print header

7 האתגרים העיקריים של אנשים אינטליגנטיים

לאינטליגנציה גבוהה יש לא מעט יתרונות, ואם בורכתם בה זכיתם ביכולת להגיע לשפע הישגים ראויים לציון לאורך השנים. בני משפחה מתייעצים אתכם בשלל נושאים, הדעה שלכם נחשבת במקום העבודה, ואתם מצליחים לפתור בעיות בדרכים שאחרים טרם חשבו עליהן. עם זאת, היתרונות העצומים הללו מלווים גם באתגרים ייחודיים, שלעתים עלולים לגרום לכם לתחושות של חוסר ביטחון או לחשש. 7 הסעיפים הבאים כוללים פירוט של כמה מהעיקריים שבהם, ולצד כל אתגר שייתכן שתזדהו איתו, תוכלו למצוא גם מספר דרכים להתגבר עליו, שיעזרו לכם לחיות חיים רגועים ומאושרים יותר. 
 
כלי שח מט
 

1. הימצאות בלחץ להצליח במקום העבודה

אנשים אינטליגנטיים שרגילים לעבודה מאומצת ויודעים מה נחוץ כדי להתקדם במקום העבודה שלהם, יכולים להתקשות מאוד להתמודד עם העובדה שהם לא תמיד יועברו למחלקה שלדעתם מתאימה להם, שהבוס שלהם לא תמיד יקשיב להם או שבחלק מהמקרים הם אפילו ייכשלו במטלות מסוימות. העובדה הזו, בתוספת לציפיות הגבוהות של חברים, עמיתים למשרד ובני משפחה, יכולה להוביל אותם ללחץ ולפחד מכישלונות נוספים, ובעקבות כך להימנע מאתגרים והיצמדות רק לאזורים שהם חשים בהם בטוחים.

 

כיצד להתגבר על הבעיה? 

כדי להתגבר על בעיה נפוצה שכזו, חשוב שתשמרו על איזון בין העבודה לבין החיים האישיים שלכם. פיתוח תחביבים ותחומי עניין שיעניקו לכם השראה, יאפשרו לכם למצוא דרכים חדשות להעריך את עצמכם ויעזרו לכם להישאר בטוחים בעצמכם ובעלי מוטיבציה ללמוד דברים חדשים. באשר למקום העבודה, נסו לשבור כל מטלה גדולה לכמה מטלות קטנות, ולהתמקד בהצלחות שאתם משיגים לאורך הדרך ולא רק בתוצאה הסופית. כך תרגישו שאתם מתקדמים בכיוון הנכון, גם אם בסופו של דבר לא תשיגו את מה שרציתם. במקביל, זכרו שכדי להשיג את הקידום או המעבר המיוחל עליכם להתמקד לא רק בתחומי העיסוק שאתם אחראיים עליהם, אלא להקדיש זמן גם לצורך יצירת קשרים עם אנשים אחרים. היכרות עם שאר העובדים במחלקה שלכם ובמחלקות אחרות, עשויה לעזור לכם לא פחות ואולי אף יותר מביצוע מוצלח של העבודה שלכם.  

2. קושי גדול יותר במציאת חברים

אנשים אינטליגנטיים מחפשים לעתים קרובות קשרים עם אנשים שהם רואים כבעלי אינטליגנציה שווה, ועלולים להיות מאוד ביקורתיים כלפי אנשים אחרים ולתפוס אותם כמשעממים או כשונים מדי מהם. התנהלות שכזו עלולה להוביל לבדידות, בייחוד במסגרות בהן כמות האנשים היא מוגבלת.
 

כיצד להתגבר על הבעיה?

לכולנו קשה להתחבר בטבעיות עם אנשים שאינם דומים לנו, וכדי להתגבר על הבעיה הזו מצאו בכל אדם שאתם משוחחים איתו כישורים שהייתם רוצים לאמץ שאינם בהכרח קשורים לאינטליגנציה. לכל אחד יש יכולות שהן בעלות ערך ודברים שהוא יכול ללמד אותנו, כך שעליכם להיצמד אל הדברים הללו. חבר עם כישורים חברתיים יכול לעזור לכם להכיר אנשים חדשים, ואילו אדם אחר יוכל ללמד אתכם לבשל, להכיר את הדרכים היעילות ביותר להתנהל מבחינה כלכלית ועוד. נצלו את הזמן ללמוד מהאנשים שסביבכם, ותרוויחו חברים חדשים בכל מקום אליו תגיעו.
 
