print header

עשו זאת בעצמכם: המדריך השלם לצביעת הבית

רוצים לצבוע את הבית ולא בטוחים כיצד לעשות זאת נכון? ריכזנו במיוחד עבורכם את מיטב הטיפים שיסייעו לכם לעשות זאת בקלות וביעילות - החל משלב ההכנה המוקדמת והכלים הדרושים, עבור בטכניקות הצביעה המומלצות לקירות ותקרות, והדרכים להבטיח שהבית שלכם לא יתלכלך! כמו כן, נענה גם על כמה שאלות נפוצות, כמו: האם צריך לדלל את הצבע, כיצד ניתן לתקן קירות ובאילו מקרים כדאי להזמין צבעי - קבלו את המדריך של 'סילבס צבעים' שיעשה לכם סדר פעם אחת ולתמיד.

האם כדאי לצבוע את הדירה לבד?

לפני שאתם מתחילים לקרוא את המדריך, חשוב לדעת מתי כדאי לנו לצבוע את הדירה לבדנו ומתי מומלץ להזמין צבעי. ובכן, כדי להבין את זה, צריך לתת את הדעת על כמה נקודות, כאשר בראש ובראשונה צריכים להתייחס אל מחיר צביעת דירה שנהוג כיום בישראל. כפי שניתן לראות, אפשר להזמין לעיתים קרובות את השירות במחירים שעשויים להיות משתלמים למי שרוצה לחסוך את כאב הראש והזמן הכרוכים בתהליך.
 
כיצד לצבוע את הבית מבלי ללכלך: גבר ואישה מסתכלים על קטלוג צבעים
 
חשוב לזכור בנקודה זאת שאם אתם מעוניינים לצבוע את הבית לבדכם, העלויות יכולות להיות לא מבוטלות. זאת בשל העובדה שבניגוד למה שמנסים להציג לכם בפרסומים שונים של משווקי צבעים וחומרי בניין, צביעת דירה לעולם לא תסתיים ברכישת פח צבע בנפח של 5 ליטר שעלותו 100 שקלים, וכמעט תמיד תידרשו לרכוש פח צבע בנפח של 18 ליטר שמחירו מתקרב ל-300 שקלים. כמו כן, כשמוסיפים לכך את עלויות כלי הצביעה, חומרי האריזה למניעת לכלוך וחומרי המילוי, הסכום רק הולך ומאמיר.
 
על כן, עליכם להבין מה מחיר צביעת דירה עם בעל מקצוע לעומת צביעה עצמאית ולוודא שהפערים במחיר אכן משתלמים לכם. נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון מתייחסת אל הזמן והאנרגיה שדרושים מכם כדי להשלים את העבודה. צביעת דירה על ידי מי שאינו מיומן, יכולה לקחת בממוצע בין 3 ל-4 ימים, ולעיתים מדובר גם בעבודה בעלת ממד פיזי לא מבוטל. כאשר לוקחים את שתי הנקודות האלה בחשבון מגיעים למסקנה שצביעת דירות קטנות או צביעת קיר וחדרים ספציפיים יכולים להיות פשוטים, מהירים וגם הרבה יותר משתלמים כשצובעים לבד - אך העניין נתון לשיקול דעתכם.

שלבים מקדימים לפני צביעת הדירה באופן עצמאי

הדרך הטובה ביותר לצבוע דירה ביעילות מרבית ומבלי ללכלך היא להפריד את הצביעה לחלקים ברורים:

א. הכנת כלי הצביעה

השלב הראשון בצביעת בית באופן עצמאי מתחיל בחנות. השאיפה שלכם צריכה להיות ליצור רצף עבודה, והדבר האחרון שאתם צריכים הוא להפסיק את העבודה בכל כמה שעות ולרוץ לרכוש כלי כזה או אחר שחסר לכם. אז מה צריך כדי לצבוע בית לבד? לפניכם רשימה של כל הפריטים הדרושים:
 

1. רולר שמתאים לצביעת קירות ותקרה. מומלץ לרכוש רולר עבה שסופג צבע באופן מיטבי ולא רולר דק.

2. מברשת לצביעת כל החלקים שהרולר לא מגיע אליהם, כמו פינות או אזורים סמוכים לחיבור שבין התקרה לקיר.

3. צבע אקרילי איכותי לצביעת קירות פנים יעשה את העבודה. לא צריך לרכוש את הצבע הכי יקר אך בטח לא את הכי זול.

4. סיד סינטטי איכותי במידה שצובעים את האמבטיה או התקרות.

5. חומרי מילוי ותיקון: שפכטל אמריקאי להחלקות ותיקונים שטחיים וקלסימו לתיקונים עמוקים ומורכבים.

6. מוט מאריך לחיבור הרולר - ניתן להיעזר במקל של מטאטא.

7. מרית: שפכטל עם ידית נוחה ליישום חומרי המילוי.

8. נייר לטש מספר 120 לשיוף התיקונים.

9. פטיש קטן.

10. חומרי אריזה לעטיפת רהיטים וחלקים שעלולים להתלכלך.

