print header

כיצד להאריך את חיי הסוללה שלכם

סוללת הליתיום היא בטריה המשתמשת במספר מרכיבים כימיקליים כדי לייצר אנרגיה בכמות של 1.5-3.7 וואט, פי 2 מהסוללות הרגילות שאנו משתמשים בהן.

הן משומשות בעיקר במכשירים חשמליים ניידים משום היכולת החזקה שלהן והאפשרות להטעינן מחדש. סוללות ליתיום משמשות אותנו יום ביומו. הן מפעילות את הפלאפונים והלפטופים שלנו, ומחזיקות מעמד בדרך כלל שנה או יותר. אך הבעיה בסוללות ליתיום היא שהן נחלשות עם הזמן, וכך נדרשות יותר ויותר הטענות ביום כדי לוודא שלא תיגמר לכם הסוללה באמצע הדרך.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על חיי הסוללה ובריאותה:


1. אל תתנו לסוללה לפרוק לגמרי. בדרך כלל.

עדיף להימנע מלתת לסוללה שלכם להתרוקן לגמרי, זה פוגע באורך החיים שלה. אם תתנו לה להיכנס למצב הזה, או אם תתנו לה להישאר במצב פרוק במשך
יותר מדי זמן (מספר ימים), הסוללה עלולה להפסיק לעבוד לגמרי.

החדשות הטובות לקונים סוללות חדשות - רוב סוללות הליתיום החדשות מכילות מתג מיוחד המגן על הסוללה ומונע ממנה לפרוק את המטען שלה לחלוטין. אך בכל זאת לא מומלץ לתת למצב להימשך זמן רב מדי.

לעומת זאת, יש מצב בו אנו רוצים לתת לסוללה לפרוק. המומחים ממליצים כי, כל 30 טעינות, יש להרשות לסוללה לפרוק כמעט לחלוטין. זאת משום משהו הנקרא זיכרון דיגיטלי. ככל שאנו טוענים יותר את הבטריה היא מאבדת את הדיוק שלה, ואנו רואים שגיאות במד הסוללה בפלאפון שלנו או בלפטופ. 

אם תתנו לבטריה לפרוק כמעט לחלוטין כל 30 טעינות (בערך פעם בחודש) - הבטריה מאתחלת את הזיכרון הדיגיטלי שלה, ולכן המדידה תשוב להיות מדויקת.
 

 

2. חום
 

חום הוא אויבה המושבע של הסוללה. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לסוללת ליתיום הוא טעינה מלאה ואז חשיפה לטמפרטורות גבוהות. אל תשאירו את המטען של הנייד שלכם במכונית אם חם בחוץ. חום הוא ללא ספק הגורם המשפיע ביותר כשמדובר על חיי הסוללה שלכם.

כדאי להשאיר את הסוללה בטמפרטורת החדר, זאת אומרת בין 20-25 מעלות צלזיוס. הימנעו משימוש ממושך בבטריה וכשאתם מרגישים שהיא מתחממת מאוד, כדאי להעביר את המכשיר למקום קריר יותר, או להפסיק את השימוש לזמן מה, אחרת החום יפגע בבטריה ואתם תחוו ירידה ברמת התפקוד שלה.

3. להסיר את הסוללה מהמחשב הנייד כשלא משתמשים בה

אם אתם משתמשים במחשב הנייד שלכם כמחשב רגיל, ומשאירים אותו מחובר לחשמל כל הזמן, אתם תראו ירידה בחיי הסוללה עד ל- 60-80% מיכולתה המקסימאלית.

עצה טובה במקרה זה היא להסיר את הסוללה מהמחשב הנייד ולהשאירו מחובר בלעדיה. כך תחסכו בחיי הבטריה בזמן שאתם לא זקוקים לה. אך כדאי אולי לבדוק עם היצרן ולראות שאין בעיות מיוחדות. שכן דווחו מספר בעיות כמו הצטברות לחות ואבק בתא הסוללה.

אלטרנטיבה פשוטה היא לנקות את תא הסוללה מדי שבוע כדי למנוע את ההצטברות של חומרים מזיקים.
 

 

4. אחסון הסוללה

אם  אתם אכן מאחסנים את הסוללה ולא משתמשים בה, עדיף לאחסן אותה תחת תנאים אופטימליים, אחרת היא תמשיך ותפרוק באופן טבעי ותחלש עם הזמן. לפני האחסון, וודאו שרמת הטעינה של הבטריה נמצא באיזור ה- 40%. 

טעינה מלאה של 100% תפעיל לחץ מיותר על הסוללה ועלולה לגרום לקורוזיה פנימית. לעומת זאת, אם הטעינה נמוכה מדי, הבטריה יכולה לצאת מכלל שימוש לחלוטין. לכן המומחים ממליצים על רמה של 40%.

לאחר מכן אחסנו את הסוללה במקרר (לא במקפיא!), הקור מעכב את הפריקה, ושומר על חיי הסוללה למתי שתזדקקו לה.

5. עדיף להשתמש בסוללה חדשה מאשר לקנות אחת נוספת

יש הממליצים לקנות שתי סוללות - אחת לשימוש ועוד אחת למקרה שהראשונה תיגמר. אך רוב המומחים מסכימים שזוהי לא טקטיקה טובה. הסיבה הפשוטה לכך היא שסוללות ליתיום פורקות באופן טבעי ונחלשות עם הזמן. כך שאם קניתם את שתי הסוללות באותו הזמן, יש סיכוי טוב שגם הסוללה החילופית תהיה חלשה כשיגיע הזמן להשתמש בה.

משום כך, בבואכם לקנות סוללה או מכשיר חדש, בקשו את הסוללה עם תאריך הייצור המאוחר יותר. ככל שהבטריה צעירה יותר, כך תוכלו לצפות לחיי סוללה
ארוכים יותר. בבוא הזמן להחליפה, עדיף ללכת ולקנות שוב סוללה צעירה ככל האפשר, ולא לקנות מראש סוללה חילופית שכבר תהיה זקנה כשתצטרכו אותה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו