print header

שיטות להתמודדות עם לחצים לפי גישות פסיכולוגיה וניו אייג' שונות

כבר לפני יותר מאלפיים שנה הבינו המטפלים במזרח את הקשר הבלתי נפרד בין גוף לנפש. אצלנו, נהוג להגיד "נפש בריאה בגוף בריא", אך רבים רואים גם את הקשר ההפוך – כשהנפש בריאה קל לגוף להתמודד עם מחלות. במערב, אחד הגורמים לתחלואה הוא הלחץ, אותו ניתן להפחית במגוון דרכים. במאמר זה נגלה כמה דרכים יעילות להורדת לחצים ולימוד מקיף על עצמכם הן באמצעות קורסים והן באמצעות קריאה.

פסיכולוגיה וניו אייג': אישה מבצעת יוגה על רקע שקיעה

טיפולי הילינג

הילינג היא טכניקה שאמנם לא הוכחה מדעית אך עזרה עד כה למיליוני אנשים בעולם. בסיסה בהבנה כי לכל אדם יש שדה אנרגטי שאיזונו מופר ברגעים של לחץ ומחלה. המרפא או המטפל, באמצעות השראה מידיו שלו או באמצעות מגע, מסייע לאבחן היכן נמצא חוסר האיזון ומשיב את המצב הגופני להרמוניה מושלמת.

טיפולי פסיכותרפיה

אם אתם מתחברים דווקא לתאוריות הטיפול המערביות המודרניות יתכן ופסיכותרפיה תתאים לכם פלאים. יש היום מגוון שיטות טיפול המבוססות על אסכולות שונות. חלק כוללות שיחה עם המטופל ואחרות דווקא ביצוע פעולות באמצעותן המטופל יכול לחשוף את עולמו הרגשי בקלות רבה יותר, כאשר המילים אינן מסוגלות להביע את הכאב. טכניקות אלה יכולות להיות תנועה, ציור, דרמה, משחק ספורטיבי או אפילו רכיבה על סוסים וטיפול באמצעות בעלי חיים אחרים.

שמנים אתרים ותמציות באך

הטבע מקיף אותנו במגוון רחב של ניחוחות, טעמים וצבעים. לחלק מהן, על פי תאוריות מזרחיות ומערביות כאחת, יש תפקיד משמעותי בטיפול. שמנים אתרים המבוססים על צמח הלבנדר יכולים לסייע להרדם ולהירגע למשל. ניתן להריח את התמציות, להוסיפן לאמבט או לתת להן להתאדות במכשיר מתאים. לצד השמנים האתרים קיימת טכניקה נוספת של שימוש במים מדוללים שנגעו בצמחים. טכניקה זו מכונה טיפול בצמחי באך. לכל צמח יש תכונות ייחודיות משלו ולמרות העובדה כי המים מדוללים יש להם השפעה על הגוף. כל זאת לפי התאוריה, שעוד לא הוכחה מדעית.

האטה יוגה 

תרגול תנוחות שונות של יוגה ומדיטציה מסוגלת להחזיר את ההכרה והגוף לאיזון. בניגוד לתאוריות רבות דווקא היוגה הוכחה מדעית כמסייעת להפחתת לחץ. זאת כאשר מבצעים את התרגול מתוך גישה שאינה תחרותית אלא מתוך מודעות מלאה לגוף.

קריאת ספרי פסיכולוגיה

לפעמים, כאשר אנו יודעים יותר על עצמנו אנו יכולים למצוא את המפתח לבעיה שמובילה למתח. פתחו ספרי פסיכולוגיה שונים - תגלו שם עולם שלם של תאוריות בתחום הנפש החל מתאוריית הקרחון של פרויד ועד לפירמידת הצרכים של מאסלו. תיאוריות אלה יעזרו לכם לשאול את עצמכם שאלות, להכיר מודלים נפשיים ולהשיב את האיזון לחיים. אם התחברתם לתחום, תוכלו לנסות גם לימודי פסיכולוגיה במסגרתם תכירו עשרות תאוריות נוספות.

הליכות בטבע

רבי נחמן מברסלב היה ממליץ לתלמידיו "להתבודד" בטבע ולבצע הליכות להשבת השלווה לחיים. "ומשירת העשבים נעשה ניגון" שרה נעמי שמר. אכן, לטיול בטבע יש השפעה חיובית על הגוף והנשמה. הצעידה מסייעת לנקות את הראש והניחוחות הטבעיים, החיבור לאדמה והשמיים מעל מאפשרים להתמקד ביופי שמחוץ לנו ולשכוח קצת מהמיקוד בעצמי.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.