אתם סובלים מרגישות יתר לצלילים

מרצפות חורקות, צפצופי מכוניות ואפילו נשימה כבדה של אדם סמוך – כל הרעשים היומיומיים הנפוצים הללו יכולים להוות גורמים מסיחי דעת במיוחד עבור אנשים בעלי רמת משכל גבוהה. מדענים מאוניברסיטת הלסינקי שבפינלנד ערכו מחקר שתוצאותיו הראו קשר חזק בין יכולותיו של אדם למצוא פתרונות יוצאי דופן לבעיות שונות – דבר המעיד על חוכמה יתרה – לבין אי יכולתו להתעלם מרעשי רקע והצורך שלו לזכות בשקט על מנת להגיע לפתרונותיו הייחודיים.

 8. הקמיצה שלכם ארוכה מן האצבע המורה

"מה בכלל הקשר בין אורך האצבעות לבין אינטליגנציה?" אתם ודאי שואלים לעצמכם, אך מתברר שלטענה המשונה הזאת יש הוכחה מדעית – במאמר מאת הרופא הנורווגי קרל פינסק מתוארת נטייתם השכלית של אנשים בהתבסס על יחס אורכי האצבעות שלהם. על פי סקירה זאת, ככל שהקמיצה של אדם ארוכה יותר, כך משתפרת יכולתו להתמודד עם בעיות מתמטיות מורכבות. במחקר שנערך באוניברסיטת קיימברידג', התברר כי ניתן לנבא את הצלחתו של אדם בעולם העסקי על פי אורך אצבעותיו, מאחר שנמצא כי אלו שקמיצתם הייתה ארוכה מהאצבע המורה שלהם היו בעלי הכנסה גבוהה יותר.

גורמים מוכחים מדעית לאינטליגנציה גבוהה: אישה פורשת את כפות ידיה ומצמידה את בהונותיה

9. אתם חשים חרדה לעיתים קרובות ונוטים לפאניקה

על הגילוי המעניין הבא חתומים החוקרים הישראליים צחי עין-דור ואורגד טל מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, שמצאו שאנשים חכמים נוטים לפסימיות ולצורת מחשבה שלילית כשהם נתקלים במצבים בלתי נעימים או סובלים ממחשבות ורגשות בעלות אופי שלילי. הם טוענים שהמצב כך מכיוון שאנשים שניחנו באינטליגנציה גבוהה התרגלו לנתח בראשם באופן חוזר ונשנה אירועים מן העבר וכך הם מכינים את עצמם יותר לקשיי החיים העתידיים, אך מן הצד השני עובדה זאת מובילה ללחץ מתמשך עליהם, הגורם לתופעות כמו חרדה ופאניקה.          


10. אתם מקללים הרבה

זה אולי נשמע הפוך מכל מה שהתרגלנו אליו בנוגע לנימוסים והליכות שאדם חכם צריך לנהוג על פיהם, אך מעניין לדעת ששימוש תכוף בשלל מילות גנאי וקללות דווקא עשוי להצביע על אינטליגנציה גבוהה. אמנם עד לאחרונה אכן רווחה גישה מוטעית על פיה מרבית אלו המשתמשים בקללות הם אנשים בעלי השכלה נמוכה מכיוון שאוצר המילים שלהם מוגבל, אבל מחקר שפורסם בשנת 2015 חשף כי ההיפך הוא הנכון: ככל שהאדם מלומד ומשכיל, ואוצר המילים שלו רחב ומגוון יותר, כך הוא יקלל תדירות על מנת להביע את רגשותיו בצורה המדויקת ביותר.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.