שתי ידיים בצורת לב
 

3. התמודדות עם פרפקיוניזם

בגלל שאנשים חכמים טובים מאוד בניתוח דברים ומצבים, הם ממהרים למצוא תקלות ובעיות בכמעט כל דבר שהם בוחנים. מסיבה זו, הם עלולים לפתח ביקורתיות יתר ולהניח שכל דבר שהם עושים הוא לא טוב מספיק, כיוון שאיננו מושלם. סוג זה של פרפקציוניזם יכול להוביל לתחושת אי-מסוגלות, אומללות והערכה עצמית נמוכה.
 

כיצד להתגבר על הבעיה?

הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות הוא להיות מציאותיים לגבי סוג העבודה והזמן שהוקצה על מנת להשלים אותה. רמת הביצוע שלכם לרוב תהיה גבוהה מאוד, כך שבמקרים רבים עליכם להפסיק כאשר העבודה היא מספיק טובה ומשרתת את המטרה שלה, ולא להמשיך ולהתעסק בה עד שתהפוך למושלמת. אם אתם מתקשים להחליט מתי לעבור הלאה, צרו רשימת סעיפים טרם תחילת העבודה, שתכלול את כל הדברים שאמורים להיכלל בתוצאה הסופית. אם מה שיצרתם עומד בקריטריונים, הגעתם אל היעד ועליכם לעבור הלאה. 

4. פחד מקבלת החלטות

איזו הצעת מחיר להגיש בעבודה, באיזו חברת טיסה להזמין כרטיסים או מה להכין לארוחת ערב רבת משתתפים? אנשים חכמים עלולים להתקשות לקבל החלטות, עקב הרצון שלהם לנתח את המידע שלפניהם עד שיצליחו לחשוב על הפתרון הטוב ביותר. כיוון שבעולם המורכב של ימינו הפתרון הכי טוב הוא לא תמיד זמין ולעתים מה שחשבנו ברגע מסוים שהוא טוב עלול להתגלות כפחות טוב בהמשך, הם עלולים לסבול מחוסר החלטיות ולפתח תסכול רב שיוביל לאי שביעות רצון מהתוצאה באשר היא תהייה
 

כיצד להתגבר על הבעיה?

קל מאוד להניח שקיימת החלטה נכונה אחת ושכל שאר ההחלטות הן שגויות, אולם עליכם להזכיר לעצמכם שלעתים קרובות יש לא מעט החלטות נכונות שיכולות להשיג את אותה התוצאה. אמרו לעצמכם שאתם מקבלים את ההחלטה הטובה ביותר בהתבסס על המידע שנמסר לכם, ואל תחששו גם מקבלת החלטות שגויות. במקום לחוש מאוימים מהן, התייחסו אל טעויות כאל חוויות, שיכולות להוביל לצמיחה ולתוצאות טובות יותר בעתיד. 
 
נערה שקועה במחשבות

5. ניהול מערכת יחסים 

הנטייה לנתח דברים יתר על המידה, כפי שכבר הוזכר בסעיפים הקודמים, היא דבר שבא לידי ביטוי גם במערכות היחסים של אנשים בעלי אינטליגנציה גבוהה. ניתוח כזה יכול לגרום להם להיות ביקורתיים מאוד כלפי בני הזוג שלהם, ובמקביל גם לגרום להם לזהות בעיות במהירות, מה שעלול להוביל לריבים שונים. העובדה שהם ערים תמיד לבעיות שעלולות לצוץ בניסיון להיות ערוכים לפתור אותן, יכולה גם לעורר אצלם חשדנות כלפי האנשים שמצויים איתם בקשר, ולפחד שירמו אותם או ישקרו להם. שילוב בין הקושי להאמין באחרים, לקבל אותם כפי שהם ולהכיר בפרשנות שונה הוא לא דבר שקל להתמודד איתו, מה שעלול להוביל למשבר ואף לסיום מערכות יחסים של אנשים כאלה. 
 

כיצד להתגבר על הבעיה?

הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות כדי להישאר ביחסים טובים עם האנשים היקרים לכם, הוא לשוחח בצורה כנה ולא ביקורתית. הישארו פתוחים לרעיונות של אחרים, ואל תמהרו להניח שקיימת דרך אחת שמתאימה לכם ולכן בהכרח גם לבני הזוג שלכם. כמו כן, הזכירו לעצמכם לעתים תכופות את התכונות החיוביות של האדם שאתם נמצאים איתו, והפנימו שיש לו או לה את הזכות לחשוב אחרת מכם. כל עוד זה לא פוגע במערכת היחסים, כמו גם בשלומם הפיזי והנפשי, אתם יכולים להביע דעה אך לא לבקר אותם. ניהול מערכת יחסים הוא דבר שדורש מאמץ ועבודה, אך האהבה והידידות שווים את הדרך, ומדובר בהקרבה שתרצו לעשות.

6. קושי להיות מאושרים

קושי לפתח יחסים עם אחרים, פרפקציוניזם והתמודדות עם אתגרים, מקשים מאוד על אנשים אינטליגנטיים רבים להיות מאושרים. כשם שהם מניחים שקיימת דרך אחת לפתרון בעיות, הם גם עלולים להניח שקיימת רק דרך אחת להיות מאושרים, ושכל עוד הם לא ישיגו את כל היעדים שלהם, הם לא יוכלו להרגיש שלווים ובטוחים. 
 

כיצד להתגבר על הבעיה?

הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא להימנע מנסיגה אל עבר התנהגויות ומצבים "בטוחים" כמו הימצאות לבד בבית, הרחק מאנשים אחרים. בני האדם הם יצורים חברתיים, ועליכם להתאמץ להיות חלק מהקבוצות השונות שסביבכם על מנת להיות מאושרים לטווח הרחוק, גם אם כעת זה לא נראה המצב. בנוסף, חשוב שתזכרו שלא כל דבר בחיים מוערך על ידי התוצאה שהוא מוביל אליה. התחילו לעשות כמה שיותר דברים למען ההנאה שבתהליך העשייה, ותגמלו את עצמכם גם במקרים בהם התוצאה הסופית רחוקה ממה שקיוויתם. התנהלות כזו יכולה להגביר את רמות האושר שלכם באופן נקודתי, ועל ידי כך גם להפוך את ההצלחה באותה משימה לסבירה יותר.  
 
 
אישה על שפת הים

7. התמודדות עם ביקורת מצד אחרים

נדמה לכם שהסביבה שלכם שופטת אתכם בחומרה בהשוואה לאחרים? יכול מאוד להיות שאתם צודקים. יתכן שהבוס מעיר לכם על טעויות קטנות שהוא לא מבחין בהן אצל אחרים, או שחברים מגיבים אחרת כאשר לא צדקתם ביחס לדבר שאמרתם. אנשים רבים שמים לב לכל טעות זעירה שאנשים אינטליגנטיים עושים, מה שעלול להגביר את הפחד הטבעי שלהם מכישלון ולפגוע בערך העצמי שלהם.
 

כיצד להתגבר על הבעיה?

ראשית, זכרו שהסביבה שלכם מודעת ליכולות ולכישורים שאתם מפגינים, ולפיכך שופטת אתכם לחומרה גם אם היא לא מתכוונת לכך. כמו כן, ייתכן שחלק מהאנשים פשוט מקנאים בהצלחות שלכם, ומנסים לפגוע בהן על ידי כך שיגרמו לכם לפקפק בעצמכם. במקום להתייחס לכל טעות כאל דבר איום ונורא, הודו בשגיאה ואמרו "כולם טועים" או "תודה, אני אתקן את זה". התייחסות בריאה וחיובית לטעויות שלכם תגרום לאנשים שמעוניינים לערער אתכם לחדול ממעשיהם, ותמנע משגיאה קטנה להתנפח לממדי ענק.

לסיכום

אם בורכתם באינטליגנציה גבוהה, זכיתם בלא מעט כלים שמשרתים אתכם מדי יום מבלי שתשימו לב אליהם, אך בדומה לכל תכונה אחרת, היא מלווה מטבע הדברים גם בחסרונות ובאתגרים. הסוד להצלחה הוא ללמוד להתגבר על החולשות שבאות בד בבד עם חוכמה, לגלות אמפתיה כלפי אחרים ולתקשר עמם מבלי לבקר או לשפוט אותם בקלות. אם תעשו זאת, תהיו לא רק חכמים יותר אלא גם מצליחים יותר, ותזכו לחיות חיים מאושרים ושמחים כפי שמגיע לכם. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.