print header

9 טיפים להישאר רגועים כשכולם עצבניים

 בשנים האחרונות החיים הפכו להיות לחוצים ומלחיצים, "קוצר הנשימה" שנוצר אצל אנשים גורם ללא מעט וויכוחים מיותרים וכעסים, במיוחד אם התנהגויות של אדם מסוים או קבוצה מסוימת לא תואמות לציפיות שלנו. כאשר אנו נמצאים במצב שכזה וחושבים שכולם עושים ההיפך ממה שאנחנו מצפים מהם לעשות, אנו לפעמים מגיבים בצורה מוגזמת שמתבטאת בכעס, תסכול, מתח, ויכוחים, צעקות וכדומה. האם יש משהו שניתן לעשות כדי להרגיע את עצמנו? התשובה היא וכן והדרכים לעשות זאת הן קלות לביצוע, אך דבר ראשון שצריך לעשות זה לנשום. נשמו עמוק וזכרו שאין ביכולתנו לשלוט בצורת התנהגותם של אנשים אחרים, וכל מה שאנו צריכים זה לשלוט בתגובות שלנו - הכוח הזה יכול לנטרל הרבה מאוד מצבים שנובעים מכעס ותסכול. ישנן דרכים נוספות לשליטה במצבי כעס, עליהן תוכלו לקרוא ב-9 הטיפים הבאים שיעזרו לכם לחיות חיים מאושרים, רגועים ונינוחים, גם כשכל מי שמסביבכם לא מצליח לעשות זאת.
 

1. עצרו הכל

המחשבה על הגרוע מכל עלולה לגרום לרבים מאיתנו להתנהג בצורה לא הגיונית, עד כדי כך שאפילו אנשים טובים ורגועים בדרך כלל עלולים לנהוג בצורה לא ברורה ושגויה כשהם תחת לחץ. הדבר החכם לעשות הוא לא לדמיין את הגרוע מכל גם כשאחרים מסביבכם יוצרים מתח ומביעים חוות דעת שלילית, ובמקום זאת עצרו וקחו נשימה עמוקה. פעולת העצירה הזו יוצרת הפסקה וניתוק רגעי מכל מה שקורה סביב ונותנת לכם את האפשרות לחשוב בראש צלול, הרי כל מה שצריך במקרי לחץ הם אוויר ומרחב נשימה, וברגע שתפעלו בדרך הזו תוכלו להישאר רגועים.
 
טיפים שיעזרו לכם להישאר רגועים: תמרור עצור

2. היו סובלניים

עליכם ללמוד לכבד את דעותיו של האחר ולדעת שגם אם אחרים עושים משהו לא כפי שרציתם זו לא טעות - דעו כי יש דרכים רבות ונכונות בעולם הזה וכל אחד זכאי לבחור את דרכו שלו. גם אם נוצרת אי הסכמה לגבי דבר מסוים, זה בסדר להתווכח מעט או לא לחשוב כמו שאר האנשים, רק שימו לב שאתם מדברים בצורה מכובדת והישארו רגועים. אם אתם מרגישים שהוויכוח שפרץ יוצא מכלל שליטה, כדאי שתנשמו עמוק ונסו לא להתפרץ. כדאי לכם לאמץ את המשפט שאומר שאם כל בני האדם היו בעלי אותה דעה היה לנו עולם משעמם - זה בטוח יעלה חיוך קטן על פניכם, ירגיע אתכם וייתן לכם יכולת להבין את האחר.

3. גלו רחמנות

במהלך חיי היומיום העמוסים והלחוצים שלנו, אנו נוטים להיות מודאגים, מפוחדים פוגעניים ודעתנו מוסחת כמעט מכל דבר, ובה בעת היכולת לראות את סבלו של האחר נדחקת לשוליים. כאשר אדם רואה את זולתו ומזהה את המצוקה שבה הוא מצוי, הוא מפתח כלפיו רגש של חמלה. המילה חמלה משמעותה "לסבול עם", לכן אם נשים את עצמנו בנעליו של האחר שזקוק לעזרה ולו רק לרגע קט, נוכל להבין אותו ולעזור לו להשתחרר מהלחצים בהם הוא מצוי, ועל ידי כך נאפשר לאותו אדם לארגן את חייו מחדש. עלינו לזכור שאנו לא יודעים מה קורה בחייהם של אחרים ולכן עלינו לנסות לתמוך ולעזור, לא להלחיץ ולא למהר לשפוט, וליצור סביבה רגועה ושלווה שתפחית את הכעס.
 
