print header

מדריך לקניית מצלמה דיגיטלית: טיפים חשובים בנוגע לרכישה

המצלמה אמנם הומצאה כבר לפני יותר מ-190 שנים, אך לבטח שמתם לב שכיום היא נמצאת כמעט בכל מקום, באופן הכי מילולי שיש. הטלפונים החכמים, שפרצו לחיינו בעשור החולף, הביאו איתם מהפכה גם בכל הקשור לתחום הצילום, מאחר והם כולם מצויידים במצלמה משלהם, כך שכל אחד המחזיק בהם יכול להפוך לצלם בעצמו. אך גם למצלמות המתקדמות ביותר המותקנות בטלפונים החכמים יכולות להיות מגבלות, ועדיין יש רבים השומרים חסד למצלמות הקלאסיות והרגילות ומעריכים את אמנות הצילום דרכן, או שמעוניינים בצילום מקצועי ואיכותי יותר מזה המוצע במצלמת הטלפון הסלולרי שברשותם. אם גם אתם מבין אלו שחושבים כך והחלטתם שברצונכם לרכוש מצלמה חדשה לקראת טיול בחו"ל, אירוע חשוב המתקרב ובא, או פשוט כדי לפתח תחביב חדש, מומלץ לכם לעבור על המדריך הבא, שייתן לכם כמה נקודות חשובות להתייחס אליהם בבואכם אל חנות הצילום.

טיפים לקניית מצלמה דיגיטלית: אדם נכנס אל חנות צילום

לפני שמגיעים לחנות – קחו בחשבון את הדברים הבאים

בבואכם לקנות מצלמה דיגיטלית, מומלץ שתבינו בדיוק מה אתם מחפשים; דעו כי רבים כבר עשו את הטעות של להישאב לתוך התשוקה לקנות מצלמה יוקרתית ואיכותית במיוחד, אך כזו שלא מתאימה כלל לצרכיהם. לכן, עוד לפני שאתם סרים אל חנות הצילום או מזמינים מצלמה דרך האינטרנט, חשוב שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 • לשם מה בדיוק אתם צריכים את המצלמה?
 • האם ישנו סוג צילום עיקרי שאתם מעוניינים לעשות עם המצלמה (צילום נופים, טבע, בני אדם, אוכל, אירועים משפחתיים או אחר)?
 • באילו תנאים אתם הולכים לצלם בדרך כלל (בתוך הבית, בחוץ, במקומות שטופי שמש או במקומות חשוכים בעלי תאורה מעטה וכן הלאה)
 • האם אתם מתכוונים להשאיר את המצלמה במצב של צילום אוטומטי או שמעניין אתכם לתפעל אותה בעצמכם ולחקור את האפשרויות שונות שלה?
 • מהי רמת הניסיון שלכם עם מצלמות?
 • האם גודל המצלמה ויכולת הנשיאה שלה מהווים שיקול עבורכם?
 • מהו בדיוק התקציב שלכם?

הרהרו בשאלות אלו ומצאו להן תשובות מדויקות, שישמשו אתכם כדי לקבל החלטת קנייה מושכלת יותר בעניין זה. המוכרים בחנות הצילום לבטח ישאלו אתכם שאלות מעין אלו, כך שאם התשובות להן יהיו בדעתכם טרם הקנייה זה רק ייטיב אתכם.  

5 טיפים לרכישת מצלמה דיגיטלית

1. הכירו את סוגי המצלמות השונים ודעו את ההבדלים ביניהם והיתרונות והחסרונות של כל אחד מהם

בבואכם לרכוש מצלמה, כדאי שתכירו את 3 סוגי המצלמות העיקריות הקיימות כיום בשוק: רפלקס דיגיטלית (DSLR), חסרת המראה (Mirorless) והקומפקטית. לכל אחד מסוגי המצלמות הללו מאפיינים שונים במידת מה, יחד עם יתרונות וחסרונות. כדי שתבינו פחות או יותר מי נגד מי כאן, נספק לכם הסבר קצר בנוגע לכל סוג מצלמה:

