print header

9 סימנים לכך שמישהו מנסה לעבוד עליכם

למרבה הצער כל אחד מאיתנו יכול ליפול קורבן לנוכלים; הרי בימינו כולנו עסוקים כמעט כל הזמן ואין לנו יכולת לבחון לעומק כל דואר אלקטרוני, הודעת טקסט או שיחת טלפון שאנחנו מקבלים. יתרה מכך, נוכלים מוצאים יותר ויותר דרכים להגיע אלינו ולהוציא מאיתנו פרטים אישיים או כסף, ואם בעבר הם היו צריכים להיות אנשים כריזמטיים, רהוטים ומלאי ביטחון עצמי, היום הם אפילו לא חייבים לפגוש אותנו פנים-מול-פנים. כתוצאה מכך אנחנו נמצאים במצב שבו עלינו להיות דרוכים תמיד, אך כיצד בכלל מזהים נוכל בעידן הטכנולוגי? הכנו לכם מדריך קצרצר שיעזור לכם להגן על עצמכם ועל הכסף שלכם.
 
איך לזהות נוכלים: איש מחזיק מראה לצד פניו, ועליה הוא משתקף עם אף ארוך

לפני הכל – מי הקורבנות הנפוצים של הנוכלים?

נוכלים תמיד יחפשו סוגים מסוימים של אנשים שהם יודעים שהטריקים שלהם יעבדו עליהם, ואותם טריקים ישתנו בהתאם לסוג התחבולה שהם מנסים לעשות. חשוב לזכור שהקורבנות של הנוכלים הם לא אנשים טיפשים – הנוכלים משחקים ברגשותיהם ולא באינטליגנציה שלהם. לכן כל אחד עלול להפוך לקורבן של נוכל, ואלו הן המטרות שהם בוחרים לרוב:
  • פנסיונרים
  • אלמנות בודדות
  • אנשים שמחפשים אהבה
  • אנשים שנוטים לקחת סיכונים
  • אנשים שנמצאים במצב פגיע
  • אנשים מוחצנים מאוד
כך לדוגמה, אדם שאיבד את עבודתו, ילד, בן או בת זוג או כל אדם שעובר תקופה קשה בחייו, עלול להפוך לקורבן של נוכל. עם זאת, גם דברים חיוביים הופכים אותנו לפעמים לפגיעים, כמו לדוגמה רצף של מזל טוב שגורם לנו לטעות בשיפוט שלנו. כל מקרי הנוכלות מצליחים בגלל דבר אחד – הנוכל הצליח לגרום לרצון שלכם לגבור על ההיגיון. 
 
הקורבנות של נוכלים בדרך כלל לא יודעים מספיק פרטים על המוצר או החלום שמוכרים להם, והם מעוניינים בעיקר בתוצאה. במילים אחרות, הם חושבים בתת המודע שהם לא חייבים לדעת הכל, כי הפרס הפוטנציאלי גובר על כל דבר אחר. הם לא מעוניינים לבדוק מדוע ייתכן כי ההצעה שמולם היא תחבולה, ובמקום זאת הם מעדיפים לראות כיצד היא תניב להם כסף או תוצאה רצויה אחרת. הנוכלים פשוט "מצמידים אקדח" לראשכם ונותנים לכם סיבות שקריות ללחוץ על ההדק.
איך לזהות נוכלים: בובה של פינוקיו

9 הסימנים לכך שנוכל מפעיל עליכם מניפולציות

שימו לב שהסימנים האלה לבדם לאו דווקא יעידו על כך שאתם מתמודדים עם נוכל, אך אם אתם שמים לב לכך שרובם קיימים, הסבירות היא גבוהה.

1. הוא משתמש בשם שלכם

שימוש בשם הפרטי של האדם היא דרך קטנה ועוצמתית לגרום לחיבור רגשי בין שני אנשים. ברגע שמישהו קורא לכם בשמכם, אתם באופן אוטומטי מרגישים מעט יותר מקושרים אליו – אתם מרגישים מיוחדים ושאתם חשובים לאותו אדם, בייחוד אם זו הפגישה הראשונה שלכם.

2. הוא מחקה את שפת הגוף שלכם

זהו אחד הצעדים הקלאסיים של נוכלים, כשעל ידי העתקת שפת הגוף שלכם הם יוצרים קשר ביניכם באופן תת-מודע. כששני אנשים מבצעים את אותן תנועות גוף, למשל נשענים קדימה אחד לכיוון השני באותו הזמן או נשענים לאחור, ישנה תחושת משיכה שתתקשו להסביר את הסיבה לה. אז המקור לסיבה הוא שאתם פשוט מרגישים כאילו שאתם מדברים עם אדם שדומה לכם, ולכן אתם משערים שהוא לא ינסה לעבוד עליכם.

