print header

5 סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה

כיום העולם שלנו מלא בטכנולוגיות שמשפרות את חיינו ואף נהיו חלק מהותי ובלתי נפרד מהם, ולמרות היתרונות הגלומים בהן, יש בהן גם  חיסרון קטן – היכולת לגרום להתפתחותה של חרדה טכנולוגית. לא מדובר בטכנופוביה, שהיא חשש מעצם השימוש בחידושים, אלא בחרדה שהטכנולוגיה מעצימה אצלנו בעקבות הדרך שאנו משתמשים בה והחשיבות שהיא תופסת בחיינו. בימינו קל מאוד "להיתקל" באנשים זרים באינטרנט ולשמור על קשר אחד עם השני, אולם היחסים שמנוהלים דרך הרשתות החברתיות הם אינם בעלי אותו ערך רגשי ומנטאלי כמו זה של חברויות בעולם האמיתי, ומכאן מגיעה העצמת החרדה. כמה פעמים הרגשתם נחותים ביחס לאחרים כשגלשתם ברשת חברתית כזו או אחרת? האם אי פעם חשתם דחף לשתף או לכתוב דברים רק כדי שאנשים יזכרו אתכם או יקבלו את מי שאתם? אלו הן רק דוגמאות בודדות לחרדות שהטכנולוגיה יוצרת בחיינו, ולפניכם עוד 5 שעלולות להשפיע לרעה על חייכם, יחד עם טיפים שיעזרו לכם להתגבר עליהם.
 
סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה: אישה מחזיקה את ראשה במצחה ועוצמת את עיניה
 

1. איבוד זהות אישית

בימינו הנורמה היא לפרסם כל דבר שאנחנו עושים ברשתות החברתיות, בין שמדובר בחופשה, חגיגה משפחתית או רכישת מוצר חדש. בעוד שפעולה שכזו מאפשרת לאנשים לשתף עם חבריהם את חוויית החיים שלהם, למרבה הצער היא גם יוצרת אמת מידה מזויפת לחיים טובים עבור אנשים אחרים.
 
הצורך לעשות דברים רק כדי להראות לאחרים שהחיים שלנו מלאים בהרפתקאות לא פחות משלהם גורם לנו להדחיק רגשות כואבים או לא רצויים, הרגל שעלול להביא איתו במקרים רבים בעיות פסיכולוגיות שונות, שמובילות אותנו להרגיש פחות כמו עצמנו – מה שלבסוף מציף תחושות קשות מאוד כדוגמת חרדה או כעס.

טיפ להתמודדות עם המצב:

אתם לא חייבים לשתף כל דבר שאתם עושים ברשתות החברתיות – כן, זה כזה פשוט! היו שמחים עבור אלו שכן משתפים והרגישו בנוח עם כך שאתם חיים את חייכם באופן שונה מהם – אל תתנו לסגנון החיים של אנשים אחרים להשפיע על אורח החיים שלכם.
סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה: איש עומד לבד בלבוש חורפי
 

2. דימוי גוף שלילי

בנוסף לשיתופים בנוגע למה שקורה בחיים, אנשים רבים משתפים גם תמונות שמציגות את מראם וגופם בדרך שמתאימה לקטגוריות שונות שהמצאנו עם הזמן. סוג גוף מסוים יכול להיחשב כ"מושלם", בעוד שסוגי גוף אחרים לא, ובסופו של דבר זה יוצר סטנדרטים שלא כולם מצליחים להתאים את עצמם אליהם ועקב כך הם גם סובלים מחרדות בנוגע למראה שלהם.
 
אנשים שנוהגים לשתף תמונות שמראות את גופם באור חיובי, ככל הנראה עושים זאת בשל אחת מהסיבות הבאות:
  • הם מסווגים את החיים לקטגוריות של "טוב" ו"רע" ורוצים להראות לאנשים את הטוב, אולם חלוקה נוקשה שכזו עלולה ליצור דימוי גוף שלילי אצל אנשים רבים.
  • הם רוצים לעודד אנשים אחרים לטפל בגופם ולדאוג לבריאותם, וניגשים לנושא מזווית של כושר גופני וחיטוב.

כך או כך, שיתופי תמונות שכאלו יוצרים תסמינים של חרדות אצל אנשים רבים שלא מרגישים בטוחים מספיק בגופם.

טיפ להתמודדות עם המצב:

אתם טובים ויפים כפי שאתם, ואם בכל זאת ברצונכם ליצור שינוי במראה שלכם, ודאו שאתם עושים זאת עבור עצמכם ולא כדי להרשים אף אחד אחר. זכרו שלמרבית האנשים שאתם מכירים דרך הרשתות החברתיות לא באמת משנה איך אתם נראים, כי הם עסוקים בלחשוב איך אחרים רואים אותם.
סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה: אישה מסתכלת בעצב על המראה

3. תחושת שייכות מזויפת

הצורך בשייכות לקבוצה זהו דבר שקיים לא מעכשיו, אך עם התפתחות הטכנולוגיה זה נהפך לדרך חיים. רוב הרשתות החברתיות כיום מכוונות לגשר על הפערים הקיימים בין אנשים, מה שמאפשר לכולנו להכיר חברים חדשים בעלי תחומי עניין משותפים. אך מה קורה לאנשים מופנמים שקשה להם ליצור חברויות גם ברשתות החברתיות, או כאלו שזקוקים ליצירת קשר אישי ואמיתי עם האנשים שהם מחשיבים כחברים?
 