 • מצלמת רפלקס דיגיטלית: זהו הסוג המוכר ביותר של מצלמות דיגיטליות, בו משתמשים מרבית הצלמים, חובבנים ומקצועיים כאחד. המנגנון של סוג מצלמה זה מורכב ממראה, הנמצאת בין העצמית (העדשה האוספת את האור וממקדת אותו) לבין חיישן המצלמה, ומטילה את התמונה על מסך מיקוד ומשם אל עינו של הצלם. ייחודה של מצלמת הרפלקס, לעומת המצלמות הרגילות הישנות, הוא שהיא מאפשרת לצלם לראות בדיוק את התמונה המתקבלת בעדשה המחוברת למצלמה.
 • מצלמה חסרת מראה – זהו סוג חדיש יחסית של מצלמות, שכשמו כן הוא – בהרכבו חסר חלק המראה הקיים במצלמות הרפלקס, מה שהופך את המצלמות הללו לקלות ו"רזות" יותר. במקום המראה, האור המגיע מהעדשה עובר ישירות לחיישן המצלמה' הממיר אותו למידע דיגיטלי ולתמונה המוצגת על המסך.
 • מצלמה קומפקטית – מצלמות מן הסוג הזה, הנקראות גם "מצלמות כוון וצלם", הן מצלמות קטנות הנכנסות כמעט לכל כיס ומצויידות לרוב בעדשה אחת קבועה ובלתי ניתנת להחלפה. כמו כן, יש להן גם  מערכת פוקוס אוטומטית, מערכת אוטומטית לקביעת החשיפה ויחידת פלאש הבנויה בתוכן.

טיפים לקניית מצלמה דיגיטלית: איש מחזיק מצלמה קומפקטית

השוואה קצרה בין המאפיינים של סוגי המצלמות שהצגנו בפניכם מובילה למסקנות הבאות, שכדאי שתדעו ותכירו בעת שאתם בוחרים את המצלמה שלכם:

 • סוללותיהן של מצלמות הרפלקס נוטות להיות אלו המחזיקות הכי הרבה זמן, לאחריהן אלו של המצלמות חסרות מראה, ולבסוף אלו של המצלמות הקומפקטיות – הנוטות להתרוקן במהירות.
 • במצלמות רפלקס המיקוד האוטומטי (אוטופוקוס) הוא הטוב ביותר (כשניתן גם לכוון את הפוקוס באופן עצמאי) בעוד שבמצלמות חסרות מראה המיקוד האוטומטי הוא גם לא רע, אך פחות טוב מזה של מצלמות הרפלקסבמצלמות הקומפקטיות המיקוד כאמור אוטומטי לחלוטין והוא נוטה להיות פחות מוצלח מאלו של שני הסוגים האחרים.
 • בכל הנוגע לעדשות - למצלמות הרפלקס יש את המגוון הגדול ביותר המיוצר עבורן, והן מאפשרות החלפה קלה ונוחה של עדשות לכל צורך ולכל סוג צילום. גם למצלמות חסרות המראה יש מבחר לא רע של עדשות ניתנות להחלפה, והן אף קטנות ובעלות יתרונות אופטיים טובים מעט יותר מאלו המיועדות למצלמות הרפלקס. במצלמות הקומפקטיות, כאמור, ישנה רק עדשה אחת קבועה ובלתי ניתנת להחלפה, שלרוב אינה משתווה באיכות לעדשות של מצלמות הרפלקס וחסרות המראה. 
 • כמובן שבכל הנוגע למשקל, המצלמות הקומפקטיות מנצחות את כולם וכאן מונח יתרונן הגדול – הן מתאימות לנשיאה בכיס ומשקלן לא עולה על כמה גרמים בודדים שלא יקשו עליכם את סחיבתן ממקום למקום. לעומת זאת, מצלמות הרפלקס הן כבדות לנשיאה ודורשות מקום פנוי בתיק, בעוד שמצלמות חסרות מראה קלות מהן כאמור באופן משמעותי, אך עדיין לא כמו אלו הקומפקטיות.

2. רזולוציה היא דבר חשוב, אבל ההבדלים יכולים להיות לעיתים בלתי מובחנים

לרוב כאשר תגיעו לחנות הצילום ותבקשו לבחור מצלמה, אחד הדברים הראשונים שהמוכרים ידברו איתכם עליו הוא רמת המגה פיקסלים של המצלמה, או על מנת לעשות את המונח הזה מעט פשוט יותר להבנה - הרזולוציה של המצלמה. במצלמות דיגיטליות הפיקסלים הם נקודות הצבע הזעירות שצירופן יחד יוצר את התמונה המלאה, כך שמגה פיקסל מתייחס למיליון פיקסלים המצטופפים יחדיו; לכן כשאומרים שמצלמה מצלמת ברזולוציה של 4 מגה פיקסל לדוגמה, הכוונה היא שכל תמונה היוצאת ממנה מכילה בסופו של דבר כ-4 מיליון פיקסלים קטנטנים המרכיבים אותה.

מכאן ניתן להבין שככל שמספר המגה פיקסלים גדול יותר, כך התמונה תצא יותר איכותית ויותר מפורטת – אך זה לא בהכרח נכון ולא ממש משקף את מה שהעין האנושית מסוגלת לתפוס. עליכם לדעת שההבדלים בין תמונה המופקת ממצלמת 5 מגה פיקסל לזו שתפיקו ממצלמת 8 מגה פיקסל אינם מאוד מובחנים על ידי העין, אלא אם מגדילים את התמונה עד מאוד. לכן, אם בכוונתכם להשאיר את התמונות שצילמתם בגודלן המקורי או להדפיסן בגודל ממוצע, לא מומלץ לכם להשקיע כסף רב מדי במצלמות בעלות רזולוציות גבוהות במיוחד, מכיוון שכאמור ההבדל לא יורגש; לעומת זאת, אם בכוונתכם כן להדפיס את תמונותיכם בגודל גדול במיוחד, כפוסטרים או כתמונות גדולות לתלייה על הקיר, כדאי אכן לשקול את האפשרות לקנות מצלמה בעלת רזולוציה גבוהה.

