print header

לאילו זכויות והטבות זכאים זוגות נשואים?

 עשרות אלפי זוגות בישראל מתחתנים מדי שנה ומתחילים את חייהם המשותפים מבלי שהם מודעים לכלל הזכויות והיתרונות הנגזרים מתוקף מעמדם החוקי החדש ואליהם, למרבה הצער, מצטרפים גם לא מעט זוגות וותיקים. באמצעות הכרת ההטבות הבאות והבנת הקריטריונים בהם יש לעמוד לצורך מימושן, גם אתם וילדיכם תוכלו ליהנות ממגוון יתרונות שיסייעו לכם בהתנהלות כלכלית חכמה, בתחזוקת משק הבית, ברכישת דירה בעתיד ועוד.
 
חתן וכלה מתנשקים על מזח עם נוף לאגם
 

הטבות פיננסיות מן הבנקים

איחוד חשבונות בנק עשוי להישמע לרבים כמו צעד חברתי מוסכם המעיד על שותפות לדרך ותו לא, כשבפועל להחלטה זו משמעות כלכלית בלתי מבוטלת באמצעותה יכולים זוגות נשואים לחסוך עד מאות שקלים מדי שנה. אין זה סוד שהבנקים מתחרים אחד בשני ונלחמים, פשוטו כמשמעו, על לבם של לקוחות חדשים וביניהם גם זוגות נשואים טריים, לכן, בצעו סקר שוק ובדקו את ההטבות השונות שמגיעות לכם. בנקים מסוימים יציעו לכם פטור למשך 3 שנים מעמלות בחשבון העובר ושב ובנקים אחרים יציעו הלוואות על סך עשרות אלפי שקלים בתנאים אטרקטיביים. בין שלל ההטבות תוכלו גם לקבל הצעות לקבלת מסגרות אשראי גבוהות בתנאים מקלים, פטור מתשלום חודשי בעבור כרטיסי אשראי, החזרים כספיים של מאות שקלים בחודש ואפילו מענקים חד פעמיים לזוגות מצטרפים חדשים. 
 
חשוב לדעת: ישנם בנקים המתנים את קבלת ההטבות על פי משך הזמן שעבר ממועד הנישואין ולכן רצוי להזדרז בבדיקת ההטבות ובפתיחת החשבון המשותף.
יד אוחזת בארנק ומוציאה כרטיס אשראי

הקלות עבור רכישת דירה

סיוע ממשלתי בלקיחת משכנתה לחסרי דירה
על פי קריטריונים אשר נקבעו על ידי משרד השיכון והבינוי, זוגות נשואים חסרי דירה יכולים להיות זכאים לסיוע מטעם המדינה עבור לקיחת משכנתה בדמות הלוואה המוענקת בריביות הנמוכות מן הריביות המקובלות בשוק. מטרתו של סיוע זה לספק לזוג הנשוי השלמה עבור ההון אליו הוא נדרש על מנת שיוכל לרכוש דירה. את הזכאות קובע משרד השיכון על פי שיטת ניקוד, ככל שנצברות יותר נקודות, כך יהיה הזוג זכאי לסיוע כלכלי גבוה יותר. הפרמטרים העיקריים הנלקחים בחשבון בעבור קבלת הסיוע הם:
  • וותק הנישואין – הניקוד עולה ככל שהזוג נשוי שנים רבות יותר.
  • ילדים – מספר הילדים קובע את גובה הנקודות, עם זאת, חשוב לדעת שעבור ילד אחד זכאי הזוג ל-350 נקודות ובעבור שני ילדים צבירת הנקודות משתקללת ל-500 וכן הלאה.
  • גיל הילד הבכור – ככל שעולה הגיל כך עולה הניקוד.
 
תכנית מחיר למשתכן
זוגות נשואים וזוגות אשר עומדים להינשא בתקופה שלא עולה על 3 חודשים ושלא הייתה בבעלותם דירה במשך 6 השנים האחרונות, זכאים להגיש בקשה להירשם לתכנית מחיר למשתכן. התכנית מציעה דירות בעלות נמוכה באופן משמעותי מן המחירים המוצעים בשוק במסגרת הגרלה הנערכת בין סך הנרשמים. תכנית זו אמנם פתוחה גם בפני רווקים, גרושים, חד הוריים ואלמנים, אך לזוגות נשואים או אשר עומדים להינשא אין את אותן המגבלות העומדות בפני יתר המועמדים דוגמת: מגבלת גיל או סטטוס רפואי.
 
