print header

מדריך לקניית טלפון חכם משומש

כולנו היינו שמחים להתחדש מפעם לפעם בטלפון חכם חדש שיכלול בתוכו גאדג'טים שטרם הכרנו ויפעל בצורה טובה יותר מזה הנוכחי שבידינו. עם זאת, רכישתם של הסמארטפונים ובעיקר אלו שרק יצאו אל השוק, עלולה להיות הוצאה כבדה למדי, מה שמוביל אותנו לברר גם לגבי מכשירים משומשים במחירים נמוכים יותר. קניית מכשיר משומש מבעלים פרטיים היא אמנם דבר נפוץ, אך רגע לפני שתמהרו להכריז שמצאתם טלפון חכם במחיר מציאה, מומלץ שתערכו עליו את הבדיקות הפשוטות הבאות שיעזרו לכם למצוא פגמים שייתכן ואינם גלויים לעין או פרטים שהבעלים הקודמים אינם מעוניינים לחשוף...
 
יד אוחזת בטלפון ובכוס קפה
 

1. קבלו והוציאו שיחות

הוצאת וקבלת שיחות היא אחת מן הבדיקות החשובות והבסיסיות ביותר שעליכם לבצע, ומומלץ שלא תוותרו עליה גם אם אינכם מרגישים בנוח לבקש זאת מן המוכר. מטרתה של בדיקה זו היא כפולה והיא תאפשר לכם לבחון הן את עוצמת הקליטה של המכשיר אותו אתם מעוניינים לרכוש והן את תקינות הרמקולים שלו. הקפידו גם להעביר את הטלפון לדיבורית ולהפעיל את הרמקול שלו על העוצמה הכי גבוהה כדי לוודא שהוא איננו פגום. 

2. בדקו את חיבור האוזניות

הטלפון החכם הוא כבר מזמן לא רק טלפון, והוא משמש רבים מאיתנו גם בתור אמצעי לשעשוע ובין היתר כנגן מוזיקה. מסיבה זו חשוב שתחברו אל המכשיר המשומש את האוזניות שלכם, ותוודאו שהן אכן עובדות. באותה הנשימה מומלץ לבחון את שקע החיבור של האוזניות – לעתים, מוכרים של טלפונים משומשים מעוותים את הפרטים אודות מועד הרכישה של המכשיר הסלולרי ומציגים אותו בתור "חדש מהקופסה" כדי למכור אותו במהירות רבה יותר. עם זאת, רבים אינם זוכרים לנקות את שקע החיבור של האוזניות וכך הלכלוך המצטבר בו יכול להעיד עד כמה הטלפון באמת חדש.
טלפון עם אוזניות מלופפות סביבו
 

3. הכניסו את כרטיס ה-SIM שלכם

כרטיסי ה-SIM עלולים להשתנות בין מכשיר למכשיר, עם זאת אם כרטיס ה-SIM שבמכשירכם הנוכחי זהה לזה שאתם מעוניינים לרכוש, מומלץ שתנסו להכניסו אליו ולוודא שהטלפון למכירה אכן פועל כשורה. בדיקה זו נועדה למנוע מקרים בהם מתברר שהטלפון נעול, כלומר ניתן להשתמש בו דרך מפעילה סלולרית אחת בלבד. במקרה שכזה תופיע בפניכם הודעה המתריעה על כך ואם לא, הטלפון יתחיל לפעול ללא כל בעיה בתוך שניות ספורות. יש לציין שאם בדיקה זו איננה מתאפשרת והטלפון מתגלה כנעול לאחר הרכישה, תוכלו לפתוח אותו במרכז השירות של המפעיל הסלולרי שלכם.

4. וודאו שתצוגת המסך תקינה

על פניו מסך הטלפון של המכשיר אותו אתם מעוניינים לרכוש עשוי להיראות תקין, אך ישנן 3 בדיקות בסיסיות ופשוטות שיעזרו לכם להסיר את הספק ולערוך את הקנייה בלב שלם. ראשית, הקפידו לחפש סדקים רק כאשר מסך הטלפון פועל ורצוי להימנע מרקע בעל צבעים כהים. בנוסף, בצעו סריקה פיזית עם היד ובדקו גם את קצוות המסך שלעתים אינן מוארות, אך אמורות להיות. לסיום, בדקו האם ישנם פיקסלים שרופים במסך הטלפון המוצגים בתור נקודות קבועות שאינן חולפות מן הצג. את הבדיקה הזו ניתן לבצע בפשטות בעזרת סרטונים הקיימים באינטרנט המסייעים בזיהוי אותם הפיקסלים עם מגוון מרקעים בצורות ובצבעים משתנים. יש לציין שסרטונים אלו כוללים הבהובים רבים, הם לא נועדו לצפייה שלא לצורך והם אינם מומלצים לחולי אפילפסיה. לחצו כאן כדי לעבור לסרטון בדיקת פיקסלים שרופים.
 