3. שימו לב אילו תוספות אתם מקבלים יחד עם המצלמה

כאשר אתם קונים מצלמה, קחו בחשבון שלרוב המצלמה כשלעצמה היא לא הדבר היחיד שעליכם לשלם עליו; כיסוי למצלמה, כרטיסי זכרון, סוללות חלופיות ומטענים ניידים, חצובות, עדשות ופלאשים נוספים (אם אתם רוכשים מצלמה שניתן להחליף בה חלקים אלה) – כל אלו ועוד הם מוצרים נלווים שלבטח יוצעו לכם בחנות ולכן כדאי שתדעו באילו מהם, אם בכלל, אתם מעוניינים ולאילו אתם זקוקים.

במקומות מסויימים מציעים "עסקאות חבילה" שיכולות להיות משתלמות עבורכם – כמו למשל קבלת תיק או כיסוי למצלמה במחיר המצלמה עצמה, או רכישת כרטיסי זיכרון במחיר מוזל. עם זאת דעו כי לא תמיד המוצרים הנלווים המוצעים במסגרת העסקאות האלו תואמים את הצרכים שלכם, לכן בידקו את המוצר הנוסף שאותו אתם מקבלים וודאו שהוא אכן עונה על הציפיות שלכם, אחרת אולי עדיף להשקיע עוד קצת כסף ולרכוש מוצר נלווה אחר שאכן יתאים לכם.

טיפים לקניית מצלמה דיגיטלית: ציוד למצלמה

4. העדיפו מצלמות בעלות זום אופטי

אחד המאפיינים החשובים במצלמה - שלבטח ידברו איתכם עליו כאשר תבחנו איזה מצלמה לקנות - הוא הזום, כלומר יכולת התקריב של המצלמה. ישנים שני סוגי זומים עיקריים המצויים בשוק: זום אופטי וזום דיגיטלי; זום אופטי עובד בצורה כזו שהעדשה זזה בפועל לכיוון העצם המצולם ולמעשה מבצעת התקרבות פיזית אליו, כך שאיכות התמונה נשמרת ומתקבלת תוצאה מדוייקת ויפה. לעומת זאת זום דיגיטלי פועל כך שלא מתבצעת פעולת תזוזה ממשית של העדשה, אלא שהמצלמה לוקחת חלק מהתמונה ומגדילה אותה באופן מלאכותי, כך שהתוצאה היא לרוב תמונה מטושטשת, מגורענת ואיכותית פחות מזו שהייתה מתקבלת עם הזום האופטי. לפיכך לא יפתיע אתכם שההמלצה שלנו כאן היא שאם חשובה לכם איכות התמונה ואתם מאמינים שבין היתר תרצו לצלם גם תמונות ממוקדות – לכו עם הזום האופטי, גם אם הדבר אומר שתצטרכו להשקיע מעט יותר כסף בקניית המצלמה.  

5. התנסו במצלמה

לסיום - לפני שאתם בוחרים במצלמה שעליה תשימו את כספיכם, אל תתביישו לבקש לחקור, לבדוק ולהרגיש את המצלמה בידיכם, וכך גם לבחון את אותם הדברים החשובים לכם בה. אם יש לכם את הזמן המתאים לכך ואתם מגיעים אל הקנייה כשאתם כבר אחרי תהליך בדיקת ביקורות באינטנרט וגיבוש החלטה על דגמים מסויימים שביניהם אתם מתלבטים – אל תתביישו לעבור בין מספר חנויות, למצוא היכן מוכרים את הדגם שברצונכם לרכוש במחיר האטרקטיבי ביותר, ולקבל הדגמות על שימוש במצלמה מכמה אנשי מקצוע שונים - זה עוזר לגבש דעה יותר כוללת על המצלמה.

טיפים לקניית מצלמה דיגיטלית: אישה מצלמת במצלמה דיגיטלית

אלו הם הדברים העיקריים שאנו מאמינים שכדאי לכם לדעת בבואכם לרכוש מצלמה חדשה, אף על פי שכמובן ישנם שיקולים נוספים שמומלץ שתיקחו בחשבון, כל אחד על פי העדפותיו הוא. כך או כך, אנו מאחלים לכם הצלחה בתהליך, ושרק תמונות טובות ומוצלחות ייצאו תחת ידיכם.

מקור תמונה: J B

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.