print header

ראיון עם מומחית להסרת משקפיים

 

קראנו הרבה על הסרת משקפיים בלייזר, שעתה כבר הפכה לטיפול רפואי הרבה יותר שגרתי והרבה פחות נדיר. אבל למרות שקוראים פה ושם פרטים והצעות, תמיד כדאי לקבל תמונת מצב מהאנשים העובדים מאחורי הקלעים, או במקרה הזה, מהרופאים שעוסקים בטיפולים עצמם, בכדי לקבל את המידע המדויק ביותר.
 
הכירו את פרופסור אירית בכר, המנהלת הרפואית של מרפאת הסרת המשקפיים של 'אסותא אופטיק'. 
 
 
פרופסור בכר, אחת השאלות הבוערות ביותר הן - האם כל אחד יכול לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר?
 
פ. בכר: לפני ניתוח הסרת משקפיים, יש צורך בבדיקה מקדימה ומדוקדקת בה אנו מעריכים את מידת ההתאמה של המטופל לניתוח. הרבה נתונים נבדקים במהלכה של בדיקת ההתאמה אשר אורכת כשעתיים-שלוש. 
 
 
אנחנו בודקים את: מבנה העין, המספר של המשקפיים/עדשות, עובי הקרנית, מידת הלחץ התוך-עיני ועוד צילומים רפואיים רבים. מכיוון שמדובר בניתוח של 'בחירה' ולא הכרחי, בכל מצב שיש אפילו ספק או חשד קל שבקלים שהתוצאה תהיה פחות טובה, אנו נעדכן את המטופל ולעיתים אף נציע לו שלא לעבור את הטיפול. במציאות, כ30% מהמטופלים נמצאים כלא מתאימים לניתוח.
 
אילו סוגי ניתוחים אתם מבצעים אצלכם?
 
פ. בכר: יש שני סוגים עיקריים של ניתוחים:
 
הראשונה היא PRK TRANS: בשיטה זו מבוצע ליטוש על פני שטח הקרנית בעזרת לייזר מדויק. קודם מתבצע קילוף עדין של שכבת האפיתל של הקרנית על ידי המנתח עצמו, ובשלב השני הליטוש העדין ביותר מתבצע על ידי הלייזר. בשנה שעברה רכשנו את מכשיר האמריס 500E, אשר מוציא מן המשוואה את המגע הידני ולהב המתכת, ומאפשר ליטוש ללא מגע ישיר עם העין. זהו יתרון גדול מאוד, והוא מאפשר קוטר ליטוש מדויק ביותר, כך שאף זמן ההחלמה מהטיפול הינו מהיר מאוד.
 
למכשיר הזה יש יתרונות טכנולוגיים פורצי דרך אשר גם מגדילים את רמת הבטיחות בעזרת דיוק גבוה מאוד, גם מקצרים את זמן הטיפול עצמו ולא פחות חשוב - מקצרים במאוד את משך ההחלמה. האמריס עוקב אחרי העין בחמישה מימדים, כאשר מכשירים אחרים עשויים למדוד אך ורק בשניים. האמריס עוקב אחרי התנועות הסיבוביות של העין,  ומאפשר לרופאים להתאים את הטיפול לפי תזוזת העין. כל זה ממזער את הסיכויים לתופעות כמו הילות או סנוורים.
 
השיטה השניה היא Z-Lasik, אשר בשונה ממכשירים אחרים המשתמשים בלהב כירורגי, מבצע חיתוך מאוד עדין של השכבה העליונה בקרנית באמצעות מכשיר הלייזר FEMTO-LDV בשלב הראשוני של הניתוח, ולאחר מכן ליטוש בעזרת מכשיר האמריס. כל התהליך מתבצע על ידי לייזר בלבד ללא מגע ממשי בעין. 
 
כשמחברים את שני המכשירים הללו, התוצאות נהדרות: המטופל רואה טוב כבר ביום הבא, והכאב מזערי, כך שאפשר לחזור לשגרה בזמן קצר מאוד.
 
מה החשש הגדול ביותר של המטופלים מהניתוח?
 
 
פ. בכר:  מבדיקות ושאלות שבדקנו ושאלנו במרפאתנו באסותא אופטיק, רוב הרתיעה מהסרת המשקפיים בלייזר נבעה מהקילוף של שכבת האפיתל באופן ידני בשלב הראשון של הניתוח. אנו שמחים שכבר אין צורך בכך, ועם הטכנולוגיה החדשה שברשותנו (מכשיר האמריס), אין צורך בכך ורמת הדיוק של הטיפול נמצאת ברמה גבוהה בהרבה.
 
כמה זמן אורך הטיפול?
 
פ. בכר: כעשר דקות לשתי העיניים ולפעמים גם פחות. לפני הטיפול ניתנת הרדמה מקומית בעזרת טיפות עיניים.
 
למה שנעשה את ניתוח הלייזר בשיטה הזו?
 
פ. בכר: אסותא אופטיק משתמשת בטכנולוגיה העדכנית והמתקדמת ביותר להסרת המשקפיים, ולרשותה עומדים מנתחי עיניים בכירים עם שנים רבות של ניסיון בתחום ועם אלפי מטופלים מאחוריהם. אנחנו נמצאים בחוד החנית הטכנולוגית של הסרת המשקפיים, הן מבחינת מכשירי הלייזר המתקדמים ביותר והן מבחינת מכשירי הדמיה וצילום של העין אשר מוצאים ומאבחנים גם מחלות סמויות לפני הטיפול. זוהי השיטה להסרת משקפיים המתקדמת, המהירה והמדויקת ביותר בארץ, אשר לה גם זמן החלמה הקצר ביותר. אם מסירים משקפיים, זו השיטה המומלצת.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.