טיפים שיעזרו לכם להישאררגועים: אישה מלווה קשישה

4. היו נדיבים והרבו חסד

רבים מתאכזבים ומתעצבנים וכתוצאה מכך מאבדים את קוצר הרוח שלהם, אך אם נדע לומר לעצמנו שלבני האדם יש דיי הרבה דברים במשותף נוכל לעבור ממצב של שיפוט התנהגותו של האחר, למצב של הבנה. לדוגמה, אם אתם עדים לאירוע מביך, נסו להרגיל את עצמכם לומר בלב  "בדיוק כמוני לפעמים" למשל; האדם הזה ממש גס רוח, בדיוק כמוני לפעמים; או הוא כל כך חסר סבלנות, בדיוק כמוני לפעמים וכדומה. בחרו שלא לשפוט את האחר ברגעי המשבר, הלחץ או הבלבול שלו, תנו לרגעים הללו לעבור על ידכם מבלי להתייחס ותראו ששום דבר לא יעצבן אתכם.
 

5. אל תיקחו ללב

אין צורך לקחת כל דבר באופן אישי ולא צריך להיעלב מכל מה שאומרים או חושבים עליכם. אתם צריכים להבין שאתם שווים יותר מכולם ולא להפחית מהערך של עצמכם, וכאשר עולבים בכם נסו שלא להתייחס, הרי אתם לא יכולים להשתלט על המחשבות וההתנהגויות של אנשים אחרים. אם תיקחו ללב, אתם תישארו כעוסים ופגועים כל חייכם, האם זה מה שאתם רוצים? בטח שלא! הרי לרוב אנשים חושבים רק על עצמם ופחות עליכם, כך שאם הם עושים איזה מעשה הם לא חושבים על התוצאות שייגרמו לכם אלא רק מה יהיה איתם. לכן, השתדלו להישאר רגועים ולהוציא מתוככם את הכוח שיצליח להרגיע אתכם.
 

6. דברו פחות ולמדו להעריך את השתיקה

יש אנשים ששתיקה היא אחד מהגורמים העיקריים שמניעים אותם להתווכח, ולא משום שהם רעים, אלא מכיוון שפשוט קשה להם עם השקט. אם אתם נתקלים באדם שמתחיל להתווכח אתכם ללא סיבה, הדרך הטובה והפשוטה להימנע מלהיגרר איתו לוויכוח היא לנשום עמוק מספר פעמים כדי להירגע. נכון שלפעמים זה קשה, אך הפעולה הפשוטה הזו באמת עוזרת 0 ברגע שאתם נושמים אתם מרוויחים זמן לחשוב, מרגיעים את עצמכם וגורמים לצד השני להבין שאתם לא מעוניינים להיכנס לוויכוח. כאשר אותו אדם פוגע מבחין שאין תגובה למה שהוא עושה הוא יפסיק, אך אם תענו ותיגררו לוויכוח אתם ממש לא יודעים מה תהיה תגובת הצד השני, שעלולה להיות מתריסה אף יותר. יכול להיות שהוא טומן לכם איזו מלכודת ומצפה בדרך כלל לתגובות כמו צעקות, דרמות, בכי והתגוננות מצדכם. היזהרו לא לשחק לידיים של אנשים שכאלה, זכרו ששתיקה אחת ברגע של כעס יכולה להציל אתכם ממאה רגעים של חרטה, ושכאשר אתם שותקים אתם הופכים להיות הצד החזק והמשפיע בוויכוח.
 
