print header

קביעת נכות בגין סוכרת

ניצחון הנכים במאבק מול המוסד לביטוח לאומי ומס הכנסה

עו"ד רוני רוטשטיין

הכותבת היא חברה בלשכת עורכי הדין משנת 1995 ומתמחת בתביעות למוסד לביטוח לאומי (תאונות עבודה, נכות, ניידות, שירותים מיוחדים ועוד); ייצוג בוועדות רפואיות לסוגיהן; קבלת פטור מתשלום מס הכנסה לנכים; תביעות נכי צה"ל; תביעות נגד חברות ביטוח בגין אבדן כושר עבודה, פוליסת בריאות ועוד.

 

בשורה משמחת לחולי הסוכרת, הפונים למוסד לביטוח לאומי ולמס הכנסה לשם קביעת נכותם. לפני מספר ימים יצאה תחת ידו של בית הדין הארצי לעבודה בירושלים (הערכאה הגבוהה במערכת בתי הדין לעבודה), הלכה חדשה ומחייבת, המורה לועדות הרפואיות הפועלות מכוח חוק הביטוח הלאומי ומכוח פקודת מס הכנסה, לקבוע את נכותו של חולה סוכרת אשר לקה ולו בסיבוך אחד של המחלה, וללא קשר לחומרת הסיבוך, בשיעור של 65%.

בהליכים אלו, משרדי ייצג את חולה הסוכרת, המשיב בערעור 27272-05-10.

מדובר בפסק דין חשוב, אשר הביא לסיום מוצלח של מחלוקת רבת שנים בין המבוטחים לבין הועדות הרפואיות השונות.

כידוע, הועדות הרפואיות הפועלות מכוח חוק הביטוח הלאומי (לקביעת נכות לשם קבלת קצבאות וגמלאות ביטוח לאומי) והועדות הרפואיות הפועלות מכוח פקודת מס הכנסה (לקביעת נכות לשם קבלת פטור מתשלום מס), קובעות את אחוזי הנכות של הפונים אליהן על פי תקנות המפרטות אילו אחוזי נכות יוענקו בגין מחלות ופגיעות שונות.

תקנות הנכות קובעות באופן מפורש, ובלתי משתמע לשני פנים, כי סוכרת שהופיע בה ולו סיבוך אחד, "תזכה" את הלוקה בה ב-65% נכות באופן אוטומטי, ללא קשר לחומרת הסיבוך.

לאורך השנים, השריש המוסד לביטוח לאומי פרקטיקה, אשר לא היה לה כל בסיס חוקי בתקנות, ולפיה נקבעה נכות נפרדת בגין מחלת הסוכרת ובגין הסיבוך.

לשם הפשטות, ומבלי להיכנס לחישובים המדוייקים של אחוזי הנכות, התוצאה היתה כי נכים שהיו זכאים לקביעת נכות בשיעור של 65%, זוכו באחוזי נכות נמוכים באופן משמעותי על פי פרקטיקה זו, ולא זכו לקבל את ההטבות והפטור המגיעים להם כחוק.

גם פסקי הדין השונים של בתי הדין האזוריים לעבודה, אשר הורו לועדות הרפואיות שוב ושוב לתקן את הטעות בקביעותיהן, לא שינו את עמדתו של המוסד לביטוח לאומי, ולא הביאו לשינוי המיוחל. שוב ושוב נתקלו הפונים בחומה של אטימות מצד הועדות, אשר המשיכו לקבוע את הנכות בניגוד לחוק ותוך זלזול בוטה בפסיקת בתי הדין.

לא זו אף זו - המוסד לביטוח לאומי לא הסתפק בהעברת הנחיות מוטעות אלו לרופאים המועסקים על ידו, והעביר את ההנחיות לרופאי הועדות הרפואיות לעררים ורופאי הועדות הקובעות נכות מעבודה, כמו גם לרופאי ועדות מס הכנסה – כל אלו אמורות להיות ועדות בלתי תלויות, שאינן מקבלות תכתיבים או הנחיות כלשהן מן המוסד!

בית הדין הארצי לעבודה דן בשלושה ערעורים שהגישו המוסד לביטוח לאומי ומשרד האוצר (מס הכנסה) נגד שלושה פסקי דין שניתנו על ידי בתי הדין האזוריים לעבודה במחוזות השונים. שלושה פסקי דין אלו קיבלו את עמדת הנכים במלואה, וקבעו כי הפרשנות שנתן הביטוח הלאומי לתקנות הינה שגויה, ואינה עולה בקנה אחד עם לשון החוק.

כאמור, המוסד לביטוח לאומי ומשרד האוצר ערערו על פסיקה זו.

בפסק דינו המנומק והמפורט מאד של בית הדין הארצי, וברוב של ארבעה שופטים מתוך חמישה, דחה בית הדין הארצי מכל וכל את עמדת המוסד לביטוח לאומי ומשרד האוצר, וקיבל את עמדתנו, לפיה פרשנות המוסד לביטוח לאומי סותרת כליל את לשון החוק, ואף אינה תואמת את כוונת המחוקק בהתקינו את התקנות.

המשמעות הפרקטית של פסק הדין היא, כי החולים בסוכרת שהחלו אצלם סיבוכים כלשהם כתוצאה מן המחלה - גם אם מדובר בסיבוך ברמת חומרה קלה ביותר - יזכו לקביעת נכותם בהתאם לחוק, בשיעור של 65%.

דבר זה מעלה, כמובן, באופן משמעותי ביותר את סיכוייהם של החולים במחלת הסוכרת, לקבל קצבאות נכות ופטור מתשלום מס הכנסה המגיעים להם כחוק.

 

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

מקור תמונות: Ambro, renjith krishnan

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.