חשוב לדעת: על רוכשי דירה במסגרת תכנית מחיר למשתכן, חל איסור למכור את הנכס במשך 5 שנים. עם זאת, הרוכשים יכולים להשכירה על פי רצונם וללא הגבלה. בנוסף, התכנית מאפשרת קבלת מענק עד 60,000 שקלים לרכישת דירה בפריפריה.
 
סוכנת נדל"ן מביאה מפתחות בית לזוג צעיר

זכאות להטבות במס הכנסה ובמס ביטוח לאומי

חלק מן הזכויות וההטבות מטעם המדינה הנגזרות מתוקף מעמד הנישואין, באות לידי ביטוי בהטבות במס הכנסה ובמס ביטוח לאומי וזאת בהתאם לעמידה בתנאים הבאים: בעוד שתושב ישראל מחויב כחוק בתשלום דמי ביטוח לאומי חודשיים, אישה שאיננה עובדת אך נשואה לתושב ישראל, פטורה מחובת התשלום. בנוסף, במידה שאחד מבני הזוג זכאים לקצבאות דוגמת קצבת נכות או השלמת הכנסה, יוכל בן הזוג להצהיר על מעמדו כנשוי ולקבל סכום גבוה יותר. עבור אלמנים ואלמנות, רצוי לבדוק את הזכאות לקצבת שאירים, קצבה חד פעמית שסכומה נקבע על פי גיל השאיר ומספר ילדיו. גם מס הכנסה מאפשר לזוגות נשואים לקבל נקודת זיכוי ממס וזאת במידה שלאחד מבני הזוג אין הכנסה בשל עיוורון, גיל פרישה או נכות מעל 90%. 
 
 
מחשבון על רקע טפסים
 

סיוע לחיילים נשואים

מדינת ישראל מכירה במצבם הכלכלי המאתגר של חיילים אשר נישאו בטרם גיוסם או במהלך שירות החובה שלהם ומציעה סיוע בדמות קצבת משפחה – תשלומים אשר נועדו לחזק את מצבה הכלכלי של משפחת החייל על מנת לספק צרכי קיום מינימליים. בנוסף, חיילים נשואים המשכירים דירה, יכולים להגיש בקשה להשתתפות צה"ל בסיוע עבור תשלום אחזקתה. כמו כן, חיילים נשואים להם נולד צאצא במסגרת השירות הצבאי, רשאים לקבל מענק חד פעמי ולצאת לחופשה מיוחדת בת שמונה ימים.
 
חשוב לדעת: הסיוע עבור חיילים נשואים מותנה בפנייה אל מדור הת"ש של היחידה בה משרת החייל, במסגרתה ייבדקו גובה הכנסת המשפחה ומידת זכאותו של החייל.
חיילי צה"ל מניחים יד על הכותל

זכויות נשואים במקום העבודה

עובדים נשואים רבים אינם מכירים את זכויותיהם המלאות במקום העבודה ולכן רצוי לדעת היכן החוק מעניק אותן באופן חד משמעי והיכן מדובר בהבנות מול המעסיק בלבד.  ימי חופשה לרגל נישואין נתפסים על ידי רבים כדבר המעוגן בחוק, עם זאת, על פי חוקי העבודה, אין המעסיק מחויב להיענות בחיוב לבקשה. סעיפים מסוג זה כן עשויים להיכלל במסגרת הסכמים קיבוציים שונים, ולכן רצוי לבדוק את ההסכם בטרם הגשת הבקשה לימי החופשה או להתייעץ עם נציג העובדים בארגון. באשר לימי אבל, החוק מכיר בהענקת חופשה בתשלום עבור אבלים מדרגה משפחתית ראשונה ותקף גם לגבי זוגות נשואים. נושא חשוב נוסף שכדאי לדעת הוא דין התפטרות כדין פיטורין. זכות זו מעוגנת בחוק כחלק מזכויותיהם של זוגות נשואים, וניתן לממש אותה אם בן/בת הזוג העתיקו, בשל נישואיהם, את מגוריהם לאזור המרוחק יותר מ-40 ק"מ ממקום העבודה הנוכחי. במקרה הזה, יהיה זכאי העובד לפיצויי פיטורים מן המעסיק.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.