כיצד לצבוע את הבית מבלי ללכלך: גבר צובע קיר

ב. הכנת הבית לצביעה

אחרי שהצטיידתם בכל הכלים והחומרים הדרושים לצביעת הבית אפשר להתחיל! השלב הראשון וההכרחי יהיה להכין את הבית ולסדר אותו: פנו את החדרים שמיועדים לצביעה ככל הניתן, ואם ישנם רהיטים כבדים שלא ניתן לפנות כדאי להרחיקם מהקירות ולהביאם למרכז החדר כך שתהיה גישה לקירות. לאחר מכן, יש לעטוף את כל הפריטים שנשארו בחדר אשר עלולים להתלכלך - עשו זאת באמצעות פריסת ניילון גדול שרכשתם עם חומרי האריזה השונים. אם יש לכם פרקט, כדאי לכסות אותו באמצעות קרטונים מפני שכל כתם יכול להתברר כקשה להסרה. לסיום, השתמשו במסקינטייפ עשוי נייר כדי לכסות שקעים, משקופים ומסגרות של חלונות שיכולים להתלכלך במהלך הצביעה.

ג. תיקונים לפני הצביעה

תיקונים לפני צביעת בית הם שלב חשוב במיוחד. הסירו ברגים, מסמרים וצבע מתקלף ונקו את האזורים שמיועדים לתיקון בעזרת מטאטא. מלאו את הסדקים והחורים באמצעות שפכטל אמריקאי או קלאסימו במידה שיש חורים עמוקים. שימו לב שחומר המילוי נוטה להצטמק ועל כן יש להמתין לייבוש מלא ואז לחזור על המילוי. בסיום התהליך, יש לשייף את החומר העודף עד לקבלת משטח חלק וללא בליטות ושקעים.

תהליך הצביעה וטיפים חשובים

איך ניגשים לצבוע קיר?

לאחר התיקונים אפשר להתחיל בצביעת הקיר אך לא לפני שדאגנו לנקות שאריות אבק, כיוון שאם יש תיקונים נרחבים מומלץ להשתמש בפעולה מקדימה שכוללת צביעת התיקונים בחומר יסוד. חומר יסוד הינו הכרחי גם במקרים שבהם צובעים בצבע אקרילי על גבי סיד או צבע אחר שאינו אקרילי. צביעת קיר צריכה להיעשות באמצעות הרולר בתנועות רחבות כדי להבטיח כיסוי מלא. אל תטבלו את הרולר בצבע עודף כדי למנוע טפטוף ולכלוך. יש לעבור עם הרולר על הקיר מספר פעמים כדי למנוע סימנים ולספוג צבע עודף.
 
לתוצאות מיטביות יש לצבוע את הקיר בשתי שכבות של צבע כשחשוב להמתין לייבוש מלא בין שכבה אחת לאחרת. יש לעקוב אחרי הוראות יצרן הצבע ובדרך כלל לא נדרש לדלל את הצבע, מפני שצבע דליל מכסה פחות טוב ולעתים קרובות יכול לגרום ללכלוך יתר כתוצאה מנתזים.
 
כיצד לצבוע את הבית מבלי ללכלך: גבר ואישה צובעים קיר

איך צובעים תקרה?

צביעת תקרה נחשבת לקשה ומאתגרת יותר אז אם בחרתם לעשות זאת, חשוב לעבוד בזהירות וקפדנות יתרה. את התקרה צובעים עם סיד סינטטי באמצעות הרולר, כשהמברשת משמשת לצביעת הפינות שהרולר לא יכול לכסות. אל תטבלו את הרולר או המברשת בסיד עודף כדי לצמצם את כמות הלכלוך, וכמו בצביעת קירות - גם כאן חשוב לצבוע בתנועות רחבות ולספוג צבע עודף. בצעו את צביעת התקרה בשתי שכבות בתבנית של שתי וערב כך שלא יהיו סימנים בסיום הצביעה.

איך לנקות עובש מהקיר?

צובעים חדר אמבטיה עם עובש? הדרך לעשות את זה היא לנקות תחילה את הקירות עם מטלית ספוגה באקונומיקה. לאחר ייבוש מלא, אפשר להמשיך בשאר השלבים שמתוארים בצביעת קיר רגיל, רק שהפעם כדאי לעשות שימוש דווקא בסיד שמשמש לצביעת תקרות מהסיבה שהוא מאפשר לקירות לנשום ולהיפטר מהלחות באופן טוב יותר.

כיצד צובעים מבלי ללכלך?

תהליך צביעת הדירה יכול להיות קשה ומלכלך, אך הוא ממש לא חייב להיות כזה. הקפדה על השלבים שתוארו לעיל - ההכנה המקדימה לצביעה וטכניקת העבודה עם הרולר על הקירות והתקרות - תבטיח לחסוך לכם לכלוך מיותר ולסיים את העבודה עם כמה שפחות בלגן.
 
צעד נוסף וחשוב שיעזור לכם למנוע לכלוך כתוצאה מצביעה הוא ניקוי מהיר של כל לכלוך. אל תחכו שהצבע יתייבש ואל תנקו יום או יומיים אחרי (כמו שרבים נוטים לעשות). צבע שמתייבש הופך להיות הרבה יותר קשה לניקוי והסרה, ולכן מומלץ לנקות בתוך כשעה כל טפטוף או התזה של צבע. ניתן לעשות את זה באמצעות מטלית רטובה. באופן הזה תקצרו באופן משמעותי את משך הניקוי שאחרי, ובמקום לבזבז שעות בקרצוף, תוכלו לצבוע את הבית בלי ללכלך בתוך פרק זמן קצר למדי.
 

קרדיט תמונות: 123rf

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.