3. הוא מבטיח לכם שאתם בתוך זה "ביחד"

"הרווח שלך הוא הרווח שלי", "אני ואתה הולכים להיות עשירים", "אנחנו הולכים לעשות הרבה כסף ביחד" ועוד צורות אחרות של אותו משפט יצאו ללא הרף מפיו של הנוכל ברגע שהוא ירגיש שאתם חומקים מידיו. המטרה של הנוכל היא לגרום לכם לחשוב עליכם ועליו כצוות, מה שייתן לכם יותר אומץ לקחת סיכונים. אך חשבו על כך – למה שמישהו ירצה לחלוק איתכם את העושר שלו? מילא אדם שאתם מכירים, אבל למה שאדם זר ירצה בכך? זכרו שכל אחד רוצה להיות עשיר, אך לא כל אחד מעוניין לחלוק את העושר שלו, לכן אל תתפתו אם אדם זר מבטיח לכם דבר שכזה. 
איך לזהות נוכלים: לחיצת ידיים על רקע שטרות של דולרים

4. הוא מציב בפניכם מגבלת זמן

בטקטיקה הזו משתמשים גם אנשי מכירות כדי לסגור עסקאות. כשעומדת בפניכם הזדמנות שנראית טובה מדי מכדי להיות אמיתית, הזמן הוא החבר הטוב ביותר שלכם כדי לחקור אותה לעומק, אך הנוכל ינסה לקחת אותו מכם ולגרום לכם לחשוב שתוך זמן קצר האפשרות כבר לא תהיה תקפה. האינסטינקט שלכם לא ירשה לכם לפספס הזדמנות של פעם בחיים, אך זכרו ששום הצעה לא טובה מספיק כדי לגרום לכם לחתום בלי להבין ב-100% על מה.

5. הוא ייתן לכם לראות קצת רווחים בהתחלה

כדי לגרום לכם לפתח מחויבות לתרמית שלו, הנוכל יצטרך לתת לכם לטעום מעט מההצלחה. זה ייתן לכם מספיק ביטחון עצמי כדי לעשות צעדים פזיזים, ובה בעת יגרום לכם לחוש בטוחים יותר במטרה, משום שכבר התחלתם בצעד הראשון וראיתם רווח. כבר השקעתם מעצמכם קצת ומבחינה פסיכולוגית אתם תרגישו שאתם צריכים להמשיך, כי אם לא, אתם תפספסו הזדמנות יקרה מפז להרוויח הרבה יותר ממה שהרווחתם עד עתה.

6. הוא יספק לכם אוזן קשבת

אף על פי שנוכלים צריכים לדעת כיצד להשתמש במילים כמו אמנים, הם מודעים לכך שלפעמים עליהם פשוט לשתוק ולהקשיב. הסיבה לכך שהם יקשיבו לכם היטב היא לא משום שאכפת להם מכם, אלא מכיוון שהם שואפים לגלות עליכם כמה שיותר דברים שיעזרו להם להבין מה הרצונות שלכם ומאילו דברים אתם חוששים. זאת כדי שיוכלו להבטיח שיספקו את רצונותיכם ועל מנת שיוכלו לנסות להפיג כל חשש שיש לכם.
איך לזהות נוכלים: צלליות של אנשים יושבים אחד מול השני ומדברים

7. הוא יראה לכם שהוא לא מושלם

מחקרים מראים שאנחנו נוטים לסמוך יותר על אנשים שאינם מושלמים, ולכן בהתחלה הנוכל ייתן לכם להבחין בפגם קטן שקיים בו. זה יכול להיות משהו באישיות או במראה שלו, אך זה לעולם לא יהיה דבר מה שיגרום לכם לפקפק בו או שיידחה אתכם. זה יהיה דבר קטן מאוד שיראה את הצד האנושי שבו ושיעזור לו להשיג את האמון שלכם.

8. הוא יתחיל בקטן

ההשקעה ההתחלתית שלכם ככל הנראה לא תהיה גדולה, אך מהר מאוד אתם תגלו שאתם צריכים להשקיע עוד ועוד לאורך הזמן. התירוץ יכול להיות תשלום חובות שנוגעות להשקעה או עזרה במניעת פשיטת רגל של העסק שבו אתם משקיעים, אולם הבקשות האלה לא יפסיקו להגיע והסכומים שתצטרכו להשקיע רק יעלו. בסופו של דבר יכול להיות שתוותרו על כל החסכונות שלכם ואפילו שתיקחו הלוואה בשביל ההשקעה הזו, שלא תחזיר את עצמה בשום צורה.

9. הוא ישחק על המבוכה שלכם

יודעים למה כל כך הרבה נוכלים חומקים מעונש ולא מתגלים למשטרה? זאת מכיוון שהקורבנות שלהם כל כך נבוכים על כך שעבדו עליהם, והנוכלים מודעים לכך ומנצלים זאת. אם מצאתם את עצמכם במצב שבו השקעתם כסף רב בתחבולה כזו או אחרת, אל תרגישו נבוכים ועזרו ללכוד את הנוכל בזמן, לפני שהוא ילכוד ברשת שלו אנשים אחרים.
 
מקור התמונות: Will TempleTristan Schmurr

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.