טלפון עם מסך שבור שוכב על שולחן

5. ערכו בדיקת תקינות כללית

טעינת הטלפון ובדיקת תקינות תפקודו של מסך המגע הן שתיים מהבדיקות הברורות ביותר שכל רוכש מכשיר יודע שעליו לעשות. עם זאת, לא כולם מקדישים להן מספיק תשומת לב ומבצעים אותן כראוי. בקשו מן המוכר להטעין עבורכם את הטלפון, ובדקו שסמלה של הסוללה הנטענת על הצג איננה מופיעה ונעלמת, דבר העשוי להעיד על בעיות במגעים של שקע ההטענה. בנוסף לכך, נסו לבצע פעולות בסיסיות שונות עם מסך המגע: השתמשו בכל מקשי המקלדת, נסו לכתוב הודעה, גללו לצדדים ומעלה ומטה, זאת כיוון שלעתים ייתכנו פגמים נקודתיים בלבד בחלק מסוים של המסך בהם מגע האצבע לא נקלט.

6. חפשו שריטות על עדשות המצלמה

בשנים האחרונות עברו מצלמותיהם של הטלפונים החכמים שדרוג חסר תקדים, וכיום המכשירים הסלולריים מאפשרים לנו לתעד אירועים משפחתיים, מפגשים עם חברים, טיולים שערכנו ועוד. בין שאתם חובבי צילום ובין שלא, מומלץ שלא תתפשרו על איכות הצילום של מכשירכם. בקשו להשתמש במצלמה ולבחון את איכותה והאם נורת הפלאש עובדת. בנוסף, וודאו פיזית שעדשות המצלמה הקדמית והאחורית אכן תקינות, וחפשו אחר סדקים ושריטות העלולים לפגום בתמונות שתצלמו.
יד אוחזת בטלפון ומצלמת נוף סתווי

7. וודאו שהאינטרנט עובד

עבור מרביתנו הסמארטפון כבר מזמן לא רק טלפון, אלא אמצעי מהותי לקבלת מידע מהעולם דרך רשת האינטרנט בכלל ואתרי חדשות, רשתות חברתיות, תוכנות מסרונים ושלל יישומים נוספים בפרט. מסיבה זו, חשוב שתבדקו שאפשרות השימוש בתעבורת נתונים אכן תקינה. הבדיקה היא פשוטה וקלה – כל שעליכם לעשות הוא לבקש מבעל הטלפון להתחבר ליישומים שונים המצריכים חיבור זמין מבלי להתחבר לרשת חיצונית.

8. סרקו עם הטלפון את הרשתות האלחוטיות המקומיות (Wi-Fi)

על אף חבילת האינטרנט שאנו מקבלים מן המפעיל הסלולרי שלנו, מדי פעם עדיין נרצה להשתמש ברשת ה-Wi-Fi של המקום בו אנו נמצאים כדי ליהנות מעוצמת קליטה חזקה יותר בטלפון ובשביל להימנע משימוש יתר בחבילה שרכשנו. יכולתו של המכשיר אותו אתם רוצים לקנות לקלוט את ה-Wi-Fi אולי נראית מובנית מאליה, אך מומלץ בכל זאת לערוך בדיקה קצרה ולראות שהטלפון מסוגל לבצע חיפוש אחר רשתות אלחוטיות זמינות ולגלוש באינטרנט באמצעותן.
וויפי

9. בדקו אם מערכת ההפעלה על הסמארטפון היא העדכנית ביותר

בעת רכישת טלפון משומש, מומלץ שלא להקל ראש בנוגע למערכת ההפעלה שקיימת עליו ולוודא שהיא העדכנית ביותר. זאת מכיוון שטלפונים ישנים נוטים לפעול בצורה איטית יותר ככל שמערכת ההפעלה שבהם היא יותר חדשה. ייתכן מאוד שהטלפון שזה עתה רכשתם יהיה מהיר לשביעות רצונכם, אך ברגע שבו תעדכנו את תוכנת ההפעלה, תגלו שעשיתם טעות לא קטנה. הבדיקה אודות פרטי מערכת ההפעלה של הטלפונים משתנה בין אלו המתבססים על מערכת האנדרואיד של Google לבין אלו הפועלים על מערכת ה-iOS של אפל.
 

לבדיקת גרסת מערכת ההפעלה של אנדרואיד, יש לעקוב אחר השלבים הבאים: 

1. גשו אל "הגדרות" (Settings).

2. לחצו על לשונית "אודות הטלפון" ואז על "מידע תוכנה" בה תוכלו לראות את מספר הגרסה.

