print header

רשלנות רפואית במעקב אחר ההריון

עו"ד שרונה גונן

לכותבת ניסיון מקצועי נרחב בארץ ובחו"ל בתחום נזקי הגוף ורשלנות רפואית, החל משנת 1999. באמתחתה הצלחות לא מבוטלות בתחום במסגרת פסקי הדין והפיצויים שנפסקו ע"י בית המשפט וכן בהסדרי פשרה עם נתבעים.

מרבית התיקים של רשלנות רפואית משתייכים לתחום הגניקולוגיה והמיילדות. כאשר נולד תינוק בעל מום, עם פיגור או מום אחר, יש לבחון האם הייתה רשלנות בעת המעקב אחר ההיריון. הרשלנות יכולה להתבטא גם במחדל, למשל כשלא ביצעו בדיקות מסוימות. או לחילופין, תוצאות הבדיקות הראו שיש בעיה חמורה ולא דיווחו להורים, ההריון המשיך ונולד תינוק עם מומים. כאשר הרופאים לא צפו את הבעיה, למרות ש"הכתובת הייתה על הקיר" באמצעות תוצאות בדיקות מדאיגות, או שלא ביצעו פעולות מסוימות שהיה על הרופאים לבצע, סביר שבוצעה רשלנות. אין פה המלצה על הפלה במקרים הבאים, אלא רק תיאור של רשלנות בחובת הרופא הבודק.

דוגמאות מתיקים אמיתיים:   בהתאם לחוות דעת רפואית שהוגשה לבית המשפט הוכבדיקת אולטראסאונדח פער בבדיקות האולטרסאונד בין הגיל הכרונולוגי של העובר (כפי שהיולדת מדווחת עליו), לבין הגיל של העובר, כפי הנצפה בבדיקות האולטרסאונד. הפער הלך וגדל: מפער של שבועיים לפער של שישה שבועות. ממצא כזה מעיד על בעיה התפתחותית של המוח. בנוסף, הוכח כי הרופאים לא ביצעו בדיקות נוספות ליולדת: למשל, בדיקת היקף הראש. היקף ראש שהינו קטן מהנורמה יכול להעיד על פיגור. יש גם למדוד את היקף הראש ביחס להיקף בטן. בסיום ההיריון, נולדה תינוקת עם פיגור בשיעור 100%. בית המשפט הציע לפצות את ההורים בסכום בשיעור של כתשעה מיליון ₪.

 

לא הפנו כראוי: ילדה עם תסמונת דאון, שנולדה מאחר שלא הפנו את האם לבדיקת מי שפיר ויכלו לאבחן את הבעיה ולהמליץ על ביצוע הפלה. ההורים קיבלו כמה מיליונים. רק עבור עוגמת הנפש שנגרמה להם קיבלו 770,000 ₪ ללא קשר לפיצויים בגין ראשי הנזק האחרים.

רשלנות בקשירת חצוצרות: 100,000 ₪ לאם שביקשה לבצע קשירת חצוצרות ובכל זאת נכנסה להיריון וילדה ילד בריא. אמנם ילד שנולד בריא אינו יכול להיחשב כתוצאה מזיקה להורים, אלא בפירוש יש רשלנות שכן התוצאה המבוקשת באמצעות הניתוח שבוצע הייתה למנוע הבאת ילד נוסף לעולם.

לא בוצעה בדיקת חלבון: ילד שנולד עם שדרה שסועה בדרגה קשה שהיא הדרגה הנפוצה (נכות המתבטאת בשיתוק או שרירים חלשים המאלצים את הנפגע להתנייד בעזרת כסא גלגלים, מלווה באי שליטה על סוגרים, בד"כ מדובר בפגיעה מוחית המשפיעה על היכולת הקוגנטיבית והתפקוד השכלי. בבדיקת האולטרסאונד נצפה פער בגדילה של העובר ברחם. לא בוצעה בדיקת חלבון עוברי ליולדת. בדיקת חלבון עוברי בערכים גבוהים מצביעה על מום אצל העובר  שהינו שדרה שסועה. אמנם בית המשפט ניכה מהפיצויים סכום בגין אשמתה התורמת של היולדת שסירבה להגיע לבדיקות, אלא שבכל זאת, הרופאים לא גילו את המום ולא דיווחו להורים. ההורים קיבלו סכום של כשמונה מליון ₪.

בדיקות חסרות: חובה ליידע את היולדת שהבדיקה שהיא מבצעת לא יכולה לאתר את כל המומים. לדוגמא: ילד שנולד ללא כף יד ימין בתקופה בה סקירת המערכות לא כללה את הגפיים. קבעו בבית המשפט: היה על הרופאים ליידע את היולדת שהבדיקה לא כוללת גפיים, וכי היולדת יכולה לבצע באופן פרטי בדיקה שכוללת סקירה של הגפיים.

הפריות: יש לבחון האם כתוצאה מרשלנות בעת ההפריה, נגרמה לידה מוקדמת. כתוצאה מהיריון מרובה עוברים, שגורם לתופעות קשות אצל היולדת, גירוי יתר שחלתי, יכול לגרום להפלות, וללידות מוקדמות שנובעות מהתקצרות צוואר הרחם.

הריונות מחוץ לרחם: בדיקות הדם הראו שיש היריון, בדיקת האולטרסאונד לא הראתה שיש עובר ברחם, שחררו את היולדת לביתה, תוך סיכון רב ליולדת. במקרה שכזה יש לבצע ניתוח דחוף שאם לא כן עלול להיגרם זיהום בחלל הבטן.

מקרה של אישה שנולדה לה ילדה עם שיתוק מוחין. מתבטא בשיתוק של הגפיים, מלא או חלקי והפרעות קוגנטיביות. באותו מקרה היו צריכים לבצע ניתוח קיסרי, התינוקת היית גדולה מדי, נדחפה בתעלת הלידה שעות רבות ונכנסה למצוקה נשימתית. מדובר בתביעה של מיליונים.

מקרה של כתף תקועה: תינוק שנולד והיד לא תפקודית משום שנדחף בתעלת הלידה ולא הצליח לעבור בה משום שהיה גדול מדי והיה צורך לבצע מלכתחילה ניתוח קיסרי. ניתן היה לאתר באמצעות בדיקות.

הפילו את התינוק: מקרה של תינוקת שהפילו אותה וגרמו לנזק מוחי בלתי הפיך.

לידות מוקדמות: יכולות לנבוע מרשלנות רפואית. למשל, כשיש צורך לתפור את צוואר הרחם והדבר לא נעשה.

חשוב: ניתן לתבוע על רשלנות לאחר ובעת הלידה בשם הקטין עד גיל 25.

בואו לשאול את עו"ד גונן ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים החדש שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.