טיפים שיעזרו לכם להישאררגועים: אישה יושבת עם כוס תה במיטה

7. התחילו את היום נכון

ישנו משפט האומר: "איך שאתה מציע את המיטה שלך, ככה תישן עליה", אך מה לגבי ההתעוררות בבוקר? האם אין לה השפעה על מהלך היום? התשובה היא כן והרבה. החיים המהירים והעמוסים בהם אנו מצויים כיום גורמים לנו לישון פחות ולהיות לחוצים שלא לצורך. רבים מתחילים את שגרת יומם מהרגע שבו הם פוקחים את עיניהם בבדיקת הודעות, מיילים ועדכונים אחרונים של חדשות, מלחיצים את עצמם שלא לצורך בגלל מאן דהוא, ואחר כך מתפלאים מדוע הם כעוסים ועצבניים. על מנת להפוך את יומכם לרגוע ושליו, עליכם לסגל לעצמכם דרך התעוררות אחרת. נסו להתחיל את הבוקר בצורה רגוע יותר למשל, ישיבה על המיטה ושאיפת שלוש נשימות עמוקות, בשילוב עם 3 דקות של מדיטציה. ביצוע פעולה זו במשך 30 יום בתור התחלה, תעניק לכם את היכולת להתחיל את יומכם ברגל ימין, וכך לא תתעצבנו ותרגישו את השינוי העצום שישפר את חייכם מן הקצה אל הקצה.

8. השתמשו בחלופות בריאות

מצבי לחץ גורמים לאנשים שונים להתנהג בדרכים לא הגיוניות, ודרכי ההתמודדות משתנים בין אדם לאדם. אירועים מסוימים גורמים לחלק מהאנשים לרצות להסיח את דעתם ולנסות לברוח מהמצב על ידי בחירות לא בריאות, כמו שתיית אלכוהול, אכילת חטיפים מתוקים, עישון וכדומה. אם אתם קוראים שורות אלו ומהנהנים בחיוב מפני שלעיתים גם אתם מגיבים כך, דעו כי ישנן דרכים שונות ובריאות להתמודדות, ואם תנסו אותן לא רק אתם תרוויחו, אלא גם הסביבה הקרובה אליכם, לדוגמה: 
  • צאו לטיול במרחב ירוק - ככל שתלכו יותר כך ייטב לכם.
  • הכינו כוס תה, שבו בנחת עם מחשבותיכם ואל תתנו להודעות או דברים אחרים להסיח את דעתכם.
  • הקשיבו למוסיקה טובה ונעימה שאתם אוהבים.
  • כתבו יומן או דברו עם חבר קרוב.

דעו כי הרגלי התמודדות בריאים הופכים אנשים כעוסים ולחוצים - לשמחים, רגועים ונוחים לבריות.

9. עשו טוב וכמה שיותר

חשבו מחשבות חיוביות על אחרים והניחו לדברים השליליים שסביבכם לחלוף על פניכם, עזרו לאלה שלא שפר עליהם מזלם ודאגו לעשות מעשים טובים בכל יום. בכל פעם שאתם מבצעים מעשה טוב הרגשת הסיפוק העצמי תנעם לכם, והאדם שעבורו פעלתם לבטח יעשה אף הוא דבר עבור מישהו אחר ועל ידי כך תיצרו שרשרת של מעשים טובים - טוב יוצר טוב ולהיפך. אם אתם רוצים לראות שהשיטה הזו אכן פועלת, התחילו אותה כבר היום! בסוף כל יום עשו לעצמכם מעיין "ספירת מלאי" של מעשים טובים או ניצחונות מהיום החולף שאתם אסירי תודה עליהם למשל, "משפחתי ואני הגענו היום הביתה בבטחה מהעבודה ומבית הספר", "הצלחתי לגרום אושר ושמחה לבני משפחתי" וכדומה. לבסוף תראו שפעולות אלו מסבות לכם אושר, מרחיקות כעס מכם ומסביבתכם ואתם נשארים רגועים ושמחים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.