את מערכת ההפעלה iOS של טלפונים מסוג אייפון ניתן לבדוק באופן הבא:

1. גשו אל "הגדרות" (Settings).

2. עתה לחצו על "כללי" (General) ואז על "אודות" (About). בין הפרטים אשר יופיעו בפניכם, תוכלו לראות גם את פרטי הגרסה.

10. בדקו את תקינות ה-Bluetooth

טכנולוגיית ה-Bluetooth משמשת להעברת נתונים אלחוטית ללא חיבור לכבלים שונים, ומאפשרת לנו לבצע מגוון רחב של פעולות כשבין העיקריות שבהן ניתן למנות: חיבור לדיבורית ברכב, חיבור למערכת שמע ועוד. בקשו ממוכר הטלפון להפעיל את התקן ה-Bluetooth שעל מכשירו ונסו להתחבר אל הדיבורית שברכבכם. אם אין באפשרותכם לבדוק זאת, נסו בכל זאת להפעיל את הסריקה של ה-Bluetooth אחר התקנים הקיימים בסביבתו וזאת כדי לוודא, גם אם רק באופן שטחי, שהיא פועלת באופן תקין.
אישה מתכתבת בטלפון

11. וודאו שהמכשיר איננו גנוב

אף אחד מאיתנו לא היה רוצה להשקיע את מיטב כספו בטלפון גנוב. לכן, אם התנהגותו של בעל הטלפון המשומש מדליקה אצלכם נורות אדומות, ישנה דרך קלה להסיר את החשש. עליכם לבקש מן המוכר להיכנס דרך מחשב אל האתרים של חברת Google או אפל המאפשרים למצוא טלפון שנאבד באמצעות הכנסת שם המשתמש והסיסמה של המכשיר המשומש. אם למוכר יש את פרטי המשתמש והסיסמה של המכשיר, לא תהיה לו שום בעיה לעשות שימוש בשירותים האלו, ולגרום למכשיר שהוא מעוניין למכור לצלצל. אם המוכר לא יודע את הפרטים האלו או מתחמק מביצוע הבדיקה, רצוי מאוד להתייחס אליו בחשדנות כפולה. לחצו כאן כדי לעבור למדריך שימוש באפשרות איתור הסמארטפון האבוד, שבו תמצאו קישורים לאתרים המתאימים והסבר על השימוש בהם.

12. חפשו סימני רטיבות

ישנן שיטות שונות לייבוש טלפון סלולרי שנרטב, ובמרבית הפעמים הן מצליחות להשיב אותו לתפקוד מלא. עם זאת, יש לעתים גם פעמים בהן ייבושו של הטלפון לא עבר בהצלחה, ולכם יש את הזכות המלאה לדעת שדבר שכזה קרה או לא קרה למכשיר המשומש שאתם מעוניינים לרכוש. דרך טובה לבדוק זאת בעצמכם היא לפתוח את חלקו האחורי של המכשיר במידת האפשר, ולבחון את חלקיו הפנימיים. נסו לבדוק אם המסילה שבה מתקינים את כרטיס ה-SIM חלודה מעט. בנוסף, ישנן סוללות שמגיעות עם מדבקה, נסו לבדוק אם הכיתוב שעל המדבקה הזו דהוי ומחוק מעט, זה סימן שיעיד על חדירת לחות רבה שעלולה לסכן את תקינות הטלפון בעתיד.
טלפון רטוב

13. בדקו את תפקוד הסוללה

סוללה שמתרוקנת מהר מדי עלולה להיות מטרד לא קטן ואף להותיר אותנו לא זמינים באמצע היום. לכן, בטרם רכישת הטלפון, בקשו מן המוכר להשתמש ביישומים שונים הקיימים עליו כדי לבדוק את זמן העבודה של הבטרייה בעת פעולה. נסו אף להשאיר את הטלפון בצד למשך כ-10 דקות, ובדקו האם הסוללה מתרוקנת במהירות ללא כל סיבה נראית לעין. בנוסף לכך, בקשו מן המוכר לפתוח את הטלפון ולבחון את מבנה הסוללה עצמה, מששו אותה וודאו שהיא איננה נפוחה, שכן זהו סימן המעיד על כך שהיא איננה תקינה.
 
קניית טלפון משומש היא החלטה מקובלת לחלוטין וביכולתה לחסוך מכם הוצאה כספית של עד מאות שקלים. אך כדי שהרכישה תהיה משתלמת באמת ולמען שביעות רצונכם, הקפידו לעקוב אחר עצות אלו ולוודא שאתם אכן מחזיקים בידכם מכשיר שיספק את מבוקשכם לאורך זמן. תתחדשו!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.