האנשים האלה מרגישים לרוב מנודים חברתית, בדרך כלל עקב חוסר ביטחון עצמי ואמונה עצמית, ולפעמים גם כי פשוט אינם רוצים לקחת חלק בקבוצות שאינם חשים שהם שייכים להן באמת. התוצאה של זה היא הצפת רגשות שליליים, לאור כל אותן קבוצות שצצות כמו פטריות אחרי הגשם, בהן כביכול אין מקום עבור אנשים מסוגים מסוימים.

טיפ להתמודדות עם המצב:

אל תיתנו להרגשתכם הפנימית להיות מושפעת מכמות האנשים שאתם מכירים. מערכת היחסים החשובה ביותר שלכם היא עם עצמכם, ולא תוכלו לחזק מערכת זאת אם תנסו לגרום לאחרים לחשוב עליכם דברים שאינם נכונים במלואם, או אם תכירו מאות אנשים באופן שאינו מהותי לחייכם באמת.
סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה: אישה עומדת לבדה בין המוני אנשים

4. חרדת מספרים

הרשתות החברתיות עובדות יותר על כמות ופחות על איכות, ומה שחשוב לרובנו בהן הוא שיהיה לנו מספר חברים גדול, ויחד איתו גם כמות רבה של לייקים ושיתופים לדברים שאנחנו מפרסמים. המספרים שאנו זוכים להם יכולים להיות מרתיעים אם הם לא גבוהים מספיק בסולם שהגדרנו לנו, כשלכל אחד מאיתנו יש כמות שונה של חברים, לייקים או שיתופים שאותה הוא מגדיר כאידיאלית.
 
עם זאת, גורמים כמו מבוכה חברתית או חוסר ביטחון עצמי יכולים ליצור בעיות ברשתות החברתיות שרק מעצימות את התחושות האלו. הם מביאים לכדי כך שנרגיש רע עם עצמנו ונשקע ברחמים עצמיים על כך שאיננו עומדים בשאיפות שלנו להשיג כמויות גבוהות של לייקים ושיתופים ברשתות החברתיות. אך האם המספרים הללו באמת מגדירים את מי שאתם? התשובה היא בידיים שלכם, והכל תלוי בכוח שאתם נותנים להם להשפיע עליכם.

טיפ להתמודדות עם המצב:

אל תתנו למספרים נמוכים ברשתות החברתיות לגרום לכם לחוש חרדים או לחוצים לעשות יותר. הדברים היחידים שמגדירים אתכם אלו הפעולות והבחירות שלכם, ולא כמות השיתופים או הלייקים שזכיתם לה.
סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה: אישה מרכינה את ראשה ומעליה סימני לייק

5. רגשות נחיתות ותחושות עלבון

בריונות ברשת לא תקפה רק בקרב ילדים, אלא גם אצל המבוגרים, וזה נושא שכיום עולה לשיח הציבורי יותר ויותר. לרוב האנשים קל הרבה יותר לפגוע ברגשותיו של אדם אחר כשהם מסתתרים מאחורי מסך ואף מאחורי זהות אחרת, אך התגובות, הביקורות והנאצות שהם רושמים מתקבלות בנפשנו כאילו אמרו אותן מולנו.
 
בסופו של דבר המילים הקשות האלה מובילות אנשים רבים לחוש חרדים, מפוחדים ומדוכאים – האם גם אתם מרגישים כך? האם נתתם פעם לדיון או וויכוח אקראי ברשת חברתית לגרום לכם להרגיש נחותים או בודדים? אם כך הדבר, אז זהו השלב שבו מתחילים להופיע תסמיני החרדה שמשפיעים לרעה על חייכם. 

טיפ להתמודדות:

הדיונים שזוכים לתשומת הלב הרבה ביותר ברשתות החברתיות כוללים לרוב תגובות נזעמות וכועסות, ובדרך כלל איש לא משנה את דעתו סתם כך באמצע הדיון בתגובה לדבר מה שפורסם, אלא דווקא מבטא את עמדתו בחריפות יתר מבלי להתחשב ברגשותיהם של אחרים. הימנעו מלנהל ויכוחים שכאלה ברשתות חברתיות אם אתם נוטים להיפגע או לאבד את שלוות הנפש בעקבותיהם.
סוגי החרדות שהתעצמו בגלל הטכנולוגיה: אישה מרכינה את ראשה ומעליה סימני לייק

דברים שצריך לזכור בנוגע לטכנולוגיה:

בעולם של היום קשה למצוא מקום ברחבי הרשת שהוא "רק שלכם", לכן במקום להימנע מהרשתות החברתיות באופן מוחלט, זכרו את הכללים הבאים שיעזרו לכם לשמור על שלוות הנפש שלכם:
  • הטכנולוגיה היא חלק מהותי מחיינו כיום, אך היא אינה כל החיים.
  • רשתות חברתיות לא באמת מכתיבות סטנדרטים לגיטימיים לחיים.
  • עלינו להרגיש בנוח בגופנו בכל מקום ובכל מצב.
  • החיים האישיים שלכם הם לא חלון ראווה עבור אחרים – תחיו בשביל עצמכם ולא בשביל אחרים.
  • אם דבר מה ברחבי הרשת גורם לכם להרגיש שלא בנוח, פשוט הימנעו ממנו ואל תיצרו לעצמכם סביבה דיגיטלית שאינה נעימה.

מקור התמונות: Ava Randa

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.